Skocz do zawartości
mazmaciek

Gruzowisko Red Sea Max Nano

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu  zmobilizowałem się do postawienia akwarium morskiego. 
szkło zalane 23.05.2022
Jest to zestaw RedSea Max Nano. 
Z dodatkowych rzeczy grzałka 75w. 
Skala Base Rock była sucha
Oświetlenie red sea reef led 50
Odpieniacz i pompka obiegowa red sea 
Automatyczna dolewka z zestawu
Filtracja - skarpeta i 20 kulek Maxspect

Falownik Aqua Nova NWM-400
Sól Red Sea Coral Pro Salt

Bakterie Microbe Lift Special blend , microreader lifting notę out II, prodibio biodigest, qualdrop bio nitro, na zmianę zazwyczaj co dziennie lub co 2

Piasek AF około 3 kg , zdjęcie jeszcze bez. 

Mile widziane wszelkie słowa krytyki i dobre rady, jest to moja pierwsza solniczka. 

]u4342_1653304665_thumb.jpg

fotka robiona w dzień zalania. 

 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj jakąś fotkę jak to dzisiaj wygląda ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego. Na skałce zamieszkują sobie rurówki, jakieś gąbki. 
Dziś ma przyjść  nowa pompka, mam zamiar uciszyć system, a odpieniacz ustawie na czasówce 

D9FD5BBC-7B52-4F16-9C72-5B7D954B642A.jpeg
 

Były okrzemki ale już się wyniosły. Na piasku jeszcze trochę jest, ale bez tragedii. 

E006367E-8C4B-4A9A-AF9B-F28E41B0EFF5.jpeg

CE5A5242-08FF-4423-9666-71E557AE6939.jpeg

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na małą aktualizację. 
W akwarium ryb jeszcze niema, jest z 15 ślimaków, kilka korali i plaga kiełży. 
fosfor od początku nie wykrywalny, azotany były 10 obecnie 2, chyba trzeba jakieś życie jeszcze dorzucić . 
Z glonów były okrzemki i lekkie dino ale ogólnie rewelacja, szyby czyszczę co kilka dni bo falują, ale nie jest źle 

Korale karmię 2 razy w tygodniu, bakterie 3 razy, pożywka dla bakterii 3 razy. 
świecę już na maxa 12 godzin. 

 

B864A41F-3801-458A-B52D-D1FC7D054212.jpeg

471EA5AE-7F22-4D5E-8E2B-6BC70A700E3B.jpeg

CF701E1F-A375-49A0-9F9A-B92577F57ED2.jpeg

 

u4342_1657523443_thumb.jpg
Może ktoś mi powiedzieć co to za koralowiec na 3 zdjęciu? 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mazmaciek napisał:

Może ktoś mi powiedzieć co to za koralowiec na 3 zdjęciu? 

Lobopython.

10 godzin temu, mazmaciek napisał:

pożywka dla bakterii 3 razy. 

Co to za pożywkę lejesz do akwa bez rybek i w jakim celu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coral essentials coral power bacteria food po kropelce co trzy dni. 
tak aby wspomóc rozmnażanie bakterii. 
Dziś zawita krab Calcinus Elegans i dwie krewetki czyszczące. Rybki pewnie za tydzień może dwa. 
zastanawiam się nad jakąś euphyllią albo ukwiałem dla błazenków 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jak możesz to zdejmij anthiele ze szczytu skały bo jak zacznie rosnac to zarosnie cala skałę i nie bedziesz mógł jej opanować.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zacznie schodzić z podstawki to wyląduje gdzieś nisko. Bardziej briareum mnie martwi, to zapierdziela jak szalone, będę musiał jakoś skałkę odsunąć od reszty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działaj szybko zanim zacznie zalewać skały bo potem to jest masakra. 

Ja robię restart za dwa tygodnie 

IMG-20220714-WA0001_copy_600x800.jpg

Lobo daj na dolną skałę  bo jak urośnie i rozłoży kapelusz to będzie zasłaniał światło innym koralom. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś pomoże? 
Mam duże wachania kh, w ciągu tygodnia leci o 2 z 7,4 do 5,4 i znowu podbijam podmianką z soli red sea o kh 12. 
takie wachania raczej dobre nie są dla zbiornika. 
Jest kilkanaście miękasów 1 sps  ze 20 ślimaków i masę rurówek. Chyba one tak konsumują. Magnez i wapń stabilne no3 i po4 już na zerze. Masa dino na skale Base Rock, skałka przyniesiona z innego akwarium czysta. 
Kończy mi się ta sól i zastanawiam się czy nie przejść na sól z AF i Ballinga od nich? 
Z rybek mam tylko malutkiego mandaryna marmurkowego i krabika 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest ślimak osiadły na podstawce? Zostawić czy zwalczać jakoś. Na razie zobaczyłem pierwszego i przesuwa się ze 2mm dziennie 

757614A7-3E8D-4705-86AB-A9684C05FDF7.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam pozbyć się podstawki po zakupie korala. W przypadku miękkich jest to czasem niemożliwe ale da się. Stosujesz dip przed włożeniem do akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ostatnio zakupiłem. Jak się okazało w jednym koralu była asterina i przeżyła taką kąpiel 

co do podstawek to obecne akwarium jest tylko etapem przejściowym i szykuje się już do przekładki 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie pojawiają się glony wapienne? 
mimo ze akwarium się już kręci ponad 5 miesięcy brak oznak aby coś takiego miało się pojawić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma konkretnej odpowiedzi. U mnie w jakimś 7-8 miesiącu. I to też szału nie ma tylko jakieś jedno małe ognisko :)


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mazmaciek napisał:

Po jakim czasie pojawiają się glony wapienne? 
mimo ze akwarium się już kręci ponad 5 miesięcy brak oznak aby coś takiego miało się pojawić. 

W moim pierwszym akwarium na który się uczyłem (kostka 64 l) po roku praktycznie ich nie widziałem, w obecnym pojawiły się po 4-5 miesiącach od zalania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 5 miesiącach. Nie wiem czy mam rację ale czytałem gdzieś o zaszczepieniu tych alg. U mnie na początku doszedł mały kawałek żywej skały i ślimak na których były już algi wapienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem kilka korali z porośniętymi podstawkami tym glonem ale jakoś się nie rozprzestrzenił. 
Wczoraj zalałem nowe docelowe akwarium, wiec i tak będzie przeprowadzka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego muszą być spełnione inne warunki, takie jak np. dojżały zbiornik czy odpowiednie parametry wapnia (budulec). Ale są podzielone zdania a temat tych glonów i można spotkać opinię że im jest ich więcej tym mniejsza powierzchnia filtracyjna skały a przecież o to nam chodziło budując wymyslne kompozycje skalne w naszych akwariach. To własnie dlatego podaje się proporcje ilosci skały do wielkosci zbiornika. Pojawienie się tych glonów napewno daje to satysfakcje że zbiornik jest już dojżały i stabilny ale paradoksalnie sam sobie robi "pod górkę"

Edytowane przez jacekS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja tam widzę Mandaryna ? :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, marmurkowy. Karmię dziada 3 razy dziennie. Ciekawa rybka i jedyna jaką posiadam. 
Mialem plagę kiełży i coś trzeba było zakupić. Chciałem hexe ale nie było 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, mazmaciek napisał:

Tak, marmurkowy. Karmię dziada 3 razy dziennie. Ciekawa rybka i jedyna jaką posiadam. 
Mialem plagę kiełży i coś trzeba było zakupić. Chciałem hexe ale nie było 

Też mnie korci Mandaryna kupić ale boję się, że nie wyżyje z tego co na skale jest. Czym karmisz? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne powody przypuszczać, że będziesz za jakiś czas przeklinał dzień, w którym posadziłeś grzybki, braerium i to coś w dolnym lewym rogu na główną skałę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.