Skocz do zawartości
Trurl

Pompa do reaktora wapnia Twistman

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w pompie do reaktora wapnia Twistman stosujemy wirnik igiełkowy? W celu rozbicia pęcherzyków CO2?. Czyszczę ją po 2 miesiącach pracy reaktora - dosyć głośno pracowała, więc miałem podejrzenie, że przez moją nieuwagę dostał się tam kawałek grysu koralowego. Po rozebraniu okazało się, że pompa ma wirnik igiełkowy. Mam pompę Aquabee 2000UP

Edytowane przez Trurl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam calc+ czyli ten mniejszy model. Mam pompę zwykłą AB z zwykłym wirnikiem. Natomiast z racji, że stosuję drobny grys w ramach ochrony wirnika, dodałem kolanko 45st , dzięki czemu zasysa wodę z kolumny spod samej pokrywy, przez co trudniej o zassanie kawałków skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem reaktor wapnia Twistmana na wirniku igiełkowym. Bardzo dobra konstrukcja

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dadario napisał:

Ja mam calc+ czyli ten mniejszy model. Mam pompę zwykłą AB z zwykłym wirnikiem. Natomiast z racji, że stosuję drobny grys w ramach ochrony wirnika, dodałem kolanko 45st , dzięki czemu zasysa wodę z kolumny spod samej pokrywy, przez co trudniej o zassanie kawałków skały.

Też mam Calc+ (poj. 8 l) z kolumną szlifującą, ale oryginalnie w dostawie jest pompa z wirnikiem igiełkowym. I zastanawiam się, czy zwykły wirnik nie byłby cichszy.

Zasyp jest poniżej dopływu wody do pompy, więc podczas normalnej pracy nic nie powinno się do pompy dostać. Ale podczas montażu nie ogarniałem wszystkiego tak jak dzisiaj, stąd obawa o grys w wirniku. Okazało się, że pompa była czysta, bez śladów by cokolwiek dostała się do wirnika.

Edytowane przez Trurl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Trurl niestety, drobniejsze fragmenty zasypu potrafi zassać. Ja tak niestety załatwiłem poprzedni wirnik (też był zwykły). Dlatego przy montażu nowej pompy (nowszy model AB o tej samej wydajności ale z mniejszym poborem prądu) zastosowałem to kolanko "na wszelki wypadek". Działa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Postaram się być mądry przed... uszkodzeniem wirnika. Zastanawiam mnie tylko, czemu w takim samym reaktorze zastosowano pompy z innymi wirnikami. Z tego, co widzę Twój reaktor ruszył ~20 października ub. roku, mój został kupiony w kwietniu. Pół roku różnicy.

W poniedziałek zadzwonię do producenta. Moim zdaniem wirnik igiełkowy jest za głośny i jeżeli nie ma racjonalnych powodów do jego zastosowania, wymienię na cichszy standardowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile lat ma mój reaktor... Kupiłem go z drugiej ręki... Dlatego też nie brał bym na pewniaka czy mój jest zgodny z oryginałem... Jest jeszcze @dale na pewno z tym modelem, dodatkowo jeśli dobrze pamiętam ma dosyć dobre kontakty z @twistman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Twistmana midi i mam pompę Aquabee Up2000 z wirnikiem igiełkowym.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że telefon jest dobrym pomysłem.  W temacie wirników, nie wypowiadam się, bo nie mam wiedzy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czuję się wywołany do tablicy...
Rzeczywiście, sprawa z Calc+ Reactor Medium wygląda w ten sposób:
Od początku produkcji stosowaliśmy pompy z wirnikiem łopatkowym. 
Jakiś czas potem zaczeliśmy stosować te z wirnikami igłowymi (wydawało się, że będą lepiej rozbijały gaz w wodzie bezpośrednio na wirniku)
Okazało się jednak, że różnice te są praktycznie niezauważalne a pompa jest bardziej problematyczna w  obsłudze - dlatego wróciliśmy do poprzedniego rozwiązania z łopatką.
Konstrukcyjnie w reaktorze nic się nie zmienia: w praktyce można stosować  zarówno łopatkę i igłę.
 
 


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Mam nadzieję, że z wirnikiem łopatkowym pompa będzie nieco cichsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@twistman więc korzystając z okazji zaproponuję 3usprawnienia które moim zdaniem powinny delikatnie podnieść wartość użytkową Waszych reaktorów. 

1. Sitko/kolanko lub podobny element który zmniejszy ryzyko zassania do pompy elementów zasypu..

2. Licznik bąbelków podający mniejsze bąble (ja do oryginalnego włożyłem końcówkę z strzykawki do testów) mniejsze bąbelki cichsza praca. 

3. Podłączenie zasilania w wodę przenieść na przeciwległą stronę tego kolanka. Zmniejszy to potrzebne miejsce wokół reaktora i zapobiegnie zaginaniu węża i problemach z jego prowadzeniem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do trafnych propozycji kolegi dadario proponuję rozważyć moją modyfikację polegającą na wykonaniu w górnym deklu  stożka do środka. Wcześniej CO2 zbierał się w okolicy recyrkulacji i był zasysany okresowo z dość głośnym „strzałem”. Obecnie od razu gaz trafia do recyrkulacji w postaci malutkich bąbelków. Powoduje to tylko minimalny szum.

Pozdrawiam Andrzej.


500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko wymyślcie coś na piasek w liczniku bąbelków...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.