Skocz do zawartości
Rydzyk92

Pierwsza solniczka 40x40x40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zakładam moje pierwsze akwarium morskie.

Wcześniej przez około 20 lat prowadziłem słodkowodne, ale przeprowadzka to idealny moment żeby to zmienić :D

Sprzęt:

Szafka 40x40x90 – kupiona u Pabiano Zgierz (polecam tego Pana)

Z racji minimalnie nierównej podłogi zamontowałem nóżki M8 na metalowych mufach wkręcanych w mebel – chyba wytrzymają :P

Akwarium 40x40x40 VIV z panelem (spoko akwarium, nie wiem czemu ma mieszane opinie, panel wystarczający, dobrze podzielony, otwór w szkle idealny pod końcówki 12/16mm)

Światło – Spectra 029 z dalekiego wschodu

Pompa obiegowa Atman AT304

Grzałka – Aquael Platinium Heater 75W w akwarium i jakaś chińska grzałka 100W do grzania wody na podmianki

Odpieniacz (jeszcze w drodze) – RedStarfish SQ-50 (powinien wejść do panelu)

Ponad 2l Sera Siporax w siatce filtracyjnej od JBL – zajmuje połowę miejsca na media w panelu

Sucha skała 7,3 kg klejona kropelką na waciki kosmetyczne

Sól – Aquaforest reef salt

Podłoże Aquaforest Bio Sand 7.5kg (pewnie będzie trochę za dużo)

Start na Aquaforest Bio S

Filtr RODI z alledrogo zamontowany pod zlewem w kuchni (ładne 0 na TDS)

I pytania do Was:

Czy pompa obiegowa może być zamontowana w połowie komory panelu, czy trzeba ją położyć na dnie?

Czy grzałka może być w komorze razem z Siporaxem?

Chyba będę musiał kupić wagę kuchenną do rozważania soli…

Mile widziana każda sugestia i krytyka :D

5fad9a697579.jpg

875bf0e10f65.jpg

2bb7c40af411.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia w temacie panelu, to warto jakoś poukładać media. Wiem, że z siporaxem cieżko ale ja robiłem z niego "koraliki" na tzw trytytkach i wieszałem je pełno zanurzone w panelu. Dzięki temu zbierało się dużo mniej syfku. Jeszcze poleciłbym sprawdzone bakterie na start- śmierdziuchy Microbe-Lift, u mnie jakoś produkty AF nigdy się nie sprawdziły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Rydzyk92 napisał:

Światło – Spectra 029 z dalekiego wschodu

Nie wiem jakie korale planujesz ale to wystarczy może dla miękkich.

6 godzin temu, Rydzyk92 napisał:

Chyba będę musiał kupić wagę kuchenną do rozważania soli…

Dlaczego, przecież podmiana 10% to akurat 5 l a miarka w soli AF ma kreska na 5 l RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem to samo Kolega natan2012, produkty od AF tez się u mnie nie sprawdziły, od jakiegoś czasu jadę na soli od ATI (tej w butelkach) - może drożej wychodzi ale do małych kosteczek jak dla mnie bomba, a mieszanie bajka:) odnośnie grzałki to powiem Ci ze ja mam akwarium z panelem 90L i obiegówkę JECODA map 2500 i grzałkę mam wylaczona pompa trochę się nagrzewa i temperatura trzyma się w miarę stabilnie. pompę raczej powinno dawać się na dole, wydaje mi się ze jeśli dasz na wysokości to może będzie Ci gdzieś woda stala

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Rydzyk92 napisał:

Czy pompa obiegowa może być zamontowana w połowie komory panelu, czy trzeba ją położyć na dnie

Ja w takiej samej kostce pompę miałem ok 15 cm nad dnem. Pod nią były drobne kamyki matrixa - utworzyła się tam strefa z wolnym przepływem- idealną dał bakterii denitryfikacyjnych dzięki czemu nigdy nie miałem problemów z wysokim poziomem azotanów.

 

7 godzin temu, Rydzyk92 napisał:

Czy grzałka może być w komorze razem z Siporaxem?

Uważam, że grzałka 75W może być trochę za duża, ze względu na dużą bezwładność- nawet po wyłączeniu elementu grzejnego przez termostat odda jeszcze dużo ciepła. Po za tym, jeśli to możliwe to warto ją umieścić w nurcie wody - jeśli będzie obsypana siporaksem to możesz mieć dość znaczne wahania temperatury.

8 godzin temu, Rydzyk92 napisał:

Mile widziana każda sugestia i krytyka :D

Jeśli chodzi o ułożenie skały...... zprawdź Czy jest odstęp pomiędzy skałą a szybami tak aby bez problemu czyścić szyby.

A jakieś dodatkowe cyrkulatory planowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, natan2012 napisał:

Z doświadczenia w temacie panelu, to warto jakoś poukładać media. Wiem, że z siporaxem cieżko ale ja robiłem z niego "koraliki" na tzw trytytkach i wieszałem je pełno zanurzone w panelu. Dzięki temu zbierało się dużo mniej syfku. Jeszcze poleciłbym sprawdzone bakterie na start- śmierdziuchy Microbe-Lift, u mnie jakoś produkty AF nigdy się nie sprawdziły

Siporax jest w siatce jbl, wyciągnąć go raz na jakiś czas to nie problem. 

 

3 godziny temu, chris_ek napisał:

Nie wiem jakie korale planujesz ale to wystarczy może dla miękkich.

Dlaczego, przecież podmiana 10% to akurat 5 l a miarka w soli AF ma kreska na 5 l RO.

Jestem początkujący, więc planuje mało wymagające - miękasy i LPSy

A to nie wiedziałem że w soli jest jakaś miarka, nie dało się wyczuć przez opakowanie, a jeszcze jej nie otwierałem :P  

2 godziny temu, kokomag napisał:

mialem to samo Kolega natan2012, produkty od AF tez się u mnie nie sprawdziły, od jakiegoś czasu jadę na soli od ATI (tej w butelkach) - może drożej wychodzi ale do małych kosteczek jak dla mnie bomba, a mieszanie bajka:) odnośnie grzałki to powiem Ci ze ja mam akwarium z panelem 90L i obiegówkę JECODA map 2500 i grzałkę mam wylaczona pompa trochę się nagrzewa i temperatura trzyma się w miarę stabilnie. pompę raczej powinno dawać się na dole, wydaje mi się ze jeśli dasz na wysokości to może będzie Ci gdzieś woda stala

 

W mieszkaniu mam od 18-19 stopni w mroźną noc (nie włączając kaloryferów), do 22-23 w dzień w lato. W akwarium słodkim bez grzałki było około 23 stopni. 

 

Godzinę temu, Arek77 napisał:

Ja w takiej samej kostce pompę miałem ok 15 cm nad dnem. Pod nią były drobne kamyki matrixa - utworzyła się tam strefa z wolnym przepływem- idealną dał bakterii denitryfikacyjnych dzięki czemu nigdy nie miałem problemów z wysokim poziomem azotanów.

 

Uważam, że grzałka 75W może być trochę za duża, ze względu na dużą bezwładność- nawet po wyłączeniu elementu grzejnego przez termostat odda jeszcze dużo ciepła. Po za tym, jeśli to możliwe to warto ją umieścić w nurcie wody - jeśli będzie obsypana siporaksem to możesz mieć dość znaczne wahania temperatury.

Jeśli chodzi o ułożenie skały...... zprawdź Czy jest odstęp pomiędzy skałą a szybami tak aby bez problemu czyścić szyby.

A jakieś dodatkowe cyrkulatory planowałeś?

Świetny pomysł z tym matrixem pod pompą, zamówię pół litra i dorzucę. 

Grzałkę w takim razie postaram się umieścić gdzieś gdzie będzie dobry przepływ ( może wejdzie tam gdzie odpieniacz) 

Jeżeli chodzi o cyrkulatory to myślałem, ale trochę ceny mnie przerosły na początek. Myślałem nad jvp 130 tak na początek. Z czasem celuję w Jebao MLW-10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej by było wybrać falownik z regulacją strumienia. 
mam bardzo podobnej wielkości zbiornik i nie wyobrażam sobie aby dmuchało na wprost. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny litraż. Kupiłem Jecod SW-2. Przestawiam go we wszystkie strony i co najważniejsze jest malutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane i zasolone :D

Zajęło to około 8 godzin (strasznie wolny ten filtr RODI).

Zasalałem wodę w zbiorniku - bardzo powoli (około 3 godzin)

Dorzuciłem cyrkulator JVP-130 - z czasem planuje kupić coś lepszego. 

Zapodane bakterie (co będzie najlepszą pożywką pod Bio S?)

Zasolenie 1,023

Temperatura 25 C

Dorzuciłem waty filtracyjnej od Aquaela

Testów nie robię, bo chyba teraz to nie ma żadnego sensu. 

https://zapodaj.net/4ed56f83df64d.jpg.html

https://zapodaj.net/3ba0fe3f46bd2.jpg.html   
            

Edytowane przez Rydzyk92 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chris_ek napisał:

Teraz dopiero zauważyłem - a gdzie automatyczna dolewka?

Niestety jeszcze nie ma. Planuje, ale na ten moment działa grawitacyjna DIY 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Rydzyk92 napisał:

Niestety jeszcze nie ma. Planuje, ale na ten moment działa grawitacyjna DIY 

Grawitacyjna to też automatyczna:). Ja od początku jadę na grawitacyjnej i sobie chwalę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.