Skocz do zawartości
Janusz81

Przesiadka na większe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po około roku z akwarium 180l Juwel jako że była to adaptacja ze słodkiego nie miałem sumpa, postanowiłem zmienić na coś bardziej konkretnego. Zakupilem Red Sea 350, i teraz pytanie skały mam w starym działającym zbiorniku około 15kg ile i czy wogule na starcie dokładać, chciałbym jak najbardziej uniknać lub zminimalizować wtórne dojrzewanie. Po zalaniu dołożyć jakieś bakterie startowe typu ATM? Stary zbiornik stabilny i nie chciałbym przechodzić przez plagi raz jeezcze ;) .Może ktoś zmieniał akwarium o podobnych rozmiarach i ma jakieś doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Janusz81 napisał:

Witam, po około roku z akwarium 180l Juwel jako że była to adaptacja ze słodkiego nie miałem sumpa, postanowiłem zmienić na coś bardziej konkretnego. Zakupilem Red Sea 350, i teraz pytanie skały mam w starym działającym zbiorniku około 15kg ile i czy wogule na starcie dokładać, chciałbym jak najbardziej uniknać lub zminimalizować wtórne dojrzewanie. Po zalaniu dołożyć jakieś bakterie startowe typu ATM? Stary zbiornik stabilny i nie chciałbym przechodzić przez plagi raz jeezcze ;) .Może ktoś zmieniał akwarium o podobnych rozmiarach i ma jakieś doświadczenia.

15 kg na 350 litrów to trochę mało.... wizualnie będzie pustawo, ale to rzecz gustu. Skałę możesz podzielić na mniejsze kawałki i zrobić lekką ażurową konstrukcję. Przy obecnych produktach, filtrację biologiczną możesz uzyskać za pomocą mediów filtracyjnych (sipirax, live bio fil, kulki maxpecta itp.

Dojrzewania raczej nie unikniesz, a jego intensywność i długość trwania .... w dużej mierze zależy od szczęścia. Startując na działającej skałę I wodzie, z zamknięciem cyklu azotowego w nowym akwa nie powinieneś mieć problemu, ale ustalenie nowej równowagi biologicznej trochę zajmie. 

Dodatkowe media filtracyjne, nowa cyrkulacja, inny ruch wody i tak spowodują, że nawet w obrębie tej samej skały stworzą się inne warunki bytowe dla mikroorganizmów.  

Jeśli jednak masz zamiar  dołożyć skałę I chcesz to rozłożyć w czasie....osobiście bym to zrobił podczas przesiadki i jednorazowo. W przeciwym razie dojrzewanie rozwlecze się w czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie głównie chodzi mi o to czy dołożyć jednorazowo na starcie czy jakoś rozłożyć to w czasie. W starym mam piasek, z tego co czytałem lepiej go zostawić i dać nowy. Tak? A co z bakteriami, lać jakieś przy przesiadce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Janusz81 napisał:

Właśnie głównie chodzi mi o to czy dołożyć jednorazowo na starcie czy jakoś rozłożyć to w czasie.

Ja bym dołożył jednorazowo.

18 minut temu, Janusz81 napisał:

A co z bakteriami, lać jakieś przy przesiadce?

Na pewno nie zaszkodzą.....a czy pomogą? Ja lałem po przesiadce....Tak na wszelki wypadek, choć uważam, że te co już są w zbiorniku powinny sobie poradzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Janusz81 napisał:

Witam, po około roku z akwarium 180l Juwel jako że była to adaptacja ze słodkiego nie miałem sumpa, postanowiłem zmienić na coś bardziej konkretnego. Zakupilem Red Sea 350, i teraz pytanie skały mam w starym działającym zbiorniku około 15kg ile i czy wogule na starcie dokładać, chciałbym jak najbardziej uniknać lub zminimalizować wtórne dojrzewanie. Po zalaniu dołożyć jakieś bakterie startowe typu ATM? Stary zbiornik stabilny i nie chciałbym przechodzić przez plagi raz jeezcze ;) .Może ktoś zmieniał akwarium o podobnych rozmiarach i ma jakieś doświadczenia.

Jak chcesz mieć mniej plag to skałę którą dołożysz najpierw przygotuj . Zalej wodą z podmianki , daj cyrkulator , obojętnie czy żywa,  sucha , ceramika napewno pomoże nie zaszkodzi.  Bakterie po zmianie baniaka dał bym mniej , by uniknąć zakwitu.  I nie od razu tylko po 2-3 dniach . Skały nawet jeśli masz mało w głównym możesz zastąpić tym co zmieści się w sumpie i to też można przygotować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Janusz81 napisał:

Właśnie głównie chodzi mi o to czy dołożyć jednorazowo na starcie czy jakoś rozłożyć to w czasie. W starym mam piasek, z tego co czytałem lepiej go zostawić i dać nowy. Tak? A co z bakteriami, lać jakieś przy przesiadce?

Ja przy przenosinach zbiornika lałem ATM Colony, udało się wszystko przenieść bez strat. Warunkiem jest wrzucenie wszystkiego od razu i wlanie bakterii, nie możesz tego robić na raty. Myślę że przy powiększaniu zbiornika powinny dać radę. Skałę należy wcześniej przygotować tak jak radził Ariel, jeżeli nie będzie nic oddawać do wody możesz ją wrzucić do swojego obiegu niech tam dojrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też myślałem o wlaniu ATM colony, a co z piaskiem dać nowy? Wogule nie dawać? Coś tam zawsze na piasku syfu się zbiera jednak myślę że też jest to jakieś siedlisko życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem na suchej skale,suchym piasku,świeżej solance i ATM.Zero dojrzewania,wszystko pięknie i łagodnie.

Potem robiłem przesiadkę: 

Nowa sucha skała,nowy suchy piach.Jedno i drugie mieliło się w wodzie z podmianek przez ponad miesiąc.Na starcie dałem ATM i tak jak za pierwszym razem było pięknie tak tym razem 4 miechy syfu wszelakiego:)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, THORGAL napisał:

Startowałem na suchej skale,suchym piasku,świeżej solance i ATM.Zero dojrzewania,wszystko pięknie i łagodnie.

Potem robiłem przesiadkę: 

Nowa sucha skała,nowy suchy piach.Jedno i drugie mieliło się w wodzie z podmianek przez ponad miesiąc.Na starcie dałem ATM i tak jak za pierwszym razem było pięknie tak tym razem 4 miechy 

Pasuje mi przenieść wszystko w kilka dni do nowego zbiornika, nie mam miesiąca na to. Myślałem o zrobieniu ok. 200l świerzej solanki plus ATM i reszta z mojego starego akwarium to ok. 160l wody. Tylko czy wszystko da radę przeżyć taki zabieg, to jednak dość duża ilość świeżej wody. No chyba że pokombinować z jakąś wodą z podmianek ze sklepu czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przenosiny trwały jeden dzień.Skałe i piach po prostu przygotowywałem sporo szybciej.Im więcej będzie starego w nowym akwarium tym lepiej.

A czy coś poleci czy nie nikt Ci nie powie bo nikt nie jest wróżbitą.Mi patyki pomimo że proste to poleciały,ale przy nowej skale którą dałem kh wywaliło w kosmos.Euphyllie i reszta korali ok.

Jeżeli parametry będziesz miał zbliżone do tych które są aktualnie to czemu ma coś polecieć?Choć nigdy nic niewiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, THORGAL napisał:

U mnie przenosiny trwały jeden dzień.Skałe i piach po prostu przygotowywałem sporo szybciej.Im więcej będzie starego w nowym akwarium tym lepiej.

A czy coś poleci czy nie nikt Ci nie powie bo nikt nie jest wróżbitą.Mi patyki pomimo że proste to poleciały,ale przy nowej skale którą dałem kh wywaliło w kosmos.Euphyllie i reszta korali ok.

Jeżeli parametry będziesz miał zbliżone do tych które są aktualnie to czemu ma coś polecieć?Choć nigdy nic niewiadomo.

Napewno masz rację, ale nigdy nie zaszkodzi zapytać bardziej doswiadczonych o radę. Przy zakładaniu pierwszego tyle sie na czytałem że myślałem bez problemu dam radę. O ile z dojrzewaniem sobie poradziłem to późniejszy atak dino i wszelkiej maści glonów myslalem że mnie pokona. Przenosin nie robiłem dlatego pytam żeby uniknąć błędów które jak wiemy później mszczą się długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do piasku masz dwa wyjścia. Albo stary płukasz i dopiero dobrze wypłukany piasek do akwarium albo dajesz nowy. Ja zrobiłem u siebie tak że na początku wrzuciłem skałę bez piasku. Skała zawsze coś odda syfu, będziesz miał łatwo posprzątać jak nie będzie piasku. Potem zasypałem nowym piaskiem. Ze starym nie chciało mi się bawić bo to jednak sporo płukania jest. Jakbyś nie płukał i wrzucił jak leci to zrobisz sobie bombę biologiczną bo mnóstwo syfu się uwolni.

Bakterie ATM mają to do siebie że muszą mieć od razu obciążenie w postaci życia. Jak nie dasz to one zdechną a akwarium dojrzeje samo z siebie na "dzikich" bakteriach.

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, khazad93 napisał:

akterie ATM mają to do siebie że muszą mieć od razu obciążenie w postaci życia. Jak nie dasz to one zdechną a akwarium dojrzeje samo z siebie na "dzikich" bakteriach

Co do życia, to mam dość dużo tak że z tym nie bedzie problemów, pytam raczej czy ktoś dodawał ATM w takiej sytuacji i czy rzeczywiście są tak dobre jak piszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zdania są podzielone jeśli chodzi o ATM jedni używają i sobie chwalą a drugim po 3 mies robią się jaja w zbiorniku i jeszcze zdziwieni czemu, nic tylko zwykły przyspieszacz bo co innego.

Osobiście nigdy bym tego nie wlała , wole metodę tradycyjną, ale nie będę atakować tych co to zachwalają bo się zrobi GB, decyzja ostateczna zawsze należy do właściciela zbiornika, forum to tylko opinie.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nigdy bym tego nie wlała , wole metodę tradycyjną, ale nie będę atakować tych co to zachwalają bo się zrobi GB, decyzja ostateczna zawsze należy do właściciela zbiornika, forum to tylko opinie.

Dzięki za opinię, dla mnie to już dużo bo w zasadzie o ATM wiedzialem tyle co piszą w opisach sklepów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Janusz81 napisał:

Dzięki za opinię, dla mnie to już dużo bo w zasadzie o ATM wiedzialem tyle co piszą w opisach sklepów.

Pamiętaj każdy doradza są opinie różne jak wspomniałam, tylko odpowiedzialności za decyzje nikt ci nie da, sam sobie musisz podjąć osobista decyzje.

Są tu osoby na forum co zachwalają i są tez opinie całkiem inne wiec…jest mnóstwo tematów na temat ATM tu na forum, przeglądarka i szukasz być może pomoże ci to podjąć odpowiednią decyzje.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Beti napisał:

Pamiętaj każdy doradza są opinie różne jak wspomniałam, tylko odpowiedzialności za decyzje nikt ci nie da, sam sobie musisz podjąć osobista decyzje.

Są tu osoby na forum co zachwalają i są tez opinie całkiem inne wiec…jest mnóstwo tematów na temat ATM tu na forum, przeglądarka i szukasz być może pomoże ci to podjąć odpowiednią decyzje.

Fajnie że są osoby które doradzą, za co dziękuję, od tego jest forum. Żadnej odpowiedzialności za decyzję od nikogo nie wymagam, chyba lepiej tu zapytać i dostać odpowiedź wprost od kogoś kto miał taką czy inną sytuację niż szukać opinii w internecie, gdzie nie wiadomo kto i w jakim celu coś napisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z ATM nie było problemów, nic nie zdechło łącznie z acroporami. W sklepie sprzedawca też mi mówił że nie miał negatywnego odzewu jeżeli chodzi o te bakterie a znamy się już dobrych parę lat więc mam do niego zaufanie. Zdarzały się problemy jak ktoś nie obciążył tych bakterii od razu, poza tymi przypadkami nie było negatywnych opinii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.