Skocz do zawartości
JerzyB

Nasze hobby , a ceny energi.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się ilu z nas będzie stać na utrzymanie dużych zbiorników po zapowiadanych kolejnych podwyżkach energii. Przeciętnemu Kowalskiemu  zostanie założenie nanorafy lub Malawi. Nie mogę zdzierżyć , jak krzywy  ... i Zośka jeździ po kraju i  opowiadają ,  jak jest dobrze , to jakaś  paranoja   k...  m..

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moim etapie zbiornika to koszt około 400zl miesięcznie za energię, co będzie czas pokaże, niestety hobby stało się bardzo drogie już nie tylko energia ale i życie oraz chemia i inne..

Bardzo duża ilość likwidacji zbiorników olx oraz lokalne ogłoszenia zapchane tego typu ogłoszeniami, szkoda!

Może być jeszcze gorzej i wszystko na to wskazuje. 

Drożyzna zrobiła swoje i zrobi jeszcze więcej....reszty nie będę pisać co by temat nie zrobił się polityczny.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti  Cztery stówki , to jeszcze dał bym rade , ale energia ma zdrożeć trzykrotnie. To nie wina obecnego rządy tylko wina Putina i PO. Śmiechu warte.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Na moim etapie zbiornika to koszt około 400zl miesięcznie za energię, co będzie czas pokaże, niestety hobby stało się bardzo drogie już nie tylko energia ale i życie oraz chemia i inne..

Bardzo duża ilość likwidacji zbiorników olx oraz lokalne ogłoszenia zapchane tego typu ogłoszeniami, szkoda!

Może być jeszcze gorzej i wszystko na to wskazuje. 

Drożyzna zrobiła swoje i zrobi jeszcze więcej....reszty nie będę pisać co by temat nie zrobił się polityczny.

 

400zł miesięcznie ??!! Matko boska :D
A ja się boję, że będę płacił koło 200zł haha ;D

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie nie mierzę ile energii zużywa moja kostka, przy takim maluchu nie są to jakieś wielkie kwoty. Natomiast myślę o założeniu większego zbiornika i tu przyznaję, że te zawirowania z cenami gazu, prądu trochę mnie wstrzymują.

Ja nie siedzę tyle w morskim ale czy czasem w przeciągu ostatnich kilku lat ceny korali nie poleciały w kosmos? Płacenie tysiąc złotych i więcej złotych za szczepkę to chyba trochę przesada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, chris_ek napisał:

Ja obecnie nie mierzę ile energii zużywa moja kostka, przy takim maluchu nie są to jakieś wielkie kwoty. Natomiast myślę o założeniu większego zbiornika i tu przyznaję, że te zawirowania z cenami gazu, prądu trochę mnie wstrzymują.

Ja nie siedzę tyle w morskim ale czy czasem w przeciągu ostatnich kilku lat ceny korali nie poleciały w kosmos? Płacenie tysiąc złotych i więcej złotych za szczepkę to chyba trochę przesada.

Ostatnich lat ? :D Ja zacząłem planować w grudniu już morskie. Czyli jakieś pół roku temu. Przeglądając ceny wtedy i dzisiejsze to już jest 2x drożej.
A widzę, że cały czas ludzie podnoszą sobie ceny.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle likwidacji i ani jednego akwa co by mi pasowało no nic trzeba będzie zamówić zestaw nowy :) 


A ze ktoś zakłada akwa ponad swoje możliwości finansowe a po pół roku zawija wrotki to już o nim świadczy nie o cenach prądu :clowning

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Aquaman napisał:

Ostatnich lat ? :D Ja zacząłem planować w grudniu już morskie. Czyli jakieś pół roku temu. Przeglądając ceny wtedy i dzisiejsze to już jest 2x drożej.
A widzę, że cały czas ludzie podnoszą sobie ceny.

Fakt, ostatnio ceny poszły w górę ale to raczej spowodowane było ogólnym wzrostem kosztów. Mi natomiast chodzi o okres trochę wcześniejszy, przy w miarę stabilnej inflacji, kosztach itp.

2 minuty temu, sith114 napisał:

Tyle likwidacji i ani jednego akwa co by mi pasowało no nic trzeba będzie zamówić zestaw nowy

He he he mam to samo.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sith114 napisał:

Tyle likwidacji i ani jednego akwa co by mi pasowało no nic trzeba będzie zamówić zestaw nowy :) 


A ze ktoś zakłada akwa ponad swoje możliwości finansowe a po pół roku zawija wrotki to już o nim świadczy nie o cenach prądu :clowning

 

Nie do końca masz rację, przy dużym zbiorniku gdzie zużycie prądu jest na poziomie kilku kwh dziennie podwyżka o 300% to już duża różnica. W zeszłym roku prądu kosztował ok. 50gr kwh w tym od listopada ma być juz 1,70zł. ( PGE ), raczej nikt się tego nie spodziewał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sith114 napisał:

Tyle likwidacji i ani jednego akwa co by mi pasowało no nic trzeba będzie zamówić zestaw nowy :) 


A ze ktoś zakłada akwa ponad swoje możliwości finansowe a po pół roku zawija wrotki to już o nim świadczy nie o cenach prądu :clowning

 

Zawsze można wywalić połowę sprzętu hahaha :D 
Odpieniacz, pompy dozujące, dolewki itp :D 
 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, sith114 napisał:

A ze ktoś zakłada akwa ponad swoje możliwości finansowe a po pół roku zawija wrotki to już o nim świadczy nie o cenach prądu :clowning

Faktycznie śmieszne, wyobraź sobie że w ostatnim czasie nie tylko wzrosly ceny prądu, a również raty kredytów oraz ceny w sklepach i mniej ludzi stać na tak drogie hobby jakim jest akwarystyka morska.

23 minuty temu, sith114 napisał:

Tyle likwidacji i ani jednego akwa co by mi pasowało no nic trzeba będzie zamówić zestaw nowy :)

Powiedz mi kogo to obchodzi czy ty zamówisz zestaw nowy czy używany? Chcesz pokazać że Ciebie na to stać w obecnych czasach czy co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Aquaman napisał:

Zawsze można wywalić połowę sprzętu hahaha :D 
Odpieniacz, pompy dozujące, dolewki itp

Tu już piszesz głupoty, oby cię inni nie ocenili jakie podejście do hobby taki zbiornik

typowy post jako spam, ale zostawię go by inni zrozumieli ze wcale nie jest takie haha w stosunku kosztów jakie obecnie są, bo nie  wyobrażam sobie ze dojdzie do takiego kryzysu energetycznego ze będę musiała zbiornik likwidować gdzie oddaje całe serce każdego dnia dla tego hobby.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

Tu już piszesz głupoty, oby cię inni nie ocenili jakie podejście do hobby taki zbiornik

typowy post jako spam, ale zostawię go by inni zrozumieli ze wcale nie jest takie haha w stosunku kosztów jakie obecnie są, bo nie  wyobrażam sobie ze dojdzie do takiego kryzysu energetycznego ze będę musiała zbiornik likwidować gdzie oddaje całe serce każdego dnia dla tego hobby.

dolewka i pompy dozujące to MUST HAVE ? 

ludzie z ręki dolewają i nie narzekają 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Aquaman napisał:

ludzie z ręki dolewają i nie narzekają 

Powiem ci tyle, nie masz pojęcia o tym co piszesz , zapraszam do mnie pokaże ci zbiornik sumpownie ryby i korale warte  dziesiątki tys.zł i każe ci dolewać z ręki, bez urazy ale tak to można kostkę obsługiwać.

tak samo można powiedzieć po co są testy na oko tez będzie 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Aquaman napisał:

dolewka i pompy dozujące to MUST HAVE ? 

ludzie z ręki dolewają i nie narzekają 

Kolega chyba nie ma pojęcia co w akwarium morskim zużywa dużo energii....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wraca co jakis czas i ostatnio pamiętam jak ćwiczył go Paragon. Poszedł w stronę fotovoltaiki. 

Ponieważ hobby to nigdy nie było dla "harcerzy" więc nie ma co płakać tylko wpisać na listę kolejnych zakupów panel słoneczny lub turbinę wiatrową. Na biednych nie trafiło bo jak patrzę na zbiorniki pow. 1000 l. to wyobraźnia mnie zawodzi ile to może być warte.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, jacekS napisał:

Temat wraca co jakis czas i ostatnio pamiętam jak ćwiczył go Paragon. Poszedł w stronę fotovoltaiki. 

Ponieważ hobby to nigdy nie było dla "harcerzy" więc nie ma co płakać tylko wpisać na listę kolejnych zakupów panel słoneczny lub turbinę wiatrową. Na biednych nie trafiło bo jak patrzę na zbiorniki pow. 1000 l. to wyobraźnia mnie zawodzi ile to może być warte.

 

Nigdy , to utrzymanie dużego zbiornika nie było takie  drogie , jak teraz , a staje się coraz droższe .Panele słoneczne , tez nie są za darmo , a do tego trzeba mieć miejsce , by je zamontować .

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od półtora roku mam fotowoltaikę i polecam. 
fakt że załapałem się na dofinansowanie ale u mnie już się zwróciła, a wcześniej po 500 zł co 2 miesiące płaciłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wszystko idzie do góry. Co jakiś czas z żoną spisujemy każdy paragon, z zakupów do domu. Jedzenie, chemia itd. Bez paliwa, rozrywki, ubrań itd. Tylko to co do domu się kupuje. Rok temu w kwietniu i w tym w kwietniu. + 20% na podstawowych artykułach. Na kawior i krewetki się nie przerzuciliśmy.

U mnie szacuję prąd w akwarium na 200 - 250zł miesięcznie. Na akwarium nie było stać, i na razie tak zostanie. Co będzie nie wiem.

Całe szczęście kredyt co miesiąc przez 10 lat nadpłacałem i teraz rata hipoteki mi nie wzrosła. Jak ktoś wziął z 500-600 koła z rok - dwa temu, to zdrowia życzę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten cholerny Tusk.... Ale idę w zaparte. Za samo akwa na liczniku co miesiąc ok. 200 pln na prądzie. Póki finansuje z 500+ nie odpuszczam:clowning


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, mazmaciek napisał:

Ja od półtora roku mam fotowoltaikę i polecam. 
fakt że załapałem się na dofinansowanie ale u mnie już się zwróciła, a wcześniej po 500 zł co 2 miesiące płaciłem. 

Półtora roku i się zwróciła ? Co Ty 85% dofinansowania dostałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób ma już fotowoltalikę i/lub ogrzewanie ze żródeł odnawialnych (np pompa ciepła)..... mając w planach budowę domu mam zamiar iść w tym kierunku.

Ogrzewanie akwa za pomocą instalacji CO w domu oraz korzystając z energii słonecznej na pewno da się obniżyć koszty energii niezbędnej do utrzymania akwa.

Przy zapowiadanych cenach prądu sam zastanawiam się nad panelem fotowoltaicznym, który dałby radę zasilić lampę (300W). Ewentualnie w okresie zimowym skróciłbym czas świecenia do 9-10 godzin. Pytałem się już na tym forum o możliwości hybrydowego zasilania lampy ...... potrzebuję urządzenia, które sterowałby zasilaniem lampy......w słoneczne dni 100% z panela, a przy braku wystarczającego nasłonecznienia (np w pochmurne dni) to urządzenie uzupełniało by  brakującą moc z prądu sieciowego. Coś takiego aby panel foto nie podłączać bezpośrednio do sieci domowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, tomko napisał:

Ten cholerny Tusk.... Ale idę w zaparte. Za samo akwa na liczniku co miesiąc ok. 200 pln na prądzie. Póki finansuje z 500+ nie odpuszczam:clowning

Za Tuska było mi łatwiej utrzymać akwa.  Ty zostałeś kupiony .

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Półtora roku i się zwróciła ? Co Ty 85% dofinansowania dostałeś?

Dokładnie, niema takiej opcji. Ja założyłem rok temu i po pierwsze niezalapalem sie na ddofinansowanie a po drugie zwrot 5kwp instalacji mysle ok 5-6 lat. Przy 500zl rachunku za 18 miesięcy zaoszczędził 4500zl a to koszt samego falownika.

1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Nigdy , to utrzymanie dużego zbiornika nie było takie  drogie , jak teraz , a staje się coraz droższe .Panele słoneczne , tez nie są za darmo , a do tego trzeba mieć miejsce , by je zamontować .

Oprócz kosztów samej instalacji trzeba płacić koszty przesyłu energji, 20% produkcji zabiera operator, do tego w przygotowaniu już jest podatek od wyprodukowanej energii. Tak że też nie jest tak kolorowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tomko napisał:

Ten cholerny Tusk

Taa Tuskoinflacja etc, ;)

 

 

a poważnie zastanawiam się faktycznie jeśli energia wzrośnie do kosmicznych cen a z tym jest związane hobby może być problem i tu mowa o tych dużych zbiornikach płacenie za prąd powiedzmy około 1000 zł daje pole do myślenia w skali roku plus drugie tyle utrzymanie zbiornika.

Ludzie zaczną oszczędności robić w zbiorniku a to może mieć katastrofalne skutki uboczne dla zbiornika, póki co jeszcze tragedii nie widać ale idzie to w złym kierunku,

Temat niby trochę powracający co jakiś czas ale obecnych takich czasów nie pamiętam.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.