Skocz do zawartości
JerzyB

Nasze hobby , a ceny energi.

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Arek77 napisał:

Wiele osób ma już fotowoltalikę i/lub ogrzewanie ze żródeł odnawialnych (np pompa ciepła)..... mając w planach budowę domu mam zamiar iść w tym kierunku.

Na starych zasadach owszem masz energię elektryczną za fryty ale po nowemu kiedy masz miesięczny okres rozliczeniowy to w zimie będziesz płacić dalej za prąd, także fotowoltaika po nowemu jest bez sensu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

a poważnie zastanawiam się faktycznie jeśli energia wzrośnie do kosmicznych cen a z tym jest związane hobby może być problem i tu mowa o tych dużych zbiornikach płacenie za prąd powiedzmy około 1000 zł daje pole do myślenia w skali roku plus drugie tyle utrzymanie zbiornika.

Fakt, przy dużych zbiornikach koszty prądu stają się mocno odczuwalne... ale kwota 1000 zł/miesięcznie może też zmobilizować do szukania oszczędności energii niekoniecznie kosztem życia w akwarium. Przy cenie bliskuej 2zł za kWh nieraz zmiana organizacji sumpa, wyprostowanie powrotu wody (zrezygnowanie np z 2 kolanek), czy obłożenie styropianem niewidocznych ścian w akwarium może dać odczuwalne oszczędności energii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Arek77 napisał:

Fakt, przy dużych zbiornikach koszty prądu stają się mocno odczuwalne... ale kwota 1000 zł/miesięcznie może też zmobilizować do szukania oszczędności energii niekoniecznie kosztem życia w akwarium. Przy cenie bliskuej 2zł za kWh nieraz zmiana organizacji sumpa, wyprostowanie powrotu wody (zrezygnowanie np z 2 kolanek), czy obłożenie styropianem niewidocznych ścian w akwarium może dać odczuwalne oszczędności energii. 

To co wymieniasz , to pikuś przy kosztach oświetlenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No najbardziej dostaną po czterech literach ci co świeca T5 bo przy nich stosunek wat do litrów musi się zgadzać, a nie da się prowadzić akwa 300 l na 2xT5 39 w

Edytowane przez wojtas350 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mazmaciek napisał:

82. 
cała gmina tak miała 

A to już fajnie i rzeczywiście miało prawo się zwrócić szybko. Słyszałem jednak ze takie akcje robią na przetargu i kluczem przetargu jest najniższa cena a jakość komponentów nie ma znaczenia.  Prawda to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Sagerrak1 napisał:

A to już fajnie i rzeczywiście miało prawo się zwrócić szybko. Słyszałem jednak ze takie akcje robią na przetargu i kluczem przetargu jest najniższa cena a jakość komponentów nie ma znaczenia.  Prawda to ?

Gdyby nawet na najgorszych komponentach to mieć instalacje za 18% ceny to dobry deal. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Janusz81 napisał:

Gdyby nawet na najgorszych komponentach to mieć instalacje za 18% ceny to dobry deal. 

Bardzo dobry i temu nie przeczę. Jak już się zwróciło to zostają same plusy. Panele nawet słabej jakości jak nie rozejdą się warstwy w pierwszych miesiącach to mogą przetrwać długo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Janusz81 napisał:

Gdyby nawet na najgorszych komponentach to mieć instalacje za 18% ceny to dobry deal. 

Pod warunkiem, że nie rozpadnie się po trzech latach lub jak tylko minie gwarancja, ale nie mam zamiaru tu się spierać i udowadniać kto ma rację.

1 godzinę temu, JerzyB napisał:

To co wymieniasz , to pikuś przy kosztach oświetlenia. 

W sumie to nie zastanawiałem się co jest najbardziej prądożernym elementem. Wydaje się, że światło ale jakby ktoś zsumował moc wszystkich pomp i cyrkulatorów u w dużym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Sagerrak1 napisał:

A to już fajnie i rzeczywiście miało prawo się zwrócić szybko. Słyszałem jednak ze takie akcje robią na przetargu i kluczem przetargu jest najniższa cena a jakość komponentów nie ma znaczenia.  Prawda to ?

Tak, ale jest 5 lat gwarancji. 
ostatnio w sąsiedniej wsi spaliło się chyba 3 budynki gospodarcze, na jednym było dwie Fotowoltaiki, podobno od tego się zaczęło 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, wojtas350 napisał:

No najbardziej dostaną po czterech literach ci co świeca T5 bo przy nich stosunek wat do litrów musi się zgadzać, a nie da się prowadzić akwa 300 l na 2xT5 39 w

Sam mam ten problem, świecę T5 ale patrząc na ceny lamp led które by zastąpiły t5 to koszty idą w tysiące za lampę. Za kilka tysięcy jakoś objadę z tym prądem. Myślę tutaj o philipsie coral care czy tej nowej ati straton. Sam się zastanawiam czy dalej trzymać akwarium jak ceny prądu podskoczą a wg mnie nie ma innej opcji. U mnie byłby wzrost z około 200 na 600 miesięcznie za całe mieszkanie. Na polskim rynku brakuje węgla, bloki energetyczne stoją na braki paliwa a dopiero mamy lato a nie jestem taki pewny czy kopalnie nagle są w stanie zwiększyć wydobycie ( i czy będą chciały). Swoją drogą koszt produkcji energii podwaja opłata za emisję co2 która nie została zniesiona. Będziemy piszczeć i płacić albo likwidować zbiorniki.

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Irlandii PiS nie rządzi  a podwyżki cen energii kosmiczne. Od czasu tych rachunków była jeszcze jedna podwyżka 30% plus na sierpień jest planowana 10%. Wychodzi na to że w przyszłym roku w lutym zapłacę 800 Euro za prąd. Płatność za dwa miesiące.  Kilaka lat temu rachunki miałem po 200 euro. Za wszystkie podwyżki możemy podziękować UE i jej polityce klimatycznej. Kilka słów podziękowania należy się też Niemcom. Trochę fantastyka że świecenie ledami wychodzi taniej niż T5. Nad zbiornik 120x70 potrzeba 8x39 watt lub dwa radiony XR30W które pobiorą podobną ilość prądu. Mówię tu na przykładzie swojego akwarium i kolegi z podobnymi koralami. Można powiedzieć że dwa identyczne akwaria tylko że u mnie przy T5 korale trochę lepiej rosną. W Irlandii też się słyszy o likwidowaniu zbiorników i jest sporo sprzętu na sprzedaż ale z tego co widzę to są osoby którym średnio szło w tym hobby i między innymi podwyżki cen prądu skłoniły ich do zmiany zainteresowań.

 

 

1657494635303.jpg

1657494635315.jpeg

Edytowane przez albanos72 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@albanos72

A jak te rachunki mają się do Twoich zarobków? Niemców nie mieszaj do podwyżek w Pl . To polityka naszego rzędu , spółki skarbu państwa się bogacą  naszymi kosztami. Pracuję w De  i nie zauważyłem jakieś rewolucji cenowej nie wspomnę już o polskiej inflacji. Mamy lato , a co będzie zimą ? w piecach będziemy mogli palić stare opony . Nasz Pinokio najwięcej krzyczał o embargo , no i  nie mamy węgla ani gazu . Kto na tym cierpi na pewno nie on . W dodatku kupił obligacje na których zarabia jak jest wysoka inflacja. To jest sprawiedliwie ? Gdzie pieniądze z Unii mało , że nie ma to jeszcze ubywa to też wina Niemców ?

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, albanos72 napisał:

W Irlandii PiS nie rządzi  a podwyżki cen energii kosmiczne

Wszędzie są podwyżki tylko chyba nie ma co porównywać warunki czy zarobki w Irlandii a w Polsce, zwykły przelicznik w Irlandii zarobisz 14e za godz kupisz za to 7 litrów paliwa w Polsce przeciętny Kowalski ma 18zl na 2,5 litra paliwa i tu jest różnica,wiem że w Irl też nie jest łatwo mam wielu znajomych te 400e też będzie już dużo ale też chyba są znaczące podwyżki płac w irl ? Nie tak ?

Co co akwarium widziałam ogłoszenia rzeczywiscie też są likwidację, smutne.

 

Godzinę temu, JerzyB napisał:

A jak te rachunki mają się do Twoich zarobków? Niemców nie mieszaj do podwyżek w Pl . To polityka naszego rzędu , spółki skarbu państwa się bogacą  naszymi kosztami. Pracuję w De  i nie zauważyłem jakieś rewolucji cenowej nie wspomnę już o polskiej inflacji. Mamy lato , a co będzie zimą ? w piecach będziemy mogli palić stare opony . Nasz Pinokio najwięcej krzyczał o embargo , no i  nie mamy węgla ani gazu . Kto na tym cierpi na pewno nie on . W dodatku kupił obligacje na których zarabia jak jest wysoka inflacja. To jest sprawiedliwie ? Gdzie pieniądze z Unii mało , że nie ma to jeszcze ubywa to też wina Niemców ?

Jerzy,

ja rozumiem emocję i wiem że czasem się nie da..ale spróbujmy ten temat nie upolityczniać, jest fajnie każdy coś napisze ale jak już zejdziemy na politykę jest po temacie.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam biadolcie zmieńcie prace weźcie kredyt i trzeba pchać ten wózek dalej :D

Poddają się Ci co nie mieli zajawki lub im nie szło podwyżki ułatwiły decyzje ;) 

 

7F5DE784-D681-418C-B60F-3253818A550A.jpeg

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, sith114 napisał:

Oj tam biadolcie zmieńcie prace weźcie kredyt i trzeba pchać ten wózek dalej :D

Poddają się Ci co nie mieli zajawki lub im nie szło podwyżki ułatwiły decyzje ;) 

 

Może sobie przypomnisz co powiedział D..a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zimą zmniejszyłem akwarium 5krotnie, teraz jestem zadowolony z oszczędności, ale nie prądu czy chemii, tylko przede wszystkim nie mam miejsca na nowe korale czy inne życie i nie korci na wycieczki do sklepu a przy większym akwarium praktycznie co miesiąc (lub częściej) coś dokładałem i na tym widzę sporą oszczędność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przeczytać pierwszy post i już wiadomo, że autorowi chodzi tylko o politykę ;) zresztą nie pierwszy raz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja zimą zmniejszyłem akwarium 5krotnie, teraz jestem zadowolony z oszczędności, ale nie prądu czy chemii, tylko przede wszystkim nie mam miejsca na nowe korale czy inne życie i nie korci na wycieczki do sklepu a przy większym akwarium praktycznie co miesiąc (lub częściej) coś dokładałem i na tym widzę sporą oszczędność

Można z ciekawości spytać jaki masz teraz litraż? :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bouli napisał:

Wystarczy przeczytać pierwszy post i już wiadomo, że autorowi chodzi tylko o politykę ;) zresztą nie pierwszy raz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Człowieku napisałem wyraźnie o cenach energii teraz i jakie są prognozy. A że akurat PiS jest przy władzy to nie moja wina. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Aquaman napisał:

Można z ciekawości spytać jaki masz teraz litraż? :D

Jasne, ok 47 litrów plus jakieś 9l panel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Jasne, ok 47 litrów plus jakieś 9l panel.

No przy takim zbiorniku to faktycznie portfel robi się grubszy :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Jasne, ok 47 litrów plus jakieś 9l panel.

Trochę małe , ale lepszy rydz jak nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Beti napisał:

Wszędzie są podwyżki tylko chyba nie ma co porównywać warunki czy zarobki w Irlandii a w Polsce, zwykły przelicznik w Irlandii zarobisz 14e za godz kupisz za to 7 litrów paliwa w Polsce przeciętny Kowalski ma 18zl na 2,5 litra paliwa i tu jest różnica,wiem że w Irl też nie jest łatwo mam wielu znajomych te 400e też będzie już dużo ale też chyba są znaczące podwyżki płac w irl ? Nie tak ?

Co co akwarium widziałam ogłoszenia rzeczywiscie też są likwidację, smutne.

 

Przez ostatnie 12 lat płaca minimalna wzrosła  "znacząco" o 85 centów na godzinę i wynosi  teraz 10,50. Bardzo wiele osób tyle zarabia zwłaszcza niewykwalifikowani pracownicy oraz młode osoby bez względu na narodowość. Przykładowo kasjerka w Lidlu zarobi 12 euro a kierowca ciężarówki około 14. Jak dostałaś 10 lat temu 14 Euro na godzinę to możesz zapomnieć o podwyżce. Można więc uznać że w płacach od tych 12 lat prawie nic się nie zmieniło. Tylko że kiedyś jedna osoba pracująca mogła utrzymać rodzinę i zostawało jeszcze na super wakacje. Kilka lat temu mieszkania lub domki na wynajem były po 500-700 Euro. Teraz bez 1700 Euro nie masz co szukać czegoś przyzwoitego do mieszkania. Wychodzi że jedna osoba pracuje na czynsz i opłaty a druga na życie czyli jak w Polsce. Ktoś kiedyś w Polsce obiecał że będziemy mieli drugą Irlandię i mamy.  Mam wielu znajomych po Europie i wszędzie jest to samo. Jeden gość z tego forum twierdzi że w Niemczech nie ma zmian . Zapewne tankuje w Polsce i mieszka na chacie w 8 osób więc jak się czynsz podzieli to jest spoko.  Obecna polityka UE to produkcja biedoty wśród ludzi. Będziemy wszyscy za miskę ryżu robić a schabowego jeść raz w miesiącu tak jak było za komuny. O locie na nurkowanie do Egiptu będzie można tylko pomarzyć. Jeszcze co do cen prądu to zobaczysz jak podskoczą po wyborach nie ważne kto je wygra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, albanos72 napisał:

Przez ostatnie 12 lat płaca minimalna wzrosła  "znacząco" o 85 centów na godzinę i wynosi  teraz 10,50. Bardzo wiele osób tyle zarabia zwłaszcza niewykwalifikowani pracownicy oraz młode osoby bez względu na narodowość. Przykładowo kasjerka w Lidlu zarobi 12 euro a kierowca ciężarówki około 14. Jak dostałaś 10 lat temu 14 Euro na godzinę to możesz zapomnieć o podwyżce. Można więc uznać że w płacach od tych 12 lat prawie nic się nie zmieniło. Tylko że kiedyś jedna osoba pracująca mogła utrzymać rodzinę i zostawało jeszcze na super wakacje. Kilka lat temu mieszkania lub domki na wynajem były po 500-700 Euro. Teraz bez 1700 Euro nie masz co szukać czegoś przyzwoitego do mieszkania. Wychodzi że jedna osoba pracuje na czynsz i opłaty a druga na życie czyli jak w Polsce. Ktoś kiedyś w Polsce obiecał że będziemy mieli drugą Irlandię i mamy.  Mam wielu znajomych po Europie i wszędzie jest to samo. Jeden gość z tego forum twierdzi że w Niemczech nie ma zmian . Zapewne tankuje w Polsce i mieszka na chacie w 8 osób więc jak się czynsz podzieli to jest spoko.  Obecna polityka UE to produkcja biedoty wśród ludzi. Będziemy wszyscy za miskę ryżu robić a schabowego jeść raz w miesiącu tak jak było za komuny. O locie na nurkowanie do Egiptu będzie można tylko pomarzyć. Jeszcze co do cen prądu to zobaczysz jak podskoczą po wyborach nie ważne kto je wygra. Nie bę Ceny prądu 

Ceny prądu w Pl rosną cały czas ,  pod koniec roku mają wzrosnąć trzykrotnie. I nie  będzie jeszcze wyborów. Kogo będzie stać na utrzymanie dużego zbiornika , tylko bogatego. Jeśli chodzi o ceny w De to niektóre produkty są tańsze niż w Pl. Aha mieszkam sam na pokoju , i tankuje tam gdzie jestem .

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.