Skocz do zawartości
JerzyB

Nasze hobby , a ceny energi.

Rekomendowane odpowiedzi

W te 3x wyżej nie wierzę, albo nie chcę wierzyć. Jeśli prąd u mnie w mieszkaniu poszedłby z obcnych 350 na 1000+ zł, to ja zlikwiduję lub ograniczę akwarium. Nie, żeby mnie nie było stać, ale to będzie powyżej rozsądnego poziomu wydatków na hobby. Z 3 lamp zostanie jedna, fish only, ograniczę cyrkulację i moc pomp, aby się tylko woda kręciła. Najbardziej szkoda mi będzie ryb sprzedawać.

Jeśli rząd zniesie ograniczenia vat itd to 100 % do góry jest możliwe. Nie oszukujmy się, zima idzie ciężka, przyszły rok lepszy nie będzie. Wojna potrwa, a z nią kryzys u nas. Ostatnie rządy nic nie robiły, żeby obniżać ceny energii, wiatraki zostały zablokowane kilka lat temu, na rynku fotowotaiki jest ciągła niepewność, albo będą dopłaty, albo nie, albo są takie warunki, albo inne. Prace nad elektrownią atomową zostały zamrożone, żeby zadowolić górnictwo, dopiero teraz niemrawo coś się dzieje. Inwestowano w kolejne bloki węglowe na importowany (głównie od kacapów) węgiel. Sieci energetyczne są przestarzałe i ogromna ilość energii jest tracona na przesyle.

A konsumpcja rośnie z roku na rok, i będzie rosła, do tego będzie rosła coraz szybciej. Czyli musi być drożej, dużo drożej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wciąż pogłębiam temat offgridu, żeby jeszcze nie doszło do czasów że będzie to jedyne wyjście. 
Tylko znając naszych rządzących to pewnie wprowadzą podatek od słońca ( wyprodukowanej energii) i nie ważne czy będziesz kupował czy tez sam sobie produkował płacić i tak trzeba będzie.
a jak dojdzie że trzeba będzie odciąć się od sieci to w zimie akwarium nie utrzyma  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, JerzyB napisał:

Ceny prądu w Pl rosną cały czas ,  pod koniec roku mają wzrosnąć trzykrotnie. I nie  będzie jeszcze wyborów. Kogo będzie stać na utrzymanie dużego zbiornika , tylko bogatego. Jeśli chodzi o ceny w De to niektóre produkty są tańsze niż w Pl. Aha mieszkam sam na pokoju , i tankuje tam gdzie jestem .

Informacja że do końca roku ceny prądu wzrosną trzykrotnie to ........., proponuję zmianę kanału informacyjnego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 7/10/2022 at 3:14 PM, Arek77 said:

Fakt, przy dużych zbiornikach koszty prądu stają się mocno odczuwalne... ale kwota 1000 zł/miesięcznie może też zmobilizować do szukania oszczędności energii niekoniecznie kosztem życia w akwarium. Przy cenie bliskuej 2zł za kWh nieraz zmiana organizacji sumpa, wyprostowanie powrotu wody (zrezygnowanie np z 2 kolanek), czy obłożenie styropianem niewidocznych ścian w akwarium może dać odczuwalne oszczędności energii. 

Masz rację, ale wystarczy nawet przejrzeć i usprawnić to co jest w akwarium. Moja zimowa konsumpcja prądu (z PV na dachu ale zimą to temat pomijalny) dochodziła dla mojego domu do około 25kwh na dobe. Przy tanich cenach energii nie patrzyłem na optymalizacje systemu tylko dorzucałem a to kolejną pompkę a to kolejną lampkę. Przy 3 akwariach prąd za same akwaria wychodził 20kwh zima. Zlikwidowałem jedno akwarium, przerobiłem sumpa, żeby pomieścić część szczepek, usunąłem pierdylion niepotrzebnych urządzeń. I oszczędziłem 10kwh na dobę. Od kwietnia do teraz w zasadzie więcej produkuję prądu niż konsumuję. Tak będzie pewnie do lipca, może do sierpnia. Wiadomo - to zależy od pogody, ale płacę stałą opłatę za energię, żeby jak najwięcej nadpłacić. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie trochę można zaoszczędzić np. wyłączać odpieniacz na 10godz. pompy cyrkulacyjne na noc . Ale to oszczędności rzędu 1,8 kWh na dobę , czyli małe. Oświetlenie i pompa obiegowa to 9 kWh. I tu się nie zaostrzędzi , a gdzie żarcie i chemia. Jeśli energia zdrożeje trzykrotnie to zostaje przy fish.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy do doświetlania akwarium morskiego nie można by użyć słońca. 
Mam malutkie akwarium słodkowodne które stoi na parapecie. Bez sztucznego światła, filtracji i grzałki. Akwarium ma z pół roku i jeszcze szyb nie przecierałem. Zero glonów. 
to jest już drugie podejście do takiego akwarium. Wcześniej pływał sobie gupik którego z rok nie karmiłem, jest tam mnóstwo mikro życia, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym hobby jestem od 2008 roku czyli szmat czasu to 14 lat i na samą myśl , że mam to zamknąć przez podwyżki prądu robi mi się przykro , ale tak może się wydarzyć. Dzisiaj mój zbiornik zużywa na dobę 13,08 kw/h miesięcznie 392 kw/h mało nie jest jeśli średnio przyjmiemy 0,77 za kw/h to kwota miesięczna 301 pln na miesiąc na dwa 600 pln jeśli podwyżka będzie wynosiła x 3 to w tym momencie zabawa w hobby się kończy.  Jakie jest wyjście z tej sytuacji chyba tylko przejście na fish only z małym odpieniaczem i jakąś niewielką lampą led bez podgrzewania wody więc trzeba szukać ryb które dadzą radę w temperaturze 22 stopnie zimą latem pewnie woda będzie się kręciła w okolicach 24 stopni.

Jednym słowem szkoda bardzo szkoda , że rządzą tym krajem skrajnie nieodpowiedzialni ludzie dla których zwykły Kowalski który chce mieć swoje m2 lub m3 jest nikim. 

2 godziny temu, mazmaciek napisał:

Ciekawe czy do doświetlania akwarium morskiego nie można by użyć słońca. 
Mam malutkie akwarium słodkowodne które stoi na parapecie. Bez sztucznego światła, filtracji i grzałki. Akwarium ma z pół roku i jeszcze szyb nie przecierałem. Zero glonów. 
to jest już drugie podejście do takiego akwarium. Wcześniej pływał sobie gupik którego z rok nie karmiłem, jest tam mnóstwo mikro życia, 

Czy długo masz akwarium morskie ? 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mazmaciek napisał:

Ciekawe czy do doświetlania akwarium morskiego nie można by użyć słońca. 
Mam malutkie akwarium słodkowodne które stoi na parapecie. Bez sztucznego światła, filtracji i grzałki. Akwarium ma z pół roku i jeszcze szyb nie przecierałem. Zero glonów. 
to jest już drugie podejście do takiego akwarium. Wcześniej pływał sobie gupik którego z rok nie karmiłem, jest tam mnóstwo mikro życia, 

Jeśli jesteś rzeczywiście zainteresowany tematem to wystarczy wbić hasło w google, za wielką wodą kilka projektów znajdziesz bez problemu; głównie makroglony plus może jakieś miękkie. W naszych realiach słonecznych raczej za mało energii aby coś utrzymać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, mazmaciek napisał:

Tak 2 miesiące

Tak myślałem :) bez urazy oczywiście.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fal napisał:

W tym hobby jestem od 2008 roku czyli szmat czasu to 14 lat i na samą myśl , że mam to zamknąć przez podwyżki prądu robi mi się przykro , ale tak może się wydarzyć. Dzisiaj mój zbiornik zużywa na dobę 13,08 kw/h miesięcznie 392 kw/h mało nie jest jeśli średnio przyjmiemy 0,77 za kw/h to kwota miesięczna 301 pln na miesiąc na dwa 600 pln jeśli podwyżka będzie wynosiła x 3 to w tym momencie zabawa w hobby się kończy.  Jakie jest wyjście z tej sytuacji chyba tylko przejście na fish only z małym odpieniaczem i jakąś niewielką lampą led bez podgrzewania wody więc trzeba szukać ryb które dadzą radę w temperaturze 22 stopnie zimą latem pewnie woda będzie się kręciła w okolicach 24 stopni.

Jednym słowem szkoda bardzo szkoda , że rządzą tym krajem skrajnie nieodpowiedzialni ludzie dla których zwykły Kowalski który chce mieć swoje m2 lub m3 jest nikim. 

Czy długo masz akwarium morskie ? 

Zapomniałeś dodać ze Ci ludzie rządzą od 30 lat i co nowa władza to gorsza hałastra. 
 

Baniak ogrzejesz i co co teoretycznie. Wiec może taniej niż pradem. Albo zrobić akwa kryzysowe. 
 

Sam myśle czy nie zejsc z wysokości i w razie czego nad akwa będzie paliło się mniej W. A korale powinny dać rade wg tego co znalazłem w necie :) A ze miałem zmienić akwarium to może padnie na shallow właśnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Zapomniałeś dodać ze Ci ludzie rządzą od 30 lat i co nowa władza to gorsza hałastra. 
 

Tyle tylko , że tak tragicznie jak jest teraz nigdy nie było przynajmniej ja nie pamiętam. A ma być dużo gorzej wszystko przed nami 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi kumple rolnicy już powiedzieli, że ani grama zboża nie sprzedadzą do zimy, bo ceny będą bić tegoroczne/zeszłoroczne rekordy. Teraz na żniwa ceny spadły, ale wszyscy wiedzą, że to jst sztuczne zbijanie ceny pod tych, którzy muszą sprzedawać bo mają kredyty lub nie mają gdzie składować. Chleb w lokalnej piekarni obok, gdzie od kilku lat się zaopatruję, kosztował rok temu, no może już półtora, 4.10, teraz 5.80 i jak rozmawiałem z właścicielem, to mówił, że jak pójdzie prąd do góry i zboże, to będzie zmuszony zamknąć biznes, bo nikt nie kupi chleba po 12 zł.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fal napisał:

Tyle tylko , że tak tragicznie jak jest teraz nigdy nie było przynajmniej ja nie pamiętam. A ma być dużo gorzej wszystko przed nami 

Ja też nie pamiętam (pomijając komunę) , ale jak może być dobrze , jak członkowie rządu zarabiają na inflacji.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ludzie coś muszą jeść. I będą kupować. 
Nie wszystkim przez gardło przejdzie wyrób pieczywopodobny z biedronki czy innego dyskontu. 
i tak samo jest z energią elektryczną, będziemy płakać i płacić. 

Ja już kupuję czasami chleb po 10 zł za kg. Tyle ze jest żytni na zakwasie i z pieca opalanego drewnem. Polecam

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjdzie moment , że będziemy tylko płakać a płacić nie będzie z czego.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mazmaciek napisał:

Ja już kupuję czasami chleb po 10 zł za kg. Tyle ze jest żytni na zakwasie i z pieca opalanego drewnem. Polecam

Z piekarni, gdzie ludzie zarabiają trochę lepiej niż minimalna krajowa i gdzie piekarnia nie dostaje kilku groszy za wypieczenie bochenka. I która nie jest lokalna, gdzie szef teżlokalnie daje pracę i lokalnie wydaje pieniądze w innych lokalnych biznesach.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czeka wszystkich kryzys i to nie na poziomie paru zł a kryzys stulecia, widzę to po działalności gospodarczej i mało tego doprowadza do likwidacji masy firm rożnej branży. Jak wspomniał kolega @faltak jeszcze nie było i jeśli moje akwarium osiągnie 1000zl za energię będą cięcia mówi się trudno :(

będzie fish 50% oświetlenia wyłącze, 

co do korali jak wspomniał  @sith114 powinny dać radę ewentualnie nie będzie dużych przyrostów.

podmian można zrobić mniej i nic się nie dzieje jakieś rozwiązanie będzie, ale z drugiej strony aż się serce kraja jak pomyśle ze są to realia i to tak blisko.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, mazmaciek said:

Ciekawe czy do doświetlania akwarium morskiego nie można by użyć słońca. 
Mam malutkie akwarium słodkowodne które stoi na parapecie. Bez sztucznego światła, filtracji i grzałki. Akwarium ma z pół roku i jeszcze szyb nie przecierałem. Zero glonów. 
to jest już drugie podejście do takiego akwarium. Wcześniej pływał sobie gupik którego z rok nie karmiłem, jest tam mnóstwo mikro życia, 

można... są firmy które robią - tu masz link: https://fb.watch/czu2PQ_i0M/

Z tym, że nie bardzo wiem jak z tego uzyskac royal blue :D


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 hours ago, Tester said:

płacę stałą opłatę za energię, żeby jak najwięcej nadpłacić. 

 

Podobno królowa każdej rodzinie w Anglii ma dopłacić do energii po 400£ . Spodziewany jest wzrost energi o 300%
ja zastanawiam sie by jak najwiecej urządzeń przerobić by chodziły na bajpasie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Hoom napisał:

Podobno królowa każdej rodzinie w Anglii ma dopłacić do energii po 400£ . Spodziewany jest wzrost energi o 300%
ja zastanawiam sie by jak najwiecej urządzeń przerobić by chodziły na bajpasie 

@Hoom  Ty tak na poważnie , czy jajca sobie robisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 7/13/2022 at 6:06 PM, JerzyB said:

@Hoom  Ty tak na poważnie , czy jajca sobie robisz ?

Poważnie . A ci dostają benefity dostaną dodatkowo po 650£

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Pl dopłaty nie są przewidziane , kieruje się czarny scenariusz. Prąd będzie b. drogi , a nie wiadomo czy nie będą przerw w dostawie. Się rząd obudził , szukają węgla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety. W tym kraju zawsze był syf i trzeba się z tym pogodzić. Ja już od miesiąca nie oglądam wiadomości. Inflacja, wojna, Covid... Covid, wojna, inflacja... I tak w kółko. Rzygać się chce. 

Nie ma co płakać i narzekać. Trzeba zacisnąć zęby, zapłacić co się ma i o tym nie myśleć bo człowiek się wykończy. 

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.