Skocz do zawartości
JerzyB

Nasze hobby , a ceny energi.

Rekomendowane odpowiedzi

To nie ma co płakać na PIS czy PO, w Polsce kopalnie nie rentowne to trzeba to restrukturyzować, ile państwo ma do tego dopłacać jak wszędzie w koło węgiel był tańszy? Spółki energetyczne skarbu państwa dostały przykaz brania naszego drogiego węgla od kopalni i jeszcze przed wojną zapowiadały, że prąd będzie drożał i drożał.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wyngiel, to pamiętam nagłówki z Trybuny ludu . Jeszcze   w  tym roku nasz  export wzrośnie do 200mln. Ton rocznie.  Gospodarka komunistyczna pozbawiła nas węgla i siarki. Dzisiaj słyszałem że nie jest żle , tyle że powiedział to Pinokio. Stary kłamczuch .

Screenshot_2022-07-22-16-00-17-352_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie za równo w Malawi jak i w Kostce słonej postawiłem na jak najmniejszą ilość gratów prądożernych. A to co można było to pobiera prąd z akumulatora, naładuje raz na dwa tygodnie i zasilacze nie pobierają na bieżąco prądu z gniazdka. Gdy robię podmianę w Malawi ostatnio też raz na miesiąc to woda idzie na ogródek, żeby nie marnować, a gdy uzupełniam odparowaną  wodę w kostce, to odpad leci również do beczki i później też podlewamy tym kwiaty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że akumulatory ołowiowe mają aż do 15% strat więc jak nie ładujesz z jakiegoś solara to mija się to z celcem.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema co mieszać polityki, rząd dostał mandat zaufania społeczeństwa. Ludzie są zadowoleni i tego chcieli. W kancelarii u żony niekończące się rozprawy z czasów bezprawia ,bogaci ludzie są skłonni dla sprawy naprawdę gruby szmal wyjąć. Cały rok w jakiś dziurach na południu Europy mijam Polaków. Chętnie bym założył zbiornik ,bo ceny prądu nie są jakieś zabójcze. Szkoda tylko ,że jakieś 70-90 dni w roku jestem na wczasach i trudno w takich warunkach wrócić do tego hobby ,ale może kiedyś. Ludzie kombinują jak mogą a wystarczy zrezygnować z dobrej wisky raz w miesiącu i wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Ben_sage napisał:

Niema co mieszać polityki, rząd dostał mandat zaufania społeczeństwa. Ludzie są zadowoleni i tego chcieli. W kancelarii u żony niekończące się rozprawy z czasów bezprawia ,bogaci ludzie są skłonni dla sprawy naprawdę gruby szmal wyjąć. Cały rok w jakiś dziurach na południu Europy mijam Polaków. Chętnie bym założył zbiornik ,bo ceny prądu nie są jakieś zabójcze. Szkoda tylko ,że jakieś 70-90 dni w roku jestem na wczasach i trudno w takich warunkach wrócić do tego hobby ,ale może kiedyś. Ludzie kombinują jak mogą a wystarczy zrezygnować z dobrej wisky raz w miesiącu i wystarczy.

Ile procent społeczeństw głosowało , na pis ?  Jeśli dostał mandat zaufania ,od tych co na nich głosowali ,  to nie znaczy , że mu wszystko wolno , piszę o łamaniu konstytucji itd. przez ten rząd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ile procent społeczeństw głosowało , na pis ?  Jeśli dostał mandat zaufania ,od tych co na nich głosowali ,  to nie znaczy , że mu wszystko wolno , piszę o łamaniu konstytucji itd. przez ten rząd.

c7bba5cb6402358404b6d9ac56e0f0ff.jpg

Wystarczający procent aby wygrali, masz tylko dwa wyjścia, pogodzić się z tym, albo jeszcze conajmniej rok mieć dalej „ból d*py” z tym że obiecać Tobie nie mogę co będzie po następnych wyborach ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, JerzyB napisał:

Ile procent społeczeństw głosowało , na pis ?  Jeśli dostał mandat zaufania ,od tych co na nich głosowali ,  to nie znaczy , że mu wszystko wolno , piszę o łamaniu konstytucji itd. przez ten rząd.

Najwyraźniej praktyka pokazuje, że wolno i to dużo. Zawsze swoich praw można dociekać w sądzie zajmują się tym różne kancelarie ;) . Ceny będą stale rosnąć i wyrównają się gdzieś gdzie skończą się możliwości obywateli. Skoro można było podnieść ceny o 30% na paliwie i nikomu to nie przeszkadzało to trzeba się liczyć ,że ceny prądu będą szybować. Surowce do elektrowni będą nadal rosnąć i jak nie w cenie prądu to w cenie innych usług sobie odbiją. Niestety nasz węgiel się skończył kopalnie te które jeszcze działają wywożą węgiel do Niemiec gdzie ludzie są skłonni zapłacić więcej ,ale kupujemy tani węgiel z Indonezji, Kolumbi , Rpa, Tanzanii, Australi i trochę z Ukrainy i mamy tez trochę brunatnego ,więc może nie będzie tak drogo. Niema co panikować ceny rosną stopniowo i jest czas by wprowadzić pewne zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ben_sage napisał:

Najwyraźniej praktyka pokazuje, że wolno i to dużo. Zawsze swoich praw można dociekać w sądzie zajmują się tym różne kancelarie ;) . Ceny będą stale rosnąć i wyrównają się gdzieś gdzie skończą się możliwości obywateli. Skoro można było podnieść ceny o 30% na paliwie i nikomu to nie przeszkadzało to trzeba się liczyć ,że ceny prądu będą szybować. Surowce do elektrowni będą nadal rosnąć i jak nie w cenie prądu to w cenie innych usług sobie odbiją. Niestety nasz węgiel się skończył kopalnie te które jeszcze działają wywożą węgiel do Niemiec gdzie ludzie są skłonni zapłacić więcej ,ale kupujemy tani węgiel z Indonezji, Kolumbi , Rpa, Tanzanii, Australi i trochę z Ukrainy i mamy tez trochę brunatnego ,więc może nie będzie tak drogo. Niema co panikować ceny rosną stopniowo i jest czas by wprowadzić pewne zmiany.

Tu masz rację ceny rosną  stopniowo . Dlaczego? ,bo ludzie już dawno wyszli  by na ulicę , gdyby   był jednorazowy skok cen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.10.2022 o 12:12, JerzyB napisał:

Tu masz rację ceny rosną  stopniowo . Dlaczego? ,bo ludzie już dawno wyszli  by na ulicę , gdyby   był jednorazowy skok cen.

Najlepsza wypowiedzi w tym temacie . Cen się nie uniknie , EU przez swoje widzimisię przez lata , nie poradzi sobie . Jak zwykle ludzie co ciężko pracują zapłacą frycowe . 

Grunt to się nie poddawać i dbać o to co mamy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak może być dobrze kiedy premier zarabia na inflacji. To tylko w państwie PiS . K...a  m..c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam
Jak może być dobrze kiedy premier zarabia na inflacji. To tylko w państwie PiS . K...a  m..c

[mention]JerzyB [/mention]ja także nie nawidzę PIS (ja ich nie wybrałem i niestety muszę z nimi żyć - nie pierwsi, nie ostatni którzy dorwali się do koryta i żerują na nas), ale szczerze mówiąc nawet dla mnie męczące jest czytanie w każdym możliwym temacie jaki to PIS jest zły i jakie to są…. (wstaw sobie cokolwiek obraźliwego). Wszyscy to wiemy i wiemy także jaki masz do nich stosunek. Lepiej napisz co robisz (nie liczę tu męczących postów o których wspomniałem wcześniej) aby nie wygrali kolejnych wyborów…

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę udawał . że jest dobrze , jak jest źle. Co dzień kary rosną  , a Kaczka ma to w d...e. 

Co robię ? Szukam oszczędności w prowadzeniu zbiornika.. i składam hybrydę . 

IMG_20221031_155726.jpg

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem nową prognozę faktur za prąd. Ostatnie pół roku to było 1670zł, na następne pół roku 2500. Prowadzenie akwarium zaczyna się robić zbyt drogie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny surowców energetycznych są niskie, faktury wysokie, a wyniki firm energetycznych biją rekordy. Jesteśmy łupieni przez własne państwo.

Ja zapisuję wszystkie wydatki na akwarium.

2021: 5087zł

2022: 6144zł

2023: 2960zł

Bez prądu.

Jeśli teraz do 6 koła rocznie dojdzie 5000zł za prąd. to ja zmniejszam akwarium o 2/3 w przyszłym roku. I to nie, że mnie nie stać, bardziej dlatego, że 10 koła rocznie na hobby to lekkie przegięcie.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak ceny energii ,  niby 40gr , ale po zliczeniu wszystkich opłat wychodzi 1,15  . Coraz więcej pozycji na rachunku , nie wiem ile będzie po podwyżce :banghead

.Ja akwa nie zlikwiduję , zostaną same ryby.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie wychodzi wg licznika 550Kw na miesiąc 630zl sam prąd do akwarium, limit 2000 juz dawno przekroczony wiec teraz jadą równo z cena.

o likwidacji nie ma mowy nawet jak będzie to  tysiak, trudno zrezygnuje z innych rzeczy na koszt zbiornika są rzeczy ważne i ważniejsze ;) 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pakiet fit for 55 podniesie sporo ceny energii.Teraz to jest tania energia. P. Mateusz nie zawetował , bo Polacy bardzo popierają ten pakiet. Także mają poparcie dla tego pakietu w partii koalicyjnej z PO.  W zamian dostaniecie waloryzację świadczeń i podwyżki. Polska się w końcu rozwija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Ben_sage napisał:

Pakiet fit for 55 podniesie sporo ceny energii.Teraz to jest tania energia. P. Mateusz nie zawetował , bo Polacy bardzo popierają ten pakiet. Także mają poparcie dla tego pakietu w partii koalicyjnej z PO.  W zamian dostaniecie waloryzację świadczeń i podwyżki. Polska się w końcu rozwija.

Polska się rozwija teraz , a kiedyś nie ? Energia droższa jak w Niemczech , dla mnie to brak słów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.06.2023 o 18:39, JerzyB napisał:

Polska się rozwija teraz , a kiedyś nie ? Energia droższa jak w Niemczech , dla mnie to brak słów. 

"Energia droższa jak w Niemczech" :D Paliwo i gaz pewnie też :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.06.2023 o 14:32, albanos72 napisał:

"Energia droższa jak w Niemczech" :D Paliwo i gaz pewnie też :D

Owszem też  ..... ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byliśmy w okolicach Parku Mużakowskiego u znajomych (po polskiej stronie). Mówili, że część rzeczy jest tańsza u nas, część tam. Niemcy przyjeżdżają do nas na usługi, mięso, paliwo, fajki, część alkoholu. Polacy jeżdżą do Niemiec po chemię, część alkoholi, część jedzenia, słodycze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.