Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A jaki model posiadasz i czy odczyty są miarodajne? Jakiś czas temu podchodziłem do tematu zakupu takiego miernika ale odpuściłem ponieważ nie wiedziałem na ile można wierzyć w ich odczyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Ci burzyć dobrego samopoczucia ale dla mnie, totalnego laika w tych sprawach, to nie wzbudza zaufania:

Specyfikacja techniczna:

Dane pomiaru CO2

  • Zakres pomiaru: 400-5000PPM
  • Czujnik pomiaru CO2: podczerwień (NDIR)
  • Rozdzielczość: 1 PPM

Ani słowa o dokładności pomiaru CO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemuś trzeba zaufać,ja już pisałem kiedyś też o miernikach Ph,ile ludzi nie wie jak mają błędne dane z swoich urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś stwierdziłem,że moje Ph w nocy może spadać przez ukwiały.Przez podawanie WS reaktor prawie stoi,mam ustawienie na 0,01% a Ph spada nadal,rano 7,82 przy dawce 12ml WS.

Mam tych ukwiałów chyba z 12 sztuk.Jak myślicie,jest to możliwe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, inmar napisał:

Dziś stwierdziłem,że moje Ph w nocy może spadać przez ukwiały.Przez podawanie WS reaktor prawie stoi,mam ustawienie na 0,01% a Ph spada nadal,rano 7,82 przy dawce 12ml WS.

Mam tych ukwiałów chyba z 12 sztuk.Jak myślicie,jest to możliwe ?

Wszystkie korale w nocy pobierają tlen I wydalają CO2. Wszystko zależy od ich masy. Z tym, że ukwiały faktycznie mają dużą masę więc mogą mieść też duży udział w oddychaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NaOH ja daję g na litr. jednomolowy roztwór to 43g/l. Nie wiem ile na maxa można wymieszać... Ale w przypadku tego preparatu zalecam ostrożność. Ja do mieszania używam suchych rąk, ale kiedyś rozlał mi się roztwór, przy ścieraniu z parkietu nie użyłem rękawic i poparzyłem rękę do II / III stopnia


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, inmar napisał:

Jaki maksymalny można zrobić koncentrat NaOH ? Tylko pewnie im większe stężenie tym  bardziej żrący.

Ja używam roztworu jednomolowego (40g/l). Zwykły plastikowy pojemnik na żywność daje radę już pół roku - po umyciu w zwykłej wodzie wygląda jak nowy. Roztwór mieszam drewnianą pałeczką do ryżu. 

Po za tym zachowuję ostrożność aby roztwór nie dostał się n skórę, a tym bardziej nie chlapnął do oka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawka dobowa prawie 400 ml to chyba już sporo jak na moje niecałe  1200l ? A Ca muszę lać 650ml dobowo.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, inmar napisał:

Jaki maksymalny można zrobić koncentrat NaOH ? Tylko pewnie im większe stężenie tym  bardziej żrący.

..nie mogę znaleźć tego wątku, ale na forum NR czytałem i zapadło mi to w pamięci że max 108g na 1l wody RO.  Chyba  pisał o tym Grzegorz Dyzma.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobija mnie to moje akwarium z tym poziomem Ph,niby rośnie wszystko,ale inaczej i szybciej przy wyższym,to widać od razu po koralach a poza tym martwię się czy jak przekroczy pewną granicę to nie będzie bum ! a spada co raz do niższych wartości.

Wodorolenek sodu u mnie się nie sprawdził,dawka w nocy 20ml/h a Ph rano w najniższym punkcie 7.45 a Kh 8.37. Kupiłem nowe płyny kalibracyjne i sprawdziłem,wszystko było dobrze.Kolejną rzeczą to sprawdziłem co z podawanych płynów zakwasza mi wodę,między innymi jest to AF Power Elixir (podaję bardzo małe dawki 1/10 zalecanej), Glikol Propylenowy na NO3 PO4 oraz od czasu do czasu krople AF Amino Mix i AF Vitality no i nic.Skoro nie chciał działać u mnie też Kalkmikser to ja już sam nie wiem.Przypomnę,że reaktor prawie stoi z powodu wysokiego Kh spowodowanego podawaniem wodorotlenku sodu.Skończyły mi się pomysły,chyba,że mam wywalić połowę życia.

Zastanawiam się czy nie wymienić piasku,ma ponad trzy lata,choć go od czasu do czasu czyszczę.Mam go tylko z przodu akwarium,tył jest łysy.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś kiedyś, że scrubber działał w miarę dobrze więc czemu dalej nie stosujesz? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, inmar napisał:

Jakie macie Ph po filtrze RO ? Moja ma 4,87 świeżo nalana.

To może być bardzo zmienne, bardziej bym się ewentualnie sugerował pH świeżej solanki. Zmierzyłem teraz pH mojej RODI ale miałem takie odczyty, że miernik albo do kalibracji albo do śmietnika.

A tak spytam czy przy wyższym KH coś niepokojącego działo się w zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph solanki raczej powyżej 8,po podmianie jak dziś wzrosło na chwilę.Kh wolałbym niższe,niby nic się nie dzieje,choć trudno ocenić na dłuższą metę,ale podając więcej WS ono dalej rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, chris_ek napisał:

To może być bardzo zmienne, bardziej bym się ewentualnie sugerował pH świeżej solanki. Zmierzyłem teraz pH mojej RODI ale miałem takie odczyty, że miernik albo do kalibracji albo do śmietnika.

A tak spytam czy przy wyższym KH coś niepokojącego działo się w zbiorniku?

Jakie miales PH? Ja teraz mierzyłem i 8.5? W akwarium 8.00

Wiec nie wiem co jest grane :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Zmierzyłem teraz pH mojej RODI ale miałem takie odczyty, że miernik albo do kalibracji albo do śmietnika.

Woda RODI nie na żadnej zdolności buforowania pH. Odrobina CO2 z powietrza I pH b. niskie. Odrobina soli zasadowej na ściance sondy lub miernika i pH pow. 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Aquaman napisał:

Jakie miales PH? Ja teraz mierzyłem i 8.5? W akwarium 8.00

54 minuty temu, Arek77 napisał:

Odrobina soli zasadowej na ściance sondy lub miernika i pH pow. 8.

No właśnie chyba ten przypadek: zmierzyłem w akwarium - 8,37, RODI w jednym naczyniu (wcześniej rozrabiałem tam NaOH ale potem dokładnie umyłem) - 9,99, RODI w drugim naczyniu - 8,45.

1 godzinę temu, inmar napisał:

Ph solanki raczej powyżej 8,po podmianie jak dziś wzrosło na chwilę.Kh wolałbym niższe,niby nic się nie dzieje,choć trudno ocenić na dłuższą metę,ale podając więcej WS ono dalej rośnie.

Pytałem, bo wydaje mi się, że za mało lejesz NaOH - zresztą powtarzam to za @norbi2222. U mnie było tak, że próbowałem powoli zwiększać dozowanie NaOH i w ogóle nie było zmiany pH. Dopiero jak się pomyliłem i zrobiłem dużo bardziej stężony roztwór to się zaczęło. Co prawda KH pofrunęło do 10 ale powoli korygowałem w dół i udało się ustabilizować na pożądanym poziomie a pH rano raczej nie spada poniżej 8. Stosuję także Amino, Vitality i Energy od AF i to w dawce podwójnej niż zaleca producent.

Może ktoś bardziej doświadczony mnie skoryguje, ale chyba to jest tak, że dopóki NaOH nie przereaguje z całym CO2 w zbiorniku to KH będzie rosło a pH nie zmieni się za bardzo - potem NaOH będzie reagowało tylko z nowym napływem CO2 i będzie można ustabilizować poziom KH a wolne jony OH będą podbijać pH. Mam nadzieję, że nie napisałem tu całkowitej głupoty ale tak mi się to układa w całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, chris_ek napisał:

Może ktoś bardziej doświadczony mnie skoryguje, ale chyba to jest tak, że dopóki NaOH nie przereaguje z całym CO2 w zbiorniku to KH będzie rosło a pH nie zmieni się za bardzo - potem NaOH będzie reagowało tylko z nowym napływem CO2 i będzie można ustabilizować poziom KH a wolne jony OH będą podbijać pH. Mam nadzieję, że nie napisałem tu całkowitej głupoty ale tak mi się to układa w całość.

No nie do końca tak jest. Oprócz przemian zachodzących w zbiorniku, poziom CO2 w głównej mierze zależy od jego stężenia w otaczającym akwarium powietrzu. To nie jest tak, że po "przereagowaniu całego CO2 w zbiirniku" pH zacznie rosnąć, bo przy dużym ciśnieniu parcjalnym dwutlenku węgla w powietrzu zaraz zostanie on uzupełniony. (To tak w wielkim skrócie myślowym bo zachodzące reakcje fizyko-chemiczne są dużo bardziej skąplikowane). 

Ja wiem, że mam w domu słabą wentylację i przez to duże stężenie CO2 I muszę się z tym pogodzić. Od dwóch miesięcy w ballingu leję samo NaOH w ilości zależnej od konsumpcji Kh i niestety pH w nocy spada do 7,8. KH w zimie utrzymuję na poziomie ok 9-10. Widać po akwarium, że w okresie zimowym korale mocno przyhamowywują wzrost, przez co idzie mniej ballinga I koło się zamyka. Trzeba ten okres przeczekać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK,będę lał więcej nie bacząc zbytnio na Kh i zobaczymy jak pójdzie.Aktualna dawka od doby to 20ml/h czyli 480ml łącznie Ph-7,81 .Ca muszę lać 700ml na dobę,ale mam rozrobiony koncentrat x 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2022 o 13:34, inmar napisał:

Jakie macie Ph po filtrze RO ? Moja ma 4,87 świeżo nalana.

Marek w RO z reguły jest kwaśna, bo CO2 jest w powietrzu i dobrze rozpuszcza się w wodzie. A w wodzie RO nie ma nic co by równoważyło kwaśny węglan powstający z CO2.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek coś dla Ciebie 

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.