Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Jacek56 napisał:

@Jacek56 Jak masz połączone RO  do kalkmiksera  W jaki sposób napełniasz wodą.?

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, inmar napisał:

Na górze widać wlot z RO i wylot,pewnie rurka wylotowa sięga dna.

@inmar Tyle to wiem . ale pytałem z kąt bierze wodę , bezpośredni z filtra RO , czy może ma dodatkowy zbiornik na wodę .:mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, inmar napisał:

Raczej z osobnego zbiornika,odciek jest dozowany pompą dozującą Aqua Trend,tak wyczytałem.

Jest tak jak Marek opisał. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Jacek56 napisał:

Jest tak jak Marek opisał. 

Czyli woda grawitacyjnie leci do kalkmiksera.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak @inmar sytuacja z pH? Dozowanie błota się u Ciebie sprawdziło? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprzestałem używania,nie mam pompy dozującej kropelkowo i miałem problem z wysokim Kh.Waham się z zakupem bo nie jestem w 100% pewny czy kropelkowe dozowanie tego,czy standardowej wody wapiennej pomoże na Ph w moim zbiorniku.W tej chwili wlewam wodorotlenek sodu bo mi zostało z poprzednich testów,leję bardzo malutko więc Ph zbytnio się nie podnosi,ale muszę sporo lać Ca i tak w kółko karuzela się kręci.FAKT przyrosty korali widać gołym okiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wyłączyłem reaktor do błota kalkwasser z tych samych powodów co Ty. kH w kosmosie a pH ani drgnie, reaktor prawie że wyłączony. Na moje nawet dozując raz na godzinę dawkę błota coś powinno się wydarzyć z pH a tu jakie było takie jest. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ustawione dawki 144 razy na dobę,czyli co 10 minut. Może coś w tym jest,jak Jacek radzi,że to musi być kropelkowo. Seb niedawno pisał,że w zamierzchłych czasach przy reaktorze zawsze był mixer i wszystko hulało.ale co się zmieniło,że nam nie pomaga tego nie wiem.Chyba kupię tą pompę,ale wydawać prawie 1500zł za coś,co będzie leżało później mi się nie uśmiecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, inmar napisał:

Zaprzestałem używania,nie mam pompy dozującej kropelkowo i miałem problem z wysokim Kh.Waham się z zakupem bo nie jestem w 100% pewny czy kropelkowe dozowanie tego,czy standardowej wody wapiennej pomoże na Ph w moim zbiorniku.W tej chwili wlewam wodorotlenek sodu bo mi zostało z poprzednich testów,leję bardzo malutko więc Ph zbytnio się nie podnosi,ale muszę sporo lać Ca i tak w kółko karuzela się kręci.FAKT przyrosty korali widać gołym okiem.

Marek jak dajesz NaOH, to musisz de facto podawać normalnego ballinga. Czyli jak dajesz 100ml NaOH, musisz dać 100ml roztworu Ca. Możesz trochę skręcić reaktor i uzupełniać ballingiem z NaOH. Spadek KH ci powie, ile ballinga lać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, katani napisał:

Marek jak dajesz NaOH, to musisz de facto podawać normalnego ballinga. Czyli jak dajesz 100ml NaOH, musisz dać 100ml roztworu Ca. Możesz trochę skręcić reaktor i uzupełniać ballingiem z NaOH. Spadek KH ci powie, ile ballinga lać.

Tak,wiem,ale w sumie to po to mam reaktor by się nie bawić w ballinga i testy.Aktualnie Ca leję dziennie 600/900 ml w koncentracie x 10.

 

25 minut temu, tomko napisał:

U mnie kropelkowanie wody wapniennej działa jak najbardziej ! Pozdr., tomko

Chyba zamówię tą pompę i się przekonam,wtedy woda wapienna lub błotko.Kalkmixer chodzi Tobie cały czas,czy jest na czasowym włączniku ? Ja mam Aqua Medik,jak chodzi cały czas to silnika nie można dotknąć,taki gorący a szczególnie na błotku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie Ca spadło do 350 na próbę uruchomiłem kalkmikser , który jest podłączony do dolewki  RO.  Zobaczę kiedy poziom wapnia się podniesie, i może pH też . chociaż nigdy nie spada poniżej 8.

Pozdrawiam 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, inmar napisał:

Tak,wiem,ale w sumie to po to mam reaktor by się nie bawić w ballinga i testy.Aktualnie Ca leję dziennie 600/900 ml w koncentracie x 10.

 

Chyba zamówię tą pompę i się przekonam,wtedy woda wapienna lub błotko.Kalkmixer chodzi Tobie cały czas,czy jest na czasowym włączniku ? Ja mam Aqua Medik,jak chodzi cały czas to silnika nie można dotknąć,taki gorący a szczególnie na błotku.

Ja dosłownie kropelkuję grawitacyjnie!

20230202_123812.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, inmar napisał:

To masz ręcznie rozrobiony płyn i dolewa się samo ?  Jakie proporcje ?

Tak, 1x zabełtany przy rozrabianiu. 15g proszku kalkwasser na 10 l wody. I powoli sobie kapie przez zestaw kroplówkowy. Tyle. Efekty widać gołym okiem po koralach i na mierniku pH. Kh stabilne. Ca rośnie więc skorygowałem Ballingiem. Baniak starcza na ok. 7 dni na mój zbiornik. Pozdr.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, tomko napisał:

I powoli sobie kapie przez zestaw kroplówkowy

Czy kropelkowanie jest zawsze takie samo bez względu na ilość wody w zbiorniku - chodzi mi czy ciśnienie cieczy w zbiorniku wpływa na ilość kropli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób uzupełnia się CaOH2 w reaktorze?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Amerykańskich stronach mieszają wodę z wodorotlenkiem wapnia łyżeczką,wlewają do baniaka i podają kropelkowo,jak kolega powyżej wstawił na fotce.Jak się skończy to miesza się nową bańkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chris_ek napisał:

Czy kropelkowanie jest zawsze takie samo bez względu na ilość wody w zbiorniku - chodzi mi czy ciśnienie cieczy w zbiorniku wpływa na ilość kropli?

Pewnie trochę ma. Czasem trzeba korygować zaworkiem ilość kropli. Ale nie jest to szczególnie upierdliwe.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie po 48h dozowania kalkwasser  Ca nie drgnęło za to pH rano 8,20 i nieznacznie w górę poszło  KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie bawicie się w naoh ?

Chyba ze podstawa dozowania u was sam reaktor to by to miało sens szukanie alternatywy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak,jak pisałem wcześniej,po to jest reaktor by się nie bawić w ballinga.Odpadają też testy na Ca i Mg,choć oczywiście warto co jakiś czas i te składniki sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.