Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam

U mnie po 48h dozowania kalkwasser  Ca nie drgnęło za to pH rano 8,20 i nieznacznie w górę poszło  KH.

Czyli dozowanie kropelkowe czy z dolewki nie ma wpływu na efekt końcowy czyli podniesienie pH. Ciekawe dlaczego u jednych ta metoda działa a innych nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, khazad93 napisał:

Czyli dozowanie kropelkowe czy z dolewki nie ma wpływu na efekt końcowy czyli podniesienie pH. Ciekawe dlaczego u jednych ta metoda działa a innych nie...

U mnie działa teraz mam pH 8,30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na razie nie,wczoraj jak o tym pisaliśmy to od razu zrobiłem baniaczek.Przez noc poszedł litr i teraz idzie drugi.Rano Ph 7,76.Pobawię się tak przez weekend i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, khazad93 napisał:

Czyli dozowanie kropelkowe czy z dolewki nie ma wpływu na efekt końcowy czyli podniesienie pH

Tak, ale... przy kropelkowaniu masz utrzymywany w miarę stały poziom PH i KH a to jest bardzo ważne, przy użyciu dolewki będą wahania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, chris_ek napisał:

Tak, ale... przy kropelkowaniu masz utrzymywany w miarę stały poziom PH i KH a to jest bardzo ważne, przy użyciu dolewki będą wahania.

Tak tak to jest wszystko jasne. Chodziło mi że dolewanie dawką raz na godzinę powinno coś podnieść pH tak w ramach testu. Jeżeli u mnie by wyszedł pozytywnie to miałem zamiar kupić ew. zrobić pompę dozującą do ciągłego podawania. Szkoda mi było kasy wywalać już na start.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, khazad93 napisał:

Chodziło mi że dolewanie dawką raz na godzinę powinno coś podnieść pH tak w ramach testu. 

Tu leży błąd w Twoich założeniach. To tak nie działa.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, chris_ek napisał:

Jacku możesz rozwinąć?

Nie ma co rozwijać, kalkwasser dozuje się kropelkowo aby uzyskać efekt pobicia ph. Piszę to już n-ty raz i wielu nadal próbuje dozować inaczej nie osiągając zamierzonych efektów. No cóż w tym hobby każdy musi sam wyważać drzwi do lasu. :)  


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, że moja wiedza na temat dozowania kalkwasser jest tylko teoretyczna oparta na tym co wyczytałem lub obejrzałem. Dozowanie kropelkowe podoba mi się w swojej prostocie, stabilności, wiem że tak jest lepiej dozować kalkwasser i nawet zastanawiam się nad przejściem na tę metodę. Natomiast obecnie stosuję u siebie NaOH dawkowane co godzinę i przy takim dozowaniu widzę wpływ na pH w zbiorniku. Czym więc różni się dozowanie CaOH od NaOH plus CaCl, że przy dozowaniu co godzina lub poprzez ATO (jak to niektórzy też stosowali) nie uzyskamy podbicia pH? Sorry jeżeli według Ciebie niepotrzebnie drążę ale tak mam, że wolę zrozumieć argumenty niż przyjąć jako dogmat.:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Przyznaję, że moja wiedza na temat dozowania kalkwasser jest tylko teoretyczna oparta na tym co wyczytałem lub obejrzałem. Dozowanie kropelkowe podoba mi się w swojej prostocie, stabilności, wiem że tak jest lepiej dozować kalkwasser i nawet zastanawiam się nad przejściem na tę metodę. Natomiast obecnie stosuję u siebie NaOH dawkowane co godzinę i przy takim dozowaniu widzę wpływ na pH w zbiorniku. Czym więc różni się dozowanie CaOH od NaOH plus CaCl, że przy dozowaniu co godzina lub poprzez ATO (jak to niektórzy też stosowali) nie uzyskamy podbicia pH? Sorry jeżeli według Ciebie niepotrzebnie drążę ale tak mam, że wolę zrozumieć argumenty niż przyjąć jako dogmat.:rolleyes:

Twoje pytanie należy przekierować to „chemika”. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro kiedyś kalkwasser podawano z dolewką i działało to i teraz powinno działać dolewając dozownikiem,ale najwidoczniej jest jeszcze coś co u niektórych blokuje działanie jak u mnie.Będę podawał kropelkowo przez minimum tydzień i zobaczymy czy to pomoże.Na razie druga doba,bez zmian,podaję dwa litry na dobę,ale to może być jeszcze mało z tym,że zaraz przekroczę ilość odparowanej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak jak już napisałem ,ja podaję wodę wapienną dolewką rano 8,20 teraz 8,27. Z tym , że  u mnie nie spadało poniżej 8.Powietrze do odpieniacza z zewnątrz.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Jacek56 napisał:

Nie ma co rozwijać, kalkwasser dozuje się kropelkowo aby uzyskać efekt pobicia ph. Piszę to już n-ty raz i wielu nadal próbuje dozować inaczej nie osiągając zamierzonych efektów. No cóż w tym hobby każdy musi sam wyważać drzwi do lasu. :)  

Każde podanie KW będzie podbijało pH. Metoda w jaki sposób się to zrobi zmienia tylko szybkość zachodzenia reakcji czyli "skok" pH. Z całym szacunkiem Jacku ale "Twoja metoda" nie oznacza jedynej słusznej drogi. 

Jeśli ktoś chce podawać pompą 24/dobę to ważne aby KW było podawane w okolice pompy obiegowej. Wtedy minimalizuje się skok miejscowy pH i KW ma możliwość wychwycenia maksymalnej ilości CO2.

W moim zbiorniku (500l w obiegu) wlewałem średnio po 130ml na godzinę. Wzrost pH był o 0,1 po 30 minutach. Podawanie kroplami da ten sam wzrost pH w ciągu doby jedynie "krzywa" wzrostu będzie miała łagodniejszy przebieg. Minusem jest brak zróżnicowania podaży KW w ciągu doby. Przez noc podawałem więcej, w ciągu dnia mniej. Dobowe wachania pH były na poziomie 0,3, kwestia dobrania odpowiednio dawki...

@inmar w Twoim przypadku problemem jest ilość korali twardych. Masz ich za mało przez co szybciej podbijesz kH niż jest on wykorzystywany. Reaktor musi iść na minimum, a produkcja CO2 jest za duża dlatego ciągle masz niskie pH. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dolewkę bezpośrednio z filtra RO , więc woda wapienną kapie sobie do komory pompy .

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaskoczyła metoda podawania NaOH, leję 60 ml/24 dawki dziennie. pH mierzone przed chwilą 8,2. Żeby utrzymać kH musiałem trochę zjechać reaktorem ale nie jakoś znacząco. Liczę że za chwilę będę z powrotem odkręcać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak leję CaCl2 żeby nie rozjeżdżać parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozbycie się piętnastu ukwiałów nie zmieniło mojego poziomu Ph,mam jeszcze trzy sztuki na zbyciu,ale to nie zmieni niczego.Pomału zaczynam olewać ten poziom,najniższy w tej dobie 7,68.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.02.2023 o 14:13, dadario napisał:

 

@inmar w Twoim przypadku problemem jest ilość korali twardych. Masz ich za mało przez co szybciej podbijesz kH niż jest on wykorzystywany. Reaktor musi iść na minimum, a produkcja CO2 jest za duża dlatego ciągle masz niskie pH. 

 

I w tym tkwi problem, także u mnie. Nie odpalę kalkwassera w celu podbicia pH, bo mam zbyt małą konsumpcję Kh i Ca, i dlatego ratuje się wapem sodowanym+ od niedawna NaOH podawanym po zgaszeniu światła. Powoli zasiedlam coraz więcej sps-ami i z czasem pomyślę co dalej

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja wiem,czy mało ? są acropory,bardzo dużo talerzówek,dwa hystrixy w tym jeden ma 50cm,ogromna pavona tak z 40cm..........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, inmar napisał:

W sumie ja wiem,czy mało ? są acropory,bardzo dużo talerzówek,dwa hystrixy w tym jeden ma 50cm,ogromna pavona tak z 40cm..........

To ja do Ciebie jestem malutki;), czyli trochę poczekam na ewentualny sens zabawy z kalkwasserem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,jak tam dolewania błotka ? Dziś mi przychodzi pompa dozująca i startuję,ale jeszcze nie wiem z czym.Wpierw sprawdzę standardowo z wodą wapienną,ale dozowanie kropelkowe a jak nie pomoże to z błotkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, inmar napisał:

Jacek,jak tam dolewania błotka ? Dziś mi przychodzi pompa dozująca i startuję,ale jeszcze nie wiem z czym.Wpierw sprawdzę standardowo z wodą wapienną,ale dozowanie kropelkowe a jak nie pomoże to z błotkiem.

Dolewka super, teraz szukam fabryki wodorotlenku wapnia. Sporo tego idzie na 2600ltr ale efekty są. Nowy komputerek SqCmini 2 (musiałem zakupić bo mi Lajon po 15 latch umarł) ma możliwość ustawienia histerezy 0.05 i sprawdza się to doskonale. Skoki ph są niewielkie. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jacek56 napisał:

Dolewka super, teraz szukam fabryki wodorotlenku wapnia. Sporo tego idzie na 2600ltr ale efekty są. Nowy komputerek SqCmini 2 (musiałem zakupić bo mi Lajon po 15 latch umarł) ma możliwość ustawienia histerezy 0.05 i sprawdza się to doskonale. Skoki ph są niewielkie. 

mógłbyś pokazać screen z tabelą z pomiarami w czasie ? Ciekaw jestem jak to wygląda w realnym akwarium .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.