Skocz do zawartości
MarcinH

Podmiana wody, odmulanie, czego używacie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o info jakiego sprzętu bądź rozwiązań używacie do podmiany wody w zbiorniku/odmulania zanieczyszczeń?

Rozwiązań jest od groma z pompkami zaworkami, kielichami etc. i nie wiem co wybrać by się sprawdzało i spełniało swoje zadanie.

Czy może lepiej podmianę rozwiązać na zasadzie automatycznego zrzucania wody do zbiornika (akwarium pod wymiar) pod akwarium i potem do kanalizy i z drugiego zbiornika (akwarium pod wymiar) pod akwarium solanką do sumpa?

Czy może szkoda miejsca w szafce i gra nie warta świeczki i podmiany robić z niezależnych pojemników nie umieszczonych w szafce tylko wyciąganych na czas podmiany?

Co wybrać by było wygodne i nieupierdliwe w dłuższej perspektywie?

Jestem na etapie kompletowania sprzętu i mam jeszcze możliwość dostosowania wszystkiego by było jak najbardziej funkcjonalne.

Fotki rozwiązań mile widziane.

Pozdrawiam Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w aktualnym i poprzednim zbiorniku miałem obok sumpa zbiornik do podmian.Przełączałem tylko zaworki,woda leciała do tego zbiornika zamiast do akwarium bo mam uzupełnianie automatyczne.Następnie zrzut wody podmienianej wychodzi l do przygotowanej kanalizacji i na tym koniec,żadnych baniaków.Odmulanie dna robię raz na jakiś czas przed podmianą  akrylową,długą tubą bezpośrednio do wiader by mieć kontrolę nad ilością a następnie robię podmianę i koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do piasku polecam zwykle grabki :)

Miałem odmulacz z pompką, odmulacz w płynie itp itd. Najprostsze grabie najlepiej się sprawdziły. 

Co do podmian to wszystko zależy ile masz miejsca. Jak sporo to rób jakieś osobne zawory do spuszczania wody. Bo ja mecze się z wiadrami niestety. Dużo czasu to pochłania. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ma sens robić pod szafką zbiornik na stara wodę z podmiany, która po spuszczeniu będzie pompką wypompowana do kanalizacji czy to przyrost formy nad treścią i od razu zlewać wodę pompką bądź innym ustrojstwem do kanaliazy, tylko ciężko pewnie o sprawdzenie ile litrów spuściłem. Obawiam się, że jak będę wypompowywać wodę z tego zbiornika to nigdy pompa nie wyciągnie wszystkiego do zera i boję się, że to co zostanie będzie śmierdolić. Czy ktoś ma to tak zautomatyzowane? Oczywiście będzie również drugi zbiornik do podmianki, który przy podmianie taka samą ilość solanki wpompuje do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zrzut wody z sumpa do kanalizy i jeśli masz miejsce to zbiornik na świeżą do podmianki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Ariel napisał:

Zrób zrzut wody z sumpa do kanalizy i jeśli masz miejsce to zbiornik na świeżą do podmianki .

Również polecam takie rozwiązanie, sam tak mam u siebie i podmianę robi się szybko i sprawnie.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, R3BEL napisał:

Również polecam takie rozwiązanie, sam tak mam u siebie i podmianę robi się szybko i sprawnie.

Można prosić szczegółowy opis i foto jak masz to rozwiązane? Skąd wiesz ile spuszczasz wody? Masz komorę o konkretnej pojemności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MarcinH napisał:

Można prosić szczegółowy opis i foto jak masz to rozwiązane? Skąd wiesz ile spuszczasz wody? Masz komorę o konkretnej pojemności?

W komorze odpieniacza mam umieszczoną niewielką pompę 1000l/h podłączoną na stałe do listwy zasilającej z wyłącznikiem, która przy pomocy tego jasnego węża odprowadza wodą do instalacji w bocznej części szafki, stąd woda płynie przez całą kuchnię pod szafkami aż trafia do kanalizacji w szafce pod zlewem. Najwyższy punkt instalacji w szafce akwariowej (przyłącze węża) umieściłem tak wysoko ze względu na równie wysoko umieszczone przyłącze kanalizacyjne pod zlewem (żeby woda się nie cofała). Podczas podmiany najpierw wyłączam pompę obiegową, następnie spuszczam wodę do odpowiedniego poziomu w sumpie, po wszystkim wyłączam pompę i zakręcam zawór, a potem podpinam do listwy zasilającej przewód od pompy z baniaka do podmian i uruchamiam aż poziom wody wróci do odpowiedniej wysokości. Maks 5min roboty.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.