Skocz do zawartości
MarcinH

Dolewka jakiej pojemności

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwarium o wym 160 x 60 x 50 jakiej wielkości dolewkę zrobić by nie było za mało ale też nie za dużo bo nie wiem czy z wodą coś się nie będzie dziać jak będzie długo stała? Akwarium będzie bez pokrywy tylko korona. Jakiego parowania się spodziewać i na ile dni powinna optymalnie starczyć dolewka?

Pozdrawiam Marcin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja  mam w akwarium o podobnych wymiarach dolewkę o pojemności ok. 25-30 litrów. Trudno jednoznacznie określić szybkość parowania bo jest to zależne od kilku czynników, ale średnio uzupełniam osmozą co ok. tydzień tydzień czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, ja bym określił wielkość zbiornika biorąc pod uwagę dwa czynniki:

- co ile dni możesz uzupełnić zbiornik dolewki (na jak długo pozostawiasz okazjonalnie zbiornik bez nadzoru)

- ile litrów "w razie wpadki" może przyjąć zbiornik bez przelania wody (z ewentualnym zatrzymaniem odpieniacza)

 

No i ile masz miejsca. Parowanie zależne jest od wielu czynników, trudno określić (wentylacja, klimatyzacja, temperatura, wilgotność). Chłodzenie wentylatorami również zwiększa parowanie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 240l. Sump ok.130l. komora dolewki ok.40l. Starcza na ponad tydzień. Aro Tunze 5017. Jakbyś pytał to uzupełniam prosto z filtra,który mam w pralni. Używam do tego 10m wężyka do RO (1/4 cala chyba?). Zestaw RO: 2 membrany 100gpd, żywica , pompa ciśnieniowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób największy zbiornik jaki Ci się mieści. Dolewasz tam raz na dwa tygodnie i spokój :D ja przy 637l mam 60l i jest w sam raz jak dla mnie


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, 9866666 napisał:

Zrób największy zbiornik jaki Ci się mieści. Dolewasz tam raz na dwa tygodnie i spokój :D ja przy 637l mam 60l i jest w sam raz jak dla mnie

Czyli na ile starcza te 60 litrów na dwa tygodnie? Akwarium i sump odkryte? Z tą wodą przez te powiedzmy dwa tygodnie nic się nie dzieje? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, MarcinH napisał:

Czyli na ile starcza te 60 litrów na dwa tygodnie? Akwarium i sump odkryte? Z tą wodą przez te powiedzmy dwa tygodnie nic się nie dzieje? 

Zależy, ale około dwóch -trzech tygodni. Wszsytko zależy od temp w mieszkaniu i wilgoci. Odkąd nabyłem dodatkowo oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza, to te 60l wystarcza mi nawet na trzy tygodnie. Akwarium odkryte, sump zamknięty w szafce. Z wodą nic się nie dzieje - jak lejesz tam czystą rodi po osmozie to nie powinno nic się dziać

 

Pamiętaj że jeżeli dasz wysoki zbiornik (wyższy niż punkt zrzutu wody), to musisz dać jakiś elektrozaworek żeby nie przelać wody

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, 9866666 napisał:

przy 637l mam 60l

 

42 minuty temu, 9866666 napisał:

Zależy, ale około dwóch -trzech tygodni

Masz bardzo małe parowanie. U mnie 60l starcza na 7-10latem, do dwóch max zimą. Jak latem chodzą wiatraczki to nawet szybciej paruje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przy 850l dolewkę 70l i jest ok, nie muszę co chwilę dolewać z 10-14 dni wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.09.2022 o 13:10, Cheilon napisał:

Ja mam przy 850l dolewkę 70l i jest ok, nie muszę co chwilę dolewać z 10-14 dni wystarcza.

Rozumiem, że dolewka takiej pojemności to akwarium robione na zamówienie by zajmowało jak najmniej miejsca? Czy jest ta dolewka jakoś zamknięta/zasłonięta od góry? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co stosujecie jako zbiornik na dolewkę? Akwarium na zamówienie w celu zaoszczędzenie miejsca czy jakieś inne cuda? Dolewkę macie zamykaną/zasłanianą? Zależy mi by było schludnie, co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MarcinH napisał:

Co stosujecie jako zbiornik na dolewkę? Akwarium na zamówienie w celu zaoszczędzenie miejsca czy jakieś inne cuda? Dolewkę macie zamykaną/zasłanianą? Zależy mi by było schludnie, co polecacie?

Zależy gdzie i jak masz ustawiony zbiornik. Ja ma w narożniku pokoju więc obok postawione zwykłe pudło plastikowe z przykrywką. Nie rzuca się w oczy i nie szpeci.
No i mam zaoszczędzone miejsce w szafce.

Pojemnik-plastikowy-pudlo-organizer-pokr


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tak pomyśleć z dolewka aby w razie awarii pompki nie przelała sumpa, różnie to bywa z tymi sprzętami, ja mam dolewkę wielkości 45litr /2 k obiegu codziennie dolewam wodę, tak chce jest bezpieczniej.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Beti napisał:

Trzeba tak pomyśleć z dolewka aby w razie awarii pompki nie przelała sumpa, różnie to bywa z tymi sprzętami, ja mam dolewkę wielkości 45litr /2 k obiegu codziennie dolewam wodę, tak chce jest bezpieczniej.

Codziennie ręcznie wlewasz , nie znudziło się ?

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Beti napisał:

Trzeba tak pomyśleć z dolewka aby w razie awarii pompki nie przelała sumpa, różnie to bywa z tymi sprzętami, ja mam dolewkę wielkości 45litr /2 k obiegu codziennie dolewam wodę, tak chce jest bezpieczniej.

Czy dolewka ma jakieś przykrycie czy to otwarty zbiornik? Pytam bo zastanawiam się czy zrobić nakrycie na zbiornik ze szkła 4mm opartego na takich blaszkach z nierdzewki bądź plastiku jak w akwariach nano czy dwa szkła w prowadnicy plastikowej rozsówane jak w kredensach babci. Firma od akwarium mi takie rozwiązanie doradza. Co wybrać, co będzie najlepsze pod kątem funkcjonalności i użytkowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, JerzyB napisał:

Codziennie ręcznie wlewasz , nie znudziło się ?

Jerzy, tak codziennie tak jak karmie ryby codziennie ;) nowa codzienna woda, dobowo idzie około 13-15 litrów 

 

13 godzin temu, MarcinH napisał:

Czy dolewka ma jakieś przykrycie czy to otwarty zbiornik?

Moja dolewka nie ma przykrycia, nie jest to przymusowe a dwa chyba by mnie trafiło za każdym razem ściągać nakrycie z dolewki.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

Jerzy, tak codziennie tak jak karmie ryby codziennie ;) nowa codzienna woda, dobowo idzie około 13-15 litrów 

A co w czasie Twojej nieobecności? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Arek77 napisał:

A co w czasie Twojej nieobecności? 

Nie bardzo rozumie, często mnie nie ma ale zawsze ktoś w domu jest i dolewa ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Beti napisał:

Nie bardzo rozumie, często mnie nie ma ale zawsze ktoś w domu jest i dolewa ;)

Pewnie nie masz innej możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zamówiłem dolewkę (akwarium) o wym. 40 x 17 x 60 cm, gr. szkła 6 mm - pojemności 36,41 litra netto do akwarium o ostatecznym wymiarze 160 x 75 x 60 cm i sumpie o wymiarze 120 x 50 x 40 cm. Liczę, że na ok tydzień starczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ciepło w domu, to nie starczy. U mnie powierzchnia zbiornika to 120x70. ty będziesz miał160x75. Czyli prawie 50% więcej. u mnie latem na luzie paruje 7-10 l wody dziennie, A jak jest gorąco i włączone są wiatraki do schładzania to nawet 12l. Ja mam dolewkę 50x30x35 = 52l brutto. Latem na tydzień nie starcza, zimą bez problemu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety teraz już po ptokach, zresztą i tak na większą nie miałem już miejsca w szafce bo chciałem mieć trochę miejsca jeszcze na inne rzeczy. Jak faktycznie będzie dużo z mało to najwyżej dam coś za akwarium na zasadzie naczyń połączonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.