Skocz do zawartości
Barbara40

Rzetelność wypowiedzi na forum

Rekomendowane odpowiedzi

Nie musi nas pani słuchać , obserwować czy co tam jeszcze można.  Po edycji można Starą wypowiedź odczytać,  jeśli będzie miała pani swój temat to spokojnie , nie będę się odzywał.  Jeśli chodzi o mój kulejący baniak to i owszem 2 x wymiana skały,  uszkodzona pompa obiegowa na urlopie i skok parametrów,  remont mieszkania i przenosiny do innego baniaka . No ale ja się nie znam , więc jest jak jest . 

Miłej nocy i przepraszam , że odpisałem. 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat i szybka odpowiedź, „wiedza kosztuje”. Kosztuje to nie tylko pieniądze, to też czas, chęci, determinacja po obu „stronach barykady”. Każdy musi niestety znaleść swoją drogę w tym hobby. Forum jest po FB najgorszym miejscem szukania „wiedzy”. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedzy to tutaj jest dużo, tylko żeby ją znaleźć trzeba mieć czas, czas i jeszcze raz czas. Nie pytać, tylko wyszukiwać tematy podobne naszym problemom. Najlepiej wg klucza - im starszy temat, tym więcej tam merytorycznej wiedzy będzie. Ci, którzy tą wiedzą kiedyś się dzielili, zaglądają teraz tutaj sporadycznie lub wcale, a o pisaniu to już w ogóle można zapomnieć. 

Ariel, popraw proszę ten "remąt" bo zęby bolą. 


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Ironista napisał:

Ariel, popraw proszę ten "remąt" bo zęby bolą.

Niemiecki słownik , ale już poprawiłem.  

Trzeba by było się również skupić co kto ma w baniaku . Bo o Auratach , czy dolabella tu się nie znajdzie . A przystosować pod dane zwierzaki cały system i swój czas ciężko jest . Stare tematy były wspaniałe , nowe , no sporo im brakuje , ale tamci dzielili się wiedza która była zdobywana przez doświadczenia i praktykę . A ile wtedy baniaków padło? , sporo , ale szlaki które zostały przetarte są bezcenne . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest opór wiedzy na dowolny temat, tylko trzeba szukać. A większość, szczególnie nowych osób właśnie szukać nie chce. Jeśli coś było 3 czy 5 lat temu napisane o jakiejś rybie, koralu, czy ślimaku, to jest to nadal ważne w znakomitej większości przypadków. Tak samo jeśli ktoś pyta o jakiś produkt, który właśnie wszedł do sklepów, to tez nie może się spodziewać, że dostanie 20 odpowiedzi z merytorycznymi opiniami.

42 minuty temu, Ariel napisał:

A ile wtedy baniaków padło?

Gwarantuję ci, że teraz pada wielokrotnie więcej baniaków niż kiedyś. Widzę to po lokalnym wrocławskim podwórku. Ktoś się pojawia, stawia zbiornik przy zerowej wiedzy, często oszczędza nie tam gdzie można, po roku - półtora walki bez próby pozyskania podstawowej wiedzy zbiornik pojawia się na bandzie/OLX.

Akwarium morskie powinno się stawiać dopiero wtedy, jak się jest samemu w stanie dobrać potrzebny sprzęt, obsadę i metodę prowadzenia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Akwarium morskie powinno się stawiać dopiero wtedy, jak się jest samemu w stanie dobrać potrzebny sprzęt, obsadę i metodę prowadzenia.

Chyba najlepsza wypowiedzi jaką kiedykolwiek przeczytałem. 

 

10 minut temu, katani napisał:

Gwarantuję ci, że teraz pada wielokrotnie więcej baniaków niż kiedyś. Widzę to po lokalnym wrocławskim podwórku.

Bo oni chcą , ale brak im motywacji . Mam kasę to będę miał i tyle . A co z tymi co próbują coś nowego ? 

Tak jak miękkie NP / azox , rozmnozenie , lub próba ? Przez założycielkę tematu będą pojechani , bo przecież nie idzie im najlepiej . 

Temat nie ma jednoznacznej odpowiedzi , tak samo jak morskie akwarium . 2 takie same metody mogą przynieść różne rezultaty . Morskie nie jest dla bogatych tak jak kiedyś,  tylko dla kopiących i cierpliwych . 

Miłego tematu , oby się rozwiną i by założycielka tematu , choć raz spróbowała ogarnąć coś nowego.  

Mioej nocy życzę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ironista napisał:

Ci, którzy tą wiedzą kiedyś się dzielili, zaglądają teraz tutaj sporadycznie lub wcale, a o pisaniu to już w ogóle można zapomnieć. 

Wiesz dlaczego tak jest? Tak zwany „dociekliwy” początkujący, zadaje to samo pytanie na kilku forach i FB. Dostaje różne odpowiedzi, w tym twoją. Po chwili ma mętlik w głowie, wybiera odwrotnie jak mu doradzałeś. Twoja odpowiedź przegrała z innymi. „Ty”się napracowałeś „on” cię „olał", pozostaje jedynie satysfakcja, że wiesz jak jego przygoda z akwarystyką morską się skończy.  :) 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Jacek56 napisał:

Wiesz dlaczego tak jest? Tak zwany „dociekliwy” początkujący, zadaje to samo pytanie na kilku forach i FB. Dostaje różne odpowiedzi, w tym twoją. Po chwili ma mętlik w głowie, wybiera odwrotnie jak mu doradzałeś. Twoja odpowiedź przegrała z innymi. „Ty”się napracowałeś „on” cię „olał", pozostaje jedynie satysfakcja, że wiesz jak jego przygoda z akwarystyką morską się skończy.  :) 

Dokładnie tak jak Jacek napisał. Poza tym u jednego coś działa a u innego nie. Przeglądam to forum od kilkunastu lat, zanim założyłem swoje akwarium prześledziłem wiele wątków. Przeglądałem jak prowadzili swoje akwaria "czołowi" akwaryści w Polsce. Tematy podpięte to też olbrzymia baza wiedzy. Wszystko można znaleźć wystarczy trochę czasu poświęcić. Jest też wiele ciekawych tematów na youtube w których się dzielą swoimi przemyśleniami i doświadczeniami doświadczeni akwaryści.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częściowo macie rację  , ale jak podpytałem osoby co nigdzie nie są na forum to ich doświadczenie przegrało z YouTube,  nowymi co wiedzą lepiej i samymi założycielami forum.  A najpiękniejsze baniaki widziałem prywatnie , a nie na forum, FB  , czy syfiastym YouTube .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Ariel napisał:

A najpiękniejsze baniaki widziałem prywatnie , a nie na forum, FB  , czy syfiastym YouTube .

 

Słabo szukałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, albanos72 napisał:

Słabo szukałeś.

Napewno twój jest super :D i nie będę się sprzeczał.  Ale na żywo te  co widziałem były kozackie . I żadne zdjęcie się z tym nie równa. 

I sory  , ale patyki mnie nie interesują. 

 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ariel napisał:

Napewno twój jest super i nie będę się sprzeczał.  Ale na żywo te  co widziałem były kozackie . I żadne zdjęcie się z tym nie równa. 

 

Mój to bieda w porównaniu z tymi akwariami a to tylko kilka co na szybko znalazłem.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

YouTube żadzi . Przepraszam Ciebie ale na żywo wolę.  

Chyba za stary jestem na nowości. 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ariel napisał:

YouTube żadzi . Przepraszam Ciebie ale na żywo wolę.  

Chyba za stary jestem na nowości. 

Ja dwa z tych baniaków widziałem na żywo i wyglądały super. Wiadomo filmik nie odda tego co widzisz stojąc przed akwarium. Filmiki dla mnie też bomba dlatego się nie zgodziłem że nie można znaleźć ciekawego akwarium na youtube. To tylko moje zdanie w sumie masz prawo z nim się nie zgadzać. Jesteśmy tak samo inni jak nasze akwaria :-) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W internetach obecnie wygrywa nie wiedza merytoryczna ale sposób przekazu. YT, media społecznościowe i propaganda kształtują obecny stan wiedzy. Mało komu chce się wnikać, porównywać czy choćby przeanalizować stawiane tezy.  Dodatkowo wygrywa lenistwo i rozwiązanie bardziej efektowne, niekoniecznie efektywne.

Pamiętać trzeba dwie zasady:

- w internecie pisać może kazdy

- i cytat z klasyka: "Dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz pusty..." (doświadczony akwarysta nie musi udowadniać swojej wiedzy, przekrzykiwać się czy udowadniać wszystkim że to on ma właśnie rację, wystarczy że spojrzy na swoje akwarium ... :))

Często wyjątki są stawiane jako wykładnia typowa dla problemu - dlaczego? Ano dlatego że autor piszący o tym wyjątku wspomina o nim w każdym temacie, w efekcie nowy, czytający, przyjmuje to za regułę. Na forum jest dużo wiedzy, trzeba tylko ją zrozumieć. Wtedy da się wypracować własną drogę do nirwany.

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymyślanie problemów po 1 chcą nie chcąc każdy ma prawo głosu, a to ze mniej doświadczeni byli aktywni na forum nic nowego po prostu szukaja wiedzy dyskusji i jeszcze im się chce. Jak forum żyło pełna piersią rotacja ludzi była sensowna nowych dochodziło dużo, tych co juz liznęli tematu było sporo. A trafiali się tacy co zostali na dłużej i byli chcąc nie chcąc „ekspertami”. A teraz jest jak jest i nie jednemu z teamu wapno zostaje gadanie kiedyś to bylo :playing

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie odbiegacie od pytania, a było ono takie:

Czy nie warto pomyśleć nad blokowaniem wypowiedzi niekompetentnych osób na forum?

Ja odpowiem krótko: blokować, cenzurować, a tych bardziej pyskatych zamykać! 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Panowie odbiegacie od pytania, a było ono takie:

Czy nie warto pomyśleć nad blokowaniem wypowiedzi niekompetentnych osób na forum?

Ja odpowiem krótko: blokować, cenzurować, a tych bardziej pyskatych zamykać! 

 

Forum jest po to, żeby dyskutować, dwie osoby mogą mieć kompletnie odmienne doświadczenie na ten sam temat. Nie czytam wszystkiego, ale rzadko sięzdarza, zeby ktoś kompletne bzdury pisał.

Cenzura już była i przez nią wiele osób z forum zniknęło. Dalsza cenzura zabije je całkiem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja odpowiem krótko: blokować, cenzurować, a tych bardziej pyskatych zamykać! 

 

Rozumiem podejście  , ale wtedy równie dobrze można zamknąć forum , bo nikt się nie odezwie . Starym się nie chce , nawet nie odpowiadają na pytania , a nowy nie ma doświadczenia.  

Wypowiedziałem się w innym temacie tylko dlatego  , że nie jestem za laniem wspomagaczy , czy wkładaniem adsorberów do nowego baniaka , który jeszcze dobrze nie wystartował. Jeśli jest złe podejście to można oczywiście taką wypowiedź sprostować . To że zostałem posądzony o brak rzetelności to nie moja wina i wcale nie muszę się wypowiadać jeśli ktoś sobie tego nie życzy . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Panowie odbiegacie od pytania, a było ono takie:

Czy nie warto pomyśleć nad blokowaniem wypowiedzi niekompetentnych osób na forum?

Ja odpowiem krótko: blokować, cenzurować,

 

 

7 godzin temu, Ariel napisał:

Rozumiem podejście  , ale wtedy równie dobrze można zamknąć forum , bo nikt się nie odezwie . Starym się nie chce , nawet nie odpowiadają na pytania , a nowy nie ma doświadczenia.  

 

 

Wolałabym uzyskać odpowiedź choćby po kilku dniach, ale od osoby kompetentnej, aniżeli od "młodej, słabej" po kilku minutach

7 godzin temu, katani napisał:

 

Cenzura już była i przez nią wiele osób z forum zniknęło. Dalsza cenzura zabije je całkiem.

Morał wyciągam więc taki: czytać-nie pytać

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Barbara40 napisał:

Morał wyciągam więc taki: czytać-nie pytać

Pytać - zawsze. 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Barbara40 napisał:

 

Wolałabym uzyskać odpowiedź choćby po kilku dniach, ale od osoby kompetentnej, aniżeli od "młodej, słabej" po kilku minutach

Morał wyciągam więc taki: czytać-nie pytać

Pozdrawiam

Brawo, prawidłowy wniosek. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Barbara40 napisał:

Wolałabym uzyskać odpowiedź choćby po kilku dniach, ale od osoby kompetentnej, aniżeli od "młodej, słabej" po kilku minutach

A niby po czym jest Pani w stanie stwierdzić czy uzyskana odpowiedź jest od osoby kompetentnej? Po ilości postów na forum danej osoby? Po dacie rejestracji na forum takiej osoby? Po czym Pani wnioskuje czy ktoś jest słaby czy mocny? Czy każda osoba na tym forum ma teraz chwalić się swoimi osiągnięciami żeby udowodnić Pani że jest godna przekazywania swojej wiedzy?

41 minut temu, Barbara40 napisał:

Morał wyciągam więc taki: czytać-nie pytać

Z takim podejściem życzę powodzenia w założeniu/prowadzeniu akwarium (niestety nie określiła Pani na jakim etapie jest Pani akwarium skoro ma Pani tak wiele pytań i szuka pomocy)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.08.2022 o 20:44, Barbara40 napisał:

...

@Barbara40 

zakładasz temat po czasie kasujesz jego treść ? Co takiego się stało, to jest forum nie zawsze będą odp które tobie leżą na serduchu, każdy ma inne poglądy wypowiedzi i to trzeba wytrzymać i się z tym pogodzić, tak działa forum… są te dobre i czasem te złe wypowiedzi :)

Widze ze jesteś tu nowa, wszystko przed tobą głowa do góry ;)

Czytaj i pytaj reszta przyjdzie sama ;)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.