Skocz do zawartości
drogba_37

pompa obiegowa w sumpie - porozmawiajmy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od 5 lat akwarium 1300L, sump dosyć mały bo około 170L, do tego wydajny filtr (chińczyk). Praktycznie od zawsze miałem problem z regulacją tego sumpa, chodzi o to że kilka dni wszystko jest ok, i nagle poziom wody spada w akwarium, pompa jakby traciła swoją moc i przez to leje się za dużo wody do sumpa i z sumpa zabezpieczeniem do kanalizy.

Albo odwrotnie pompa nagle nabiera mocy, zabiera więcej wody, az do chwili kiedy woda sięga do połowy pompy i jest głosne siorbanie.

żEBY BYŁO TRUDNIEJ TO KORZYSTAŁEM Z POMP RÓŻNYCH, Jebao, red Devil, maxpect, nie skłamie jeśli powiem że z 7 pomp przerobiłem.

ale dziś mnie po rozmowie z jednym akwarystą olśniło, tez ma duzy baniak od dobrych 15 lat. Zapytałem się go jaka ma pompę w sumpie, nawet nie wiedział ;) Poszlismy więc do niego do domu, zaglądamy do ostatniej komory sumpa a tam jakas stara jebao 1800L/H.

Pomyślałem sobie, ze może to jest klucz do mojego rozregulowanego supma, bo ja zawsze korzystałem z pomp o dużej wydajności 20 tys, 10 tys, 8500 to była najnizsza chyba, owszem chodziły one na 30-40% mocy ale to i tak spory przepływ. A jakby tak uzyć mniejszej pompy, np 3000L/H i skręcić ja do połowy?? Mały przepływ to może łatwiej ogarnie sie tego mojego sumpa.

dodam że rury są czyste, bo pół roku temu kładłem nową hydraulikę

Co wy na to? Miał ktos podobny problem? i pompa o mniejszej wydajności pomogła?

 

 

Edytowane przez drogba_37 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, drogba_37 napisał:

Mam od 5 lat akwarium 1300L, sump dosyć mały bo około 170L, do tego wydajny filtr (chińczyk). Praktycznie od zawsze miałem problem z regulacją tego sumpa, chodzi o to że kilka dni wszystko jest ok, i nagle poziom wody spada w akwarium, pompa jakby traciła swoją moc i przez to leje się za dużo wody do sumpa i z sumpa zabezpieczeniem do kanalizy.

Albo odwrotnie pompa nagle nabiera mocy, zabiera więcej wody, az do chwili kiedy woda sięga do połowy pompy i jest głosne siorbanie.

żEBY BYŁO TRUDNIEJ TO KORZYSTAŁEM Z POMP RÓŻNYCH, Jebao, red Devil, maxpect, nie skłamie jeśli powiem że z 7 pomp przerobiłem.

ale dziś mnie po rozmowie z jednym akwarystą olśniło, tez ma duzy baniak od dobrych 15 lat. Zapytałem się go jaka ma pompę w sumpie, nawet nie wiedział ;) Poszlismy więc do niego do domu, zaglądamy do ostatniej komory sumpa a tam jakas stara jebao 1800L/H.

Pomyślałem sobie, ze może to jest klucz do mojego rozregulowanego supma, bo ja zawsze korzystałem z pomp o dużej wydajności 20 tys, 10 tys, 8500 to była najnizsza 

 

 

A jakiej pojemności był sump u kolegi?

Masz sumpa o małej pojemności w stosunku do akwa więc przy pompie o dużej wydajności  będzie problem z utrzymaniem stałego poziomu wody w komorze pompy.....minimalna różnica w przepływie=duża różnica w komorze.

Przy takim dużym akwa i małym sumie obiegówka nie musi być duża...a ruch wody w akwa powinny wymusić mocne cyrkulatory. Wiele osób ma sumpa o wymiarach zbliżonych do akwa tylko z niższym poziomem wody....wtedy przelicznik mocy pompy około 10x objętość wody ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy problem jest zawsze z ...napięciem. Jak masz pompę AC (Prąd zmienny), nie DC (Prąd stały), czyli na 230V, a nie na zasilacz (12V) i prąd stały, to wahania wpływają na prędkość/moc silnika pompy, przez co pracuje niestabilnie. 

PV (Fotowoltaika) obecnie robi niezłe zamieszanie w sieci, bo jej praca to konkurencja z elektrowni (różnica potencjałów). Pamiętaj, że noram (jak dobrze pamiętam) to +/- 10%, czyli od  207V do 253V.

W nocy możesz mieć 228V, a w dzień 252V (co w lecie jest powoli normą!)

Dwa... tłumienie pompy (duże jak piszesz) czy to mechaniczne (dławienie na wejściu ilością wody), czy/i mocą (pewnie słabe elementy elektroniki z tolerancją) też nie są tu "przyjacielem" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

A jakiej pojemności był sump u kolegi?

Masz sumpa o małej pojemności w stosunku do akwa więc przy pompie o dużej wydajności  będzie problem z utrzymaniem stałego poziomu wody w komorze pompy.....minimalna różnica w przepływie=duża różnica w komorze.

Przy takim dużym akwa i małym sumie obiegówka nie musi być duża...a ruch wody w akwa powinny wymusić mocne cyrkulatory. Wiele osób ma sumpa o wymiarach zbliżonych do akwa tylko z niższym poziomem wody....wtedy przelicznik mocy pompy około 10x objętość wody ma sens.

Pisząc swój temat o tym samym pomyślałem, przed chwilą zamówiłem pompę DCP-3000, zobaczymy jak to bedzie wyglądać, dam znać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, drogba_37 napisał:

Pisząc swój temat o tym samym pomyślałem, przed chwilą zamówiłem pompę DCP-3000, zobaczymy jak to bedzie wyglądać, dam znać

Cześć, nie za mała ta pompa, ja mam u siebie DCP-2500, chodzi na 65% ale akwarium ma niecałe 50l, a pompa jest w panelu.

Z czystej ciekawości zapytam, ten sump jest tak mały bo nie masz miejsca na większy, czy jest inna przyczyna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było 5 lat temu, nie znałem się jeszcze na wszystkim, finanse straciłem na osprzęt, na sumpa zwyczajnie zabrakło kasy. Miejsce to jest, 3 metry długości pod szafą, marzy mi sie w przyszłości sump a akrylu, tylko chciałbym żeby ktoś go wykonał według moich wskazówek, nie wiem czy sa takie firmy??

Bardzo sie skłaniam ku temu co powiedział Arek, nie tyle moze sump jest mały co ostatnia komora, komora w której jest pompa, ona jest bardzo mała, ledwo co pompa do tej kompory wchodzi. Na razie potestuje z pompą 3000L/H, skręcona do połowy, jak sump bedzie stabilny to juz mam odpowiedź.

Korzystając z okazji czy sa firmy które robia sumpy na zamówienie z akrylu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja bym zrobił zupełnie odwrotnie, wstawiłbym testowo akwarium np.150x50x50 jako sump, bez żadnych przegród i puścił dużą pompę :)

PS. Jaki wymiar masz tej komory gdzie jest pompa

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, co masz w sumpie, skoro ma ledwo 170l na 1300l akwarium? Do tego pewnie 170 to jest jego pojemność, a z reguły pół sumpa to powietrze.

Jakie są szerokości komór w sumpie?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, drogba_37 napisał:

To było 5 lat temu, nie znałem się jeszcze na wszystkim, finanse straciłem na osprzęt, na sumpa zwyczajnie zabrakło kasy. Miejsce to jest, 3 metry długości pod szafą, marzy mi sie w przyszłości sump a akrylu, tylko chciałbym żeby ktoś go wykonał według moich wskazówek, nie wiem czy sa takie firmy??

Jasne, fajne sumpy i całe systemy robi choćby Twistman. Ale fajnym rozwiązaniem jest również sump szklany, zrobiony pod konkretną metodę filtracji, z możliwością modyfikacji. Można o tym pogadać. Szklany sump zawsze można okleić poliwęglanem i folią - wygląda fajnie.

Widzisz, z tą pompą jest tak że powinna być dobrana do zestawu (sump też :) ). Musisz przeanalizować czy nie ma gdzieś zmiennych wypływających na przepływ. Nie sądzę by to było napięcie (przy różnych pompach miałeś pewnie oba typy). Czasem są to drobiazgi. U mnie na przykład, w konikarium miałem durso ze zbyt małym otworem odpowietrzającym - na rewizji, no i o ile zwykle ciekło drobnym strumieniem, to jak się otwór przypchał, potrafił wystąpić efekt zassania wody, no i nagle spadało 3 cm. wysokości słupa wody z komina. Nie robiło mi to różnicy, ale na tej samej zasadzie u kogoś może wpływać na poziom.

Mała pompa może chwilowo, ale nie musi, zaradzić. Obstawiam jednak że problem leży gdzie indziej. Jak możesz wrzuć zdjęcie komina i zawartej w niej hydrauliki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dale napisał:

Jasne, fajne sumpy i całe systemy robi choćby Twistman. Ale fajnym rozwiązaniem jest również sump szklany, zrobiony pod konkretną metodę filtracji, z możliwością modyfikacji. Można o tym pogadać. Szklany sump zawsze można okleić poliwęglanem i folią - wygląda fajnie.

Widzisz, z tą pompą jest tak że powinna być dobrana do zestawu (sump też :) ). Musisz przeanalizować czy nie ma gdzieś zmiennych wypływających na przepływ. Nie sądzę by to było napięcie (przy różnych pompach miałeś pewnie oba typy). Czasem są to drobiazgi. U mnie na przykład, w konikarium miałem durso ze zbyt małym otworem odpowietrzającym - na rewizji, no i o ile zwykle ciekło drobnym strumieniem, to jak się otwór przypchał, potrafił wystąpić efekt zassania wody, no i nagle spadało 3 cm. wysokości słupa wody z komina. Nie robiło mi to różnicy, ale na tej samej zasadzie u kogoś może wpływać na poziom.

Mała pompa może chwilowo, ale nie musi, zaradzić. Obstawiam jednak że problem leży gdzie indziej. Jak możesz wrzuć zdjęcie komina i zawartej w niej hydrauliki.

Dale, dzięki za zainteresowanie sie tematem.

Jutro będę miał już pompę 3000L, pozwólcie więc, że najpierw sprawdzę tę opcję o której wspominał Arek, bo u mnie komora pompy to jakieś 15% całego sumpa a sump ma dokładnie (wczoraj sprawdzałem) 165L butto! a więc wyobrażacie sobie jaka to jest mała klitka. Jeśli to nie pomoże, pozwolę sobie porobić zdjęcia mojego komina, sumpa, hydrauliki i zobaczymy gdzie może być jeszcze problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.