Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Powoli zaczynam myśleć nad solniczką, w związku z planowanym małym remontem w lutym 2023 (jeśli świat nie spłonie/zamarznie itp...) start akwarium planowałbym na luty/marzec 2023. 

Remont pozwoli mi na doprowadzenie wody do szafki pod akwarium (zasilanie oraz  zrzut ścieków w rurce 6 mm), ewentualną rozbudowę elektryki. 

Akwarium ma mieć pojemność około 250-300 l - liczę się z miesięcznymi kosztami utrzymania na poziomie 1zł za 1l i taka kwota mniej więcej mnie satysfakcjonuje oraz akwarium będzie znajdować się na piętrze, w rogu pokoju , zbrojona płyta - mimo wszystko większe obciążenia nie chciałbym stawiać.   

 

Chciałbym poddać krytyce / otrzymać porady nad następującymi tematami:

1. Rozmiar akwarium

100x50x50 (250)- to był pierwszy pomysł, taki standard akwarystyczny

100x40x60 (240) - niższe a szersze

100x45x60 (270) - taki kompromis

120x40x60 (288) - a może jamnik

120x50x50 (300) - kolejny standard 

Do kompletu szafka - albo płyta albo stelaż - nad stelażem przemawia możliwość wstawienia dłuższego sumpa

2. Komin - akwarium w rogu pokoju - oglądane z dwóch stron - zastanawiam się nad zewnętrznym - dobry pomysł? 

3. Sump - myślałem nad jakimś sporym z komorami na refungium , buble stop itd. Tylko może iść w prostotę - dwie komory - spływu plus komora pompy, zbiornik na dolewkę osobno

Wielkość sumpa taka by się woda z komina/zbiornika zmieściła , kulki maspecta oraz trochę skały w drobnych kawałkach 

4. Odpieniacz - a właściwie jego brak - zastąpić rollermatem 

5. Pompa obiegowa - jakaś w pełni regulowana o przepływie 4000/5000 l/h

6. Cyrkulacja - mam SOW 4 - dokupić do niego 2xSOW 5 lub SOW 8?

7. Lampa - tu mam duży zgryz -  albo DIY 6x39W T5 na odbłyśnikach ATI albo LED - tylko tu koszt lampy które mi się podobają jest dość znaczny  - nawet RSX r5-200 w porównaniu z lampą T5 jakoś się nie kalkuluje zwrotem za wymianę rur krócej niż 5 lat nie mówiąc o lampach philipsa czy PS. Do lampy T5 dorzucę 24 waty aktyniki  z modułów Aquella które posiadam .  Mam wrażenie że lepiej wydać 1000 zł na lampę a 2000 zł na korale niż 3000 na lampę :)

8. Obsada : 

- korale - twardo - tak z 60-70% SPS, trochę LPS , z miękkich jakieś zoa ... - zbiornik prowadzony na podmianach/bailing - jak najmniej małych buteleczek. 

- ryby - tu marzy mi się ławica jednogatunkowa -czy  tylko anthiasy ? harem 5-6 szt, do tego mandaryn :) i jakieś dwie funkcyjne (babka/wargatek/slizg)

9. Skała - mogę kilka miesięcy przygotowaną konstrukcie mieszać w solance z bakteriami - dobry pomysł?

10. Piasek - tutaj sam nie wiem - 1 cm warstwa drobnego czy może frakcji 1-2 mm plus babka kopiąca czy olać piasek (duża strata powierzchni dla bakterii)

11. Ponieważ będę miał doprowadzoną wodę pod akwarium zastanawiałem się nad zamontowaniem filtra RO albo w kuchni pod meblami albo w szafce akwarium plus dolewka grawitacyjna z zaworem czterodrożnym . Tylko podobno może przelać taka dolewka . Co myślicie - może bezpieczniej dolewka automatyczna a dolewanie wody RO do zbiornika dolewki na zaworze ręcznym plus zawór pływakowy - otwieram ręcznie wodę RO, pływak po kilku godzinach zatrzymuje produkcie RO , wieczorem zamykam ręcznie dopływ wody do membrany . 

12. Dozowanie Bailinga - myślałem nad dozownikiem JEBAO - tylko może lepszy kombajn Aqua trendu- Doser AT1 + dolewka + sonda pH + czujnik temperatury (dwa ostatnie niekoniecznie)

Będę wdzięczny za kilka podpowiedzi . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.1. proponuję jeszcze inne rozwiązanie - 120x60x60 - będzie sztos.

ad.2. nie mam doświadczenia z kominami, ja jadę na pudełku przelewowym i jest git czyli w sumie coś na kształt komina zew.

ad.3. prostota najlepsza - 2-3 komory + zbiornik na dolewkę wklejony po długim boku sumpa to wg mnie  optymalne rozwiazanie, z refugium jest dużo zabawy, obejdzie się bez.

ad.4. odpieniacz nie jest zły, pamiętaj, że podnosi i stabilizuje pH, natlenia wodę  a roller nie - do przemyślenia.

ad.5. cała masa do wyboru, jebałki nie są złe, ale przewymiaruj zdecydowanie żeby nie wyła.

ad.6. ??? nie mam z takimi doświadczenia.

ad.7. do decyzji każda opcja ma swoje plusy i minusy, jak po kosztach to lepiej T5 niż chiński LED. optymalnie lampa hybrydowa.

ad.8. wg uznania.

ad.9. myślę, że max. kilka tyg. i to zależy o jakiej skale myślisz.

ad.10. akwarium morskie bez piasku ??? nieeeeee........  oczywiście kwestia gustu ale to dobre siedlisko bakteri i mam wrażenie, że podłoże jednak stabilizuje zbiornik, oczywiście nie za grubo. babkę kapiącą odpuść, to frustrujące stworzenia, będą Ci zasypywały korale a Ty się będziesz wkurw. - sand dollar, ślimaki kopiące, jakieś rozgwiazdy, dobra cyrkulacja i starczy. granulacja - nie mąka bo niepraktyczny, raczej celuj w taką "bałtycką" średnicę, gruby moim zdaniem też nie wygląda najlepiej w morskim.

ad.11. dolewka automatyczna pobierająca wodę z komory w sumpie - tak jest najbezpieczniej. a jak tam doprowadzisz Ro to już do decyzji. Dolewki AT Eye naprawdę świetna, pod warunkiem, że przeczytasz instrukcję i się "nauczysz" jak działa. 

ad.12. Doser AT1  sprawdzi się znakomicie, polecam. sondę pH i temp. też warto zainstalować, nie kosztuje to majątku.

 

Rady subiektywne, poparte doświadczeniem własnym.

Pozdr.,

tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2022 o 20:08, tomko napisał:

ad.1. proponuję jeszcze inne rozwiązanie - 120x60x60 - będzie sztos.

 

1. No 120x60x60 to fajny wymiar tylko objętość mnie przeraża. Jaki to będzie orientacyjny ciężar - 500 kg  czy więcej. Plus lampa 6x54W lub najlepiej 8x54W to chyba minimum?

Edytowane przez Przepol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam czy PS Alfa - 1 sztuka oświetli 100x45x60 - to 215 W/270l

Obsada jak w pierwszysm poscie ? Co myslicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.