Skocz do zawartości
jacgues

Jak poradziliście sobie z glonami włosowatymi?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jak poradziliście sobie z glonami włosowatymi?
Flukonazol okazał się wystarczający czy coś jeszcze włączyliście do kuracji? Może jakieś życie ładnie je opędzlowało lub wystarczyło by trzymać je w dopuszczalnym limicie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat się pod temat, u mnie to wygląda tak:
spacer.png

Od jakiegoś miesiąca mam reaktor glonowy i np. tylna szyba z dywanu odsłoniła już szkło ale niestety skała dalej wysypana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu miałem podobny problem po przesiadce.

Po nieudanych 9 tyg próbach Vibrant zmieniłem Balinga z ATI Pro na Triton Cor7(wg niektórych utrzymuje wyższe pH) oraz  dodałem reaktor chaeto. Dodałem tez 10 ślimaków trochus. 

Poza regularnym co 2 tyg czyszczeniem chaeto z nitek  odpuściłem temat. Po 2 miesiącach problem zniknął sam. 

Problemem u mnie było niskie pH nad ranem i oddawanie po4 przez skałę, które w ciągu dnia było nieoznaczalne.

Glony włosowate lubią niskie pH wiec jak już je usuniesz flukonazolem to uważaj na ten parametr bo problem może powrócić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi flukonazol na włosowate nie pomógł. Brak podmian przez 1,5 miesiąca rozwiązało sprawę. Dłuższe nitki wyrywałem ręcznie a to co pływało w wodzie wyławiałem sitkiem.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie też stosuje metode bez podmian wody, dbam tylko o kh. 

Myślałem o ślimakach typu Astraea.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, jkk napisał:

Na razie też stosuje metode bez podmian wody, dbam tylko o kh. 

Myślałem o ślimakach typu Astraea.

 

Wątpię, że u Ciebie wejdą w tak wysoką "trawę" ;D 

Brak podmian na prawdę pomaga. Tym bardziej jak się ma mało koralowców.


Chyba, że poświęcisz z godzinkę na wyrywanie. Ja tak robiłem. Wyrywałem do prawie gołej skały, przeleciałem jeszcze szczoteczką do zębów  i wtedy dokupiłem pełno ślimaków turbo, tectus, trochus. Teraz skała jest zielona ale żadne nitki nie wystają bo ślimaki kontrolują rozrost.

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zdradź sposób jak to powyrywać, co poniektórych nie da się niczym oderwać ;) 

Korale bez podmian mają się o dziwo bardzo dobrze;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jkk napisał:

to zdradź sposób jak to powyrywać, co poniektórych nie da się niczym oderwać ;) 

Korale bez podmian mają się o dziwo bardzo dobrze;)

A nie odchodzi ? To może Ty masz bryopsis a nie włosowate? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki sam sposób jak kolega Aquaman. Szczoteczka do zębów i nawijasz to kręcąc szczotką. Ale ja to robiłem jak już odpuszczały żeby lepiej to wyglądało i tylko z tego powodu. To naturalna faza i lepiej to przeczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, jkk said:

Podpinam się pod temat się pod temat, u mnie to wygląda tak:
spacer.png

Od jakiegoś miesiąca mam reaktor glonowy i np. tylna szyba z dywanu odsłoniła już szkło ale niestety skała dalej wysypana.

To nie są włosowate to bryopsis . Tylko fluconazol na to może pomóc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flux rx czy coś innego polecacie?

Foto z innej perspektywy

spacer.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flux rx to chyba jedyny środek który dostaniesz w sklepie. Flukonazol to lek na receptę ale na pewno bardziej skuteczny. Idź do weterynarza powiedz jaka sytuacja i może przepisze :)


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdze zaraz czy wizyta u weterynarza opłacalna, a fluktonazol tak samo bezpieczny dla zycia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, jkk napisał:

Sprawdze zaraz czy wizyta u weterynarza opłacalna, a fluktonazol tak samo bezpieczny dla zycia?

Nigdzie nie wyczytałem żeby komuś coś zaszkodziło. Także bezpieczne tak samo jak Flux Rx. Ten flukonazol chyba koło 100zl kosztuje. Lekarz kiedyś narzeczonej przepisał. Na różnego rodzaju choroby skóry to się przepisuje. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarz rodzinny Ci przepisze tylko poproś o flukofast 150 lub 200mg. Kosztuje ok 30-35zl 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówilem juz z allegro flux rx, dam znać jak efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem 90% życia z akwarium, zamontowałem drobno ziarnistą gąbkę na 3dni i wyłączyłem światło (świeciło 1h dziennie) resztę dojadly rozgwiazdy asteriny ok 40szt. Akwarium 20L 

received_1233004450829173.jpeg

1 minutę temu, Hery napisał:

Wyjąłem 90% życia z akwarium, zamontowałem drobno ziarnistą gąbkę na 3dni i wyłączyłem światło (świeciło 1h dziennie) resztę dojadly rozgwiazdy asteriny ok 40szt. Akwarium 20L 

received_1233004450829173.jpeg

Bez skrobania i chemii.

Dodam jeszcze, że boczne ściany były bardziej zarośnięte, niż przednia po bokach..

received_765690221310461.jpeg

Edytowane przez Hery (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie dobre ale mam 10 razy więcej wody i sporo życia więc nie miałbym gdzie tego dać.. i zakup 40 takich ślimaków to dużo większa inwestycja niż flux rx (wychodzi że w moim przypadku trzeba ich 400).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile masz ślimaków rozgwiazd itp ?

A i czy woda do podmiana nie ma za dużo krzemianów ?

Mnie tak załatwił gość z zoologia sprzedając wodę RO z nieczyszczonej żywicy..

13 minut temu, jkk napisał:

Rozwiązanie dobre ale mam 10 razy więcej wody i sporo życia więc nie miałbym gdzie tego dać.. i zakup 40 takich ślimaków to dużo większa inwestycja niż flux rx (wychodzi że w moim przypadku trzeba ich 400).

A ślimaki widziałem niedawno na OLX po 2-3 zł/szt turbo itp 

możesz spróbować ograniczyć np o 2 godz światło i poskub trochę, zrezygnuj z podmian na miesiąc lub 2 - zobaczysz co będzie - u mnie się sprawdzało.

Przy okazji postaraj się delikatniej karmić, albo powiększ ekipę czyszcząca glonki lubią nawozy z niezjedzonego jedzenia:)

slawekw_78 ma problem - ma za dużo ślimaków 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sporo ślimaków  ~30 i rozgwiazdę do piasku, jest ekipa czyszcząca, problem taki jak pisałem wyżej, te glony nie chcą się oderwać odessać... coraz bardziej wchodzą na korale, część zoa już zarośnięte.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale walka z glonami wciąż trwa (metodami bez użycia chemii). Już trochę nie mam pomysłów. 

Poniżej zdjęcia z mikroskopu, może ktoś ma lepszą wiedzę co to za glon i jak z nim walczyć. Zdjęcia na powiększeniu x10.

NO3 => 0, PO4 =>0

spacer.png

spacer.pngspacer.png

spacer.png

Edytowane przez jkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azotany i fosforany 0 , to nie jest rozwiązanie nawet jeśli testy są prawidłowe.  Myślałeś o konkurencji ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze walczysz bez chemi, ale mi sie udalo dopiero z bluelife flux rx. Zastosowany jak pisze producent i nie bylo zadnych problemow, kompletnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, kokomag napisał:

Wiem ze walczysz bez chemi, ale mi sie udalo dopiero z bluelife flux rx. Zastosowany jak pisze producent i nie bylo zadnych problemow, kompletnie

a jak korale na to? zadziałało też na zwykłe glony? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.