Skocz do zawartości
jacgues

Jak poradziliście sobie z glonami włosowatymi?

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kokomag napisał:

Wiem ze walczysz bez chemi, ale mi sie udalo dopiero z bluelife flux rx. Zastosowany jak pisze producent i nie bylo zadnych problemow, kompletnie

Również polecam, glony zniknęły, obyło się bez strat. W przypadku korali nie odnotowałem żadnej różnicy w ich zachowaniu. Jedynie jeśli posiada się refugium/reaktor (spaghetti) to na czas kuracji należy przenieść glony w inne miejsce bo się rozpuszczą.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dla ciebie dwie wiadomości, obie są złe.

1. glony same się nie zwalczają. Musisz mieć albo coś, co je zje, albo sam to robić.

2. wyzerowane parametry mogą być wyzerowane właśnie dlatego, że masz glony. Glony konsumują NO3 i PO4 bardzo dobrze i mogą bujnie rosnąć przy zerowych parametrach.

 

Musisz wprowadzić coś, co się żywi glonami. Uwaga. 3 ślimaki turbo nie pomogą. Niestety w takim małym akwarium nie da się wpuścić pokolców, ani żadnej większej ryby. Mały jeżowiec pomoże, ale też nie załatwi całkiem sprawy. musisz ulepszyć filtrację i cyrkulację, dobrać prawidłowo karmienie i konsumpcję nutrientów. Inaczej nie zwalczysz glonów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w sklepie kupiłem do tak małego akwarium dolabelle,jak "zając" rozprawił się z glonami oddałem do sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

glony same się nie zwalczają. Musisz mieć albo coś, co je zje, albo sam to robić.

Niektóre glony ciężko się pozbyć bez chemii albo podbijania parametrów, np takie Bryopsis nikt jeść nie chce, a jak ruszysz to jeszcze rozprzestrzeni Ci się dziadostwo bardziej po akwarium ;)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, R3BEL napisał:

Niektóre glony ciężko się pozbyć bez chemii albo podbijania parametrów, np takie Bryopsis nikt jeść nie chce, a jak ruszysz to jeszcze rozprzestrzeni Ci się dziadostwo bardziej po akwarium ;)

To prawda, ale to na zdjęciach to nie jest bryopsis. Nie widać też, żeby to było coś wyjątkowego. Moim zdaniem tam jest słaba cyrkulacja i te glądy gąbczaste żyją z detrytusu. Miałem u siebie podobnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.08.2022 o 11:22, jkk napisał:

Podpinam się pod temat się pod temat, u mnie to wygląda tak:
spacer.png

Od jakiegoś miesiąca mam reaktor glonowy i np. tylna szyba z dywanu odsłoniła już szkło ale niestety skała dalej wysypana.

Przerabiałem. Zastosowałem Fluconazol. Kuracja 14 dni z odpieniaczem ale bez pienienia. Zero skutków ubocznych dla rafy, koralowców, krewetek, małż, krabów, ślimaków, strzykw. Glony zaczęły bieleć już po 3 dniach. Z każdym kolejnym robiło się tylko lepiej. Po przywróceniu pienienia trochę szybko się kubek zapełniał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 14 dniach od wsypania proszka widać poprawę, odleciało jakieś 70 procent glonów.

Pytanie czy lepiej zastosować kuracje ponownie zeby wyczyścić temat do zera czy odpalić reaktor i czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.