Skocz do zawartości
jacgues

Co zrewolucjonizowało sposób w jaki prowadzicie swoje akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Interesuje mnie jakie odkrycia / techniki prowadzenia / urządzenia / chemia czy inne kwestie zrewolucjonizowały sposób w jaki podchodzicie do hobby i zapewniły super rezultaty (np. lepszy wzrost koralowców, łatwiejsze / rzadsze czyszczenia akwarium / zmniejszyły czas potrzebny na obsługę systemu i inne).

W moim przypadku były to trzy kwestie:
1. Utrzymywanie wysokich poziomów makro składników dla SPSów (poziom jak w Red Sea Coral Pro - Czyli np. minimum 10kH) 
2. Stosowanie węglanu sodu do podbijania kH i utrzymywania stałego pH (jeśli musicie mocno zwiększyć kH, wodorowęglan sodu może się lepiej sprawdzić).
3. Dozowanie glikolu propylenowego zamiast VSV do lepszego zbijania nutrientów. 

Teraz czekam na wasze doświadczenia i ciekawostki :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio:

Listwa prądowa Smart Wifi 4 gniazdka 230V + 3USB

Listwa LED Smart Wifi - idealnie wyregulowana lampka nocna + pobudka :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik zrobiony własnoręcznie z arduino, którym mogę wyłączyć na wybrany czas pompę obiegową i odpieniacz, np. na czas karmienia lub serwisu i nie muszę pamiętać aby wszystko włączyć ponownie. Sterownik sam włącza najpierw obieg a po kilku minutach odpieniacz.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zautomatyzowanie prawie wszystkiego w akwarium. Od czasu podłączenia większości urządzeń pod APEXa oraz dodanie do tego Tridenta w końcu nie muszę obawiać się, że w przypadku braku wolnego czasu (a często to się zdarza) w jakiś sposób zaniedbam akwarium tak jak to miewało miejsce czasem w przeszłości. Podstawowe parametry mam cały czas pod kontrolą, więc tylko raz na jakiś czas muszę zweryfikować pozostałe, do codziennych prac pozostało mi tylko karmienie i cotygodniowa podmiana oraz ewentualnie jakieś weekendowe prace serwisowe, czyszczenie itp. W przypadku nieobecności w domu też nie ma obawy, że ryby czy korale będą głodne albo że parametry się rozjadą i nie będzie komu ich wyrównać. Żałuję tylko, że od początku nie poszedłem tą drogą bo pewnie oszczędziłbym sobie mnóstwo nerwów, straconego czasu i wydanej kasy na doprowadzenie akwarium do takiego stanu jak obecnie.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku było to przejście na reaktor wapnia. Zawsze miałem problemy z utrzymaniem stabilnego kH Ca i Mg, plus mieszanie nowych roztworów zawsze wypadało akurat gdy nie miałem czasu. Przy rekatorze mam mega stabilne makro a jego serwis robię kiedy mi wygodnie i nie częściej niż raz na 3 miesiące. Akwarium stało się mniej obsługowe a korale lepiej rosną mając stabilne parametry.

Drugą rzeczą to było przejście z lampy led TMC Illumenair 900 (160W) na świecenie świetlówkami 6x39W (akwarium 250l). To był największy kop dla mojego zbiornika w pozytywną stronę, wcześniej była bieda, słabe przyrosty, plagi itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie chwalę u siebie . 

Wyeliminowanie skały .ceramiki itp . co wchłania wodę -jak to zwał ;) 

Najpierw szkło  -  ale problem ciężaru zostaje . 

Przeszedłem na żywiczne . I po problemie , lekka konstrukcja  ,przewiewna . wygląda jak prawdziwa skała .

Nic nie przyjemnie nic nie odda .  - co chcieć więcej . 

 

Kiedyś po raz pierwszy w mega dużej ilości pojawiła się Valonia  . 

Zaniedbanie z mojej strony - brak czasu i to dłuższy czas . 

Wiec co robić Kraby  ,ryby ,chemia? Co pomoże ? Co padnie , co przeżyje , co przyniosę z nowymi mieszkańcami , co pomogą czy zjedzą co innego ? Nerwy ?  Czas ? I na samym daleko  Koszty .   

Przy żywicznej konstrukcji . Zdjąłem korale z konstrukcji  .Konstrukcja do kastry woda plus ocet ,cyrkulacja . Zostawiłem na 5-6 godzin . Opłukałem pod prysznicem przelałem wodą RO i do akwa .To co było na szybach zdjąłem siatką na ryby delikatnie . Moduł do akwa, korale na swoje miejsce. To co zostało samo po pewnym czasie zanikło .  I tyle widziałem glona . Zero objawów innych . Już nie wspomnę o wyżej wymienionych pytaniach co za co przeciw ? 

Pozdr. 

 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Ant  A co masz w sumpie ?

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, JerzyB napisał:

Witam

@Ant  A co masz w sumpie ?

Media i włókninę . ;) 

Maxspect Bio Balls i Sera Siporax . Co chcieć więcej . 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, AnT napisał:

Media i włókninę . ;) 

Maxspect Bio Balls i Sera Siporax . Co chcieć więcej . 

Jasne jak działa. Ja mam tylko siporax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Automatyczna bezobsługowa dolewka:

- Level Automatic dolewa wodę do akwarium ze zbiornika dolewki przy sumpie

- układ uzupełniania wody w zbiorniku dolewki jest oparty o przekaźniki, podwójny czujnik wysokiego poziomu wody + czujnik niskiego poziomu wody w zbiorniku dolewki, elektrozawory

- kiedy poziom wody w zbiorniku dolewki opadnie poniżej pewnego poziomu, czujnik załącza na 30 sek. elektrozawór płuczący membranę RODI w garażu, następnie włącza się uzupełnianie wody w zbiorniku dolewki

- po uzupełnieniu wody w zbiorniku dolewki elektrozawór odcina dopływ wody

- przy okazji dodałem zawory pływakowe do zbiornika na wodę RODI w garażu (mam kanister 20 l np. do Ballinga, zawieszony na ścianie, z kranikiem) oraz w pokrywie beczki, do której zbieram wodę na podmianki (przy zbieraniu wody nie musze już pilnować, czy coś się nie przelało)

Wyjazd na wakacje przestał być problemem, zniknęły beczki z wodą na dolewkę przy akwarium rozstawiane na czas nieobecności. Na automatyczne dolewanie wody elektrozaworem bezpośrednio nie zdecydowałem się, ponieważ przez około 30 sekund po otwarciu zaworu leci woda nieoczyszczona (od 70 ppm). Układ w garażu zabezpieczony jest dodatkowym elektrozaworem z osobnym czujnikiem przelania w zbiorniku dolewki.

2. Przekaźnik w obwodzie zasilającym pompę obiegową. Wyłączenie pompy obiegowej odcina zasilanie dolewki i pompy odpieniacza. Podczas karmienia wyłączam tylko pompę obiegową, pompa odpieniacza i dolewka są wyłączane przez przekaźnik, co zabezpiecza przed przelaniem odpieniacza i włączeniem się alarmu dolewki przy podniesieniu czujnika pływakowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Rozpoczęcie podawania VSV. To opanowało nutrienty.

2. Pomiary pH i podniesienie do minimalnych poziomów, korale dostały szału wzrostowego. Wcześniej miałem ogromne problemy z utrzymaniem korali przy życiu, po podniesieniu pH zaszła rewolucja wzrostowa.

3. Zwiększenie ilości światła po zmianie z T5 na LED. To podwoiło konsumpcję. Korale ponownie ruszyły z kopyta

O rzeczach, jak automatyczna dolewka, automatyczne dozowanie płynów nie wspomnę, bo to podstawy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, AnT napisał:

Przeszedłem na żywiczne . I po problemie , lekka konstrukcja  ,przewiewna . wygląda jak prawdziwa skała .

Nic nie przyjemnie nic nie odda .  - co chcieć więcej . 

Hej, a możesz podlinkować co konkretnie użyłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, katani napisał:

1. Rozpoczęcie podawania VSV. To opanowało nutrienty

No może jeszcze jedno.  Początkowo nie myślałem o tym jako o ważnym, ale u mnie wszystkie problemy z parametrami skończyły się po wymianie pompy obiegowej na taką o wydajności 15 000 l. Czyli 30x pojemność akwarium. 

Od tego czasu zwiększyłem karmienie trzykrotnie, usunąłem skarpetę, skalę przedmuchuje tylko z nudów, osadu nie ściągam (chyba,  że nieestetycznie wygląda). Poprzednio nic nie pomagało,  w tym VSV. 

Edit: mogła też pomóc wymiana lampy nad refugium,  na taką dedykowaną do wzrostu glonów, LED. 

Edytowane przez Trurl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.08.2022 o 19:39, AnT napisał:

Ja sobie chwalę u siebie . 

Wyeliminowanie skały .ceramiki itp . co wchłania wodę -jak to zwał ;) 

Najpierw szkło  -  ale problem ciężaru zostaje . 

Przeszedłem na żywiczne . I po problemie , lekka konstrukcja  ,przewiewna . wygląda jak prawdziwa skała .

Nic nie przyjemnie nic nie odda .  - co chcieć więcej . 

 

Kiedyś po raz pierwszy w mega dużej ilości pojawiła się Valonia  . 

Zaniedbanie z mojej strony - brak czasu i to dłuższy czas . 

Wiec co robić Kraby  ,ryby ,chemia? Co pomoże ? Co padnie , co przeżyje , co przyniosę z nowymi mieszkańcami , co pomogą czy zjedzą co innego ? Nerwy ?  Czas ? I na samym daleko  Koszty .   

Przy żywicznej konstrukcji . Zdjąłem korale z konstrukcji  .Konstrukcja do kastry woda plus ocet ,cyrkulacja . Zostawiłem na 5-6 godzin . Opłukałem pod prysznicem przelałem wodą RO i do akwa .To co było na szybach zdjąłem siatką na ryby delikatnie . Moduł do akwa, korale na swoje miejsce. To co zostało samo po pewnym czasie zanikło .  I tyle widziałem glona . Zero objawów innych . Już nie wspomnę o wyżej wymienionych pytaniach co za co przeciw ? 

Pozdr. 

 

 

 

Czy moglbym Cie prosic o jakies zdjecie tej skaly lub moze link gdzie to opisywales? Brne ale masz 87 stron zawartosci ;-)

Wkradlo mi sie majano i chcialbym na przyszłość moc latwo pozbyc sie takich niespodzianek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2022 o 11:24, Pauollo napisał:

Czy moglbym Cie prosic o jakies zdjecie tej skaly lub moze link gdzie to opisywales? Brne ale masz 87 stron zawartosci ;-)

Wkradlo mi sie majano i chcialbym na przyszłość moc latwo pozbyc sie takich niespodzianek. 

Na aquareef jest wątek tego kogoś i szczerze, jeśli to ma być rewolucja, to ja dziękuję. Wygląda ochydnie. Kolejny bajarz

Edytowane przez Barbara40 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Barbara40 napisał:

Na aquareef jest wątek tego kogoś i szczerze, jeśli to ma być rewolucja, to ja dziękuję. Wygląda ochydnie. Kolejny bajarz

Czy masz w ogóle pojęcie jakieś o tym co piszesz ? Baniak wczoraj zalałaś , brak wiedzy i doświadczenia a piszesz same bzdury tak samo jak o filtrze osmozy tylko dla słodkiego baniaka . Jak uda się Tobie kiedyś ogarnąć taki ogrom wiedzy jak ma tu wspomniany @AnT to wtedy będziesz wiedziała o co chodzi w jego wypowiedzi i jaką drogą poszedł chociaż wszyscy pisali , że się nie uda . Każdemu co innego się podoba i co innego będzie chwalił . O koralowcach NP/Azox które ma w baniaku już nie wspomnę , bo mało ludzi ma tak duże doświadczenie z tymi zwierzakami .

Potem się dziwić że forum jest jakie jest , czy te , czy wiele innych jak się ktoś YouTube naogladał i myśli że wszystko wie .

Ps: tu też ma swój wątek .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Barbara40 napisał:

Na aquareef jest wątek tego kogoś i szczerze, jeśli to ma być rewolucja, to ja dziękuję. Wygląda ochydnie. Kolejny bajarz

Witam .

Spróbuj - potem oceniaj.

Tylko - jak to mawiał @SkoczekPL  -    ....nie pisz , nie sms ,nie pisz emaili . Jak coś się popsuje . 

O twoje akwa nie pytam - z wypowiedzi widać że chcesz mieć "dla szpanu " przed znajomymi . 

Pojęcia zero tylko kasa - jeżeli jest . 

Co dobrze robisz , to obrażanie innych . 

Pozdrawiam . 

4 godziny temu, Ariel napisał:

Czy masz w ogóle pojęcie jakieś o tym co piszesz ? Baniak wczoraj zalałaś , brak wiedzy i doświadczenia a piszesz same bzdury tak samo jak o filtrze osmozy tylko dla słodkiego baniaka . Jak uda się Tobie kiedyś ogarnąć taki ogrom wiedzy jak ma tu wspomniany @AnT to wtedy będziesz wiedziała o co chodzi w jego wypowiedzi i jaką drogą poszedł chociaż wszyscy pisali , że się nie uda . Każdemu co innego się podoba i co innego będzie chwalił . O koralowcach NP/Azox które ma w baniaku już nie wspomnę , bo mało ludzi ma tak duże doświadczenie z tymi zwierzakami .

Potem się dziwić że forum jest jakie jest , czy te , czy wiele innych jak się ktoś YouTube naogladał i myśli że wszystko wie .

Ps: tu też ma swój wątek .

@Ariel - tu nic niema - kiedyś napisałem do pani Irminy i wszystko skasowała na moją prośbę .

 

W dniu 25.08.2022 o 11:24, Pauollo napisał:

Czy moglbym Cie prosic o jakies zdjecie tej skaly lub moze link gdzie to opisywales? Brne ale masz 87 stron zawartosci ;-)

Wkradlo mi sie majano i chcialbym na przyszłość moc latwo pozbyc sie takich niespodzianek. 

 

W dniu 24.08.2022 o 17:25, PiotrMi napisał:

Hej, a możesz podlinkować co konkretnie użyłeś?

Ja tam nikogo nie namawiam - kwestia gustu itp. 

Poszukajcie -   Aqua Della moduł pod korale . 

aqua della coral reef — wyszukiwanie (bing.com)

Tylko trzeba pamiętać o biologii . 

Pozdrawiam . 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnT mój błąd  , myślałem że jeszcze jest .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Ariel napisał:

@AnT mój błąd  , myślałem że jeszcze jest .

Luzik


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, i mam nadzieję, że się mylę, ale mam nieodparte wrażenie, że barbara40 to ktoś, kto zalogował się na multi i pisze różne rzeczy dla beki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, katani napisał:

Nie wiem dlaczego, i mam nadzieję, że się mylę, ale mam nieodparte wrażenie, że barbara40 to ktoś, kto zalogował się na multi i pisze różne rzeczy dla beki.

Już to zostało sprawdzone dawno, jest konto czyste i IP tez, jedynie z innego IP które jeszcze nie było tu na forum to tak , ale tez mam takie wrażenie, kwestia czasu , Niestety jest dużo takich kont które są  wyłapywane dość szybko;)

co do tematu to ja krótko , ogólnie całe hobby czy by to było na ledach czy na t5 czy z najnowszym odpieniaczem czy nie liczy się chęć podejścia do hobby i jego wiara ze dam radę.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wielu było na forum i kończyli w ten sposób ... 

Wpadali na chwilkę ,tylko po co ??? 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja myślę , że każdy ma prawo wyrazić swoja opinie , to jest forum.

Pozdrawiam

 

edit Moderacja:

oczywiście ze tak, masz 100% racje pod warunkiem ze to nie multikonto! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, JerzyB napisał:

Witam

Ja myślę , że każdy ma prawo wyrazić swoja opinie , to jest forum.

Pozdrawiam

Oczywiście i popieram takie podejście. 

Co do tematu i pytania . To u mnie nie sprzęt  robi rewolucję , a podejście do tego co mam i zaangażowanie.  Bo nie mam baniaka po to by się chwalić , tylko mam dla siebie . 

A ze sprzętu co mógł by mi pomóc to rollermat , mimo ceny sporo by za mnie zrobił na urlopie .

Ps : tak po głębszym zastanowieniu czujnik tęperatury z funkcją chłodzenia i grzania , oraz automatyczną dolewka . A firma to tylko nalepka i cena 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.