Skocz do zawartości
jacgues

Osad na dnie pojemników do Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Używam m.in. Red Sea Foundations ABC do metody uproszczonego ballinga i nie mogę rozpuścić w 100% nawet 20g proszku w 8000ml wody. 
Zawsze powstanie jakiś osad. Zakładam też spory zbiornik z SPSami i nie chcę stawiać tam 20l baniaków na poszczególne makro składniki. 

Zastanawiam się czy macie jakieś sposoby na zwiększenie rozpuszczalności proszków lub też czy mieszacie je zaraz przed podaniem pompą dozującą?
Mój pomysł jest taki, aby przed zaplanowaną w pompie godziną aplikacji ballinga, pompy cyrkulacyjne zamieszczone na dnie baniaków z minerałami, uruchamiały się i mieszały wodę tak, aby zawieszone w toni cząsteczki były w miarę równo rozmieszczone w volumenie wody, a w pełni rozpuszczą się już w zbiorniku docelowym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, jacgues napisał:

Cześć,
Używam m.in. Red Sea Foundations ABC do metody uproszczonego ballinga i nie mogę rozpuścić w 100% nawet 20g proszku w 8000ml wody. 
Zawsze powstanie jakiś osad. Zakładam też spory zbiornik z SPSami i nie chcę stawiać tam 20l baniaków na poszczególne makro składniki. 

Zastanawiam się czy macie jakieś sposoby na zwiększenie rozpuszczalności proszków lub też czy mieszacie je zaraz przed podaniem pompą dozującą?
Mój pomysł jest taki, aby przed zaplanowaną w pompie godziną aplikacji ballinga, pompy cyrkulacyjne zamieszczone na dnie baniaków z minerałami, uruchamiały się i mieszały wodę tak, aby zawieszone w toni cząsteczki były w miarę równo rozmieszczone w volumenie wody, a w pełni rozpuszczą się już w zbiorniku docelowym. 

Ja mam metodę taką:

w pojemnikach na ballinga są pompki do RO  chodzą 24/h zero osadu 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti Dzięki. Jakie pompki do RO? Kojarzę tylko te przepływowe, zwiększające ciśnienie, ale podejrzewam, że masz na myśli inne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.08.2022 o 19:27, Beti napisał:

Ja mam metodę taką:

w pojemnikach na ballinga są pompki do RO  chodzą 24/h zero osadu

Ja też poproszę o podlinkowanie, jaka to pompka. Też mam wrażenie, że chodzi o coś innego niż pompka do podnoszenia ciśnienia w instalacji od RODI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.08.2022 o 00:54, jacgues napisał:

@Beti Dzięki. Jakie pompki do RO? Kojarzę tylko te przepływowe, zwiększające ciśnienie, ale podejrzewam, że masz na myśli inne. 

Pompki do RO ( dolewka wody RO do akwarium) dla tych co nie kumają 

Takie coś ;)

A9DA3BC1-AE08-42E7-87A6-E01EC018D0DF.thumb.jpeg.46e9fe391c7bd92cb4b65b302f8de769.jpeg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pompki do RO 
Takie coś [emoji6]
A9DA3BC1-AE08-42E7-87A6-E01EC018D0DF.thumb.jpeg.46e9fe391c7bd92cb4b65b302f8de769.jpeg

Bardziej bym określił ją jako pompka do dolewki ale może czegoś nie wiem. Jak jej używasz do RO? Mieszasz nią zebrane gdzieś RO tak aby nie „stało”?

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, SHARK_2 napisał:


Bardziej bym określił ją jako pompka do dolewki ale może czegoś nie wiem. Jak jej używasz do RO? Mieszasz nią zebrane gdzieś RO tak aby nie „stało”?

A czy dolewka to nie RO, szukasz sensacji, bo każdy wie o co chodzi, ale najwidoczniej nie wszyscy.

pompka do RO czyli pompka do dolewki teraz Ok ? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie był by lepszy mały cyrkulator odczepiony od przyssawki? Np JVP-110.... cena ok 20 zł, złużycie prądu takie samo i chyba bardziej przystosowany do ciągłej pracy. 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy dolewka to nie RO, szukasz sensacji, bo każdy wie o co chodzi, ale najwidoczniej nie wszyscy.
pompka do RO czyli pompka do dolewki teraz Ok ? 

Beti moje pytanie było zupełnie na poważnie bez żadnych złośliwości czy podtekstów. Pisząc pompa do RO pierwsze o czym pomyślałem to pompa podnosząca ciśnienie dlatego byłem ciekaw jak to miało działać. Jeśli ton mojej wypowiedzi wskazywał na złośliwość i szukanie sensacji to przepraszam - nie taki był cel. Jestem na początku mojej przygody z akwarystyką morską i dobrze jest poznawać rozwiązania innych akwarystów, które potencjalnie w przyszłości ułatwią mi obsługę zbiornika. Dlatego staram się być dociekliwy i dopytuję.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, SHARK_2 napisał:

Jestem na początku mojej przygody z akwarystyką morską i dobrze jest poznawać rozwiązania innych akwarystów, które potencjalnie w przyszłości ułatwią mi obsługę zbiornika. Dlatego staram się być dociekliwy i dopytuję

Spoko odebrałam to jako złośliwość ,ale przepraszam może ja tez powinnam napisać prościej, te pompki które stosuje się do dolewki ( wody RO) chodzą u mnie w zbiornikach na ballinga, mieszają płyny by nie robił się osad, następnie pompki musza być czyszczone raz na miesiąc inaczej je zamuli.

ogólnie taki pomysł ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spoko odebrałam to jako złośliwość ,ale przepraszam może ja tez powinnam napisać prościej, te pompki które stosuje się do dolewki ( wody RO) chodzą u mnie w zbiornikach na ballinga, mieszają płyny by nie robił się osad, następnie pompki musza być czyszczone raz na miesiąc inaczej je zamuli.
ogólnie taki pomysł [emoji6]

Nie ma problemu z ich „trwałością”? Czy przy ciągłej pracy wraz z biegiem czasu nie robią się „głośne”?

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.08.2022 o 11:42, SHARK_2 napisał:


Nie ma problemu z ich „trwałością”? Czy przy ciągłej pracy wraz z biegiem czasu nie robią się „głośne”?

1.5 roku pracują ale czyszczenie regularne nic nie słyszę by chodziły głośniej jak widać zero praktycznie osadu.

Pojemność  zbiorników 3x 3.5l koszt był 58zl

wkrętarka wiertło 6 i robisz dziurkę z pokrowce delikatnie by nie pękło ( widziałam jak mi chłop to wiercił) B)

BA3EB256-5C3B-48AF-953E-90D4DEB44C01.thumb.jpeg.487e58090bc2c7c1ec20b410874cc98a.jpeg

W dniu 27.08.2022 o 10:40, Arek77 napisał:

A nie był by lepszy mały cyrkulator odczepiony od przyssawki? Np JVP-110.... cena ok 20 zł, złużycie prądu takie samo i chyba bardziej przystosowany do ciągłej pracy. 

Może i tak musiała bym znać wymiary czy w mojej wersji wejdzie do pojemnika


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

musiała bym znać wymiary czy w mojej wersji wejdzie do pojemnika

Wysokość: 5.5 cm, Szerokość - 4 cm, Głębokość (długość) 7 cm. Mają bardziej ażurową budowę i chyba nie trzeba by ich byłomczyścić.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli można co to za pojemniki? Bardzo fajny „patent”.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, SHARK_2 napisał:

A jeśli można co to za pojemniki? Bardzo fajny „patent”.

Szukaj pojemników na makaron/musli itp. , tam będą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szukaj pojemników na makaron/musli itp. , tam będą. 

Dzięki za podpowiedź.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti Na ile starczają Ci roztwory makro po 3l każdy?  U mnie na razie w 128l akwarium idzie np. 50ml kH dziennie.... Boję się co to będzie w np. 800 -1000 litrach pełnych SPSów ;) 
Przy tej samej masie koralowej, czyli docelowo, to aż 400 ml dziennie czyli 12l miesięcznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, jacgues napisał:

@Beti Na ile starczają Ci roztwory makro po 3l każdy?  U mnie na razie w 128l akwarium idzie np. 50ml kH dziennie.... Boję się co to będzie w np. 800 -1000 litrach pełnych SPSów ;) 
Przy tej samej masie koralowej, czyli docelowo, to aż 400 ml dziennie czyli 12l miesięcznie. 

Na około 2,5 doby i tak chce, jestem przezorna w razie awarii pompy jak bym miała podpięte np 20litrow to wszystko wleje, a tak jest mniejsze ryzyko.

ja dozuje prawie 1700 ml na dobę x trzy komponenty wiec każdy powie to podepnij 20 l ojjjj właśnie nie!

13 godzin temu, Ariel napisał:

Szukaj pojemników na makaron/musli itp. , tam będą. 

https nie jest to sklep z akwarystyka morska Wiec masz linka ( zdrożały )


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam innych , również do żywności , tylko nie są idealnie przezroczyste.  Moje kosztowały 1€ za sztukę i mają pojemność 1,9l :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti Czy awarie pomp są aż tak powszechne? Lepsze pompy nie mają żadnych systemów przed tym zabezpieczających? Ja myślałem o kanistrach 3x 15l na Ballinga. Wtedy może starczyłoby na miesiąc (szczególnie jeśli zrobiłbym bardziej stężone roztwory i ciągle je mieszał pompami cyrkulacyjnymi, jak planuję).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, jacgues napisał:

@Beti Czy awarie pomp są aż tak powszechne? Lepsze pompy nie mają żadnych systemów przed tym zabezpieczających? Ja myślałem o kanistrach 3x 15l na Ballinga. Wtedy może starczyłoby na miesiąc (szczególnie jeśli zrobiłbym bardziej stężone roztwory i ciągle je mieszał pompami cyrkulacyjnymi, jak planuję).

Myśle ze nie są awaryjne, aczkolwiek się zdarzają awarie, i teraz to twoja sprawa co dasz, w moim przypadku nie zaryzykuje a dwa, nie mam miejsca na banki po 15 litrów -_-


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.