Skocz do zawartości

Historia edycji

Arek77

Arek77

1 godzinę temu, Beti napisał:

Co was tak wszystkich negatywnie to nastawia ?

45 litrów przez 3 dni to kropla w morzu to co wlałam.. i wcale się nie upieram ze będę to robić, zbieram opinie ostatni temat był lata temu tu na forum.

45 litrów to faktycznie kropla w morzu przy Twoim akwarium. Masz dość dużą obsadę rybną, zróżnicowaną obsadę korali, akwa stabilne, kręci się już ponad dwa lata i myślę, że nawet jak byś wlała wodę z jeziora, to nie powinno być problemów a system to "przetrawi". (No chyba że miałabyś pecha i trafiła byś na mocno skażoną wodę....np z Odry). Ponadto, nawet przy stałych podmianach wody solanką opartą o  deszczówkę, zakładając, że nie będzie w niej większych zanieczyszczeń chemicznych z powietrza, robisz na tyle duże i regularne podmiany, że nie powinno dojść do koncentracji ewentualnych zanieczyszczeń powyżej bezpiecznej granicy.

Ale temat zatytuowałaś "deszczòwka zamiast RO"  - moja opinia jest taka:

Odparowana woda z akwarium to też czyste H2O, więc aby to uzupełnić powinno się wlać też czystą wodę wolną od wszelkich związków, nawet tych potrzebnych w akwarium (np jony Ca czy Mg). Przy moim, ok 400-litrowym systemie, tygodniowo schodzi ok 20-25 litrów wody tygodniowo co daje rocznie ok 1200l(!) wody dolanej do akwarium. Ewentualne śladowe ilości jakichkolwiek substancji, pomnożone przez 1000 dają już konkretne ilości - mikrogramy stają się miligramami a miligramy-gramami. W zbiornikach prowadzonych bez podmian lub z minimalnymi podmianami (ja podmieniam ok 5% wody zo 2 tygodnie) stosowanie innej wody jak RO jest co najmniej ryzykowne.

Co innego jeśli chodzi o wodę do podmiany..... w tym wypadku uważam, że każda woda o stałych parametrach i bez związków niebezpiecznych dla naszych podopiecznych może być używana, bo w tym wypadku nie będzie kumulacji. 

 

Arek77

Arek77

Godzinę temu, Beti napisał:

Co was tak wszystkich negatywnie to nastawia ?

45 litrów przez 3 dni to kropla w morzu to co wlałam.. i wcale się nie upieram ze będę to robić, zbieram opinie ostatni temat był lata temu tu na forum.

45 litrów to faktycznie kropla w morzu przy Twoim akwarium. Masz dość dużą obsadę rybną, zróżnicowaną obsadę korali, akwa kręci się już ponad dwa lata i myślę, że nawet jak byś wlała wodę z jeziora, to nie powinno być problemów a system to "przetrawi". (No chyba że miałabyś pecha i trafiła byś na mocno skażoną wodę....np z Odry). Ponadto, nawet przy stałych podmianach wody solanką opartą o  deszczówkę, zakładając, że nie będzie w niej większych zanieczyszczeń chemicznych z powietrza, robisz na tyle duże i regularne podmiany, że nie powinno dojść do koncentracji ewentualnych zanieczyszczeń powyżej bezpiecznej granicy.

Ale temat zatytuowałaś "deszczòwka zamiast RO"  - moja opinia jest taka:

Odparowana woda z akwarium to też czyste H2O, więc aby to uzupełnić powinno się wlać też czystą wodę wolną od wszelkich związków, nawet tych potrzebnych w akwarium (np jony Ca czy Mg). Przy moim, ok 400-litrowym systemie, tygodniowo schodzi ok 20-25 litrów wody tygodniowo co daje rocznie ok 1200l(!) wody dolanej do akwarium. Ewentualne śladowe ilości jakichkolwiek substancji, pomnożone przez 1000 dają już konkretne ilości - mikrogramy stają się miligramami a miligramy-gramami. W zbiornikach prowadzonych bez podmian lub z minimalnymi podmianami (ja podmieniam ok 5% wody zo 2 tygodnie) stosowanie innej wody jak RO jest co najmniej ryzykowne.

Co innego jeśli chodzi o wodę do podmiany..... w tym wypadku uważam, że każda woda o stałych parametrach i bez związków niebezpiecznych dla naszych podopiecznych może być używana, bo w tym wypadku nie będzie kumulacji. 

 

Arek77

Arek77

Godzinę temu, Beti napisał:

Co was tak wszystkich negatywnie to nastawia ?

45 litrów przez 3 dni to kropla w morzu to co wlałam.. i wcale się nie upieram ze będę to robić, zbieram opinie ostatni temat był lata temu tu na forum.

45 litrów to faktycznie kropla w morzu przy Twoim akwarium. Masz dość dużą obsadę rybną, zróżnicowaną obsadę korali, akwa kręci się już ponad dwa lata i myślę, że nawet jak byś wlała wodę z jeziora, to nie powinno być problemów a system to "przetrawi". (No chyba że miałabyś pecha i trafiła byś na mocno skażoną wodę....np z Odry). Ponadto, nawet przy stałym uzupełnianiu wody deszczówką, zakładając, że nie będzie w niej większych zanieczyszczeń chemicznych z powietrza, robisz na tyle duże i regularne podmiany, że nie powinno dojść do koncentracji ewentualnych zanieczyszczeń powyżej bezpiecznej granicy.

Ale temat zatytuowałaś "deszczòwka zamiast RO"  - moja opinia jest taka:

Odparowana woda z akwarium to też czyste H2O, więc aby to uzupełnić powinno się wlać też czystą wodę wolną od wszelkich związków, nawet tych potrzebnych w akwarium (np jony Ca czy Mg). Przy moim, ok 400-litrowym systemie, tygodniowo schodzi ok 20-25 litrów wody tygodniowo co daje rocznie ok 1200l(!) wody dolanej do akwarium. Ewentualne śladowe ilości jakichkolwiek substancji, pomnożone przez 1000 dają już konkretne ilości - mikrogramy stają się miligramami a miligramy-gramami. W zbiornikach prowadzonych bez podmian lub z minimalnymi podmianami (ja podmieniam ok 5% wody zo 2 tygodnie) stosowanie innej wody jak RO jest co najmniej ryzykowne.

Co innego jeśli chodzi o wodę do podmiany..... w tym wypadku uważam, że każda woda o stałych parametrach i bez związków niebezpiecznych dla naszych podopiecznych może być używana, bo w tym wypadku nie będzie kumulacji. 

 

Arek77

Arek77

55 minut temu, Beti napisał:

Co was tak wszystkich negatywnie to nastawia ?

45 litrów przez 3 dni to kropla w morzu to co wlałam.. i wcale się nie upieram ze będę to robić, zbieram opinie ostatni temat był lata temu tu na forum.

45 litrów to faktycznie kropla w morzu przy Twoim akwarium. Masz dość dużą obsadę rybną, zróżnicowaną obsadę korali, akwa kręci się już ponad dwa lata i myślę, że nawet jak byś wlała wodę z jeziora, to nie powinno być problemów a system to "przetrawi". (No chyba że miałabyś pecha i trafiła byś na mocno skażoną wodę....np z Odry). Ponadto, nawet przy stałym uzupełnianiu wody deszczówką, zakładając, że nie będzie w niej większych zanieczyszczeń chemicznych z powietrza, robisz na tyle duże i regularne podmiany, że nie powinno dojść do koncentracji ewentualnych zanieczyszczeń powyżej bezpiecznej granicy.

Ale temat zatytuowałaś "deszczòwka zamiast RO"  - moja opinia jest taka:

Odparowana woda z akwarium to też czyste H2O, więc aby to uzupełnić powinno się wlać też czystą wodę wolną od wszelkich związków, nawet tych potrzebnych w akwarium (np jony Ca czy Mg). Przy moim, ok 400-litrowym systemie, tygodniowo schodzi ok 20-25 litrów wody tygodniowo co daje ok 1200l(!) wody dolanej do akwarium. Ewentualne śladowe ilości jakichkolwiek substancji, pomnożone przez 1000 dają już konkretne ilości - mikrogramy stają się miligramami a miligramy-gramami. W zbiornikach prowadzonych bez podmian lub z minimalnymi podmianami (ja podmieniam ok 5% wody zo 2 tygodnie) stosowanie innej wody jak RO jest co najmniej ryzykowne.

Co innego jeśli chodzi o wodę do podmiany..... w tym wypadku uważam, że każda woda o stałych parametrach i bez związków niebezpiecznych dla naszych podopiecznych może być używana, bo w tym wypadku nie będzie kumulacji. 

 

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.