Skocz do zawartości
Beti

Deszczówka jako Ro- czy to możliwe ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć , 

może było, ale na świeżo … ktoś stosuje?

Ja dolałam od 4 dni 45 litrów deszczówki filtrowanej przez filtr gąbkowy i watę ..

Wszystko żyje… woda zbierana jest z czystych opadów nie jakaś z dachu, rynny itp…

ciekawi mnie czy ktoś coś podobnie robił w ostatnim czasie… trochę ryzykownie wiem ale nie jest to jakaś duża ilość na mój zbiornik.
 

;) pozdr 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti ale to ma dać jakąś zaletę? 

Pytam ponieważ preferuje stabilne warunki a takie daje ro plus odpowiednia sól. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Cześć , 

może było, ale na świeżo … ktoś stosuje?

Ja dolałam od 4 dni 45 litrów deszczówki filtrowanej przez filtr gąbkowy i watę ..

Wszystko żyje… woda zbierana jest z czystych opadów nie jakaś z dachu, rynny itp…

ciekawi mnie czy ktoś coś podobnie robił w ostatnim czasie…
 

;) pozdr 

Mierzyłaś może deszczówkę miernikiem TDS?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy bym się odważył wlać ją do akwarium przykładowo wartego kilka tysięcy. 

Woda w chmurach to mieszanka wszystkiech nieczystości. 

Wszystkie opary z kominów z fabryk z samochodów to wszystko paruje do góry. 

Woda deszczowa ma dużą zawartość metali cieżkich. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Mierzyłaś może deszczówkę miernikiem TDS?

009

Godzinę temu, Krzysztof80 napisał:

Wszystkie opary z kominów z fabryk z samochodów to wszystko paruje do góry. 

Ale nie mówię w okresie zimowym tylko teraz, nie mam fabryk w około….

 

Godzinę temu, Krzysztof80 napisał:

Woda w chmurach to mieszanka wszystkiech nieczystośc

Słyszałeś o akwarium na kranowej wodzie, ta jest czyściejsza, aczkolwiek czekam na wyniki z analizy ale myśle ze w tym czasie nie będzie zle, mowa o czasie letnim,

obecnie poszło dopiero 45 litrów zawsze mogę zaprzestać  ale nie widzę obecnie zmian na taki litraz 

pytanie poszło temu czy ktoś stosuje, nie upieram się ze muszę to robić 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie zapominajmy że chmury idą z wiatrem i to co po drodze nazbierają. 

I jeszcze o bakteriach 

Bakterie Mezofilne i Psychrofilne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Krzysztof80 napisał:

Tylko nie zapominajmy że chmury idą z wiatrem i to co po drodze nazbierają. 

I jeszcze o bakteriach 

Bakterie Mezofilne i Psychrofilne

Masz racje,

ale poczekam na wyniki, aczkolwiek te 45 litrów, Bo więcej nie mam tyle udało się ostatnio złapać w ciągu deszczy, to chyba za mała ilość na moje litry by coś pokazało negatywnie ,

bardzo jestem ciekaw wyników, zobaczymy ;)

wiem powinno być odwrotnie pierw wyniki potem wlewanie, ale pare osób mi mówi ze to lepsze jak z kranu hmmm

ogolnie pytam czy ktoś stosował  ? raczej zostanę przy osmozie ale czemu nie spróbować.

ktos pisał o kwaśnych deszczach itd ciekawi mnie to,

apropo

kiedyś byłam na urlopie i ojciec mi zrobił podmianę wody po czasie się przyznał ze poszło 200 litrów kranowej i tez wszystko żyje.

pewno dłuższe stosowanie deszczowej wody mogło by pokazać skutki negatywne.

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Znałem kiedyś gościa co deszczowej używał,  ale przepuszczał ją przez filtr ro i tak prowadził baniak .

Ps: W słodkim to żadna nowość kilka osób używa.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Beti napisał:

 

ale poczekam na wyniki, aczkolwiek te 45 litrów, Bo więcej nie mam tyle udało się ostatnio złapać w ciągu deszczy, to chyba za mała ilość na moje litry by coś pokazało negatywnie ,

bardzo jestem ciekaw wyników, zobaczymy ;)

 

 

 

 

Wysłałaś deszczówkę na ICP?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.08.2022 o 04:13, Arek77 napisał:

Wysłałaś deszczówkę na ICP?

 

Nie do ICP tylko do laboratorium w sanepidzie 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Beti ale zaszalałaś , masz już wyniki ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam

@Beti ale zaszalałaś , masz już wyniki ?

Pozdrawiam

Co was tak wszystkich negatywnie to nastawia ?

45 litrów przez 3 dni to kropla w morzu to co wlałam.. i wcale się nie upieram ze będę to robić, zbieram opinie ostatni temat był lata temu tu na forum.

wyników jeszcze nie mam 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Beti napisał:

Co was tak wszystkich negatywnie to nastawia ?

45 litrów przez 3 dni to kropla w morzu to co wlałam.. i wcale się nie upieram ze będę to robić, zbieram opinie ostatni temat był lata temu tu na forum.

45 litrów to faktycznie kropla w morzu przy Twoim akwarium. Masz dość dużą obsadę rybną, zróżnicowaną obsadę korali, akwa stabilne, kręci się już ponad dwa lata i myślę, że nawet jak byś wlała wodę z jeziora, to nie powinno być problemów a system to "przetrawi". (No chyba że miałabyś pecha i trafiła byś na mocno skażoną wodę....np z Odry). Ponadto, nawet przy stałych podmianach wody solanką opartą o  deszczówkę, zakładając, że nie będzie w niej większych zanieczyszczeń chemicznych z powietrza, robisz na tyle duże i regularne podmiany, że nie powinno dojść do koncentracji ewentualnych zanieczyszczeń powyżej bezpiecznej granicy.

Ale temat zatytuowałaś "deszczòwka zamiast RO"  - moja opinia jest taka:

Odparowana woda z akwarium to też czyste H2O, więc aby to uzupełnić powinno się wlać też czystą wodę wolną od wszelkich związków, nawet tych potrzebnych w akwarium (np jony Ca czy Mg). Przy moim, ok 400-litrowym systemie, tygodniowo schodzi ok 20-25 litrów wody tygodniowo co daje rocznie ok 1200l(!) wody dolanej do akwarium. Ewentualne śladowe ilości jakichkolwiek substancji, pomnożone przez 1000 dają już konkretne ilości - mikrogramy stają się miligramami a miligramy-gramami. W zbiornikach prowadzonych bez podmian lub z minimalnymi podmianami (ja podmieniam ok 5% wody zo 2 tygodnie) stosowanie innej wody jak RO jest co najmniej ryzykowne.

Co innego jeśli chodzi o wodę do podmiany..... w tym wypadku uważam, że każda woda o stałych parametrach i bez związków niebezpiecznych dla naszych podopiecznych może być używana, bo w tym wypadku nie będzie kumulacji. 

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Arek77 napisał:

Odparowana woda z akwarium to też czyste H2O, więc aby to uzupełnić powinno się wlać też czystą wodę wolną od wszelkich związków, nawet tych potrzebnych w akwarium (np jony Ca czy Mg). Przy moim, ok 400-litrowym systemie, tygodniowo schodzi ok 20-25 litrów wody tygodniowo co daje rocznie ok 1200l(!) wody dolanej do akwarium. Ewentualne śladowe ilości jakichkolwiek substancji, pomnożone przez 1000 dają już konkretne ilości - mikrogramy stają się miligramami a miligramy-gramami. W zbiornikach prowadzonych bez podmian lub z minimalnymi podmianami (ja podmieniam ok 5% wody zo 2 tygodnie) stosowanie innej wody jak RO jest co najmniej ryzykowne.

Co innego jeśli chodzi o wodę do podmiany..... w tym wypadku uważam, że każda woda o stałych parametrach i bez związków niebezpiecznych dla naszych podopiecznych może być używana, bo w tym wypadku nie będzie kumulacji. 

Arek, i o taką dyskusje mi chodziło merytorycznie, wyeliminować te dobre strony i te złe , bo nie upieram się ze deszczówka to idealna woda jak z osmozy.

ciekawi mnie ten wynik, już nie pod względem czy będę to dolewać czy nie, ale ogólnie 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Beti napisał:

ciekawi mnie ten wynik, już nie pod względem czy będę to dolewać czy nie, ale ogólnie

A jakie dokładnie badania zleciłaś? Bo podstawowe to tylko będą właściwości fizyczne wody (barwa, zapach, przejrzystość, pH itp) plus zawartość kilku metali.

W podobnej cenie można by zrobić ICP, które zawiera bardziej przydatne dla nas informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać,  dlaczego ten temat jest wyróżniony jako priorytetowy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Trurl napisał:

Chciałbym zapytać,  dlaczego ten temat jest wyróżniony jako priorytetowy? 

Boli cię to? 
To odepnę zrobię to dla ciebie ,

25 minut temu, Arek77 napisał:

A jakie dokładnie badania zleciłaś? Bo podstawowe to tylko będą właściwości fizyczne wody (barwa, zapach, przejrzystość, pH itp) plus zawartość kilku metali.

W podobnej cenie można by zrobić ICP, które zawiera bardziej przydatne dla nas informacje.

Barwa,mętność, zapach ,smak, przewodność,pH, liczba coli,mikroorganizmy , nh3 po4 to takie ogólne 65zl 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest odpowiedź na moje pytanie.  Przez moment pomyślałem,  że ta gwiazdka to przez pomyłkę. Dla mnie temat nie jest priorytetowy, dlatego pytam. Może dla innych faktycznie to creme de la creme tego forum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.08.2022 o 22:55, Trurl napisał:

To nie jest odpowiedź na moje pytanie.  Przez moment pomyślałem,  że ta gwiazdka to przez pomyłkę. Dla mnie temat nie jest priorytetowy, dlatego pytam. Może dla innych faktycznie to creme de la creme tego forum. 

Gwiazdka oznacza promowanie tematu, mogłam to zrobić bo mam takie możliwości czy wystarczy taka odpowiedz czy zawsze się ktoś znajdzie co mu coś przeszkadza , teraz ja mam pytanie skończyłeś spamować ? To drugi post nie w temacie :bow

 

edit:30.08.22

wyniki nic specjalnego jako tako zagrożenia życiowego nie ma ale nie nadaje się ta woda do stosowania na dłuższa metę, Pan w sanepidzie mi powiedział ze to raczej nie proponuje do akwarium choć mi powiedział to co wlałam to za mała ilość aby był efekt negatywny.

wiec temat uważam za zakończony, dziękuje za odpowiedzi

DB0586D1-38C2-4DC6-BC54-9B4EDA416406.thumb.jpeg.38c0607f31dea3c78e6e842f75706357.jpeg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem czy to do podmian czy do dolewki , jeśli ma odpowiednie parametry może być.  Wystarczy popatrzeć na baniaki co lecą na samym kranie , co prawda nie wszystkie są piękne,  ale to też zależy od ręki właściciela.  

W dodatku jeśli w wodzie do podmian będzie x czegoś to nie znaczy że tą samą ilość wyrówna kolejna podmiana mimo że była by o takiej samej ilości litrów i z takimi samymi parametrami jak poprzednio . 

Wystarczy że sobie sprawdzicie a łatwo jest to zrobić.  Jeśli do pustego zbiornika powiedzmy 100l napełnionego RO dolejecie 20ml Kh firmy X by było takie same stężenie,  w podmianie 10l i za kilka godzin podmienicie tą samą ilość z tą samą zawartością KH to parametr dolewany , czyli KH wzrośnie.  Więc odpowiecie mi na pytanie bo deszczówka nie jest idealnie czysta mimo że odparowała , jak nie zakłócić parametrów? Odpowiem sobie sam , nie da się.  Po prostu konsumpcja w baniaku zarosnietym , jest zupełnie inna niż w pustym i jak woda pasuje do konsumpcji nie będzie problemów ,  nie wspomnę o zmianie dozowania żelaza ,  czy innych  parametrów w przypadku lania kranowki zamiast RO w zależności od pory roku. 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.