Skocz do zawartości
khazad93

Oświetlenie led do 250l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Przymierzam się powoli do tematu zmiany oświetlenia u mnie w zbiorniku. Obecnie świecę lampą ATI 6x39w i nawet jestem z niej zadowolony ale z obserwacji korali wychodzi mi że musiałbym zmieniać świetlówki co 3-4 miesiące. Do tej pory zmieniałem świetlówki co pół roku ale widać po wzroście sps że przez ostatnie dwa miesiące światło im nie pasuje. Zmieniam świetlówki i ruszają z kopyta. Koszt wymiany świetlówek to jakieś 400zł więc rocznie robi się już sporo. Do tej pory podchodziłem do tematu oświetlenia led jak pies do jeża ale im więcej czytam tym bardziej się przekonuję. Jakie lampy proponowalibyście do zbiornika 100x50x50? Obsada mieszana SPS/LPS. Zdjęcie zbiornika poniżej.

Pozdrawiam!

IMG20220830195552.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewny, że na spowolnienie przyrostu nie ma wpływu coś innego, zmiana parametrów, dozowanie czegoś nowego do zbiornika etc. 

Ja również mam ATI tylko 8x54W i wymieniam po 8-9 mc świetlówki. 

Owszem po zmianie widać efekt na plus, ale jest on nie tak duży, żeby wymieniać komplet co 4 mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz miałem wahania parametrów z mikro bo uwierzyłem że przy reaktorze wapnia nie trzeba nic więcej podawać więc ręki za moją teorię nie dam sobie obciąć(od 3 miesięcy uzupełniam braki). Teraz też mam trochę niskie poziomy ale tragedii nie ma. Ale po wymianie świetlówek udało mi się opanować plagę cyjano. Może to też był zbieg okoliczności że dwie rzeczy się zbiegły w czasie. Obserwujesz u siebie spadek konsumpcji z biegiem czasu? U mnie zawsze po tym pół roku musiałem podciągać reaktor wapnia, który wcześniej chodził stabilnie. Korale dostawały kopa ze wzrostem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia wymianę robiłem 4 mc temu. Ja używam ati essentials pro i idzie od dobrych 3 mc na poziomie 90-105 ml na dzień. Ostatnio no3 podskoczyło mi z 0,5 do około 4 to zauważyłem spadek poborów, ale w 2 tyg wróciło no3 do dawnego poziomu i dziś podnosiłem na 96 ml z 90.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem Twój wątek, masz bardzo ładne akwarium. Może faktycznie szukam dziury w całym, skoro u Ciebie korale nie marudzą przy wymianie świetlówek co te 9 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dobrą lampe i wymiana świetlówek co trochę to drobna przesada . To że masz problem to nie wina lampy . Popatrz jaki koszt był by dobrych ledów by miały tak równomierne pokrycie jak t5 i przemyśl sprawę jeszcze raz . Bo to co na papierze nie pokrywa się  z tym co masz w baniaku . Jedna lampa co pokrywa 60x60 najwięcej mocy ma na środku , ale odstaw miernik obok niej i się zdziwisz , a jeszcze bardziej jak baniak zarosnie .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa maxspecty etherale pokryją taki obszar bez problemu i równomiernie. Tak samo dwie nowe lampy Pacyfic Sun. tak na pierwszy rzut oka. To są lampy modułowe, wielopunktowe, dają równomierne światło. Różnią się nieco barwą. W mojej ocenie maxspecty są bardziej neutralne, naturalne, natomiast na lampach PS można łatwiej podbić niebieskie kolory. Co, kto lubi. Wynika to z proporcji ledów. Obie lampy są godne polecenia, maxspect to sprawdzona konstrukcja, PS nowatorska, z chłodzeniem pasywnym, ale z gwarancją na 5 lat na ledy, więc również należy brać ją pod uwagę.

ps. wymiana świetlówek co 3-4 miesiące to trochę "overkill" no chyba że masz super wrażliwe korale na światło, ale wtedy należało by je wymieniać partiami. (nie wiem czy są takie korale)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki z podpowiedzi. Szczerze mówiąc nie brałem maxspectów pod uwagę, tylko lampy typu PS alpha, philips coral care czy radiony w sumie nie wiem dlaczego. @dalea Ty nie byłeś sceptykiem jeżeli chodzi o te nowe lampy od PS? Co zmieniło Twoje zdanie?

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, khazad93 napisał:

Ty nie byłeś sceptykiem jeżeli chodzi o te nowe lampy od PS? Co zmieniło Twoje zdanie?

Nadal jestem - bo nie przemawia do mnie pasywne chłodzenie i praca elektroniki w tej temperaturze, ale staram się być obiektywny, bo z jednej strony są moje "fobie" a z drugiej wyjaśnienia producenta poparte długą gwarancją. A to coś znaczy.

Natomiast co do maxspectów, te dadzą ładny neutralny kolor, dadzą cieplejsze odcienie, bez problemu, natomiast nie dasz rady bez redukcji białego koloru uzyskać bardzo wyraźnej dominanty niebieskiej (tzn. białe na 100% i niebieskie na 100% nie dadzą efektu przepalenia niebieskim), czy efektu fluo - znanego z niektórych zdjęć różnych akwariów. Natomiast przy radionach i PS już tak, bo one z samej natury mają mniej białego.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale  te twoje maxspecty ciche są ? Mam teraz jump blue i nic nie słychać.  Z App mialem problem z polączeniem pierwszej lampy , ale potem zero problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Ariel napisał:

@dale  te twoje maxspecty ciche są ? Mam teraz jump blue i nic nie słychać.  Z App mialem problem z polączeniem pierwszej lampy , ale potem zero problemów. 

Tak, nie słyszę kiedy pracują wentylatory (a mam 3 szt) , tak samo w jumpie (tylko ja mam wersję normalną. Dodatkowo, w etheralach wentylatory wygodniej się czyści, jest lepszy dostęp.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Cheilon napisał:

@khazad93 używasz świetlówek ATI? Może spróbuj zamienić na giesemanny - dużo dłużej trzymają parametry.

Właśnie używam ATI. 4x blue plus, aktynike i coral plus. Nowych świetlówek jeszcze nie zamawiałem więc wypróbuję giessmana. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem akwarium 96l przerabiałem świetlówki ATI i Giesemanna korale rosły pod jednymi i drugimi, jednak w mojej ocenie ładniejsze barwy pod ATI, a świetlówki wymieniałem co rok (lampa razor plus 2x24w) w lampie LED nie używałem wogole białego, teraz nawiązując do postów wyżej mam lampę z chłodzeniem pasywnym zetligt qmaven II 160w nad akwarium 90x60x55 (220l netto w głównym) nie mam klimy w domu lampa wisi 38 cm nad zbiornikiem. Jak były upały tego lata to lampa była co najwyżej ciepła, co do jakości światła jakie daje zetligt jeszcze nie mogę się w pełni wypowiedzieć mam akwarium dopiero pół roku a lampa nie świeci jeszcze mocą docelową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pod ATI po 4-5 miesiącach wyraźne spadki konsumpcji plus brązowy nalot w całym akwarium, pod giesemannem 8-9 miesięcy i bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak moje podejrzenia że świetlówki po 4 miesiącach świecą gorzej nie są bezpodstawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt giesemann są dobre bo używałem. Kupiłem razem z lampą. U poprzedniego właściciela świeciły z 7 miesięcy i później jeszcze u mnie z 5. Czyli rok dawały radę. Szukałem ich na allegro. Nie ma w ogóle. A w sklepach dosyć drogie i ciężko dostępne niektóre kolory. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, dale napisał:

Tak, nie słyszę kiedy pracują wentylatory (a mam 3 szt) , tak samo w jumpie (tylko ja mam wersję normalną. Dodatkowo, w etheralach wentylatory wygodniej się czyści, jest lepszy dostęp.

Dziękuję , pewnie się przyda na przyszłość.  Również mam 3 sztuki tylko słabsze :D

Temat będę obserwował,  bo jeszcze jak dla mnie nie dawno ATI to super , a giesemann po prostu dobry . 

czegos sie może dowiem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie radionów. Ile sztuk musiałbym kupić nad mój zbiornik? Myślałem o dwóch sztukach xr15 żeby światło bardziej rozłożyć ale nie jestem pewny mojego wyboru. Lampy PS są chyba lepsze nad większe zbiorniki bo kupowanie 400W w ledach żeby je skręcać o połowę tylko ze względu na pokrycie to trochę bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przez pewien czas miałem tylko dwie XR15 i korale ładnie rosły, więc przy Twoim litrażu powinno wystarczyć.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acropore mam tylko jedną (formosa green),  ale i tak z małego korala rozrosła się do takiej wielkości, że za chwilę będzie wychodziła poza taflę wody. Inne SPSy (Montipory, Seriatopory, Pocilliopory) również rozrosły się przy tych LEDach.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.