Skocz do zawartości
korpa

Brak przyrostu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  moje akwarium to prawdziwy egzamin cierpliwości ponieważ prowadzę je już dwa lata.

Zmieniłem zbiornik na trochę większy poprzednie szkło poszło w szafkę i jest przygotowane jako sump. Jednak nadal zwlekam ze zmianą bo chciałem poprostu zmienić metodę filtracji ale nie wiem czy ten zbiornik nie wymaga zestartu. Jak spojrzycie na zdjęcia to te korale mają od 6 do 18 mcy. Bywaly małe chwilowe przyrosty i korale się ładnie pompowaly tuz przed zmiana szkla ale po przejsciu wróciliśmy do stanu poprzedniego... 

Akwarium 200l.

Skała 20 kg naturę ocean base rock

Filtr kaskada tidal 110. W środku na tą chwile tylko kulki maxpecta i Wata która co dzień ca dwa wymieniam. Do niedawna był jeszcze absorber rowa na fosforany które zbiłem i je wyjalem)

Lampa evergrow 288 w na 50 % na niebieskich i uv 10 % na białym i po 3 % czerwony i zielonym u tak swieci 8h + po godzinie na poranku i zmierzchu . 50 cm od lustra wody

Odpieniacz tunzie 9004

Cyrkulatory 3 sztuki po 4000 (3 tygodnie były dwa ale dużo detrytusu  zalegało na skalach więc dołożyłem i zmieniłem ustawienie. Zalega go mniej ale nadal jak przedmucham  skale pipeta to woda jak w Odrze, syf z dnia odsyłam co tydzień przy podmianie)

Sol od roku red sea niebieska

Bakterie ostatnio microbefift teraz są colombo bacto leję raz w tygodniu według instrukcji

Dolewka automatyczna

Parametry które mierze z ostatniego pol roku

Sol 1.025

Ph 7,8-8,2

Po4- 0,03-0,08

No3 2-10

Kh 8-10

Obsada ryb 2 błazny, 2 chromki, salarias + 3 małe rybki,  2 krewetki, jeżowiec, 5 dużych slimakow i trochę turbo.

Karmie mrożonkami 1-2 kostki dziennie.

Problememy które teraz obserwuje to napewno cyjano które się zbiera ( byłem na urlopie 7 dni i zebrały się już spore korzuchy) i nitkowate glony które widzicie.

Przez pierwszy rok do akwa wlałem wszystko co można. Witaminy, absorbery, aminokwasy, no3, po4, aquaforrest 1,2,3, preparaty na Dino na cyjano i wiele innych. Od 8 miesiecy nie leję nic. Podmieniałem tylko wode 8 % co 2 tygodnie.

Miesieac temu zrobilem testy ipc i wyszła pustynia . 0 jodu, 0 żelaza i inne pierwiastki też słabo. Zrobiłem 3 duże podmiany wody - 40 l, 35l, 35l tydzień po tygodniu. Korale  trochę lepiej się pompują ale briaerium się nie otwiera a sacropython się kurczy a to wymagające korale nie są.

Moje inne obserwacje to bardzo pylaca  skała od początku i dużo syfu tam zawsze zalega, turbo slimaki nie rozmnażają się a wieszkosc że 100 umarła.

Ukwiał był wielkości pieści w najlepszym okresie i tak naprawdę tylko on rusl bo go karmiłem odkat dwa razy się podzieli w ciągu 3 tygodni nie bardzo chce roznac. Dużo korali już potrąciłem zwykle to miekksy które się rozpuszczały ale to raczej przez po4 które miałem powyżej 0.15 i lps jak euphylie które powoli się zamykały przez kilka tygodni.

Co poradźcie?? Czekamy czy testartujemy na nowej skale??

https://zapodaj.net/0392b045cc802.jpg.html

https://zapodaj.net/0392b045cc802.jpg.html

Screenshot_20220830-210220_Adobe Acrobat.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było lepiej , więc co robisz nie tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe szkło było zamówione wraz z planem na reset ale jak korale zaczęły jakoś wyglądać podjąłem decyzje że tylko przeniosę wszystko i wróciłem do punkty wyjścia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że wina światła:

Lampa evergrow 288 w na 50 % na niebieskich i uv 10 % na białym i po 3 % czerwony i zielonym u tak swieci 8h + po godzinie na poranku i zmierzchu . 50 cm od lustra wody

Jak sam napisałeś lampa świeci łącznie na jakieś 30% 8h dziennie. Czyli z lampy 288W pozostaje Ci ok. 80W. Pokaż zdjęcie, rozkręć lampę


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dokonca tak jest bo ilość diud jest różna i ich moc również. Ale na tamtych ustawieniach miałem 90 W mocy. Trochę ja podkręciłem do 75% na niebieskich I 15 % na białym zielony i czerwony 3 %. Mamy teraz 8 h w 130 W 

20220901_122713_copy_3000x1687.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo zrób kilka podmian - wyrówna się Ca jak i inne mikroelementy. Światło wydaje mi się że masz za wysoko jeszcze. Ja bym był dał tak z połowę tej wysokości czyli z 25cm nad taflą wody - światło powinno Ci ładnie wtedy pokryć akwarium. Poobserwuj czy korale wyciągają chętniej polipy, czy jest lepiej. Ja bym też wydłużył czas świecenia: 10h świecenia tak jak masz teraz + delikatne rozpalanie i gaśnięcie po godzince


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie te ustawienia znalazłeś? , było źle jest źle , żadnych wniosków nie wyciągasz . 

Więcej YouTube polecam .

Podłącz sump , będzie spora podmiana i ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz akwarium 200l, potrzebujesz 200W mocy. Ta lampa nie ma 288W. Wg różnych stron pobór mocy to 230W. A  część z tego jest pobierana przez zasilacz, sterowanie, chłodzenie itd. Więc lampa ledwo 200 W realnie. Czyli powinieneś świecić nią 80-90% wszystkimi kanałami.

Jakie masz cyrkulatory? I jak ustawione?

Musisz delikatnie jod i żelazo podawać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze piszą podkręć lampę. Niebieskie na 80-90. Białe na 50-60. Reszta kolorków na 20-30. Pełne światło daj na 8-9 godzin. Wschody i zachody dodatkowe 2-4h i zaczną korale wychodzić z baniaka.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampe podkręciłem zgodnie ze wskazówkami. Jeśli chodzi o cyrkulacje są 3 Cyrkulatory 4000 ustawione na 70-90 % zgodnie ze zdjęciem + kaskada. Mimo to i tam muszę raz w tygodniu odsysać detrytus z dnia i miejscami przedmuchiwać skale. No i teraz jeszcze to cyjano odciągam.

20220904_094532.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.