Skocz do zawartości
Janusz81

Rollermat+ refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegos czasu planowalem założyć refugium, zanim do tego doszło jest rollermat. Gdzieś natknąłem się na opinię że przy rollermacie refugium nie przeżyje. Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie? Czy jedno wyklucza drugie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Janusz81 napisał:

Witam, od jakiegos czasu planowalem założyć refugium, zanim do tego doszło jest rollermat. Gdzieś natknąłem się na opinię że przy rollermacie refugium nie przeżyje. Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie? Czy jedno wyklucza drugie?

Dlaczego ma nie przeżyć refugium przy rollermacie ? :D 

Spokojnie sobie poradzi przy odpowiednim stezeniu nutrienów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy go potrzebujesz? Jakie masz poziomy NO3 i PO4?


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, SHARK_2 napisał:

Pytanie czy go potrzebujesz? Jakie masz poziomy NO3 i PO4?

NO3 <1

PO4 <00.2

rollermat to wiadomo po co, a o refugium myslalem raczej w kontekście więcej różnorodnej biologii to lepiej

3 godziny temu, Ariel napisał:

Dlaczego ma nie przeżyć refugium przy rollermacie ? :D 

Spokojnie sobie poradzi przy odpowiednim stezeniu nutrienów. 

Był nawet na tym forum jakiś wątek o rollermat, ktoś napisał że przy tego typu filtracji niema sensu refugium, dlatego pytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Janusz81 napisał:

Witam, od jakiegos czasu planowalem założyć refugium, zanim do tego doszło jest rollermat. Gdzieś natknąłem się na opinię że przy rollermacie refugium nie przeżyje. Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie? Czy jedno wyklucza drugie?

Moim zdaniem jak najbardziej można łączyć te dwie metody, a wręcz powiedziałbym że rollermat bardzo wspomaga pracę refugium, ponieważ trafia tam po wstepnej filtracji mechanicznej tylko drobna materia, a nie cały syf spadający do sumpa, którego nie wyłapie odpieniacz (o ile używasz). Kiedyś przy samym odpieniaczu co chwilę musiałem przepłukiwać glony z refugium bo chłonęły cały syf jak gąbka. W tej chwili mam piękne zieloniutkie glony cały czas, no i dużo szybciej rosną aktualnie. Na pewno przy refugium będziesz miał sporo drobnego życia oraz nie powinieneś mieć tak dużych spadków pH w nocy, kiedy główna lampa nie świeci.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

24 minuty temu, R3BEL napisał:

Moim zdaniem jak najbardziej można łączyć te dwie metody, a wręcz powiedziałbym że rollermat bardzo wspomaga pracę refugium, ponieważ trafia tam po wstepnej filtracji mechanicznej tylko drobna materia, a nie cały syf spadający do sumpa, którego nie wyłapie odpieniacz (o ile używasz). Kiedyś przy samym odpieniaczu co chwilę musiałem przepłukiwać glony z refugium bo chłonęły cały syf jak gąbka. W tej chwili mam piękne zieloniutkie glony cały czas, no i dużo szybciej rosną aktualnie. Na pewno przy refugium będziesz miał sporo drobnego życia oraz nie powinieneś mieć tak dużych spadków pH w nocy, kiedy główna lampa nie świeci.

Właśnie o to mi chodziło z refugium zwiększyć ilość tego mikro życia a co za tym idzie stabilniejsza biologia. Wolałem zapytać bo jest duzo opinii na temat padniecia glonów w refugium i oddania do wody dużo syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, R3BEL napisał:

Moim zdaniem jak najbardziej można łączyć te dwie metody, a wręcz powiedziałbym że rollermat bardzo wspomaga pracę refugium, ponieważ trafia tam po wstepnej filtracji mechanicznej tylko drobna materia, a nie cały syf spadający do sumpa, którego nie wyłapie odpieniacz (o ile używasz). Kiedyś przy samym odpieniaczu co chwilę musiałem przepłukiwać glony z refugium bo chłonęły cały syf jak gąbka. W tej chwili mam piękne zieloniutkie glony cały czas, no i dużo szybciej rosną aktualnie. Na pewno przy refugium będziesz miał sporo drobnego życia oraz nie powinieneś mieć tak dużych spadków pH w nocy, kiedy główna lampa nie świeci.

I tu jest dobra opinia kogoś co ma obie metody . 

Ja mam glony w głównym i same z siebie syfią , tylko mam dużo odmian i niektóre są kruche.  W dodatku sporo ryb wcześniej wata cały czas zapchana i nie miało to znaczenia jak jestem na miejscu bo mogę wymieniać,  ale po urlopie sump zasyfiony , media również.  Więc jak najbardziej polecam . Tylko może być tak , że się glony rozpuszczą a nutrieny będą na odpowiednim poziomie do wzrostu . Jod , potas i żelazo również warto kontrolować . 

1 godzinę temu, Janusz81 napisał:

Właśnie o to mi chodziło z refugium zwiększyć ilość tego mikro życia a co za tym idzie stabilniejsza biologia

Jak duże refugium masz w planie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Ariel napisał:

I tu jest dobra opinia kogoś co ma obie metody . 

Ja mam glony w głównym i same z siebie syfią , tylko mam dużo odmian i niektóre są kruche.  W dodatku sporo ryb wcześniej wata cały czas zapchana i nie miało to znaczenia jak jestem na miejscu bo mogę wymieniać,  ale po urlopie sump zasyfiony , media również.  Więc jak najbardziej polecam . Tylko może być tak , że się glony rozpuszczą a nutrieny będą na odpowiednim poziomie do wzrostu . Jod , potas i żelazo również warto kontrolować . 

Jak duże refugium masz w planie ?

Akwarium to red sea reefer 350, sump w zestawie to z opisu 74l nie mierzylem go jeszcze, mam w planie zlikwidowac przegrode z uchwytami na skarpety w to miejsce rollermat. Mysle ze po odgrodzeniu odpieniacza jakąś kratka zostanie jakies 30x20cm powierzchni. Niewiem tez czy odgradzac reszte od światła czy nie zaglonieje odpieniacz i reszta ?

Screenshot_20220904-230756_Gallery.jpg

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Janusz81 napisał:

 

Akwarium to red sea reefer 350, sump w zestawie to z opisu 74l nie mierzylem go jeszcze, mam w planie zlikwidowac przegrode z uchwytami na skarpety w to miejsce rollermat. Mysle ze po odgrodzeniu odpieniacza jakąś kratka zostanie jakies 30x20cm powierzchni. Niewiem tez czy odgradzac reszte od światła czy nie zaglonieje odpieniacz i reszta ?

Screenshot_20220904-230756_Gallery.jpg

Jak nie zasłonisz pompy , odpieniacza i  rollermat to glony tam będą rosły.  Tak miałem jak w poprzednim zbiorniku miałem makroglony w sumpie .

Ja przerabiałem teraz sumpa w AM pod rollermat i zaopatrz się w pojemniki gdzie zmieści się cała woda z sumpa , bo upierdliwe jest jak wyłączysz obieg,  ale nadal woda jest w sumpie a ty w kiepskiej pozycji wycinasz przegrody .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Ariel napisał:

Jak nie zasłonisz pompy , odpieniacza i  rollermat to glony tam będą rosły.  Tak miałem jak w poprzednim zbiorniku miałem makroglony w sumpie .

Ja przerabiałem teraz sumpa w AM pod rollermat i zaopatrz się w pojemniki gdzie zmieści się cała woda z sumpa , bo upierdliwe jest jak wyłączysz obieg,  ale nadal woda jest w sumpie a ty w kiepskiej pozycji wycinasz przegrody .

Jeszcze w sumie nie mierzylem czy sie zmieści w miejsce skarpet, rollermat bubble magnus arf m dość duży, wielkości tego odpieniacza. Ale to jedyne rozsądne miejsce bo najbliżej do spływu. Jakie glony proponujesz, jakieś bezproblemowe bo nie chodzi tutaj o  efekt wizualny. Standardowe spaghetti?

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Janusz81 napisał:

Standardowe spaghetti

Od nich zaczynałem  , lampka tetra tube ta najmniejsza świetnie się sprawdziła.  Ale świeci wszędzie gdzie to tylko możliwe a była kilka cm nad taflą wody .

Po jakimś czacie tak starałem się by refugium przetrwało,  bo miałem tam żadkie makroglony,  że przeniosłem je do głównego.  Pierwotny plan był z ukwialami   ale mimo zmiany zbiornia na wiekszy , szukam jeszcze makroglony a już brakuje mi miejsca w baniaku , bo spore wyglądają przepięknie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ariel napisał:

Od nich zaczynałem  , lampka tetra tube ta najmniejsza świetnie się sprawdziła.  Ale świeci wszędzie gdzie to tylko możliwe a była kilka cm nad taflą wody .

Po jakimś czacie tak starałem się by refugium przetrwało,  bo miałem tam żadkie makroglony,  że przeniosłem je do głównego.  Pierwotny plan był z ukwialami   ale mimo zmiany zbiornia na wiekszy , szukam jeszcze makroglony a już brakuje mi miejsca w baniaku , bo spore wyglądają przepięknie. 

Możesz podesłać jakieś foto na priv jestem ciekawy jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Janusz81 napisał:

Możesz podesłać jakieś foto na priv jestem ciekawy jak to wygląda.

Nie obraź się , ale prywatnie już nie pomagam . Miałem zbyt dużo problemów.  Więcej jest gdzie indziej. Tu jest tylko jeden filmik i według oficjalnych przepisów forum musisz sobie mój baniak sam znaleźć. Nawet jak link podam to zostanie usunięty..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Ariel napisał:

Nie obraź się , ale prywatnie już nie pomagam . Miałem zbyt dużo problemów.  Więcej jest gdzie indziej. Tu jest tylko jeden filmik i według oficjalnych przepisów forum musisz sobie mój baniak sam znaleźć. Nawet jak link podam to zostanie usunięty..

Często widzę że ktoś prosi o zdjecie zbiornika, nie wiedziałem ze to jakiś problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest sprawdzenie kto co ma , tylko prywatne wypowiedzi czy dzwonienie do mnie po nocach i wyzwiska pod moim adresem jak coś komuś nie wychodzi . Przez to prywatnie nie pomagam .

Filmik z przed kilku dni , baniak wygląda inaczej bo makroglony szybko rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Ariel napisał:

Problemem nie jest sprawdzenie kto co ma , tylko prywatne wypowiedzi czy dzwonienie do mnie po nocach i wyzwiska pod moim adresem jak coś komuś nie wychodzi . Przez to prywatnie nie pomagam .

Filmik z przed kilku dni , baniak wygląda inaczej bo makroglony szybko rosną.

No nie pomyślałbym ze ktoś moze w ten sposób postępować, w takim razie cie rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem jedno i drugie. Nie ma problemów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, Janusz81 napisał:

No nie pomyślałbym ze ktoś moze w ten sposób postępować, w takim razie cie rozumiem.

Tu masz drugi filmik z dzisiaj. 

Dozuje dodatkowo NP plus , stront , żelazo i jod . Mam 4 bloki maxspect i miałem 6 litrów siporax ale ostatnio wywaliłem 2 i jest 4 . Mam 16 ryb I nie mam odpieniacza,  bo nie jest mi potrzebny przy tym zbiorniku , w dodatku mam kilka Tubek .

Ps : ATI essential plus też idzie w małych ilościach . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

 

Tu masz drugi filmik z dzisiaj. 

Dozuje dodatkowo NP plus , stront , żelazo i jod . Mam 4 bloki maxspect i miałem 6 litrów siporax ale ostatnio wywaliłem 2 i jest 4 . Mam 16 ryb I nie mam odpieniacza,  bo nie jest mi potrzebny przy tym zbiorniku , w dodatku mam kilka Tubek .

Ps : ATI essential plus też idzie w małych ilościach . 

Fajnie to wygląda, mam pytanie jeszcze o sump. Mam w planie wyciac przegrody zostawic tylko ostatnią ta wąską separującą babelki powietrza, czy to nie osłabi za bardzo ścianek? W koncu to cienkie szkło jak na taką pojemność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Janusz81 napisał:

Fajnie to wygląda, mam pytanie jeszcze o sump. Mam w planie wyciac przegrody zostawic tylko ostatnią ta wąską separującą babelki powietrza, czy to nie osłabi za bardzo ścianek? W koncu to cienkie szkło jak na taką pojemność.

Ostatnio bardzo szukam info na temat rs i cześć baniaków się sama rozszczelnia , mam nawet info od nich że mogę kupić ba iak taniej o 1000€ , ale nie wszystko mi pasuje. Sump powinien wstrzymać. 

Ps poczytaj o pompach dozujących . Są dokładne ale reszta pozostawia wiele do życzenia. 

Edytowane przez Ariel
Ps (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ariel napisał:

Ostatnio bardzo szukam info na temat rs i cześć baniaków się sama rozszczelnia , mam nawet info od nich że mogę kupić ba iak taniej o 1000€ , ale nie wszystko mi pasuje. Sump powinien wstrzymać. 

Ps poczytaj o pompach dozujących . Są dokładne ale reszta pozostawia wiele do życzenia. 

A to dla mnie nowość, wybrałem RS ze wzgledu na solidność i estetykę ( zbiornik glówny) , przy litrażu 275l szyby przód i tył 12mm boki 10mm myślę ze to solidna konstrukcja. Szafka jak szafka z zewnątrz ok. Jedynie sump tak powiedzialbym średnio zaprojektowany ale to też zależy co kto potrzebuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Janusz81 napisał:

A to dla mnie nowość, wybrałem RS ze wzgledu na solidność i estetykę ( zbiornik glówny) , przy litrażu 275l szyby przód i tył 12mm boki 10mm myślę ze to solidna konstrukcja. Szafka jak szafka z zewnątrz ok. Jedynie sump tak powiedzialbym średnio zaprojektowany ale to też zależy co kto potrzebuje.

Tam chodziło o duże baniaki . Tak to wykonanie ich akwarii , oraz szafek jest super . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.