Skocz do zawartości
fal

Limit 2000 kw/h na rok

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
29 minut temu, JerzyB napisał:

Program opozycji jest taki żyć w normalnym świecie nie Pisowskim

hehehe dobre , przypomnij sobie aferę reprywatyzacyjną  w Wawie i mnóstwo ludzi pozbawionych domu   , sprzedawanie Polskich firm , umowy śmieciowe itd  fajny normalny świat naprawdę , a teraz w dodatku jeszcze popdpier....ą w Parlamencie Europejskim i działają na szkodę RP , bo ważny jest interes Rosji i Niemiec potem ich a Polskę mają tam gdzie słońce nie dochodzi.

32 minuty temu, mazmaciek napisał:

Proponuję zainteresować się programem Konfederacji

Ma tam paru ciekawe spojrzenie na świat i przede wszystkim Polskę , Patryk Jaki też ma potencjał .

29 minut temu, JerzyB napisał:

Ale wracając do tematu , sam się przekonasz jak Pinokio kłamie

Możliwe , prawda wyjdzie na jaw mam nadzieję . Ale chyba nie chcesz mi powiedzieć że Rudy ( Donald ) mówi prawdę :P 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, JerzyB napisał:

 

Przez sk......e embargo nigdzie nie jest wesoło. Tu w Niemczech się o tym mówi głośno . Za to w Pl nasz k...  r..  , mistrz propagandy mówi , że jest dobrze.Będą tarcze osłonowe za prąd . I kto za to zapłaci ? my. Co do kopalni nie pisz bzdur , Wielki PIS nie chciał przyjąć warunków myślał że wygra ( jak zwykle) i co ? przyją gorsze warunki umowy jak były na początku. Oczywiście to wina Tuska i Niemców.

To przez opozycje nie mamy pieniędzy z Unii , jesteś śmieszny.  . Napisze prosto , gdyby KRS był wybrany zgodnie z konstytucją PL, to nie było by kar i były by pieniądze . To tak trudno zrozumieć . Nie słuchaj Pisowskiej propagandy .

Dokładnie tak jak napisałeś wina Tuska który będąc królem Europy przez te lata nic nie zrobił dla dywersyfikacji surowców  z Rosji.  Niemców którzy chcieli na tej swojej polityce wydymać  kogo się da. Sfinansowali putinowi wojnę. 

Jest plan posłów PO co zrobić z tą sytuacją.

 

Edytowane przez albanos72 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy naprawdę jesteście ślepi na to co się dzieje. Brak słów.To ostatnie kłamstwo pinokia   https://wiesci24.pl/2022/09/17/nowy-wysoki-podatek-morawiecki-wyciagnie-10-mld-zl-z-naszych-kieszeni/

 

Żegnam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze trzeba trochę ten temat sprowadzić na właściwe tory, bo ja rozumie emocje związane z dzisiejszymi czasami, ale temat jest o energii a nie o Tusku czy PiS!

prawda jest taka ze jak poprzednie rządy tak obecne za dużo nie zrobiły w kierunku pozyskania energii wiatrowej etc.

Dziś sytuacja się skomplikowała po przez wojnę na Ukrainie i mamy co mamy w skrócie  „syf”

Moje akwarium wyciąga dobowo około 15kw jeśli prąd zdrożeje trzy może cztero krotnie pozostawię fish i nie zlikwiduje baniaka, za dużo w to włożyłam serducha i pieniędzy aby to likwidować.

oczywiście u nas Tauron już zapowiada podwyżki tylko jeszcze sami nie wiedza chyba ile i kiedy dokładnie.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Beti napisał:

Myśle ze trzeba trochę ten temat sprowadzić na właściwe tory, bo ja rozumie emocje związane z dzisiejszymi czasami, ale temat jest o energii a nie o Tusku czy PiS!

prawda jest taka ze jak poprzednie rządy tak obecne za dużo nie zrobiły w kierunku pozyskania energii wiatrowej etc.

Dziś sytuacja się skomplikowała po przez wojnę na Ukrainie i mamy co mamy w skrócie  „syf”

Moje akwarium wyciąga dobowo około 15kw jeśli prąd zdrożeje trzy może cztero krotnie pozostawię fish i nie zlikwiduje baniaka, za dużo w to włożyłam serducha i pieniędzy aby to likwidować.

oczywiście u nas Tauron już zapowiada podwyżki tylko jeszcze sami nie wiedza chyba ile i kiedy dokładnie.

 

 

Nawet nie zdążyłem zasiedlić koralowcami , bo po co . Jak  pisałem nie zlikwiduję , będą same ryby , już pytam o obsadę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FB_IMG_1663349424510.jpg


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatni okres rozliczeniowy (pół roku to 2600kWh). Czyli 5000 rocznie. 2x5 raza tyle, co norma. Będziemy płakać i płacić. PiS ubił energetykę wiatrową, do energetyki jądrowej wraca niemrawo dopiero od dwóch lat. Za to węgiel był ważny non stop.

Teraz rząd sięmartwi, że trzeba wydać 100 mld na atom, czyli tyle co dwa lata 500+, 13, 14 itd.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przeczytajcie sobie wątek od początku to jest straszne jak syczymy na siebie ile w nas jadu jak bardzo ta cholerna władza podzieliła naród.

20 godzin temu, Maniekkkkk napisał:

trzeba było brać kredyt ze stałym oprocentowaniem a nie zmiennym .

Po Twoich wypowiedziach można o Tobie wyrobić sobie zdanie mimo tego że Ciebie nie znam.

Edytowane przez fal (wyświetl historię edycji)

160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie jak braknie z fotowoltaiki do dołożę kolejne panele, a jak trzeba będzie to i wiatrak i akumulatory. Przy tych cenach to bardzo szybko się wróci 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście tylko 91l od dwóch lat się kręci ;) postanowiłem sobie, że jak to się uda to przesiadka na większe ale raczej poczekam jeszcze z rok i zobaczę jak ta sytuacja się rozwinie, na pewno będę przeglądał olx bo mimo, że nikomu nie życzę to dla mnie to będzie okazja na zakupy ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, fal napisał:

Ogólnie przeczytajcie sobie wątek od początku to jest straszne jak syczymy na siebie ile w nas jadu jak bardzo ta cholerna władza podzieliła naród

Każdy ma prawo do swojego zdania i nie wiem gdzie widzisz ,, syczenie ,, ?Ja bynajmniej  nie mam problemu z tolerowaniem zdania innych i ich poglądów i się nie obrażam ani nie strzelam focha :p 

 

Godzinę temu, fal napisał:

Po Twoich wypowiedziach można o Tobie wyrobić sobie zdanie mimo tego że Ciebie nie znam.

wyrabiaj , masz do tego prawo :) ja nie będę wyrabiał bo jest mi to niepotrzebne do szczęścia .

4 godziny temu, Peniek napisał:

FB_IMG_1663349424510.jpg

tutaj reszta materiału :P nic się nie marnuje 

 

s-l500.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jak w Polsce płacę  , bo musiał bym się żony zapytać  , ale powiem jak ja mam .

Mieszkając sam , praktycznie nie gotuje i w sumie nie ma mnie w chacie, a wszystkie dłuzsze wolne co mam jestem w polsce  , czyli kilka dni w miesiącu.  Sprawdziłem z kilku lat zużycie prądu . Wodę ciepłą mam na prąd , wcześniej była kuchenka gazowa a od dwóch lat jest elektryczna . 

Zużycie roczne mam na poziomie 4000 kw . Jak zlikwidowałem akwarium na ponad rok i ze względu na zdrowie siedzialem 2 miesiace w domu zużycie prądu miałem poniżej 1000kw . Tylko mało oglądam tv , prawie nie gotuje .

W dodatku starą umowę o prąd podpisywałem na energię ze źródeł odnawialnych , bo było taniej . Teraz jak sprawdziłem ile bym musiał płacić podpisując taką samą umowę wychodzi już to co płacę x 3 . Takie same zużycie ze źródeł nieodnawialnych kosztuje połowę tego . W dodatku niemcy by mieć wiatraki i tego typu duperele płacili jeszcze kilka lat temu dodatkowo , ale to było mało i płaciło się to osobno . 

Teraz niemcy zastanawiają się jaki kijek , że ceny się tak rozjechały i dlaczego muszą płacić za coś za co już zapłacili.  W dodatku energii ze źródeł odnawialnych jest dużo mniej wytworzonej niż to co sprzedają różnego rodzaju firmy , chwaląc się przy tym jacy to oni Eco są .

Baniaka nie mam zamiaru likwidować , bo nowy mimo że wiekszy zużywa mniej prądu niz poprzednie . W najgorszym wypadku jeśli będzie trzeba przeniosę wszystkie makroglony na jedną stronę baniaka i tylko ta strona będzie oświetlona , lub postawie drugi i podepnę go w obieg , wtedy moje makra będą siedziały w drugim a nad tym zapale jakiś znicz i zostaną ryby .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Irlandii firma która ma najwięcej energii ze źródeł odnawialnych ma najdroższe ceny prądu. W mediach cały czas straszą że w grudniu są możliwe "blackouty"  bo ludzie za dużo prądu zużywają.  Jak oni chcą od 2030 roku zakazać sprzedaży samochodów na benzynę jeśli nie wytwarzają dość prądu na bieżące potrzeby.  Na dodatek co chwila są informację, że firmy produkujące energię biją rekordy w zarobkach.  W Niemczech najwięcej produkują "czystego"  prądu a ceny energii prawie najwyższe w Europie. Taka eko ściema i robienie z ludzi idiotów.

 

 

Edytowane przez albanos72 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic miejsce na dodatkowe panele jest jakies aku tez w instalacje mozna wpiac zostanie przegladac olx i patrzec co tam za ciekawe likwidacje w okolicy ;)
A baniak wiekszy prawie gotowy :D

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sith114 napisał:

No nic miejsce na dodatkowe panele jest jakies aku tez w instalacje mozna wpiac zostanie przegladac olx i patrzec co tam za ciekawe likwidacje w okolicy ;)
A baniak wiekszy prawie gotowy :D

Piszesz bo masz a co z ludźmi co nie mają gdzie postawić ?. Jeszcze dodaj skoki napięcia bo rząd nic nie robi ani w PL , ani w DE. 

Również korzystam z likwidacji baniaków. 

Takie inwestycje trzeba najpierw przemyśleć, i potem działać . Bo teraz to kpina . 

1 godzinę temu, albanos72 napisał:

Jak oni chcą od 2030 roku zakazać sprzedaży samochodów na benzynę jeśli nie wytwarzają dość prądu na bieżące potrzeby. 

Gadałem z ludźmi co pracują w największej firmie w DE co chodzi o prąd i jeśli w Berlinie wymieni się auta na elektryczne w 1/3 to zgaśnie światło. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko w Polsce ile ludzi będzie stać na wymianę auta na elektryczne? Już nie będzie tak ze 25 letnie audi 80 wciąż będzie jeździło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniać nic nie trzeba będzie, tylko nie kupisz nic z innym silnikiem niż elektrycznym, jeśli to się w ogóle uda, skoro Niemcy już tacy pewni nie są co do gazu z Rosji. Generalnie eko ściema (bo tak można nazwać elektryki) może się tak szybko skończyć jak się zaczęła ;) bo Chiny mają największy udział w zasobach surowców do produkcji baterii, a z nimi to też nie wiadomo jak w przyszłości będzie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ariel napisał:

Piszesz bo masz a co z ludźmi co nie mają gdzie postawić ?. Jeszcze dodaj skoki napięcia bo rząd nic nie robi ani w PL , ani w DE. 

Również korzystam z likwidacji baniaków. 

Takie inwestycje trzeba najpierw przemyśleć, i potem działać . Bo teraz to kpina . 

Gadałem z ludźmi co pracują w największej firmie w DE co chodzi o prąd i jeśli w Berlinie wymieni się auta na elektryczne w 1/3 to zgaśnie światło. 

 

Co do skoków napięcia to ze naszym bantustanie instalacje przesyłowe wyglądają jak wyglądają to inna kwestia. Ja mam ten plus ze mieszkam na osiedlu o różnorakiej zabudowie paneli jest stosunkowo mało także prąd co oddaje zużyje sąsiad. Problem zaczyna się ja nowych osiedlach domków pod miastem, gdzie każdy dom z panelami, a ludzi w dzień jak produkcja największa w domach nie ma. 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoścały czas uważam, że samochody elektryczne będą ślepą uliczką, jeśli nie powstanie rewolucyjna technologia wytwarzania prądu. I że za 30-50 lat to samochody na wodór będą dominujące.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Ja jakoścały czas uważam, że samochody elektryczne będą ślepą uliczką, jeśli nie powstanie rewolucyjna technologia wytwarzania prądu. I że za 30-50 lat to samochody na wodór będą dominujące.

Co do wytwarzania prądu energii mamy i to pod dostatkiem brakuje magazynowania. I odpowiednich lini przesyłowych. I tu widzę problem aut elektrycznych. W swoje obecne wsiadam czy ma full bak czy paliwa na 30 km najwyżej zatankuje w elektryku przydałaby się bateria która pozwoli zrobić długi dystans.  I od tego postępu uzależniłbym powodzenie elektryków. Jak baterie pojda do przodu to nagle się może okazać ze nie ma wielkiego problemu z wytwarzaniem i z zasięgiem elektryków. 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, czy Wy nie rozumiecie, że prąd to temat zastępczy? Albo inaczej, próba nakazu posłuszeństwa ludowi poprzez zniewolenie, upodlenie, czy ograniczenia! PIS, PO, czy inna zmora, to jest jedna zmowa!! Dzieje się to, co w filmach sci-fi oglądaliśmy!

Podstawa, to skłócić społeczeństwo co nawet po wpisać na tym forum udaję im się znakomicie  

Człowiek biedny, upodlony, zniewolony, znienawidzony jest łatwym, prostym do sterowania i manipulowania! Nie masz kasy na podstawowe warunki utrzymania, to co zrobisz? Tak trudno zrozumieć o co tu chodzi? Jesteś bez kasy, jesteś posłuszny systemowi! @Beti za to też wykasujesz moje spostrzeżenia? Aż tak jesteś władzy posłuszna? Masakra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, katani napisał:

Ja jakoścały czas uważam, że samochody elektryczne będą ślepą uliczką, jeśli nie powstanie rewolucyjna technologia wytwarzania prądu.

Możni tego świata już o to pewnie zadbają żeby tak było ..... Nadrzędne cele to Zielona i Sprawiedliwa Europa wg nich . Kto chce to niech sobie poczyta o Agendzie 2030 , to dopiero będzie cyrk

2 godziny temu, Barbara40 napisał:

PIS, PO, czy inna zmora, to jest jedna zmowa!!

Też odnoszę wrażenie że jest to grubymi nićmi szyte i krok po kroku zmierzają by nas coraz bardziej zniewalać . W chinach już działa Chiński system kredytu społecznego , punkty decydują co możesz a co nie ......

https://bezprawnik.pl/chinski-system-kredytu-spolecznego/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Barbara40 napisał:

@Beti za to też wykasujesz moje spostrzeżenia? Aż tak jesteś władzy posłuszna? Masakra

Przepraszam najmocniej , ale nie rozumie wycieczki personalnej w moim kierunku? 
może zechcesz wyjaśnić o co ci chodzi ?

jakiej władzy mam być posłuszna bo nie rozumie, mam wrażenie ze chyba nie jesteś ta osobą za kogo się  tu podajesz, i zwracam się z prośba abyś nie mieszała (ł) w jakieś wycieczki personalne!!! Wyskoczyłaś do mnie jak Filip z konopi i nie życzę sobie takich tekstów w moim kierunku! 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, sith114 napisał:

Co do skoków napięcia to ze naszym bantustanie instalacje przesyłowe wyglądają jak wyglądają to inna kwestia. Ja mam ten plus ze mieszkam na osiedlu o różnorakiej zabudowie paneli jest stosunkowo mało także prąd co oddaje zużyje sąsiad. Problem zaczyna się ja nowych osiedlach domków pod miastem, gdzie każdy dom z panelami, a ludzi w dzień jak produkcja największa w domach nie ma. 

W Polsce mam gdzie postawić,  gorzej w DE.  Moim zdaniem jak by więcej paneli / wiatraków było to nie o to chodzi by cały rok na tym lecieć,  bo jak do tej pory nie ma jak tej energii magazynować,  ale zmniejszyło by się zużycie innych surowców w sezonie . A to już jakiś plus .

Ludziska przestańcie pisać o polityce , bo temat jest inny . Mi się też dużo nie podoba i nie śpię na kasie , ale temat jest inny . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

Przepraszam najmocniej , ale nie rozumie wycieczki personalnej w moim kierunku? 
może zechcesz wyjaśnić o co ci chodzi ?

jakiej władzy mam być posłuszna bo nie rozumie, mam wrażenie ze chyba nie jesteś ta osobą za kogo się  tu podajesz, i zwracam się z prośba abyś nie mieszała (ł) w jakieś wycieczki personalne!!! Wyskoczyłaś do mnie jak Filip z konopi i nie życzę sobie takich tekstów w moim kierunku! 

 

A o to koleżanko, że kasujesz niewygodne dla Ciebie, czy też Twoich poglądów skecze, posty jak ten powyżej i pewnie zaraz to samo zrobisz:)

Zapodałam ten życiowy tragizm zawarty w zmiksowanym skeczu nie w odpowiedzi na Twój post więc nie wiem kto tu się czepia

8 minut temu, Ariel napisał:

 

Ludziska przestańcie pisać o polityce , bo temat jest inny . Mi się też dużo nie podoba i nie śpię na kasie , ale temat jest inny . 

Kumasz coś? Temat jest jak najbardziej polityczny i powiedziałabym nawet, że wręcz totalnie polityczny!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.