Skocz do zawartości
fal

Limit 2000 kw/h na rok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 U mnie to teraz tak wygląda zaznaczam , że tyle żre akwa i lodówka. Oświetlenie na połowę mocy .

Screenshot_2022-09-24-13-24-20-919_pl.energa.mojlicznik.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę , że mogę jeszcze urwać max 2kw skrócę świecenie do 6 godzin wyłączę pompę od chłodziarki zmniejszę przepływ wody do 4 tyś i to wszystko co mogę zrobić jeśli chcę utrzymać akwarium z SPS


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam ważne ze pewien pan którego nazwiska nie wymienię nie rządzi. Ale imię ma od pewnego Kaczora ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, sith114 napisał:

Oj tam ważne ze pewien pan którego nazwiska nie wymienię nie rządzi. Ale nazwisko ma od pewnego Kaczora ;)

 

20 minut temu, sith114 napisał:

Oj tam ważne ze pewien pan którego nazwiska nie wymienię nie rządzi. Ale nazwisko ma od pewnego Kaczora ;)

Co Ty pleciesz przecież rządzi kaczor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już cytujesz klasyka to staraj się dokładnie, imię a nie nazwisko ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bouli napisał:

Jak już cytujesz klasyka to staraj się dokładnie, imię a nie nazwisko ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

a bo tu nazwisko tam imie i sie pomieszalo, ale dobrze ze kolega czujny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne który kadzor rządzi, jeden dobry i drugi lepszy.

Ważne że kiedy można było iść w energię ze źródeł odnawialonych i ludzie panele zadzęli stawiać, spadły zyski jedynej i słusznej spólki, no i trzeba było coś z tym zrobić.

A ludzie i tak zapłacą. Ale spokojnie, do wyborów niedługo. A na jesieni będą dożynki...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co mają panele do problemów z brakiem energii, rozumiem indywidualne korzyści posiadaczy, rozumiem farmy stojące przy fabrykach, ale jak to ma mi pomóc np. jesienią wieczorem, jeśli nie ma magazynów na tą energię.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam, to widzę że zamiast pasja łączyć to zacznie dzielić na lepszych i gorszych. Jak w akwarium nie będzie ryb to mniej wymagające SPSy raczej sobie poradzą, z mniejszą ilością gratów prądożernych. Ja w Maju uruchomiłem kostkę 49 Litrów na samej kaskadzie i lampce z zestawu 3 miesiące nie było nic tam robione, dopiero po remoncie łazienki zrobiłem podmianę 20 Litrów, nie ma grzałki, temperatura waha się o kilka stopni w ciągu doby i są przyrosty. Akwarium dla Korali nie musi być ogromne. Ważne żeby cieszyło oko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, michalzgierz1989 napisał:

Jak tak czytam, to widzę że zamiast pasja łączyć to zacznie dzielić na lepszych i gorszych. Jak w akwarium nie będzie ryb to mniej wymagające SPSy raczej sobie poradzą, z mniejszą ilością gratów prądożernych. Ja w Maju uruchomiłem kostkę 49 Litrów na samej kaskadzie i lampce z zestawu 3 miesiące nie było nic tam robione, dopiero po remoncie łazienki zrobiłem podmianę 20 Litrów, nie ma grzałki, temperatura waha się o kilka stopni w ciągu doby i są przyrosty. Akwarium dla Korali nie musi być ogromne. Ważne żeby cieszyło oko.

Wiadomo z kostką każdy sobie poradzi . Nie chcę kostki i tyle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, JerzyB napisał:

Wiadomo z kostką każdy sobie poradzi . Nie chcę kostki i tyle. 

Ale bardziej kostki czy kaczora? :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.09.2022 o 13:43, Bouli napisał:

Tylko co mają panele do problemów z brakiem energii, rozumiem indywidualne korzyści posiadaczy, rozumiem farmy stojące przy fabrykach, ale jak to ma mi pomóc np. jesienią wieczorem, jeśli nie ma magazynów na tą energię.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Te magazyny to porażka totalna . Ale tak zdrowo reasumując,  to kolejny dom,   który nie pobiera energii z miasta przez X miesięcy a co za tym idzie mniej zużywa się tego czegoś na wytworzenie energii i nie interesuje mnie czy to gaz , węgiel czy opony , ale jednak mniej . 

 

W dniu 28.09.2022 o 11:29, michalzgierz1989 napisał:

Jak tak czytam, to widzę że zamiast pasja łączyć to zacznie dzielić na lepszych i gorszych. Jak w akwarium nie będzie ryb to mniej wymagające SPSy raczej sobie poradzą, z mniejszą ilością gratów prądożernych. Ja w Maju uruchomiłem kostkę 49 Litrów na samej kaskadzie i lampce z zestawu 3 miesiące nie było nic tam robione, dopiero po remoncie łazienki zrobiłem podmianę 20 Litrów, nie ma grzałki, temperatura waha się o kilka stopni w ciągu doby i są przyrosty. Akwarium dla Korali nie musi być ogromne. Ważne żeby cieszyło oko.

Podsumowanie , bomba :D i bardzo słusznie zwróciłeś uwagę na problem jaki jest między ludźmi.  Masz to co Tobie pasuje i jesteś zadowolony , a nawet o to w ciężko w ostatnim czasie .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś korzysta z fotowoltaiki w czasie kiedy aktualnie ją produkuje to tak, jeśli jest to gospodarstwo w którym właściciele używają tej energii przez cały czas jej produkcji, co natomiast z wszystkimi instalacjami w których właściciele wstają rano jadą do pracy i wracają wieczorem? Co dzieje się z tą wyprodukowaną energią?? Trafia do sieci, czyli firmy energetyczne odkupują ją od właścicieli aby wieczorem jak już ich panele śpią odsprzedać swoją i to było by nawet spoko gdyby firmy energetyczne chciały tą energię, a z tego co widać biorą ją na siłę ;)
Przypomnę, że państwo w jakimś sensie zmusiło do kupowania kopalni przez te firmy, czyli w czasach gdzie nie było wojny i wszystko się kręciło, firmy miały kontrakty kupna na wydobyty przez te kopalnie węgiel i musiały produkować po dużej części prąd z tego nośnika energii, wiadomo, że w ich interesie było go nam wszystkim sprzedać ;) więcej fotopaneli które zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu stał się nagle problemem ;)
Co do magazynów, to miałem na myśli elektrownie szczytowo-pompowane ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Limit 2000kWh bez rozważań nad tym czy konieczny czy nie, czy zły czy dobry - choć osobiście uważam, że takie działania są kluczem do przetrwania w energetyce w przyszłym roku - to jednak cios dla naszego hobby.

Nie wiem jak podchodziliście do tej pory do kalkulacji ilości prądu pożeranego przez akwaria, ja od początku liczyłem zużycie. Obecnie po zmianie lamp na led i przekonaniu się, że jednak zużycie prądu jest mniejsze przy osiągnięciu podobnych efektów (Wat/konsumpcję kH). Mając na uwadze 2000kWh w bandycko niskiej cenie to akwarium powinno być osobnym gospodarstwem domowym.

U mnie 500L bez wodotrysków (2 lampy led, 2 cyrkulatory SOW, 1 AC, Jump, Odpieniacz i pompa obiegowa): 7,5kWh dziennie, to ponad 2700kWh rocznie na samo akwarium - a nie wiem ile zużyje grzałka zimą, być może więcej.  Gdyby nie PV to pewnie bym konczyl temat, ale jesli stoje przed wyborem dogrzewania pradem bo pozostale paliwa drogie, a akwarium - to akwarium sie zmniejszy. 


A czy ktos wie jak z PV i 2000kWh ? Czy jak odbiore cale swoje zmagazynowane 0,8 i pojawi się prąd do opłacenia - to od razu jestem ponad 2000kWh bo zużyłem swój, czy dalej mam 2000kWh do kupienia w preferencyjnej cenie?

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem jedno , kto  będzie chciał to będzie miał dalej akwa. 

Mam i nie mam zamiaru kasować, choć i tak przekroczę limit kWh . 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to samo. Jak będzie naprawdę grubo, to ograniczę trochę świecenie i cyrkulację i do wiosny przeżyję.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na dzień dzisiejszy akwarium pobiera około 13kw więc czy mi się podoba czy nie muszę poczynić pewne kroki w kierunku oszczędności.

Dlatego w najbliższym czasie będę zmieniał pompę w odpieniaczu z 100W na 50W , pompa obiegowa zostanie skręcona do 50% , oświetlenie zostanie zmienione z T5 na LED planuję zejść do 7kw niżej się nie da już nie ma na czym. Szacunkowe zużycie akwarium to 2500 kw na rok , domownicy szarpią i tak 5000 kw więc nie ucieknę od uwolnionej stawki energii. Jeśli wierzyć temu co krąży po sieci można liczyć się z tym , że za kw będziemy płacić nawet 2,5 a to w moim przypadku 12500 pln , do tej pory średnio za prąd rocznie płaciłem 6 tyś. Generalnie grubo do tego gaz za ogrzewanie i mamy Japonię.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Sagerrak1 napisał:



A czy ktos wie jak z PV i 2000kWh ? Czy jak odbiore cale swoje zmagazynowane 0,8 i pojawi się prąd do opłacenia - to od razu jestem ponad 2000kWh bo zużyłem swój, czy dalej mam 2000kWh do kupienia w preferencyjnej cenie?

Z tego co ostatnio gdzieś oglądałem na yt jakiegoś mądrego to te 2000 nie obowiązuje tych co mają fotowoltaikę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, mazmaciek napisał:

Z tego co ostatnio gdzieś oglądałem na yt jakiegoś mądrego to te 2000 nie obowiązuje tych co mają fotowoltaikę 

W tzw. międzyczasie pozwoliłem sobie przebrnąć przez projekt tej ustawy, tam nie ma doprecyzowania w tym temacie. PV wyklucza owszem, ale otrzymanie dodatku 1000 czy 1500zl kiedy głównym źródłem ciepła jest cos na prąd - co jest juz debilizmem: Główne źródło Ciepła to nie oszukujmy się - albo pompa ciepła albo piec indukcyjny, ciekawe jaki % posiadaczy nie zainwestowało w fotowoltaike ? To tylko ten malutki ułamek dostanie, budżet na "dodatek energetyczny" zamknie sie w 100tys zl jeśli pozostawia w projekcie wykluczenie posiadaczy mikroinstalacji z tego dodatku. 

Wszystko jeszcze zalezy od tego, jaka bedzie stawka po wykorzystaniu limitu. Na ta chwile jest poploch bo sprawia to wrazenie "wolnorynkowej" gdzie dzis to ok 3,10-3,4 brutto, ale stawka po zamrozonej cenie tez ma byc regulowana przez URE. Po 17 grudnia powinno byc wiadomo. 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja was proszę drodzy koledzy, koleżanki, forumowicze, jakie wyłączanie, rezygnacja z czegoś, przykręcanie lamp czy nie wiem co jeszcze? ile zaoszczędzicie w ciagu roku? 100pln? 200pln? proszę was, jak kolega AnT powiedział, ktos kto ma i będzie chciał mieć to nic go od tego nie odwiedzie, po za tym każdy kto zakłada wiekszą troche rafę wiedział ze wszystko pociaga za soba koszty utrzymania. Wszyscy stękaj ze drogo, ze to ze tamto przyjdzie dlugi weekend kur....a Zakopane zatkane, nad morzem tlok itd itp, powiedzmy sobie szczerze wszystko po kolei bylo dobrze kontrolowane, caly covid, wojna na Ukrainie i teraz inflacja i problem energetyczny, najpierw problem bo wszystko z Chin, a teraz bo Ukraina karmi caly swiat, prosze Was, debili ze wszystkich po kolei chca zrobic i tyle, PL wegiel exportowala a teraz nagle brak węgla rodzimego brak, nic sie kupy nie trzyma, za to dali nam aplikacje to sledzenia co chwile ile pradu zuzywamy i ludzie glupieja bo w tabelce jest na czerwono 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.10.2022 o 23:43, mazmaciek napisał:

Z tego co ostatnio gdzieś oglądałem na yt jakiegoś mądrego to te 2000 nie obowiązuje tych co mają fotowoltaikę 

Limity obowiązują każde gospodarstwo domowe. Niezależnie czy ktoś posiada fotowoltaikę czy nie. Różnica jest natomiast zasadnicza. Ci co maja Net-Metering czyli stary system opustów, są rozliczani z przelicznika 0,8 lub 0,7 energii zgromadzonej w magazynie. Rozliczenie jest proste. Jeśli jesteśmy samowystarczalni to w ogóle nie zastanawiamy się bo się nic nie zmienia (jedynie poza szybszym zwrotem instalacji ;P). Jeśli nie jesteśmy - to tak jak inne gospodarstwa. Niedobór do 2000kWh po niższej cenie, wszystko powyżej w wyższej. 
Ale zupełnie inaczej jest dla osób, które mają fotowoltaikę w systemie Net-Biling. Ci sprzedają prąd wyprodukowany przez PV i nie zużyty na bieżąco po cenie RCE. Za prąd pobierany z sieci płacą tak jak pozostali konsumenci.  I tu jest pies pogrzebany. 

 

W Net-Meteringu - oddając do sieci 4000kWh , pobierając z sieci 5000kWh mieścimy się w limicie. 4000*0.8 = 3200kWh do odebrania z magazynu. 5000kWh pobrane - 3200kWh z magazynu = 1800kWh. Łapiemy się na niższa cenę. 
W Net-Bilingu - sprzedajemy do sieci 4000kWh po cenie RCE.  Pobieramy z sieci 5000kWh - do 2000kWh płacimy niższą cene, za kolejne 3000kWh płacimy wyższa (ustaloną na 0,693 zł za 1kWh + opłaty dodatkowe). 

Mam - net-metering. Listopad wyglądał tak: 
image.thumb.png.9d60622563099dfe70dae0bff3dcdc2e.png

 

Cały rok mniej wiecej tak (brakuje wykresach z poczatku roku info z falownika) i śpię spokojnie (pozdrowienia dla tych co pisali, że PV w on-grid nie jest opłacalna). 
image.thumb.png.a6f7e6e19b5ba7203ba29c2c8f29dabd.png

 

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.