Skocz do zawartości
JerzyB

Pokolce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szczerze  , czy da się utrzymać w jednym zbiorniku Acanthures leucosternon  i Acanthurus japonicus? Ma ktoś tak?

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się. Zależy od litrażu.

 


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, joopa napisał:

Da się. Zależy od litrażu.

 

Około 800L , miałeś razem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, ale pływają w 2.000 litrów. Niedługo dojdzie jeszcze Achilles. Na razie pływa w innym zbiorniku. Myślę że razem wpuszczane dadzą radę w twoim.

Screenshot_2022-09-17-19-51-50-81_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super , ale mój zbiornik mniejszy i białobody jest od dwóch tygodni , a japonicusa wprowadził bym dopiero za tydzień. Bedę się zastanawiał może na jakiś czas  przegrodzę akwa na pół .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, JerzyB napisał:

Super , ale mój zbiornik mniejszy i białobody jest od dwóch tygodni , a japonicusa wprowadził bym dopiero za tydzień. Bedę się zastanawiał może na jakiś czas  przegrodzę akwa na pół .

Koniecznie na pół  to są osobniki zadziorne chwila moment i się wysypia ze stresu, a szkoda ryb


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Beti napisał:

Koniecznie na pół  to są osobniki zadziorne chwila moment i się wysypia ze stresu, a szkoda ryb

W poprzednim zbiorniku miałem  je razem , ale po około 2 miesiącach któraś z nich się zestresowała i padły obie .Z tym , że były do dorosłe osobniki , teraz chcę spróbować na mniejszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest ryzyko że jeden drugiego ospą zarazi. Mi się wysypał po przekładce z 250 na 560 litrów. A później jeszcze z pół roku co chwilę miał po kilka plamek ospy. A mam go już z 8 lat.

 

Przegroda i lusterka też bym dał 

Edytowane przez joopa (wyświetl historię edycji)

akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, joopa napisał:

Zawsze jest ryzyko że jeden drugiego ospą zarazi. Mi się wysypał po przekładce z 250 na 560 litrów. A później jeszcze z pół roku co chwilę miał po kilka plamek ospy. A mam go już z 8 lat.

 

Przegroda i lusterka też bym dał 

Tak myślałem zrobić , ale jeszcze się zastanawiam , 27 będę w sklepie powiadomię co zrobię. Dziękuje za rady .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Japonicus kupiony , odgrodzony siatką  Białobrody ciągle przy siatce . Nie reaguje nawet na lustro , tak go inna ryba denerwuje. Nie wiem  jak długo będzie tak się zachowywał. Ryby jednakowej wielkości , jak w ciągu miesiąca się nie uspokoi , to będzie eksmisja Japonicusa .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że za kilka dni się dogadają. Trzymam kciuki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jerzy, miałem akwarium przegrodzone na pół przez ok.6tyg. zanim Leucosternon znalazł sposób, by przeskoczyć na drugą stronę, gdzie Nigricans go zabił. Generalnie przez ten czas świata poza sobą nie widzieli. Nie wiem, czy to wyjątek, czy reguła. Akwarium długości 2.5 metra z mnóstwem skały i kryjówek. Poza Nigricansem z pokolców są Xanthurum i Scopas, a do tego Hepatus. Pływają zgodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem jak to się skończy Białobrody i Japonicus walczą przy siatce . Zapobiegawczo lampa UVC włącza się   na 8 godz. Ozonator co 4 godz. w szafce przygotowana

Zieleń.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj nori obydwóm podawać.

Kiedyś czytałem, że podawanie nori do woli zmniejsza agresję u pokolców.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, katani napisał:

Spróbuj nori obydwóm podawać.

Kiedyś czytałem, że podawanie nori do woli zmniejsza agresję u pokolców.

Nori pod dostatkiem na dwóch oddzielnych klipsach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są jedne z najbardziej agresywnych pokolców względem siebie. Obstawiam wygraną białobrodego. Nie wiem kto doradził umieszczenie tych dwóch w jednym tanku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj wieczorem  , nie wiem jakim cudem japonicus wydostał się z ogrodzenia . Dzisiaj zlikwidowałem siatkę , bo nie możliwe jest złapanie tych ryb. Ale najważniejsze wszystkie poikolce , a są cztery pływają zgodnie , jak by się  znały . Nie ma gonitwy , razem skubią nori . Oby tak zostało , bo przecież wiem , że białobrody to bandyta.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jerzy, trzymam kciuki, ale miej je na oku - u mnie białobrody dorastał z obsadą od czterech centymetrów do ok. 14 i z dnia na dzień zaczął męczyć hepatusa, do tego stopnia że poszedł do dużego basenu u znajomego (białobrody niestety - bałem się że nawet jak wydam hepatusa, to czepi się innych, a mam jeszcze zebrosomę ...)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale Dziękuję  . Oprócz wyżej opisanych jest jeszcze literatus i hepatys. Wiem o białobrodym i będzie na oku mojej żony , bo ja już w DE i widzę tylko na kamerce.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jednak nie udało się ,  wczoraj zgodne , a dziś od rana gonitwa. Udało się żonie wyłowić Japonicusa , obecnie pływa w sumpie . W piątek przyjeżdża kolego  po niego.To pewnie będzie koniec z zakupami następnych pokolców , bo w akwa jest bandyta. :)

Pozdrawiam

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jerzy, nie wszystko można mieć, było do przewidzenia :(


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu z prośbą o radę. Mam w akwarium (600 l w obiegu, akwarium 150 x 60 x 50h) Paracanthurus hepatus i Zebrasoma veliferum (z pokolcy). Chciałbym dołożyć  Chelmona rostratus, ale z opisów wynika, że pokolce mogą go zamęczyć. Poradzono mi (sklep w którym się zaopatruję), że jeżeli na czas aklimatyzacji - zaprzyjaźnienia się rybek - dodam lustra, tak, aby zająć pokolce własnym odbiciem,  Chelmon powinien przestać wzbudzać agresję u pokolców. Czy takie postepowanie ma sens? Czy raczej zrezygnować z Chelmona? Doczytałem, że zapewnienie pokolcom stałego dostępu do glonów Nori obniży agresję w stopniu wystarczającym do akceptacji Chelmona, ale czy macie jakieś doświadczenia w takiej sytuacji? Z góry dziękuję za pomoc :)

Chelmon, którego mam zamiar kupić zjada mrożonki, poza tym akwarium jest dojrzałe, nie powinien mieć problemu z pokarmem ze skały.

Edytowane przez Trurl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mialem podobny układ w akwarium 600L. Hepatus, zebrasoma Desjardinii oraz Chelmon. W ciagu dnia wszystko bylo ok, trochę gorzej w nocy. Nie było tragicznie, ale Zebrasoma w nocy przeganiała Chelmona. Ale tylko wtedy gdy opuścił swoje miejsce spoczynku. Zebrasoma całą noc plywala i żerowała. Jeśli inne ryby wypłynęły to dawała im spokój, natomiast Chelmona wtedy ganiała. I było światełko nocne. Ale chelmon mądry, nauczył się w nocy nie wypływać i było dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dasię. Dzięki za informację. Pytanie tylko jak dołożyć do dorosłych pokolców Chelmona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.