Skocz do zawartości
MarcinH

Ogrzewanie akwarium pytania i wątpliwości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o pomoc w rozwiązaniu wątpliwości dotyczących ogrzewania akwarium.

Czy grzałka powinna być dobrana w punkt pojemności zbiornika czy może być słabsza? Tylko pytanie czy słabsza grzałka dogrzeje akwarium czy może mieć problem? W domu mam ciepło 21-22 stopnie.Rozumiem, że konsekwencją slabszej grzałki będzie to, że będzie grzała zdecydowanie dłużej tylko czy to może wpłynąć na jej żywotność bądź znaczne zużycie prądu? Moje pytanie podyktowane jest tym, że na pojemność obiegu ok 700 litrow chciałbym użyć grzałki aquael ultra heater 200w. Grzałka podoba mi się wizualnie, nie tłucze się i jest bardzo dokladna 0.25 oC tylko jest jeden minus, niema większej mocy niż 200 wat i stąd moje obawy czy da radę dogrzać 700 litrów wody? Kolejne pytanie czy grzałkę z termostatem można podpiąć dodatkowo do sterownika aqua medic T controller Twin czy mogą być z tego tytułu jakieś problemy? Jaką grzałkę polecacie, inną, niż tą którą przywołałem wyżej? Myślę jeszcze nad grzałka aqua media titanium heater tylko czy jest dobra i trwała bo najtańsza nie jest ale za to ma większe moce? Proszę o pomoc w rozwiazniu moich wątpliwości.

Pozdrawiam Marcin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsza jest za mocna niz za słaba.

Zbyt słaba grzałka może ciągnąć więcej prądu niż silniejsza dlatego, że będzie pracować dłużej albo wręcz na okrągło. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem (tak mam u siebie) lepszym rozwiązaniem są dwie słabsze grzałki niż jedna mocna. W przypadku awarii termostatu jednej z grzałek nie nastąpi przegrzanie akwarium.

Mam dwie grzałki Eheim Thermocontrol podłączone do sterownika temperatury STC 1000, więc z kontrolerem AquaMedic Twoja powinna pracować.

Myślę, że zużycie prądu jest zależne od energii potrzebnej do ogrzania wody do danej temperatury, więc jedna grzałka mocniejsza i dwie grzałki słabsze zużyją tyle samo prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Trurl napisał:

Moim zdaniem (tak mam u siebie) lepszym rozwiązaniem są dwie słabsze grzałki niż jedna mocna. W przypadku awarii termostatu jednej z grzałek nie nastąpi przegrzanie akwarium

Też tak uważam. 

 

10 godzin temu, Trurl napisał:

Mam dwie grzałki Eheim Thermocontrol podłączone do sterownika temperatury STC 1000, więc z kontrolerem AquaMedic Twoja powinna pracować.

Grzałek Eheim nie polecam , jak stare były nie do zajechania to nowsze modele źle są ustawione , lub źle termostat jest ustawiony . AM twin miałem 3 , fajnie się ustawia puki działają.  Pierwszy działał super , drugi padł całkiem,  a trzeci załączał grzałkę raz na sekundę i na sekundę wyłączał. 

Sprzęt po prostu jest zawodny i lepiej mieć jakieś zabezpieczenie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od początku przygody  morskiej sera marin 5 lat gwarancji i nigdy mnie nie zawiodła, obecnie od ponad roku nie używam już grzałki woda w okresie zimowym w tak dużym zbiorniku nie spada poniżej 24.5, po przebudowie ogrzewania na gazowe, co do grzałki tez uważam aby była lepiej z zapasem mocy.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Beti napisał:

Ja mam od początku przygody  morskiej sera marin 5 lat gwarancji i nigdy mnie nie zawiodła, obecnie od ponad roku nie używam już grzałki woda w okresie zimowym w tak dużym zbiorniku nie spada poniżej 24.5, po przebudowie ogrzewania na gazowe, co do grzałki tez uważam aby była lepiej z zapasem mocy.

Czyli lepiej dać jedną mocniejszą niż dwie słabsze (ale oczywiście również dobrane do pojemności obiegu)? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MarcinH napisał:

Czyli lepiej dać jedną mocniejszą niż dwie słabsze (ale oczywiście również dobrane do pojemności obiegu)? 

No tak, raczej nie damy 500w do 200 litrów 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy grzałka auqa medic titanium heater jest godna uwagi? Jest już dosyć długo na rynku czy ktoś ma jakieś doświadczenie z nią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam parę lat 300W  i nadal działa . Grzałką steruje sterownik Elitech STC-1000.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.