Skocz do zawartości
MarcinH

Prośba o uwagi do sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o uwagi do sumpa (dwóch wersji,  ktora lepsza) o wym. 100 cm x 40 cm x 40 cm do akwarium o wymiarach 160 cm x 60 cm x 50 cm z kominem zewnętrznym 40 cm x 15 cm x 30 cm. 

W sumie planuje następujący sprzęt:

Odpieniacz Deltec SC 1455

- Wymiary (DxSxW) / mm- 255 x 150 x 531

- Poziom wody min. 140mm/maks. 240mm

Theiling Rollermat Compact I

- Wymiary filtra z podstawą (długość / szerokość / wysokość) 30 / 22 / 52 cm

Pompa obiegowa JEBAO MDP-6000

- wymiary: 11 x 17 x 20 cm

 

20221011_195314.thumb.jpg.53e601dbd08b9dc3991922effdeae9dd.jpg

20221011_195247.thumb.jpg.5146a964352e058b9747f12d6a3ca82f.jpg

20221011_195132.thumb.jpg.ed7bcdcdf34e54c2f05d59c5b168fe3f.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujesz cyrkulator w refugium? Przy tym ułożeniu przegród woda w refugium będzie płynąć dołem i bez cyrkulatora może być zastój wody przy powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, MarcinH napisał:

(dwóch wersji,  ktora lepsza)

Moim zdaniem żadna nie jest dobra.

 

Odnośnie pierwszej...

Tak, jak napisał Arek, Woda będzie po pierwsze płynąć pod refugium, a chodzi o to, żeby woda obmywała glony. Hydrokinetyki nie oszukasz żadnym przyciskaniem glonów do dna. Po drugie woda z komory rollera będzie górą przepływać do komory odpieniacza i górą dalej, więc odpieniacz będzie w kółko kręcił tę samą wodę, a chodzi o to, żeby przerobił jak najwięcej wody. Po trzecie, w co dasz ceramikę? luzem wylecą z tej przegrody, w jakiejś torbie na media będą się zapychać i ciągle będziesz się wkurzał, że trzeba to wyciągać, wkładać, płukać. Wkładanie i wyciąganie worka z ceramiką do przegródki 5cm będzie mega upierdliwe. Kupa energii psu w 4 litery.

Godzinę temu, MarcinH napisał:

- Wymiary filtra z podstawą (długość / szerokość / wysokość) 30 / 22 / 52 cm

Wymiary rollera to 30x22 a ty przewidujesz komorę szeroką na 20cm. Jest coś o czym nie napisałeś?

 

Drugi projekt...

...jest lepszy, bo woda z komory odpieniacza wpada górą i dalej płynie dalej dołem. odwróć przegrody za refugium tak, żeby do komory refugium woda wpadała dołem, a wypływała górą.

W obydwu projektach - dlaczego chcesz dzielić komorę odpieniacza i rollera? jedna większa jest wygodniejsza do sprzątania.

Nic nie napisałeś o wysokości przegród za rollerem i za refugium. Na pierwszym schemacie wszystkie są takiej samej wysokości - błąd, na drugim - przegroda przed pompą jest wyższa niż za odpieniaczem, do tego na oko ma 25cm, a max poziom wody w komorze odpieniacza to 24cm.

 

55 minut temu, MarcinH napisał:

Pompa obiegowa JEBAO MDP-6000

Na akwarium 480l brutto masz za słabą pompę. Rozważ coś w okolicach 8(min)-12k. Sprawdzam... Theilling rollermat compact I ma natężenie przepływu 2000l/h. Ty montujesz pompę 6000l/h (moim zdaniem za małą). Jest w ogóle sens? To będzie filtrować małą część wody w twoim akwarium. Ja bym się nie bawił w taki mały filtr przy takim dużym akwarium, ale decyzja jest twoja. więcej będziesz miał zabawy z rozdzielaniem hydrauliki, dzieleniem przepływu, wymienianiem rolki niż rzeczywistego efektu filtrującego.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Arek77 napisał:

Planujesz cyrkulator w refugium? Przy tym ułożeniu przegród woda w refugium będzie płynąć dołem i bez cyrkulatora może być zastój wody przy powierzchni.

Jak trzeba będzie to coś dołożę. Te dwie wyższe szyby wokół refugium dałem po to by podczas braku wody albo podczas podmian automatycznych glony były na swoim miejscu i nie rozpływały się po sumpie. Tyle teorii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki będzie komin w akwarium i ile wody będzie spływać do sumpa przy zaniku zasilania?

EDIT: dobra jużwidzę, mój błąd. W kominie + 2cm z powierzchni spoko, sumps pomieści wodę przy braku zasilania.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, MarcinH napisał:

Te dwie wyższe szyby wokół refugium dałem po to by podczas braku wody albo podczas podmian automatycznych glony były na swoim miejscu i nie rozpływały się po sumpie

Jeśli planujesz glony tzw. spaghetti to one trzymają się w kupie, nie rozpłyną się po sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, katani napisał:

Moim zdaniem żadna nie jest dobra.

 

Odnośnie pierwszej...

Tak, jak napisał Arek, Woda będzie po pierwsze płynąć pod refugium, a chodzi o to, żeby woda obmywała glony. Hydrokinetyki nie oszukasz żadnym przyciskaniem glonów do dna. Po drugie woda z komory rollera będzie górą przepływać do komory odpieniacza i górą dalej, więc odpieniacz będzie w kółko kręcił tę samą wodę, a chodzi o to, żeby przerobił jak najwięcej wody. Po trzecie, w co dasz ceramikę? luzem wylecą z tej przegrody, w jakiejś torbie na media będą się zapychać i ciągle będziesz się wkurzał, że trzeba to wyciągać, wkładać, płukać. Wkładanie i wyciąganie worka z ceramiką do przegródki 5cm będzie mega upierdliwe. Kupa energii psu w 4 litery.

Wymiary rollera to 30x22 a ty przewidujesz komorę szeroką na 20cm. Jest coś o czym 

 

Faktycznie, po analizie i uwagach widzę swoje błędy i zastoje wodne. Wersja druga jest lepsza bo faktycznie przepływ przez komorę sumpa jest lepszy a nie tylko górą. Co do ceramiki chcę zakupić/ zrobić / wydrukować kosz na media dopasowany do przegrody z na tyle dużymi oczkami by nic nie wypadło i się nie zapychało. Rollera planuje postawić po szerokości sumpa więc się zmieści. 

55 minut temu, katani napisał:

Drugi projekt...

...jest lepszy, bo woda z komory odpieniacza wpada górą i dalej płynie dalej dołem. odwróć przegrody za refugium tak, żeby do komory refugium woda wpadała dołem, a wypływała górą.

W obydwu projektach - dlaczego chcesz dzielić komorę odpieniacza i rollera? jedna większa jest wygodniejsza do sprzątania.

Nic nie napisałeś o wysokości przegród za rollerem i za refugium. Na pierwszym schemacie wszystkie są takiej samej wysokości - błąd, na drugim - przegroda przed pompą jest wyższa niż za odpieniaczem, do tego na oko ma 25cm, a max poziom wody w komorze odpieniacza to 24cm.

 

Na akwarium 480l brutto masz za słabą pompę. Rozważ coś w okolicach 8(min)-12k. Sprawdzam... Theilling rollermat compact I ma natężenie przepływu 2000l/h. Ty montujesz pompę 6000l/h (moim zdaniem za małą). Jest w ogóle sens? To będzie filtrować małą część wody w twoim akwarium. Ja bym się nie bawił w taki mały filtr przy takim dużym akwarium, ale decyzja jest twoja. więcej będziesz miał zabawy z rozdzielaniem hydrauliki, dzieleniem przepływu, wymienianiem rolki niż rzeczywistego efektu filtrującego.

 

Faktycznie odwrócę przegrody w sumpie za refugium by refugium było lepiej obmywane.

Komory rollermata i odpieniacza planuję podzielić by pierwszy, największy syf został jednak w pierwszej komorze, gdzie zostanie co jakiś czas odmulony by nie płynął dalej nie zapychał mediów i nie syfił glonów. Faktycznie nie zauważyłem, że przegroda pompy jest za wysoko, powyżej parametrów pracy odpieniacza. Tu pytanie czy 20 cm przegrody wystarczą czy lepiej zrobić wyższe, jak wyższe to jakiej wysokości, oczywiście montując odpieniacz na podwyższeniu. 

Co do pompy przeczytałem sporo, że niema sensu bez powodu przerzucać wody pomiędzy zbiornikiem a sumpem. Po stratach wysokości podnoszenia, może zostanie 4500 litrów i wystaje mi się, że to powinno wystarczyć. Sump i rollermat i tak więcej nie przerobią, więc dlaczego pompować jeszcze więcej? Chyba, że się mylę?

Natomiast, to, że będzie konieczność rozdzielenia spływu by ogarnął to rollermat to fakt. Chcę dać 3 zawory jeden główny, dwa dodatkowe,. Ktoś tak miał już na forum,  wtedy reguluję jeden na stałe i nie ruszam a reszta jest do regulacji rollermata plus reszta spływu. Rollermat nie jest za duży ale tak naprawdę nie chcę wszystkiego do zera wyłapywać z wody bo uważam że coś tam papu musi do tych glonów docierać :)

Dokonam zmian w projekcie i wrzucę poprawki :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, MarcinH napisał:

Faktycznie nie zauważyłem, że przegroda pompy jest za wysoko, powyżej parametrów pracy odpieniacza. Tu pytanie czy 20 cm przegrody wystarczą czy lepiej zrobić wyższe, jak wyższe to jakiej wysokości, oczywiście montując odpieniacz na podwyższeniu. 

Moim zdaniem lepiej dać wyższe przegrody, a odpieniacz umieścić na regulowanym "stoliku".

22 minuty temu, MarcinH napisał:

Po stratach wysokości podnoszenia, może zostanie 4500 litrów

Oj będzie ciężko uzyskać taki wynik....no chyba że wysokość podnoszenia nie przekroczy metra i nie będzie żadnych kolanek. A pewnie różnica poziomów będzie ze 120  cm plus, po drodze dwa kolanka to trudno będzie uzyskać 50% deklarowanej wydajności, sam w akwa 120x58x56 cm nam pompę dc 6500, ostawioną na 90% I przepływ na pewno  nie przekracza 3000 l/godz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to kombinujesz . Fajnie ale potem trzeba wycinać przegrody , a to fajne nie jest . Daj roller i odpieniacz w jednej komorze,  Arek77 ma rację,  jeśli trzeba to odpieniacz można podnieść.  Tam będziesz miał stały poziom wody ustalony szybą na jaką sobie możesz pozwolić.  Potem woda będzie leciała w dół więc następna szyba może być nie kompletna poszukaj jak się robi komory na refugium , bo tam to znajdziesz, odstęp między szybami zrób taki by media się zmieściły,   potem woda wypływa górą z refugium i masz pompę dolewkę i co tam chcesz. 

Popatrz również na regulację ostatniej szyby w AM , ona reguluje poziom wody w przedostatniej komorze . Możesz również dać grzebień na ostatnią szybę by glony nie przepływały.  Na PL forach mało jest takich informacji,  ale jak się dobrze poszuka to się znajdzie . Sump ma być prosty i tyle . O roller się nie martw nawet jak spływ i rewizją pójdzie przez niego to nie wyłapie wszystkiego .

Ps : masz już ten rollermat i odpieniacz  ? 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Ariel napisał:

Jak dla mnie to kombinujesz . Fajnie ale potem trzeba wycinać przegrody , a to fajne nie jest . Daj roller i odpieniacz w jednej komorze,  Arek77 ma rację,  jeśli trzeba to odpieniacz można podnieść.  Tam będziesz miał stały poziom wody ustalony szybą na jaką sobie możesz pozwolić.  Potem woda będzie leciała w dół więc następna szyba może być nie kompletna poszukaj jak się robi komory na refugium , bo tam to znajdziesz, odstęp między szybami zrób taki by media się zmieściły,   potem woda wypływa górą z refugium i masz pompę dolewkę i co tam chcesz. 

Popatrz również na regulację ostatniej szyby w AM , ona reguluje poziom wody w przedostatniej komorze . Możesz również dać grzebień na ostatnią szybę by glony nie przepływały.  Na PL forach mało jest takich informacji,  ale jak się dobrze poszuka to się znajdzie . Sump ma być prosty i tyle . O roller się nie martw nawet jak spływ i rewizją pójdzie przez niego to nie wyłapie wszystkiego .

Ps : masz już ten rollermat i odpieniacz  ? 

Tak, rollermat i odpieniacz już mam. Coś nie tak z nimi? Oczywiście te wąskie przegrody będą dostosowane do mediów. 

Wersja 3. Podniesione przegrody o 5 cm. Zmieniona kolejność szyb za refugium by było obmywane.20221011_232759.thumb.jpg.0560466feb56dd6112a151cc43d81613.jpg

Wersja 4. Podniesione przegrody o 5 cm. Połączona komora spływu, odpieniacza, rollermata etc. Zmieniona kolejność szyb za refugium by było obmywane. 20221011_232826.thumb.jpg.a26d4df1e1fb4229abebfcd8648b69a0.jpg

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu rozdzielać przegród dla odpieniacza oraz rollermata. Jeśli zależy Ci na tym żeby zebrać jak najwięcej syfu w pierwszej komorze to wylot wody z niej do refugium daj górą. Dzięki temu resztki syfu które ominą rollermata osiądą na dnie pierwszej komory i nic nie poleci na glony. Dodatkowo możesz umieścić w komorze odpieniacza małą pompkę która będzie obmywać dno i gwarantuję Ci, że większość syfu który tam osiądzie trafi koniec końcem do odpieniacza.

Jeśli chodzi o wysokość przegród to w przypadku refugium komora powinna być dość wysoka. Uważam, że 20cm to za mało. Sam mam 30cm i jak glony zaczną rosnąć to nie jest to dla nich jakaś ogromna przestrzeń. A odpieniacz w poprzedniej komorze, tak jak pisali przedmówcy, zawsze może dać na podstawce.

Co do pompy to również zgodzę się z wcześniejszymi wypowiedziami, że przy takiej pompie nie osiągniesz nigdy założonej wartości, baa nawet rękę dam sobie uciąć że się do niej nie zbliżysz w połowie tego co założyłeś, nawet przy pracy pompy na 100%. Ja przy pompie 10k skręconej na 50% na 1m wysokości osiągam przepływ 2200L/h

A co do kulek to pomyśl o koszyku który będziesz w stanie wyjmować raz na jakiś czas żeby móc przeczyścić kulki. Są gotowe projekty na https://www.thingiverse.com/ ale nie wiem czy znajdzie się coś pod szerokość Twojej przegrody. Ja u siebie musiałem zaprojektować koszyk stricte pod moją przegrodę.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, MarcinH napisał:

Tak, rollermat i odpieniacz już mam. Coś nie tak z nimi?

Zupełnie nic . Tak tylko zapytałem,  bo ostatnio więcej szukam wiadomości o rollermatach . Mam pierwszą komorę razem z rollermatem , odpieniaczem i częścią ceramiki , potem mam komorę z pompą , dolewka i ceramiką . Pompę mam za mocną , ale kupiłem pod uwagę podłączenie filtrów.  Nie mam miejsca na refugium , bo sump za krótki.  Ale jeśli bym coś robił to tak jak napisałem.  

Zapytałem o roller bo w nim jak jest w sumpie chwilę dłużej zajmie Tobie wymiana rolki .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, R3BEL napisał:

Moim zdaniem nie ma sensu rozdzielać przegród dla odpieniacza oraz rollermata. Jeśli zależy Ci na tym żeby zebrać jak najwięcej syfu w pierwszej komorze to wylot wody z niej do refugium daj górą. Dzięki temu resztki syfu które ominą rollermata osiądą na dnie pierwszej komory i nic nie poleci na glony. Dodatkowo możesz umieścić w komorze odpieniacza małą pompkę która będzie obmywać dno i gwarantuję Ci, że większość syfu który tam osiądzie trafi koniec końcem do odpieniacza.

Jeśli chodzi o wysokość przegród to w przypadku refugium komora powinna być dość wysoka. Uważam, że 20cm to za mało. Sam mam 30cm i jak glony zaczną rosnąć to nie jest to dla nich jakaś ogromna przestrzeń. A odpieniacz w poprzedniej komorze, tak jak pisali przedmówcy, zawsze może dać na podstawce.

Co do pompy to również zgodzę się z wcześniejszymi wypowiedziami, że przy takiej pompie nie osiągniesz nigdy założonej wartości, baa nawet rękę dam sobie uciąć że się do niej nie zbliżysz w połowie tego co założyłeś, nawet przy pracy pompy na 100%. Ja przy pompie 10k skręconej na 50% na 1m wysokości osiągam przepływ 2200L/h

A co do kulek to pomyśl o koszyku który będziesz w stanie wyjmować raz na jakiś czas żeby móc przeczyścić kulki. Są gotowe projekty na https://www.thingiverse.com/ ale nie wiem czy znajdzie się coś pod szerokość Twojej przegrody. Ja u siebie musiałem zaprojektować koszyk stricte pod moją przegrodę.

Zwiększyłem wysokość do 30 cm wysokość przegród. Czy faktycznie jest konieczność takiego mielenia wody pomiędzy akwarium a sumpem? Co zyskuję jak przepompuję wodę 5, 10 czy 15 razy na godzinę? Do kulek natomiast planuje zakupić  stojak 4.3 cm szerokość więc idealny do 5 cm komory.

20221011_234820.thumb.jpg.11f933c5fe01fd939e9844f6ff600868.jpg

20221011_234805.thumb.jpg.455099c672f059d260d744b31e93d228.jpg

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam większą pompę, bo mam prosty sump , decyzje które podjęłem były brane pod co co mam i obsadę.  Ale również pod kwestię, konserwacji.  Dużo poczytaj i wybierz sam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, MarcinH napisał:

Czy faktycznie jest konieczność takiego mielenia wody pomiędzy akwarium a sumpem? Co zyskuję jak przepompuję wodę 5, 10 czy 15 razy na godzinę?

Wszystko zależy od tego co planuje się posiadać w sumpie. Jeśli rzeczywiści zdecydujesz się ją oprzeć o kulki oraz refugium to w tym przypadku mocny przepływ jak najbardziej jest wskazany. Zarówno kulki jak refugium lubą mocny przepływ.

8 godzin temu, MarcinH napisał:

Do kulek natomiast planuje zakupić  stojak 4.3 cm szerokość więc idealny do 5 cm komory.

Dobry pomysł :thumbup:


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MarcinH napisał:

Co do pompy przeczytałem sporo, że niema sensu bez powodu przerzucać wody pomiędzy zbiornikiem a sumpem.

To jest bardzo ciekawe stwierdzenie. Po co sump w takim razie?

11 godzin temu, MarcinH napisał:

bo uważam że coś tam papu musi do tych glonów docierać

Do glonów nic nie musi docierać w postaci zawiesiny. Glony wychwytują składniki rozpuszczone w wodzie. Nie potrzebują organiki do niczego, poza tworzeniem się złoża detrytusu osiadającego na glonach.

 

11 godzin temu, MarcinH napisał:

Po stratach wysokości podnoszenia, może zostanie 4500 litrów i wystaje mi się, że to powinno wystarczyć. Sump i rollermat i tak więcej nie przerobią, więc dlaczego pompować jeszcze więcej? Chyba, że się mylę?

Moim zdaniem to błędne rozumowanie. Zostanie nie 4500 a około 3000 realnie. Jeszcze raz. Zadaj sobie pytanie po co jest sump.

Fajne te statywy na kulki.

Tylko wydaje mi się, że będą one tamować wodę. Ale przy takiej małej pompie i tak małym przepływie to jest ok.

Projekt n4 jest moim zdaniem OK. Przy czym ja bym dał szybę na 22cm przed pompą, wyznaczy ci poziom wody w akwarium idealnie pod odpieniacz, nie będziesz musiał kombinować z żadnymi podstawkami. No chyba, że chcesz więcej wody dla glonó w refugium, wtedy 25cm jest ok. przy czym te 3 cm nie zrobią większej różnicy.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MarcinH napisał:

Czy faktycznie jest konieczność takiego mielenia wody pomiędzy akwarium a sumpem?

U mnie dopiero wymiana pompy z 7,2K na 15K pozwoliła pozbyć się problemów z poziomem fosforanów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie jestem na etapie zakupów i mam zamiar kupić 5000 albo 7000 na zbiornik 90x40x40. 
popatrz jakie przepływy mają zestawy firmowe. U mnie w max nano jest pompa 1000 na 75 litrów 

co do przegród ja bym zrobił po komorze spływu miejsce na kulki, później refugium i pompa. 
w takim układzie jeśli rolermat nie będzie wyrabiał to na kulkach położysz włókninę i glony będą czyste 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najporstszy sump. 3 przegrody i po problemie. 

1 komora roler + odpieniacz 

Przegroda od dna i za nia przegroda 4cm od dna.

Miedzy nie wkladasz półkę z kratki rastrowej i na nią kulki a na kulki morzesz dac włókninę. 

2 komora glony

Przegroda od dna niższa od pierwszej 

3 komora pompa


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może tak ? 

20221011_232826.thumb.jpg.a26d4df1e1fb4229abebfcd8648b69a0.jpg.8a415bbd156c3662a425d8b558ea1858.jpg

Kratka - Ruszt plastikowy czarny do cel ruszta kratka 7864693291 - Allegro.pl 

Dotniesz sobie pod wymiar przegrody . 

Co do przepływu przez media   ----    Chyba lepiej jak woda przepływa przez media w ten sposób( od dołu do góry  )  - dlaczego ? - Obmywa , pod kratką zostaje osad można sobie odessać wężykiem dekstrytus przy podmianie  . I co ważne media się nie zapychają syfem . Dlaczego tak nie inaczej , jak ci się znudzi refugium masz dalej sprawny sump bez przegród . Poszukaj sobie na YT gdzieś pokazywali refugium na zasadzie tzw. PRALKI . Bardzo fajnie się sprawdza .  Glony kręcą się w kółko jak w prace bęben .

EDIT- : znalazłem  -   ( napisy sobie może ustawić na PL ) 

Co do rusztowania - po co są otwory w kulkach ? - chyba żeby tam woda płynęła ?   wiec dajesz na kratkę i masz spokój i zapchaną cała przegrodę , tak wykorzystujesz tylko ułamek medium. 

Woda - z tego co wiem idzie po najmniejszym oprze wiec sam na dzień dobry ograniczyłeś wydolność medium jak tylko można  - mogę się mylić . 

Pozdr. AnT 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sump wygląda w zasadzie dokładnie jak zamieścił @AnT z tą drobną różnicą, że nie mam tej pierwszej przegrody z prawej tylko z komory odpieniacza woda górą od razu przelewa się do refugium. I jak dla mnie takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze.

Co do kulek to miałem kiedyś je luzem i przy wyjmowaniu/czyszczeniu straciłem masę nerwów, więc zdecydowałem się na jakiś stojak. Wydrukowałem coś takiego i od tej pory skończyły się problemy z czyszczeniem. Nie zauważyłem też żadnych skutków ubocznych jeśli chodzi o zastosowanie takiego rozwiązania względem zwykłego ułożenia ich na kratce.

image.png.83e424b8474c3e52f11ebf65df9b8c8e.png


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniach, mam dwóch faworytów do zwycięstwa. Wersję sumpa nr 3 i nr 5. Każda z wersji ma wydzieloną komorą na spływ wraz z rollermatem i osobną na odpieniacz. Uważam, że taki podział pozwoli mi zatrzymać najwięcej syfu w pierwszej komorze, gdyż taki mam cel. Wersja 5 ma dodatkową małą przegrodę na dodatkowe kulki Maxspecta. Proszę o ocenę, która wersja wg Was jest lepsza? Osobiście skłaniam się do wersji 5. Tylko chciałbym dorobić w tej wersji coś w rodzaju śluzy, która pozwoli mi wykonywać automatyczne podmiany wody bo bez śluzy każda z przegród będzie miała za mała pojemność. I jeszcze jedno pytanie, ile cm od dna podnieść te przegrody pod którymi ma płynąć woda?  Poproszę uwagi i sugestie :) 

Wersja 3

20221104_011250.thumb.jpg.e6304bd4effeda437316806c7c1774ba.jpg

Wersja 5

20221104_011547.thumb.jpg.23649fe2f4b73f165c4e79bcf73b9db0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, MarcinH napisał:

Proszę o ocenę, która wersja wg Was jest lepsza?

z dwojga złego 5. przerwy pod szybami daj takiej szerokości jak małe przegrody (3-5cm).


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja 3 przy posiadanym refugium moim zdaniem nie ma sensu, ponieważ komorę refugium masz połączoną bezpośrednio z komorą odpieniacza, a to oznacza że wszelkie życie które będziesz miał w komorze refugium prędzej czy później może w łatwy sposób trafić do pienidła.

Opcja 5 wygląda lepiej, ale jak dla mnie nadal są pewne kwestie o których bym dyskutował. Po pierwsze od razu usunąłbym przegrodę 2 (jedna przegroda na media w zupełności Ci wystarczy), a 3 wstawił w jej miejsce aby uzyskać więcej miejsca w refugium (nawet nie zdajesz sobie sprawy jak glony potrafią szybko rosnąć i te 5cm może Ci zrobić różnicę). Po drugie zupełnie nie rozumiem czemu przegrody 1,3 i 5 masz na tej samej wysokości? We wszystkich przegrodach uzyskasz ten sam poziom wody, a przecież woda ma się przelewać przez nie, a nie stać w miejscu...

image.thumb.png.2101ca190009af82439f17b2747f6dec.png


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.11.2022 o 09:27, R3BEL napisał:

Opcja 3 przy posiadanym refugium moim zdaniem nie ma sensu, ponieważ komorę refugium masz połączoną bezpośrednio z komorą odpieniacza, a to oznacza że wszelkie życie które będziesz miał w komorze refugium prędzej czy później może w łatwy sposób trafić do pienidła.

Opcja 5 wygląda lepiej, ale jak dla mnie nadal są pewne kwestie o których bym dyskutował. Po pierwsze od razu usunąłbym przegrodę 2 (jedna przegroda na media w zupełności Ci wystarczy), a 3 wstawił w jej miejsce aby uzyskać więcej miejsca w refugium (nawet nie zdajesz sobie sprawy jak glony potrafią szybko rosnąć i te 5cm może Ci zrobić różnicę). Po drugie zupełnie nie rozumiem czemu przegrody 1,3 i 5 masz na tej samej wysokości? We wszystkich przegrodach uzyskasz ten sam poziom wody, a przecież woda ma się przelewać przez nie, a nie stać w miejscu...

image.thumb.png.2101ca190009af82439f17b2747f6dec.png

Usuwając przegrodę 2 i przesuwając 3 na miejsce 2, która będzie od dołu, nie spowoduje, że woda będzie płynąć tylko górą w komorze odpieniacza jak pisali poprzednicy? Co do wysokości przegród to myślałem, że i tak woda się przelewa przez nie więc różnica wysokości nie jest wymagana? Czy może źle myślę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.