Skocz do zawartości
MarcinH

Prośba o uwagi do sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.11.2022 o 09:27, R3BEL napisał:

Opcja 3 przy posiadanym refugium moim zdaniem nie ma sensu, ponieważ komorę refugium masz połączoną bezpośrednio z komorą odpieniacza, a to oznacza że wszelkie życie które będziesz miał w komorze refugium prędzej czy później może w łatwy sposób trafić do pienidła.

Opcja 5 wygląda lepiej, ale jak dla mnie nadal są pewne kwestie o których bym dyskutował. Po pierwsze od razu usunąłbym przegrodę 2 (jedna przegroda na media w zupełności Ci wystarczy), a 3 wstawił w jej miejsce aby uzyskać więcej miejsca w refugium (nawet nie zdajesz sobie sprawy jak glony potrafią szybko rosnąć i te 5cm może Ci zrobić różnicę). Po drugie zupełnie nie rozumiem czemu przegrody 1,3 i 5 masz na tej samej wysokości? We wszystkich przegrodach uzyskasz ten sam poziom wody, a przecież woda ma się przelewać przez nie, a nie stać w miejscu...

image.thumb.png.2101ca190009af82439f17b2747f6dec.png

Akwarium urosło do wymiaru 160 cm x 75 cm x 60 cm stąd też urósł sump. Ostatecznie będzie mieć wymiary 120 cm x 50 cm x 40 cm. Przeanalizowałem raz jeszcze komory, ich ilość i wielkość i postanowiłem, że układ przegród zostanie jak w wersji 5 tylko dokonałem korekty wysokości przegród, patrząc od prawej 27 cm, 26 cm i ostatnia pompy 25 cm. Liczę, że różnice  1 cm wysokości na przegrodach będą wystarczające by woda płynęła a sama różnica wysokość jest na tyle niewielka, że powinno być cicho. Dwie najwyższe przegrody 30 cm służą tylko ograniczeniu wypłynięcia glonów jak woda splynie do sumpa. Przegrody te będą 3 cm podniesione od dna sumpa. Liczę, że tyle wystarczy. Jedynie co mnie martwi to dwie sprawy. Pierwsza to wielkość komory odpieniacza (szerokość tylko 20 cm). Odpieniacz który mam czyli Deltec 1455 SC wejdzie ale gdybym planował coś większego to już będzie problem. Stąd pytanie, czy zwiększyć kosztem refugium wielkość komory odpieniacza powiedzmy do 25 czy 26 cm (patrząc na parametry większych odpieniaczy)? Mam jeszcze drugie pytanie, czy wielkość komory pompy będzie wystarczająca do pompy jebao MDP-10 000? Boję się, czy tej wielkości pompa nie wypompuje całej wody z komory pompy, zanim ta znowu się do niej przeleje? Jakiś czas temu czytałam o podobnym przypadku na forum. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu moich powyższych  wątpliwości.

W załączeniu poprawiona wersja sumpa 5 MAX.

 

20221116_210621.jpg

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tą pierwszą komorę na kulki zrobił odwrotnie. Tak aby woda do niej wpadała górą. Na kulkach można wtedy umieścić watę. Wiem ze planujesz ralermata, ale może warto mieć taką opcję 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MarcinH napisał:

Jedynie co mnie martwi to dwie sprawy. Pierwsza to wielkość komory odpieniacza (szerokość tylko 20 cm). Odpieniacz który mam czyli Deltec 1455 SC wejdzie ale gdybym planował coś większego to już będzie problem. Stąd pytanie, czy zwiększyć kosztem refugium wielkość komory odpieniacza powiedzmy do 25 czy 26 cm (patrząc na parametry większych odpieniaczy)? Mam jeszcze drugie pytanie, czy wielkość komory pompy będzie wystarczająca do pompy jebao MDP-10 000? Boję się, czy tej wielkości pompa nie wypompuje całej wody z komory pompy, zanim ta znowu się do niej przeleje? Jakiś czas temu czytałam o podobnym przypadku na forum. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu moich powyższych  wątpliwości.

Gdybyś jeszcze nie miał tej przegrody między obiema komorami to nie byłoby obawy, że w przypadku zmiany odpieniacza coś większego Ci wejdzie, ale w tym wypadku 20cm to moim zdaniem zdecydowanie za mało (większe odpieniacze to szerokość rzędu 30cm szerokości), no chyba że w przyszłości będziesz w stanie wyciąć tą pośrednią szybę między rollermatem. Ja mam mniejsze akwarium i u mnie chodzi odpieniacz o wymiarach 30x25, to tak informacyjnie tylko.

Jeśli chodzi o komorę pompy to jak dla mnie jest ok. A wysokości obniżyłbym o 2cm, a nie 1cm, ale to już Twoja decyzja.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, R3BEL napisał:

Gdybyś jeszcze nie miał tej przegrody między obiema komorami to nie byłoby obawy, że w przypadku zmiany odpieniacza coś większego Ci wejdzie, ale w tym wypadku 20cm to moim zdaniem zdecydowanie za mało (większe odpieniacze to szerokość rzędu 30cm szerokości), no chyba że w przyszłości będziesz w stanie wyciąć tą pośrednią szybę między rollermatem. Ja mam mniejsze akwarium i u mnie chodzi odpieniacz o wymiarach 30x25, to tak informacyjnie tylko.

Jeśli chodzi o komorę pompy to jak dla mnie jest ok. A wysokości obniżyłbym o 2cm, a nie 1cm, ale to już Twoja decyzja.

Czyli co, zmniejszyć refugium kosztem komory odpieniacza powiedzmy o te 5 cm? Co do obniżenia wysokości o 2 cm to co mi da ten dodatkowy 1 cm? Pytam poważnie,  to na coś konkretnego wpłynie?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.10.2022 o 21:26, katani napisał:

Na akwarium 480l brutto masz za słabą pompę. Rozważ coś w okolicach 8(min)-12k. Sprawdzam... Theilling rollermat compact I ma natężenie przepływu 2000l/h. Ty montujesz pompę 6000l/h (moim zdaniem za małą). Jest w ogóle sens? To będzie filtrować małą część wody w twoim akwarium. Ja bym się nie bawił w taki mały filtr przy takim dużym akwarium, ale decyzja jest twoja. więcej będziesz miał zabawy z rozdzielaniem hydrauliki, dzieleniem przepływu, wymienianiem rolki niż rzeczywistego efektu filtrującego.

 

W związku z faktem, że akwarium się powiekszyło pompa ostatecznie dam pompę 10 000 l/h, tylko wtedy przy takiej wielkości akwarium i takim przepływie Theiling Rollermat Compact I który ma przepływ 2000 l/h faktycznie chyba już niema sensu bo jest już znacznie za mały. Stąd pytanie sprzedać i kupić coś większego,  jak większego to co polecasz, czy w ogóle odpuścić sobie rollermat? Chyba, że jednak rollermat to fajna sprawa i jednak warto iść w tego typu sprzęt? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MarcinH napisał:

W związku z faktem, że akwarium się powiekszyło pompa ostatecznie dam pompę 10 000 l/h, tylko wtedy przy takiej wielkości akwarium i takim przepływie Theiling Rollermat Compact I który ma przepływ 2000 l/h faktycznie chyba już niema sensu bo jest już znacznie za mały. Stąd pytanie sprzedać i kupić coś większego,  jak większego to co polecasz, czy w ogóle odpuścić sobie rollermat? Chyba, że jednak rollermat to fajna sprawa i jednak warto iść w tego typu sprzęt? 

Problem z rollerami jest taki, że nie ma dobrych rollerów fabrycznych pod większe przepustowości. Są duże pod oczka wodne itd, ale nie wiem, czy to się nadaje. Clarisea 5000 chyba ma największą przepustowość. Ja mam DIY zrobiony przez byłego forumowicza, jest dobry, ale nie bez wad. Szkoda, że np. @twistmannie wziął się za temat. A może wziął, ale miał problem z osiągnięciem akceptowalnej łatwości obsługi... Teoretycznie zrobienie takiego rollera, jak ten od paragona, tylko z pleksi, powinno być do zrobienia. Ja bym chętnie kupił.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, katani napisał:

Problem z rollerami jest taki, że nie ma dobrych rollerów fabrycznych pod większe przepustowości. Są duże pod oczka wodne itd, ale nie wiem, czy to się nadaje. Clarisea 5000 chyba ma największą przepustowość. Ja mam DIY zrobiony przez byłego forumowicza, jest dobry, ale nie bez wad. Szkoda, że np. @twistmannie wziął się za temat. A może wziął, ale miał problem z osiągnięciem akceptowalnej łatwości obsługi... Teoretycznie zrobienie takiego rollera, jak ten od paragona, tylko z pleksi, powinno być do zrobienia. Ja bym chętnie kupił.

Rollermaty firmy TROPIC CREATIONS ROLLER CLEAN 200 ROLLERMAT mają duże przepływy. Ten wyżej przywołany np. ma 5000 l przepływu. Czyli co zrobić w moim konkretnym przypadku, sprzedać ten mój mały i kupić większy? Chyba niema sensu montować u mnie tego o przepływie 2000 l/h. Jaką wydajność rollermata bym potrzebował pod pompę jebao 10 000 l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie o takim przepływie raczej celuj w coś ogarniającego 5000l/h. Ja u siebie mam również pompę 10k skręconą na 55% mocy i mam przepływ 2200l/h, przy którym Clarisea 5000 świetnie sobie radzi (rolkę zmieniam gdzieś raz na 1.5msc).


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.