Skocz do zawartości
Pitcraft

Zakładanie solniczki - pomoc przy wyborze sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ponieważ planuję założyć pierwszą solniczkę, proszę o pomoc w doborze/ocenie sprzętu na początek przygody. Wszelkie sugestie z uzasadnieniem mile widziane J

Planowana obsada to koralowce (miękkie, LPS), ukwiały, rurówki, kilka krewetek (np. sexy, czyszcząca), kraby (np. Calcinus), ślimaki (np. turbo, throchus, nasarius), 2-4 rybki (np. błazenki, babka, garbik).

Planowany sprzęt:

Zbiornik - 60x40x40/45/50 (?) w tym panel 10/11cm szerokości, 4 komory (1 – wata, Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere i Aquaforest Bio Fil , 2 - odpieniacz, 3 – pompa/ew. dodatkowe media filtracyjne i  4 -dolewka) – zaznaczam, że wielkość zbiornika dostosowana do możliwości postawienia (na wiekszy nie mam miejsca)

Odpieniacz - Tunze 9001/BOYU - BOOST SKIMMER 120 (?)

Pompka obiegowa – Eheim Compact 1000/ Tunze Pompa Silence 1073.008/ Jebao FA-1500 (?)

Oświetlenie - MAXSPECT MJ-L165 BLUE 65W

Falownik – Jebao SW-2 lub SOW-3

Dolewka – Aqua Trend Levelautomatic Eye

Sucha skała, piasek AF Bio Sand – 2-3 cm

Refraktrometr, testy: nh4 - s, no2 - s, no3 - s, kh – s, ca – c, mg – c, ph - phmetr, po4 – s (salifert/colombo)

Pytania:

1.      Jaka wysokość zbiornika najlepiej by się tu sprawdziła (40/45/50) – czytałem, że niższe lepiej się sprawdzają w kwestii docierania światła (ale przy wyższym większy byłby litraż)?

2.      Czy podział panelu 15/15/15/15 byłby odpowiedni, a może podzielić tylko na 3 części i w jakich proporcjach?

3.      Który z odpieniaczy – może jeszcze jakiś inny, który się zmieści i będzie w miarę cichy?

4.      Jaka pompa obiegowa o jakiej wydajności (cicha)?

5.      Jakie testy na początek (czy te co wymieniłem na początek wystarczą – resztę bym dokupił gdy zbiornik zacznie dojrzewać)?

6.      Czy lepszy jest refraktometr czy salimetr (np. SM-01)?

Z góry dziękuje za pomoc i sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Przemyśl czy będziesz chciał robić falowanie czy tylko cyrkulacje, jeżeli fala wchodzi w grę to zbiornik musi być odpowiednio wyższy względem spływu do panelu żeby nie wychlapało wody. Przy fali też najlepiej spływ bliżej środka, będzie mniej siorbało.

2. Ja bym zrobił 2 komory tylko, jak zrobisz 4 takie malutkie to jak coś wpadnie to ciężko będzie wydostać, jak zmienisz sprzęt to trzeba będzie wycinać bo braknie centymetra.

3. Tunze powinien być okej, ale przy tak małych konstrukcjach cudów nie będzie.

4. generalnie pompy DC ze sterowaniem będą cichsze, wydajność 800-1500L będzie ok.

5. NO3, KH, Ca moim zdaniem wystarczy, resztę użyjesz raz albo i nie. Jak korale zaczną rosnąć to możesz dokupić Mg. PO4 kropelkowe mają średnią skuteczność więc chyba nie warto.

6. Refraktometr szybki i prosty w obsłudze, szczególnie że salimetr mało nie kosztuje, co do jego skuteczności się nie wypowiem bo nie miałem styczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej zrobić zbiornik główny 40x40 i do tego panel 20x40, w tym dwie przegrody 20x20

mam pompę eheima tą co ty proponujesz u siebie, ogólnie jest cicha do puki nie włożę ją do panela. Dostaje jakiegoś rezonansu i zaczyna buczeć. Miałem też robić zbiornik z panelem ale jeśli ma być cisza to tylko sump. I tak odpieniacz będzie słychać gorzej niż pompę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Lurthel napisał:

2. Ja bym zrobił 2 komory tylko, jak zrobisz 4 takie malutkie to jak coś wpadnie to ciężko będzie wydostać, jak zmienisz sprzęt to trzeba będzie wycinać bo braknie centymetra.

3. Tunze powinien być okej, ale przy tak małych konstrukcjach cudów nie będzie.

4. generalnie pompy DC ze sterowaniem będą cichsze, wydajność 800-1500L będzie ok.

5. NO3, KH, Ca moim zdaniem wystarczy, resztę użyjesz raz albo i nie. Jak korale zaczną rosnąć to możesz dokupić Mg. PO4 kropelkowe mają średnią skuteczność więc chyba nie warto.

6. Refraktometr szybki i prosty w obsłudze, szczególnie że salimetr mało nie kosztuje, co do jego skuteczności się nie wypowiem bo nie miałem styczności.

W tych punktach zgadzam się z kolegą, jeśli  chodzi o odpieniacz to przemyśl taki na kostkę lipową. W kwestii dolewki - jeśli masz miejsce gdzieś nad akwarium (np w szawce) lub w pomieszczeniu obok, to warto przeanalizować dolewkę grawitacyjną

- na pływak. Nie musi być blisko akwarium- z akwarium wystarczy połączenie wężykiem 5-6 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na dolewkę, a tym bardziej na sumpa nie ma miejsca - dolewkę musi być w panelu, dlatego pytałem czy 3 czy 4 części. Przy 3 układ: 1 komora kulki maspecta i wata i w to zamontowany odpieniacz (bo zasysa od dołu jak mniemam) i wata na wierzchu od strony grzebienia coby nie chlupało, 2 komora maxpect, AF bio fil i pompa, 3 komora dolwka. I przy tym układzie pytanie w jakich proporcjach najlepiej? I jeszcze jedno pytanie przy refraktometr - jeżeli jest z kompensacją temperatury, a na skali ma napisane 20 stopni to trzeba przeliczać, czy nie i czy kalibrować RODI jak w instrukcji czy płynem kalibracyjnym na 35 promili?

Edytowane przez Pitcraft (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No szerokość panelu ma być dostosowana do sprzętu. Pytanie tylko czy więcej miejsca dla odpieniacza trzeba czy dla pompy - dlatego pytałem o proporcje.  Co do Tunze to już zgupiałem  - wg. rysunku od producenta jest wpływ od dołu (tam jest wlot do pompki), a w tunze 9004 jest górą... chyba że źle odczytuję lub modele są popitolone...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie masz rację, nie dopatrzyłem a myślałem ze to brat bliźniak 9004 tylko mniejszy, 

9001 ma zasys dołem 

a tutaj ciekawy temat 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem - trochę tych wątków tu jest, ale większość sprzed  kilku lat. Może od tego czasu coś się zmieniło (producenci poprawili swój sprzęt lub odwrotnie - jakość spadła). Dlatego też założyłem ten temat - nie z lenistwa, bo czytałem klika wątków na różne tematy dotyczące startu zbiornika, ale po pierwsze były sprzed kilku lat, a wiadomo, że nic nie stoi w miejscu i wiele się mogło zmienić w akwarystyce, po drugie czasami po przeczytaniu miałem większy mętlik niż przed czytaniem ;) Nie oczekuję np. że znajdę sprzęt totalnie bezgłośny, bo mam kilka kosteczek z krewetkami na przerobionych patach mini i wiem, że zawsze jest jakiś szum, chlupotanie - chodziło mi bardziej o porównanie z Waszych doświadczeń co cichsze i o odpowiedniej mocy, co najlepiej się sprawdzi w takim baniaku. Najbardziej liczę na poradę dotyczącą proporcji komór w panelu - czy ta pod odpieniacz powinna być największa, czy moze tam gdzie będzie pompa, a może wszystko jedno i mogą być po równo? Czy wydzielać jedną komorę pod same media filtracyjne (wtedy były by 4 komory), czy wystarczy wrzucenie ich do komór z odpieniaczem i pompą (i były by wtedy 3 komory)? Czy robi różnicę gdzie jakie media (np. tam gdzie odpieniacz kulki maxpecta, a tam gdzie pompa AF bio fil i miejsce na węgiel lub inne absorbenty)? Dolewka niestety, jak już pisałem, na tą chwile tylko w panelu (moze coś wykombinuje nim będe zamawiał szkiełko, ale musze przyjąć najgorszą wersję) - byle starczyła na kilka dni.

Także czekam na dalsze opinie i porady ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może panel jak u krzyśka: 150 litrów krzysiekob, Gdańsk - Akwaria 60 - 250 L - nano-reef.pl. Zbiornik by miał 60x40x50, 10 cm szerokości panel, na srodku „komin” z dolewką 10x15 (około 6l), po bokach pompy Tuzne Pompa Silence 1073.020 zasypane mediami, wyloty na wysokości 30-35 cm, na wierzchu owata (200g 20mm) jak u Krzyśka. Bez cyrkulatora i odpieniacza. Takie cuś - kwestia tylko wymiarów poszczególnych części, czy będzie to wystarczająca filtracja i jak skierować strumień wody - moze dać takie cuś:

 

A tak schematycznie by to wyglądało:

821141946_koral1.png.b6970708c8febfb8c9dcc75a2b77ecf8.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zostaw większe akwarium a do filtracji kup tidala na przykład 110. Są zbiorniki o wiele większe od tego co ty planujesz i tylko na tym jadą. Do tego odpieniacz tunze 9001 albo 9004. Łatwiejsze czyszczenie niż panela. Ewentualnie panel tylko jako dolewka 

jesli zrobisz panel po długości tak jak na tym twoim rysunku bardzo wąsko zostanie na skalę, taka kiszka. Ja mam max nano i tem jest 45x45x45 z tego panel 12 cm. Odliczając szkło realnie w środku zostaje 30 cm. Czyli bardzo mało miejsca. 
ja bym proponował panel na bocznej szybie chyba ze nie możesz. 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mazmaciek napisał:

A może zostaw większe akwarium a do filtracji kup tidala na przykład 110. Są zbiorniki o wiele większe od tego co ty planujesz i tylko na tym jadą. Do tego odpieniacz tunze 9001 albo 9004. 

Nie bardzo rozumiem jaka różnica czy akwarium szerokie na 30 i Tidal czy 40 i  panel. Chyba że Tidal 110 zajmuje z tyłu mniej miejsca niż 10 cm i tym zyskujemy na szerokości akwarium?

Edytowane przez Pitcraft (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://seachem.zendesk.com/hc/en-us/articles/360022289693-FAQ-What-are-the-dimensions-of-the-Tidal-110-filter-

Wg. danych producenta było by jednak raczej odwrotnie: d2+k-grubość szyby daje ponad 13 cm, czyli zamiast szerokości 30 cm było by 27 cm. Zapewniam, że jak wymyślę więcej miejsca to zamówię większy zbiornik. Na razie trzymajmy się wymiarów jakie mam do dyspozycji - 60x40x50 i w tych granicach planuję - dlatego zdecydowałem się na panel, w którym w takiej samej lub mniejszej niż w kaskadach odległości zmieści się więcej mediów. Również "sterowalność" kierunkiem przepływu wody jest większa w panelu niż w kaskadzie raczej. Chyba, że moje przemyślenia   są błędne, to proszę o uzasadnienie. Wiem że kiszka trochę wychodzi, dlatego spodobał mi się pomysł krzyśka - 2 pompy dmuchające w 2 miejscach dają lepszą cyrkulację niż przy kaskadzie i odpieniaczu. Panel boczny jest problematyczny o tyle, żeby miał sens trzeba go by było zrobić głębszy (20 cm?), a co za tym idzie zmniejsza się objętość samego zbiornika (panel z tyłu zostaje 90l, przy bocznym 80l).

Edytowane przez Pitcraft (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tkaim wymairze to sugeruję rozwiązanie jak ma kolega krzysiekob, link podał ktoś wyżej. U ciebie jak rozumiem będzie i tak podzielony z uwagi, że chcesz zbiornik dolewki w panelu. Zrób tak aby do komory dolewki weszło minimum te 6litrów wody na dolewkę, chociaż ja bym i tak poszukał miejsca gdzieś obok akwarium na jakieś wiaderko, u siebie mam po soli red sea wodę na dolewkę i stoi obok, a panel mam jak Krzysiek, beż żadnych przegród: pompa a obok media w koszyku i po całości grzebień. dzięki temu nie mam żadnego cyrkulatora więc pod ukwiały jak znalazł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

przy tkaim wymairze to sugeruję rozwiązanie jak ma kolega krzysiekob, link podał ktoś wyżej. 

 

zapisało cytat i edytować się nie da, nie wiem czemu... więc link sam podałem ;) Po założeniu swojego tematu dalej czytałem i trafiłem na wątek krzyśka i powstała 2 opcja :P Jak wymyślę dolewkę poza panelem, to na pewno będzie cały panel na filtrację. Pytanie czy zaplanowane wyloty są w dobrym miejscu... @Konrad_Wwa jak masz u siebie? Po bokach, na jakiej wysokości i jakie wyloty - z  regulowanym kierunkiem? No i media zasypane w koszach luzem czy w woreczkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Pitcraft napisał:

 

zapisało cytat i edytować się nie da, nie wiem czemu... więc link sam podałem ;) Po założeniu swojego tematu dalej czytałem i trafiłem na wątek krzyśka i powstała 2 opcja :P Jak wymyślę dolewkę poza panelem, to na pewno będzie cały panel na filtrację. Pytanie czy zaplanowane wyloty są w dobrym miejscu... @Konrad_Wwa jak masz u siebie? Po bokach, na jakiej wysokości i jakie wyloty - z  regulowanym kierunkiem? No i media zasypane w koszach luzem czy w woreczkach?

Ja mam jeden wylot zrobiony nad panelem, akwarium jest bardzo niskie i nie dało się zrobić wierconego. Z plusów jakie widzę to w każdym momencie mogę zmienić  miejsce wylotu i pompy jakby mi się coś ze skałą odmieniło, z minusów na pewno estetyka jest gorsza. Ja mam locline zakończony płaskim wylotem co daje szeroki strumień. Pompę mam sterowaną  chyba Jebao 2000l/h i leci jakieś 70% (mam tunze w zapasie, ten mniejszy model, ale w porównaniu z pompą niskonapięciową jest jak traktor).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Pompę mam sterowaną  chyba Jebao 2000l/h i leci jakieś 70% (mam tunze w zapasie, ten mniejszy model, ale w porównaniu z pompą niskonapięciową jest jak traktor).

DCP - 2500? Cyrkulator do tego czy sama pompa?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Pitcraft napisał:

DCP - 2500? Cyrkulator do tego czy sama pompa?

 

Nie pamiętam modelu musiałbym sprawdzić w domu, jadę bez cyrkulatora. Jeśli chcesz efekt bujania to musisz dodać cyrkulację

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bujanie nie jest konieczne - ma być dobrze zwierzaczkom. Wiadomo, że w warunkach domowych trudno o ideał i wszystko jest kompromisem, ale chciałbym połączyć estetykę z potrzebami zwierzaków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jak ja to zrobiłem podobne wymiary tylko niższe opisane w tym wątku: 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Menatay napisał:

Sprawdź jak ja to zrobiłem podobne wymiary tylko niższe opisane w tym wątku: 

 

:blink: teraz to już całkiem namieszałeś w głowie... Rozumiem, że hula Ci szkiełko bez odpieniacza, na jednej pompie i cyrkulatorze? To teraz pytanie co będzie miało lepszą wydajność filtracyjną - panel z podziałem na komory "tradycyjny" jak u Ciebie z cyrkulatorem, czy panel podobny jak u krzyśka z jedną komorą po środku (dolewka) i dwiema pompami, po bokach tej komory, z mediami filtracyjnymi i bez cyrkulatora...? Czy przegrody mają jakiś pozytywny wpływ na filtrację???

Edytowane przez Pitcraft (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem z wlasnego doswiadczenia. Zbiornik 60x40x37cm panel 9cm w srodku na sciance 40x37. Dwa wyloty z panelu ale jeden zaslepiony. Panel bez przegrod, Pompa sicce syncra 3.0, wklad zywa skala i kulki maxspecta w siatce, calosc w koszyczku z kratek rastrowych, bez odpieniacza i innych cudow, podmiany raz na dwa tygodnie, świece reef flare pro m,  polecam Ci rozwiazanie bez przegrod stalych bo ulatwi Ci to zycie przy sprzataniu itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad rok tak dziala i napewno nie wloze przegrod, nie ma takiej potrzeby w mojim przypadku przynajmniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam bez przegród, akwa od lutego i jakoś tam sobie leci chociaż ostatnio wybitny brak weny na prowadzenie zbiornika.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.