Skocz do zawartości
Geralt

Jak się tego pozbyć

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwny glon podobny nieco do cyjano. Walczę z tym od maja. Zniszczył mi wszystkie korale w akwarium został tylko jeden ukwiał dywanowy i ryby. Początkowo myślałem, że to cyjan więc zastosowałem Chemi clean ale niestety nic to nie dało. We wrześniu ciągu 1.5 miesiąca zrobiłem 4 podmiany. Na początku duża 160l ze zbiornika, gdzie SPS pięknie się rozwijają, potem trzy po 80l ze świeżą wodą. Wywaliłem cały piasek, ale był w miarę czysty, znaczy nie śmierdział nie był czarny. Wywaliłem siporax bo jego też podejrzewałem. I w sumie cała ta robota nic nie zmienia. Parametr są stabilne.Teraz po podmianach Ca i Mg są wysokie, ale były znacznie niższe i glony były. W październiku co tydzień robiona jest podmiana po 40l i przy tej okazji czyszczone glony ile się da i w ciągu trzech  dni jest to samo.

KH 7.8, PO4 0.07, NO3 3, Ca 450, MG 1400

 

IMG_0930.jpg

IMG_0925.jpg

IMG_0924.jpg


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie dojrzewanie. Okrzemki. Dużo zmian i podmian nie mających sensu w tym momencie. Muszą same zejść. Jak trwa to od maja to trochę długo. Mniej ingerencji. Robiąc duże podmiany nie zawsze będzie skutek który oczekujemy. Koralom nie pomogą za bardzo a trzeba szukać przyczyny dlaczego wyskoczyło. Jeżeli to nie jest dojrzewanie jak zaznaczyłem to przyczyna tkwi gdzie indziej.

Piasek to też nie wina. Aczkolwiek czytając forum dużo osób szuka tam problemu a to znaczy że nie mają pojęcia o biologi itd. Sam mam piach w swoim akwa 5.5 roku gdzie przez rok nie był ruszany, wpuściłem babkę i był 2 miesiące młyn PO4 na poziomie 0.03 i NO3 na pozimie 4. Akwarium jak żyje konsumuje nutrienty wręcz są im potrzebne. Sam anwet dozowałem NO3 z ręki. 

Edytowane przez Laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Geralt napisał:

Dziwny glon podobny nieco do cyjano. Walczę z tym od maja. Zniszczył mi wszystkie korale w akwarium został tylko jeden ukwiał dywanowy i ryby. Początkowo myślałem, że to cyjan więc zastosowałem Chemi clean ale niestety nic to nie dało. We wrześniu ciągu 1.5 miesiąca zrobiłem 4 podmiany. Na początku duża 160l ze zbiornika, gdzie SPS pięknie się rozwijają, potem trzy po 80l ze świeżą wodą. Wywaliłem cały piasek, ale był w miarę czysty, znaczy nie śmierdział nie był czarny. Wywaliłem siporax bo jego też podejrzewałem. I w sumie cała ta robota nic nie zmienia. Parametr są stabilne.Teraz po podmianach Ca i Mg są wysokie, ale były znacznie niższe i glony były. W październiku co tydzień robiona jest podmiana po 40l i przy tej okazji czyszczone glony ile się da i w ciągu trzech  dni jest to samo.

KH 7.8, PO4 0.07, NO3 3, Ca 450, MG 1400

 

IMG_0930.jpg

IMG_0925.jpg

IMG_0924.jpg

Kiedy baniak wystartował? 

Dino i cyjano.  

Resztę sam załatwiłeś.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 7 lat. Jakieś 4 lata temu wymieniłem skałę i przez te 4 lata było w miarę OK. Ja nie grzebię w akwarium bo nie mam na to czasu. Prędzej przez miesiąc nie zrobię podmiany nim coś do akwarium wleję w celu jego ratowania. W maju ten glon się pojawił. Początkowo nic nie robiłem poza tym, że zmniejszyłem światło. W czerwcu na trzy dni całkowicie zaciemniłem i dalej efektu nie było. Czyściłem tylko akwarium z tych glonów raz w miesiąc przy okazji podmiany w lipcu i sierpniu. Że efekt był żaden, a wszystkie korale jakie miałem to zdecydowałem się na drastyczne środki, czyli odessanie piasku bo i tak był zajęty przez te glony i ciężko go było czyścić. Siporax też wyeliminowałem bo PO4 było 0.00 NO3 było 1. Teraz bez spioraxu chodzi miesiąc i dawniej miewałem PO4 ponad 0.2 i glonów nie było w akwarium, a teraz jest znikomo, pisałem wyżej.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema Paweł. Kwas borowy plus woda utleniona. I to dawki końskie i puści. 

PW. 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj tematu o dino (Dinoflagellates).

Ustabilizuj parametry, nie daj zejść PO4 albo NO3 do 0.

Kuracja wodą utlenioną pomaga. Możesz zastosować dedykowane środki na dino.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arcadio napisał:

Poszukaj tematu o dino (Dinoflagellates).

Ustabilizuj parametry, nie daj zejść PO4 albo NO3 do 0.

Kuracja wodą utlenioną pomaga. Możesz zastosować dedykowane środki na dino.

 

8 godzin temu, AnT napisał:

Siema Paweł. Kwas borowy plus woda utleniona. I to dawki końskie i puści. 

PW. 

Właśnie jak przeglądałem Internet to wyglądało mi to na dino.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.