Skocz do zawartości
MarcinH

Zbiornik, duże problemy!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niestety po dwóch miesiącach po terminie umownym, przed dowozem (na szczęście na moją prośbę) otrzymałem zdjęcie mojego akwarium (160 cm x 60 cm x 50 cm). Okazało się, że jest inne niż zamawiałem. Brak komina zewnętrznego, brak czarngo lacobelu z tyłu, korona z czarnego locabelu nie jest koroną tylko szkłem naklejonym na wyższym akwarium, czyli nie pełni rolę korony tylko zakrywa część akwarium. Nie tego oczekiwałem i nie to zamawiałem. Dodatkowo sama pseudo korona zakrawa za dużo toni wodnej i nie zakrawa jak oczekiwałem akwaria od góry bo kończy się równo z nim. Jak się wklei grzebień to woda, tafla,  będzie z jakieś co najmniej 5 cm w w środku wysokości korony, porażka, rybki będą zasłonięte przez koronę. Mam też pytanie o wzmocnienia podłużne czy powinny być od szyby bocznej do bocznej? Nie będą powodować naprężeń na szybach bocznych a w konsekwencji ich pęknięcia? Akwarium 3 razy OW. Jeszcze jakieś uwagi? Pytam bo będę musiał podjechać do firmy bo czuję, że bez kolejnej wizyty się nie obędzie. Sorki za kiepskie zdjęcie ale dostałem tylko 1 takiej sobie jakości smsem.

Pozdrawiam Marcin 

20221103_163724.jpg

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matkoo boskooo :D
Co za partacz to robił ? Normalnie widzę kleksy silikony jak wklejali "koronę". 
Zapłacone już ? Odmówiłbym to od razu i leciał do porządnego szklarza.
Zresztą jak się coś zamawia i nie jest wykonane nawet w 30 procentach tak jak powinno być to nie ma o czym dyskutować. Jak też można zrobić komin wewnętrzny jak chce się zewnętrzny :D JOKE roku


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Aquaman napisał:

Matkoo boskooo :D
Co za partacz to robił ? Normalnie widzę kleksy silikony jak wklejali "koronę". 
Zapłacone już ? Odmówiłbym to od razu i leciał do porządnego szklarza.
Zresztą jak się coś zamawia i nie jest wykonane nawet w 30 procentach tak jak powinno być to nie ma o czym dyskutować. Jak też można zrobić komin wewnętrzny jak chce się zewnętrzny :D JOKE roku

To raczej nie kleksy tylko silikon pomiedzy szklem i koroną bo cała korona jest naklejona na akwarium. Ona nie wystaje nic, powyżej akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, MarcinH napisał:

To raczej nie kleksy tylko silikon pomiedzy szklem i koroną bo cała korona jest naklejona na akwarium. Ona nie wystaje nic, powyżej akwarium.

A Ty chciałeś koronę zdjemowaną z lacobelu ? Czy z innego materiału ?


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nad czym dyskutować, jeśli akwarium nie jest takie, jak zamawiałeś niech poprawiają. No chyba, że źle opisałeś projekt. Zakładam, że nie. Jeśli komin miał być zewnętrzny, to jest w środku, Błąd w sztuce.

Jaką wysokość ma komin? wygląda na sporo niżej niż rant akwarium.

Dlaczego zamówiłeś akwarium bez opaski wokół akwarium i dlaczego jest ona sporo niżej?

Kto ci to tak wykonał?

Ten czarny lacobel dookoła, to maskownica a nie korona.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Aquaman napisał:

A Ty chciałeś koronę zdjemowaną z lacobelu ? Czy z innego materiału ?

Korona miała być klejone z lacobelu w wysokości ok 12 do 15 cm ale miała zachodzić tylko kilka cm na akwarium by ukryć wzmocnienia i zasłonić część światła z lamp jak to standardowa korona. Natomiast ta korona nie spełnia tych funkcji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MarcinH napisał:

Korona miała być klejone z lacobelu w wysokości ok 12 do 15 cm ale miała zachodzić tylko kilka cm na akwarium by ukryć wzmocnienia i zasłonić część światła z lamp jak to standardowa korona. Natomiast ta korona nie spełnia tych funkcji. 

Ok już rozumiem. Nie zmienia to faktu, że wykonanie jest tragiczne.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, MarcinH napisał:

Korona miała być klejone z lacobelu w wysokości ok 12 do 15 cm

Ale miała być przyklejona, czy nakładana? Bo to teraz to padaka jest i ma na oko z 7cm a nie 12.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, katani napisał:

Nie ma nad czym dyskutować, jeśli akwarium nie jest takie, jak zamawiałeś niech poprawiają. No chyba, że źle opisałeś projekt. Zakładam, że nie. Jeśli komin miał być zewnętrzny, to jest w środku, Błąd w sztuce.

Jaką wysokość ma komin? wygląda na sporo niżej niż rant akwarium.

Dlaczego zamówiłeś akwarium bez opaski wokół akwarium i dlaczego jest ona sporo niżej?

Kto ci to tak wykonał?

Ten czarny lacobel dookoła, to maskownica a nie korona.

Projekt wykonawca opisywał sam, podczas mojej wizyty w firmie. Uważałem, że tak będzie najbezpieczniej i najmniej będzie błędów i niedomówień. Jak widać, niekoniecznie. Faktycznie, wszystko włącznie z kominek jakoś dziwnie nisko. Firma wzmocnienia miała wykonać sama, zgodnie ze sztuką, ze względu, że miał być komin zewnętrzny. A korona faktycznie bardziej za opaskę robi i to jeszcze strasznie nisko osadzoną i będzie zasłaniać mocno górę akwarium, gdzie pływają rybki. Firma twierdzi, że może zejść z ceny albo wykonać niby do dwóch tygodni nowe (termin umowny minął 20 sierpnia), więc pewnie się zrobi znowu z tego dwa miesiące. Zakupem tego potworka nie jestem zainteresowany a cierpliwości na kolejne czekanie już mam coraz mniej. Firma z Opolskiego mi wykonywała akwarium. Są producentem zbiorników, więc nie robił tego gość spod marketu. Nie wiem czy podawać nazwę firmy. Zaczekam może na rozwój zdarzeń :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, MarcinH napisał:

Projekt wykonawca opisywał sam, podczas mojej wizyty w firmie. Uważałem, że tak będzie najbezpieczniej i najmniej będzie błędów i niedomówień. Jak widać, niekoniecznie. Faktycznie, wszystko włącznie z kominek jakoś dziwnie nisko. Firma wzmocnienia miała wykonać sama, zgodnie ze sztuką, ze względu, że miał być komin zewnętrzny. A korona faktycznie bardziej za opaskę robi i to jeszcze strasznie nisko osadzoną i będzie zasłaniać mocno górę akwarium, gdzie pływają rybki. Firma twierdzi, że może zejść z ceny albo wykonać niby do dwóch tygodni nowe (termin umowny minął 20 sierpnia), więc pewnie się zrobi znowu z tego dwa miesiące. Zakupem tego potworka nie jestem zainteresowany a cierpliwości na kolejne czekanie już mam coraz mniej. Firma z Opolskiego mi wykonywała akwarium. Są producentem zbiorników, więc nie robił tego gość spod marketu. Nie wiem czy podawać nazwę firmy. Zaczekam może na rozwój zdarzeń :(

Taki zbiorniczek 2 miesiące robili ? :D Szybciej kupisz nowe akwarium i zrobisz sobie sam komin z koroną. 
Mi wywiercenie dziur i powklejanie wszystkiego zajęło kilka godzin... Więc nie marnuj czasu na inne firmy chyba, że w okolicy masz szklarza i zajmie mu to max 2-3 dni.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Aquaman napisał:

Taki zbiorniczek 2 miesiące robili ? :D Szybciej kupisz nowe akwarium i zrobisz sobie sam komin z koroną. 
Mi wywiercenie dziur i powklejanie wszystkiego zajęło kilka godzin... Więc nie marnuj czasu na inne firmy chyba, że w okolicy masz szklarza i zajmie mu to max 2-3 dni.

Ponad dwa miesiące to są po terminie. Akwarium zamówiłem 9 lipca 2022r. z terminem wykonania do 20 sierpnia 2022. Więc już sporo czekam. Tyle czasu po terminie, dziesiątki telefonów nieodebranych i w końcu dostałem takie oto foto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy w kominie są nawiercone otwory pod hydraulikę, może zapomnieli.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Arek77 napisał:

Ciekawe, czy w kominie są nawiercone otwory pod hydraulikę, może zapomnieli.....

To by było mistrzostwo świata :D

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MarcinH napisał:

Projekt wykonawca opisywał sam, podczas mojej wizyty w firmie. Uważałem, że tak będzie najbezpieczniej i najmniej będzie błędów i niedomówień.

pytanie, czy zaakceptowałeś projekt. Jeśli tak, to chcesz - nie chcesz, powinieneś wziąć akwarium lub zapłacić za przeróbki.

Spisałeś umowę? W umowie powinno być napisane, co kupujesz, jak akwarium będzie wykonane itd.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

pytanie, czy zaakceptowałeś projekt. Jeśli tak, to chcesz - nie chcesz, powinieneś wziąć akwarium lub zapłacić za przeróbki.

Spisałeś umowę? W umowie powinno być napisane, co kupujesz, jak akwarium będzie wykonane itd.

 

Projekt oki, tylko wykonanie niezgodne z projektem. Wykonawca stwierdził, że się pomylił, od tak i tyle. Może mi ktoś pokazać jak powinny wyglądać poprawnie wzmocnienia w zbiorniku 160 x 60 z 50 cm i na jakiej powinny być wysokości? Oraz na jakiej wysokości powinien być komin i jakiej długości grzebień do pompy (dam ostatecznie pompę jebao do 10 000)? Do pompy 6000 l chcieli wykonać grzebień tylko 30 cm, co wydaje mi się znacznie za krótki. Zbiorę to wszystko w kupę, podjadę do firmy, dam szczegółowych rysunek i będę liczyć na szczęście, że zostanie to teraz wykonane tak jak zamówiłem. Bo jak wcześniej wspomniałem firma zadeklarowała, że wzmocnienia i wysokość komina robią sami. Nie protestowalwm bo myślałem, że wiedzą co robią. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, MarcinH napisał:

Projekt oki, tylko wykonanie niezgodne z projektem. Wykonawca stwierdził, że się pomylił, od tak i tyle.

To niech poprawia.

7 godzin temu, MarcinH napisał:

Może mi ktoś pokazać jak powinny wyglądać poprawnie wzmocnienia w zbiorniku 160 x 60 z 50 cm i na jakiej powinny być wysokości?

Ja mam zbiornik 120x70x65, więc krótszy, ale szerszy i sporo wyższy. Ja mam wzmocnienia dookoła, na równi z szybą. Wzmocnienia nie mam tylko nad kominem. Uważam, że danie opaski dookoła jest super, bo można na niej coś położyć przy pracach akwarystycznych, do tego zapobiega chlapaniu wody. @norbi2222ma opaskę ciut poniżej, też jest super, Może jakbym robił drugie akwarium też dałbym z pół cm poniżej, wtedy rozlana woda z opaski ścieka z powrotem do akwarium. U mnie czasem na zerwnątrz. Przeczytaj ten temat: pierwszych kilka stron. Wzmocnienie poprzeczne, wydaje mi się, że jeśli w ogóle potrzebne to jedno wąskie. Jaką masz grubość szyby? Norbert ma akwarium o wymiarze: 160/100/60 i ma jedno wzmocnienie. W sumie u ciebie przy dużo węższym i dużo niższym chyba w ogóle bym nie dawał.

8 godzin temu, MarcinH napisał:

Oraz na jakiej wysokości powinien być komin i jakiej długości grzebień do pompy

komin zewnętrzny? Jeśli tak, to grzebień powinien mieć 30-40cm pod pompę 10k. Komin zrób sobie 4cm poniżej górnej krawędzi szkła, przy założeniu, że opaska będzie na równo. Opaska będzie ze szkła 12mm, komin spiętrzy wodę o 1 cm, wtedy prześwit będzie miał jeszcze 1.5-2cm przerwy między taflą a opaską. Jakie dasz cyrkulatory? Przy wavebox dałbym komin jeszcze 1cm niżej. Przy zwykłych będzie ok. Taką przerwę łatwo zakryć koroną tak, żeby światło nie przechodziło przez prześwit między wodą a koroną. Jakie chcesz daćwymiary komina zewnętrznego? Popatrz po forum na podobnej wielkości akwaria z kominami zewnętrznymi i wybierz coś dla siebie. Jakie wielkości otworów ci zaproponowali w kominie?

 

 

51125131856_a2d8cabaa3_b.jpg

 

 

 

Jaką grubość szkła wybrałeś?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez wzmocnienia mam pół cm poniżej krawędzi akwarium. 
szerokość grzebienia ja na twoim miejscu robił bym 40 albo nawet 50 cm. Ja w akwarium 90x40x40 mam grzebień 32 cm i wcale za dużo nie jest. Mam pompę 5000 skręconą na 50% i pompa podnosi wodę na półtora metra. 
Jeśli na tylnej szybie ma być czarny lacobel pomysł o grzebieniu Aqua medic z kieszenią https://coralland.pl/pl/p/Grzebien-przelewowy-50cm-Aqua-Medic/6092?gclid=CjwKCAjw8JKbBhBYEiwAs3sxN3UngwRzpmsGwTkQhwZ_i9dV3doUJ7YrZWFC4r-IBJURTqBPd9wDERoCc5UQAvD_BwE

fajnie reguluje się wysokość, grzebień wraz z kieszenią zakładany jest na lacobel, niby jest na szybę 3 mm ale ja włożyłem na standardowy 4mm. 
do czyszczenia grzebień wraz z kieszenią możesz wyciągnąć, nie musisz kleić. Tylko otwór na kieszeń w szkle musi być z centymetr większa niż w lacobel. 
Głębokość otworu na ten grzebień to chyba 8 cm, ja zrobiłem 7 i musiałem kombinować z uginaniem grzebienia. Moim zdaniem wygląda kozacko

294711F4-D2D3-4E38-B243-C98804180AF3.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.11.2022 o 09:07, katani napisał:

Jaką grubość szkła wybrałeś?

Zaproponowano mi grubość szkła 10 mm plus wzmocnienia niby wg norm. Czyli mam rozumieć, że wzmocnienia wokół mogą zastąpić te poprzeczne czy nie do końca? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy lacobel jakoś reaguje z wodą bądź wodą morską? Głównie chodzi mi o koronę z czarnego lacobelu, która nie będzie od wewnętrznej części akwarium (to co będzie nad akwarium) w żaden sposób zabezpieczona. Wiadomo To co będzie w akwarium jako tło, będzie wokół objechane silikonem a co z koroną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, MarcinH napisał:

Czy lacobel jakoś reaguje z wodą bądź wodą morską? Głównie chodzi mi o koronę z czarnego lacobelu, która nie będzie od wewnętrznej części akwarium (to co będzie nad akwarium) w żaden sposób zabezpieczona. Wiadomo To co będzie w akwarium jako tło, będzie wokół objechane silikonem a co z koroną?

Nie reaguje. Ja mam czarny na kominie. Dlaczego chcesz dawać lacobel od środka??


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Nie reaguje. Ja mam czarny na kominie. Dlaczego chcesz dawać lacobel od środka??

Nie do końca rozumiem pytanie albo ja nie do końca precyzyjnie opisałem jak to ma wyglądać. Chodziło mi o to, że korona będzie przyklejona na silikonie od zewnętrznej części akwarium ale to co będzie już wystawało nad akwarium, nie będzie już w żaden sposób zabezpieczone. Gdzieś tu na forum kiedyś wyczytałem, że lacobel nie może mieć styczności z wodą, chyba morską bo farba, którą pokryte jest szkło, coś tam reaguje, czy się niszczy, czy coś tam oddaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi właśnie szklarz odradził lacobel dawać do środka bo chciałem komin zrobić. Lacobel jest lakierowany i nie wiadomo czy czegoś może nie puścić. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Aquaman napisał:

Lacobel jest lakierowany i nie wiadomo czy czegoś może nie puścić. 

A ja słyszałem, że lacobel to dwie szyby sklejone z barwną folią pośrodku......(lub lakierowane pomiędzy warstwami).

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Arek77 napisał:

A ja słyszałem, że lacobel to dwie szyby sklejone z barwną folią pośrodku......(lub lakierowane pomiędzy warstwami).

Widocznie jaki szklarz taki lacobel :clowning


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wklejony lacobel od środka i wszystko żyje nic się nie dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.