Skocz do zawartości
Janusz81

Bordowe plamy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od nie dawna pojawiają się bordowe plamy na piasku i skale. Wyglądem przypominają cyjano, pod koniec dnia pojawiają sie na tym bąble powietrza.Ktoś podpowie co to i jak sie tego pozbyć? NO3 0.5, PO4 0.03

IMG-20221128-WA0000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile ma to akwarium? W znaczeniu kiedy było zalane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arek77 napisał:

Ile ma to akwarium? W znaczeniu kiedy było zalane?

Byla to przesiadka gdzieś na przełomie lipiec sierpień, wcześniej ok. 180l teraz 350.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zastoju wody w tym miejscu? Wstaw fotkę całego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Arek77 napisał:

Nie ma zastoju wody w tym miejscu? Wstaw fotkę całego zbiornika.

Niema zastoju, pojawia się to już na skałach również

20221112_154237.jpg

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mazmaciek napisał:

A co to za skala? 

W większości to co widać to marco rocks z erybki, troche ze starego zbiornika skały fiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez mam takie plamy czasami na skale base rock, na sztucznej nie występuje. Przypuszczam ze skala coś oddaje. Może i u ciebie tak jest 

Ale na moje oko to cyjano, może być wymieszane z dino i dlatego są bąble 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi to wygląda na cyjano ale zmyliły mnie te bąble powietrza dlatego pytam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że masz słaba cyrkulację w zbiorniku, oraz nic nie przekopuje Tobie piasku, który zbiera tylko detrytus. Od lipca proces się tylko pogłębia i teraz są efekty. Czy na skalę osada się detrytus? Jeśli tak stopniowo zaczopował skalę i przy tym dostęp do tlenu dla bakterii, które nie mają czym oddychać i giną. Nutrienty są nisko i bakterie nitryfikacyjne z denitryfikacyjnymi ustapily pola cyjano bo nie mają się czym żywić a ich kultura jest zbyt słaba.  Cyjano zaczęło się żywić fosforem z OSADÓW i dlatego się tak pięknie rozrasta. Ma boskie warunki do rozwój.. :) odwróć proces. Zrób wielkie sprzątanie. Sumpa, komina, mechanicznie usuń cyjano odsysają. Odmuchaj skały falownikiem z detrytusu. Zobacz jak mocno jest zabrudony piach. Czy nie jest zaczopowany. Ja stopniowo się go pozbyłem. Podaj bakterie. Zadbaj o mikro robaczki w zbiorniku i ślimaki. Jak masz mało robali w zbiorniku to zwieź od ludzi. Ślimaki kopiące. Rozgwiazda która miesza piach. Kraby które obgryzają skalę. Dobre bakterie ro microbactr7 - poczytaj o nich. Zwiększ przepływ w zbiorniku wymieniaj często watę. I dodaj życia oraz światła.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, akwa144 napisał:

Zakładam że masz słaba cyrkulację w zbiorniku, oraz nic nie przekopuje Tobie piasku, który zbiera tylko detrytus. Od lipca proces się tylko pogłębia i teraz są efekty. Czy na skalę osada się detrytus? Jeśli tak stopniowo zaczopował skalę i przy tym dostęp do tlenu dla bakterii, które nie mają czym oddychać i giną. Nutrienty są nisko i bakterie nitryfikacyjne z denitryfikacyjnymi ustapily pola cyjano bo nie mają się czym żywić a ich kultura jest zbyt słaba.  Cyjano zaczęło się żywić fosforem z OSADÓW i dlatego się tak pięknie rozrasta. Ma boskie warunki do rozwój.. :) odwróć proces. Zrób wielkie sprzątanie. Sumpa, komina, mechanicznie usuń cyjano odsysają. Odmuchaj skały falownikiem z detrytusu. Zobacz jak mocno jest zabrudony piach. Czy nie jest zaczopowany. Ja stopniowo się go pozbyłem. Podaj bakterie. Zadbaj o mikro robaczki w zbiorniku i ślimaki. Jak masz mało robali w zbiorniku to zwieź od ludzi. Ślimaki kopiące. Rozgwiazda która miesza piach. Kraby które obgryzają skalę. Dobre bakterie ro microbactr7 - poczytaj o nich. Zwiększ przepływ w zbiorniku wymieniaj często watę. I dodaj życia oraz światła.  :)

cyrkulacja to 2x tunze 6045 i pompa DCP6500,  waty nie mam jest rollermat bubble magnus arf m. Bakterie leje co tydzień microbe lift  special bled. Co do życia to jest rozgwiazda piaskowa, ślimaków turbo to chyba na setki, jest też dużo kiełży wieloszczetow itp. piasek przy przesiadce dałem w całości nowy aragonit KZ bardzo niewiele raczej tylko dekoracyjnie poniżej 1cm warstwa. O tych bakteriach nie słyszałem, poczytam. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Janusz81 napisał:

 

cyrkulacja to 2x tunze 6045 i pompa DCP6500,  waty nie mam jest rollermat bubble magnus arf m. Bakterie leje co tydzień microbe lift  special bled. Co do życia to jest rozgwiazda piaskowa, ślimaków turbo to chyba na setki, jest też dużo kiełży wieloszczetow itp. piasek przy przesiadce dałem w całości nowy aragonit KZ bardzo niewiele raczej tylko dekoracyjnie poniżej 1cm warstwa. O tych bakteriach nie słyszałem, poczytam. Dzięki

Nie czepiam się. Pytasz to pise jak jest. Te falowniki są za słabe na Twój zbiornik. Ja w 200l mam 2x jebao rw8 i obiegową jebao 10000. Jak bym wstawił Twoje falowniki to.. Kiepsko temat widzę. Skoro rośnie dino to znaczy że ma na czym.. Czyli osadzający się detrytus. Na piachu i skałach. Dino pojawia się w zbiornikach z niskimi parametrami bo u mnie też się pojawia. Ale jest czymane w ryzach. Np. Na makro glonach gdzie cyrkulacja jest słaba i coś zalega. Ale nigdy w miejscach z dobra cyrkulacja. A tymbardzie nie postępuje jak u Ciebie. Przeglądnij akwaria takie topowe z forum.. Chłopaki mają potężne cyrkulatory i mega lampy. I im rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, akwa144 napisał:

Nie czepiam się. Pytasz to pise jak jest. Te falowniki są za słabe na Twój zbiornik. Ja w 200l mam 2x jebao rw8 i obiegową jebao 10000. Jak bym wstawił Twoje falowniki to.. Kiepsko temat widzę. Skoro rośnie dino to znaczy że ma na czym.. Czyli osadzający się detrytus. Na piachu i skałach. Dino pojawia się w zbiornikach z niskimi parametrami bo u mnie też się pojawia. Ale jest czymane w ryzach. Np. Na makro glonach gdzie cyrkulacja jest słaba i coś zalega. Ale nigdy w miejscach z dobra cyrkulacja. A tymbardzie nie postępuje jak u Ciebie. Przeglądnij akwaria takie topowe z forum.. Chłopaki mają potężne cyrkulatory i mega lampy. I im rośnie.

Nie mówię że jest wystarczająco, po prostu napisałem co mam w tej chwili. Falowniki juz nie najnowsze i tak przydałoby sie wymienić. A co byś polecił do tego zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, akwa144 napisał:

Nie czepiam się. Pytasz to pise jak jest. Te falowniki są za słabe na Twój zbiornik. Ja w 200l mam 2x jebao rw8 i obiegową jebao 10000. Jak bym wstawił Twoje falowniki to.. Kiepsko temat widzę. Skoro rośnie dino to znaczy że ma na czym.. Czyli osadzający się detrytus. Na piachu i skałach. Dino pojawia się w zbiornikach z niskimi parametrami bo u mnie też się pojawia. Ale jest czymane w ryzach. Np. Na makro glonach gdzie cyrkulacja jest słaba i coś zalega. Ale nigdy w miejscach z dobra cyrkulacja. A tymbardzie nie postępuje jak u Ciebie. Przeglądnij akwaria takie topowe z forum.. Chłopaki mają potężne cyrkulatory i mega lampy. I im rośnie.

?? 

Ja w 250L mam falowniki 2x4000. I to skręcone do połowy  :) Chyba, że masz same SPS-y i Ci nie szarpie miekasów. Żadnego DIno u siebie nie widzę :) "Wincyj" ślimaków albo babkę bym wrzucił.

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej za pytać co jest dawane . Po szybach i pompach widać że za dużo. 

I jest efekt uboczny.

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Aquaman napisał:

?? 

Ja w 250L mam falowniki 2x4000. I to skręcone do połowy  :) Chyba, że masz same SPS-y i Ci nie szarpie miekasów. Żadnego DIno u siebie nie widzę :) "Wincyj" ślimaków albo babkę bym wrzucił.

Najłatwiej by było coś zaproponować i jednach tak nie idzie. Trzeba spojrzeć na akwarium morskie jak na żywy system w którym jeden zły element ma wpływ na resztę. Chciałbym Tobie zaproponować mój film. Może nie mówca że mnie żaden ale po nim myślę że trochę się Tobie rozjaśni jakie powinny być cyrkulatory itp.. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest piasek czy syf na dnie ? I dlaczego drugi cyrkulator nie chodzi ?


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Nie lepiej za pytać co jest dawane . Po szybach i pompach widać że za dużo. 

I jest efekt uboczny.

Po przesiadce niema sps dlatego amino i balling nie leci jest tylko ABC aquaforest lane z reki polowa dawki. Tzn. 10ml tygodniowo

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.