Skocz do zawartości
MarcinH

Prośba o uwagi do obsady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zanim czekam na akwarium, postanowiłem z grubsza ogarnąć obsadę do mojego zbiornika. Jak kiedyś wspominałem, zależy mi na lekkiej, przestrzennej konstrukcji skalnej z dużą ilością małych, najlepiej mikro rybek. Będę oryginalny i w zbiorniku nie chcę w ogóle żadnych pokolców bo zależy mi na zachowaniu skali, czyli by rafka wyglądała na większą, właśnie poprzez wpuszczenie tylko małych rybek. Liczę, że dzięki temu będzie mogło ich być trochę wiecej :)  

Więc tak, akwarium będzie o wymiarach 160 x 75 x 60 cm plus sump 120 x 50 x 40.

Planowana obsada (ślimaków nie ująłem, oczywiście będą różnorakie):

Amblygobius yanoi                                        1

Apogon cyanosoma                                      4

Apogon Leptacanthus                                   4

Apogon Margaritophorus                             4

Apogon parvulus                                            4

Calcinus elegans                                            1

Chromis vanderbilti                                       4

Chrysiptera parasema                                   2

Clibanarius tricolor                                        1

Ecsenius Stigmatura                                     1

Ecsenius Melarchus                                      1

Eviota pellucida S                                          1

Gobiodon citrinus                                          1

Gobiodon histrio                                            1

Gobiodon okinawae                                      1

Gobiodon strangulatus                                 1

Nemateleotris magnifica                              2

Paguristes cadenati                                      1

Paragobiodon lacunicolus                           1

Pseudocheilinus hexataenia (rozbójnik)    1

Ptereleotris zebra                                           1

Stonogobiops nematodes                            1

Synchiropus Splendidus                               1

Trimma cana                                                  1

Trimma tevegae                                             1

Chromis retrofasciata                                   4

Nemateleotris decora                                   2

Alpheus randalli                                             1

Chromis viridis                                              4

Archaster angulatus                                     1

Neopetrolisthes oshimai                             1

Stenopus Hispidus                                       1

Starałem się poszukać jak najmniejszych rybek. Poczytałem trochę o każdej i wydaje mi się, że chyba będą do siebie pasować, aczkolwiek doświadczenia praktycznego z morskim akwarium nie miałem, część rybek jak widzę też jest niedostępna i nie wiadomo czy będzie dostępna ale powiedzmy to jest obsada docelowa do osiągnięcia na dłuższą metę, która mi się podoba wizualnie. Gdyby przyszło z czegoś zrezygnować to myślę w pierwszej kolejności zrezygnuję z 

Nemateleotris magnifica 2 szt.

Nemateleotris decora 2 szt.

Nie wiem jak z gobidonami czy się nie będą trzaskać?  

Proszę o ocenę, uwagi co do ilości, których ryb mniej, ktorych wiecej z czego zrezygnować no i oczywiście krytykę :) 

Pozdrawiam Marcin 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty serio chcesz wrzucić 50 ryb do akwarium 700l brutto?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Michał zobacz na większe akwa . i ile tam pokolcow śmiga. 

Tu sama drobnica . 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, katani napisał:

Ty serio chcesz wrzucić 50 ryb do akwarium 700l brutto?

Raczej listę uważam za wyjściową do dyskusji co dodać co ująć, czego z czym nie łączyć. Ślizg raczej będzie 1 max 2 tu na liście jest kilka by było z czego wybierać. Pragnę zauważyć również, że ludzie w mniejszych zbiornikach mają kilka pokolców, niektóre wielkości karpia plus stadka anthiasów a tu część rybek jest wielkości neonek :) rybki będą dokładne sukcesywnie jak będzie "za gęsto" to poprzestanę na mniejszej ilości aczkolwiek uważam, że przy takiej drobnicy nie powinno być za gęsto :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec : jeśli można . 

Apogony które masz na liście , może być problem z krewetkami (oprócz Hispidus i Symbiotycznych ) sam miałem taki przypadek parę lat temu  ,widziałem jak sobie trzymał krewetkę w 1/4 wystawała z pyska .

Dlatego też może być dalszy problem z Eviota i Trima  są małe wiec praktycznie jako pokarm dla tych wyżej ,ale mogę się mylić .  

Eviota i Trima , Gobiodon  - to trzeba korali wiec okres zakupowy późniejszy , wiec się już połapiesz co z czym się gryzie ;)  

Oprócz tego te wszystkie Apogony  mogą się wytłuc i zostanie para - tak czy siak . 

Babki pływające w toni  lubią pływać w stadach wiec , min. 6 szt

Chromis virdis -  tak samo , na noc chowają się w korale - fajny widoczek . Ale też tak przy takim akwa około 20 szt. 

Jak będzie mnie j będą osowiałe i chowały się po akwa widok marny 

Co do babek symbiotycznych + plus krewetki są na liście ale lepiej szukać parami na sklepach ,albo samemu dobierać .

Parasemy - no cóż rozbójnik (ryba która gryzie rękę która ją karmi )   

Hexa - bym sobie darował , tak samo jak i kraby . 

I oby się udało wszytko dostać z listy  ,choć mało co z niej zostało . 

Pozdr . 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast hexy przemyśl chrysusa albo iridisa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, AnT napisał:

Wiec : jeśli można . 

Apogony które masz na liście , może być problem z krewetkami (oprócz Hispidus i Symbiotycznych ) sam miałem taki przypadek parę lat temu  ,widziałem jak sobie trzymał krewetkę w 1/4 wystawała z pyska .

Dlatego też może być dalszy problem z Eviota i Trima  są małe wiec praktycznie jako pokarm dla tych wyżej ,ale mogę się mylić .  

Kurcze starałem się wyszukać rybek,  których wielkość nie przekracza 7 cm by wszystko było do siebie zbliżone gabarytowo I by nic się nie zjadało. W sumie z apogonów to tylko Apogon cyanosoma ma wielkość do 7 cm reszta to 4 do 5/6cm, już nic chyba mniejszego nie znajdę. Jaki gatunek apogona wszamał tą krewetkę i co to była za krewetka?

21 godzin temu, AnT napisał:

Eviota i Trima , Gobiodon  - to trzeba korali wiec okres zakupowy późniejszy , wiec się już połapiesz co z czym się gryzie ;)  

Jestem świadom.

21 godzin temu, AnT napisał:

Oprócz tego te wszystkie Apogony  mogą się wytłuc i zostanie para - tak czy siak . 

Wszędzie, gdzie czytałem, pisze by apogony trzymać w grupach i, że są spokojne, więc faktycznie może być z nimi taki problem? Zależy mi by stworzyć coś na wzór małych ławic, małych rybek. (Anthiasy są już dla mnie za duże). Chyba, że brać tylko po 2 szt zamiast grupy 4 bądź 6 szt?

21 godzin temu, AnT napisał:

Babki pływające w toni  lubią pływać w stadach wiec , min. 6 szt

Przemyślę temat co do ilości ale jak już to raczej max 4 szt by faktycznie wszystkiego nie było za dużo. 

21 godzin temu, AnT napisał:

Chromis virdis -  tak samo , na noc chowają się w korale - fajny widoczek . Ale też tak przy takim akwa około 20 szt. 

Jak będzie mnie j będą osowiałe i chowały się po akwa widok marny 

Chromisy sa dosyć duże już i stadko 20 szt znacznie uszczupli mi limit innych małych rybek a zależy mi bardzo na różnorodności biologicznej by wyglądało to wszystko jak faktyczny wycinek rafy z małymi rybkami pływającymi wokół, nie za dużej,  lekkiej konstrukcji skalnej. Pewnie założę jeszcze wątek o skale jak to ugryźć i zapodam jakąś fotkę o co mi chodzi z prośbą o rady co i jak. Co do chromisów jeszcze to nawet tu na forum czytałem, że to właśnie one często się dzielą na grupy i się wybijają i ostatecznie i tak zostanie jedna bądź dwie sztuki. Prawda czy faktycznie tak się zdarza? Jak tak to jak temu zapobiec? 

21 godzin temu, AnT napisał:

Co do babek symbiotycznych + plus krewetki są na liście ale lepiej szukać parami na sklepach ,albo samemu dobierać .

Jaką babkę (najlepiej nie za dużą w miarę odważną i nie robiacą super zadymy) wybrać? Tak samo jaką krewetkę do niej dobrać, również by była nie za duża, fajnie ubarwiona i w miarę odważna, by było ja widać?

22 godziny temu, AnT napisał:

Parasemy - no cóż rozbójnik (ryba która gryzie rękę która ją karmi )   

To co, zrezygnować? Ładna rybka. Chyba, że jest jakiś gatunek spokojniejszy?

22 godziny temu, AnT napisał:

Hexa - bym sobie darował , tak samo jak i kraby . 

Kurcze starsznie mi sie podoba Hexa a do tego jest raczej jedną z mniejszych ryb jeśli chodzi o wargatków do tego jest pożyteczna. Może jak kupię najmniejszą i wpuszczę ją jak będzie już część obsady to będzie spokojniejsza i nie będzie robić problemu? Co do krabików, strasznie mi się podobją i od kiedy zapragnałem mieć akwarium to były dla mnie nr 1 na liście obsady. Samych krabów jest masa. Jakie będą najmniej problematyczne i nie za duże (ogólnie chyba za duże to one nie są)? Zależy mi by były kolorowe jakiś czerwony i niebieski mi się marzy :)

22 godziny temu, AnT napisał:

I oby się udało wszytko dostać z listy  ,choć mało co z niej zostało . 

Z tym znalezieniem może być problem bo tak patrząc na po sklepach to jest bida z nędzą, nic niema. Patrząc zaś na ceny korali to jakiś kosmos.

Bardzo dziękuję za dogłębną analizę tematu, właśnie o takie rzeczowe informacje mi chodziło by z pełną świadomością dokonać wyboru obsady, nie w oparciu tylko o opisy z neta ale również w oparciu o konkretną wiedzę praktyczną. 

Pozdrawiam Marcin  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w niecałe 400 L pływało 14sz Chromis Virdis i to bardzo długo i się tłukły. 

 

IMG_20140514_193222.thumb.jpg.45bbf7aaf099413b09ad7dd5db756990.jpg


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest tak, że ryby które potrafią się zawzięcie zwalczać, robią to przy małych ilościach. Jak wpuścisz 4 chromisy, to agresja rozkłada się na 4. 3 zamęczą czwartego, potem zostaną dwa jako parka. Jak będziesz miał kilkanaście, to agresywny osobnik gania kilka sztuk i się nie zamęczy.

To samo wszystkie chrysiptery. Jedna w akwarium może ganiać inne rybki. Dwie - to przepis na zgon jednej z dwóch. Ale jak masz bardzo duże akwarium (patrz @Beti ), to możesz wpuścić 10 sztuk, będą się przeganiać, ale każda zajmie kawałek skały i będzie spokój. Lepiej zrobić stadko 10 sztuk jednego gatunku, niż 3 stada różnych po 3-4. Wtedy ryby zachowują się naturalnie i pływają w toni. 3 małe stadka i wszystkie ryby mogą siedzieć w skale, o ile w naturze nie tworzą wspólnych stad. Na przykład w naturze Chromis dimidata pływa razem z Pseudanthias squamipinnis, Jest spora szansa, że w akwarium też będą pływać razem. Natomiast dimidata też trzeba minimum kilkanaście sztuk bo są w stosunku do siebie agresywne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.