Skocz do zawartości
harnas

Dolewka ze sterowaniem RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam zestawu do dolewki, aby zbierac wode w duzym zbiorniku RO. Wazne aby to byl sprawdzony uklad i mogl sterowac elektrozaworem, oraz zeby nie mial zbyt wielu zabezpieczen (szczegolnie z timerem).

W ostatnim czasie kupilem dolewke Apex i Tunze. Obie maja zabezpieczenie, ze nie pozwalaja dolewac dluzej niz 10 minut. Ja potrzebuje duzo wiecej czasu aby napelnic zbiornik RO wiec oba dolewki sie nie nadaja..

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proponuję pływak do zbiornika , który będzie wyłączał przekaźnik , a przekaźnik elektrozawór. Można zrobić na dwóch pływakach , max i min wody w zbiorniku. Proste , tanie i działa.

Nie lepiej RO bezpośrednio do  sumpa , a zbiornik wykorzystać na podmianki. Ja tak mam 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, JerzyB napisał:

 

Nie lepiej RO bezpośrednio do  sumpa , a zbiornik wykorzystać na podmianki. Ja tak mam 

 

Seb też tak miał na bagienku i dwa razy wszystko stracił. Słaby pomysł z tym bezpośrednim laniem RO do systemu, po co kusić los? Zbiornik na dolewkę podzielić na pół.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Jacek56 napisał:

Seb też tak miał na bagienku i dwa razy wszystko stracił. Słaby pomysł z tym bezpośrednim laniem RO do systemu, po co kusić los? Zbiornik na dolewkę podzielić na pół.

@Jacek56  Może rozwiń temat . jak można stracić wszystko. Jedyne co mi przychodzi do głowy , to że mu dolewka przelała. Ja mam takie rozwiązanie , że mi to nie grozi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, JerzyB napisał:

@Jacek56  Może rozwiń temat . jak można stracić wszystko. Jedyne co mi przychodzi do głowy , to że mu dolewka przelała. Ja mam takie rozwiązanie , że mi to nie grozi.

Miałem w ten sposób zrobioną dolewkę przez 7-8 lat. Dwa elektrozawory szeregowo, podpięte pod timera, to po stronie wody surowej. Po stronie RO dolewka grawitacyjna.   Po tych 7-8 latach obydwa elektrozawory zawiesiły się w pozycji załączenia i w tym samym czasie puściła jakaś uszczelka w pływaku.... Dobrze, że byliśmy w tym czasie w domu. Jakie jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia? Pewnie znikome, a jednak się stało.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Danielj napisał:

Jakie jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia? Pewnie znikome, a jednak się stało.

Elektrozawór z zabezpieczeniem czasowym (nie timerem a zabezpieczeniem zapobiegającym zbyt długiemu czasowi dolewania), przy dolewce podłączonej bezpośrednio do sumpa. Odciek odpieniacza podpięty pod kanalizację w opcji przepłukiwanie kubka odpadem RODI. Dodatkowo w formie zabezpieczenia pływak elektroniczny odcinający dolewkę na wypadek zwiększenia się poziomu wody w sumpie... Taki układ kilkukrotnie spowodował spadek zasolenia w systemie choć to brzmi nieprawdopodobnie to tak się stało u znajomego, oczywiście podczas nieobecności akwarysty w domu.

@Tester
Bartku 100% zabezpieczenia to daje w tym przypadku tylko brak dolewki... ale niesie to za sobą gorsze skutki. Elektrozawór zawsze może się zawiesić, zawsze może się uszkodzić mając dwa jeden za drugim jak często kontrolujesz każdy z osobna. Pozostawiając to samemu sobie prędzej czy później dochodzi do przelania dolewki. Dokładanie zaworu pływakowego z dolewki grawitacyjnej w jakimś stopniu zmniejszy ryzyko ale nie do 0%, przelew sumpa do kanalizacji przy dolewce bezpośredniej wydaje się być opcją must have - ale i to nie da nam 100% zabezpieczenia... Opcja z osobnym zbiornikiem wydała mi się być najbezpieczniejszym rozwiązaniem - dlatego nie zdecydowałem się na dolewkę bezpośrednią. W razie wpadki wleję XX litrów RODI i się woda skończy. Zasolenie spadnie ale nie osiągnę zbiornika słodkowodnego.

@harnas
Z tego co rozumie to potrzebujesz czegoś co zapobiegnie przelaniu przy uzupełnianiu zbiornika RODI
W moim przypadku sprawdził się zawór pływakowy + przelew z tego zbiornika do kanalizacji. Filtr RODI wisi za akwarium otwieram zawór napełniam do full zamykam zawór i tak raz na 1-1,5 tygodnia. Dolewka brutto ma około 70 litrów  jestem w stanie napełnić ją do pułapu 60 litrów powyżej jest pływak + kolejne 5litrów wyżej odpływ do kanalizacji.  (oczywiście przed kanalizacją mam syfon) Ze zbiornika dolewki do sumpa pompuje Aqua Trend Milestone (co pewien czas wymaga nowej pompy - ale tu obstawiam iż spowodowane jest to wysokością podnoszenia).

Bezpieczniejszego rozwiązania nie rozkminiłem. Choć wcześniej pokój z akwarium i pomieszczenie poniżej kilkukrotnie podtopiłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle razy ktoś się zalał a tu dalej temat jak bumerang .

Proszenie się o kłopoty tylko . Ile razy  słyszałem tak ,atak dwa zawory itp i  ale  zalało - czemu  :blink:

Nie ma czegoś takiego jak 100 % .  

Najprościej to przy projektowaniu Sumpa dodać przegrodę na wodę RO I tak dolewać raz na tydzień wodę .

Tak że nawet jak pompa się zablokuje to tak sump to przyjemnie nic się nie stanie  ,jak do tego się wyłączy obieg to i tak to zostanie w sumpie  albo pompa na dolewaniu sie zepsuje to szybka wymiana choć mój stary aquael 400 już parę lat tak służy na ro . 

Wystarczy raz na tydzień dolać wodę do przegrody i tyle . 

Nawet jak jedziemy na wakacje to nic się nie dzieje , ta osoba co karmi rybki to mam popatrzeć czy jest woda jak nie to tylko to dodatkowo trochę dolać i tyle .

Oczywiście jest niebezpieczeństwo że rozwalimy szybę sumpa  przy dolewaniu wody ;) .

 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

Dwa zawory jeden za drugim dadzą praktycznie 100% zabezpieczenia.

A czy przypadkiem Seb nie miał właśnie takiego rozwiązania i stało się to, o czym wspomina powyżej Jacek? Pamiętam że zebrał wodę, wyłączył światło i ... przyjechał na zlot.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, AnT napisał:

Tyle razy ktoś się zalał a tu dalej temat jak bumerang .

Proszenie się o kłopoty tylko . Ile razy  słyszałem tak ,atak dwa zawory itp i  ale  zalało - czemu  :blink:

Nie ma czegoś takiego jak 100 % .  

Najprościej to przy projektowaniu Sumpa dodać przegrodę na wodę RO I tak dolewać raz na tydzień wodę .

Tak że nawet jak pompa się zablokuje to tak sump to przyjemnie nic się nie stanie  ,jak do tego się wyłączy obieg to i tak to zostanie w sumpie  albo pompa na dolewaniu sie zepsuje to szybka wymiana choć mój stary aquael 400 już parę lat tak służy na ro . 

Wystarczy raz na tydzień dolać wodę do przegrody i tyle . 

Nawet jak jedziemy na wakacje to nic się nie dzieje , ta osoba co karmi rybki to mam popatrzeć czy jest woda jak nie to tylko to dodatkowo trochę dolać i tyle .

Oczywiście jest niebezpieczeństwo że rozwalimy szybę sumpa  przy dolewaniu wody ;) .

 

 

 

@AnT. Ja nad wył. pływakowym który steruje elektrozaworem mam zamontowany pływak który zamyka zawór czterodrożny. W razie awarii elektrozaworu woda się lękko podniesie i RO wyłącza zawór czterodrożny . Sprawdzone i działa.od paru lat.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, JerzyB napisał:

@AnT. Ja nad wył. pływakowym który steruje elektrozaworem mam zamontowany pływak który zamyka zawór czterodrożny. W razie awarii elektrozaworu woda się lękko podniesie i RO wyłącza zawór czterodrożny . Sprawdzone i działa. 

Tak czy siak , za dużo kombinowania . Ale niech działa jak najdłużej i oby się nie zawiesiło . 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://drive.google.com/file/d/1ObuZmOEdXkPL_AzFxJBO4ZA9KVCxMXgf/view?usp=sharing

Moje udokumentowane rozwiązanie użytkuję od 2014, jak widać po wpisach. Sama dolewka powstała w 2010 i działa do dnia dzisiejszego :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AnT napisał:

Tak czy siak , za dużo kombinowania . Ale niech działa jak najdłużej i oby się nie zawiesiło . 

To jest mechaniczne zabezpieczenie i działa . Spłuczką w WC też możesz zalać mieszkanie , i co ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, JerzyB napisał:

Spłuczką w WC też możesz zalać mieszkanie , i co ?

Spłuczka ma zabezpieczenie również , nadmiar wody spłynie bezpośrednio do kibelka :) także nie zalejesz , no chyba że wcześniej go zapchasz :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam zbiornik dolewki 50 l osobny koło sumpa , codziennie dolewam około 15 litrów świeżej  RO i to jest 100% Sump zaprojektowany z nadwyżka przyjęcia wody na około +200 litrów ( nadmiar do przesady)

wspomniane wyżej rozwiązania wielu z forumowiczów stosuje ale pamietajmy ze zawsze może się coś wydarzyć ( samoloty maja potrójne zabezpieczenia i tez ulegają awarii) :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziemy tak  ostrożni to wrócimy do średniowiecza. Moim zdaniem dolewka ma być automatyczna , a nie wiadrami nosić wodę . Moje rozwiązanie sprawdza się w 100% .Myślę też że 2 zawory robią swoje , ale jak się do nich nie zagląda to po co 2 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Tester napisał:

Dwa zawory jeden za drugim dadzą praktycznie 100% zabezpieczenia.

Mam taki  elektrozawór podwójny od 12-15 lat i jak na razie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu zalałem podłogę. Całe szczęście syn w środku nocy wstał do toalety i zobaczył że przedpokój pływa. Obeszło siębez strat. Zabezpieczenie zawór 4drożny i pływak. Pływak pękł po 5 latach i RO lała się z szafki na podłogę. Wolę nie wiedzieć, co by było, jakby to się stało bezpośrednio do zbiornika i na wakacjach. W akwarium by był cmentarz i jeszcze pozalewani sąsiedzi + mieszkanie do remontu.

Normalnie zawsze włączam filtr, nalewam dolewkę do pełna i zakręcam zawór. Tym razem zapomniałem i zostawiłem.

Nie ma 100% zabezpieczeń. To nie kwestia statystyki, czy szczęścia. To kwestia czasu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, katani napisał:

W zeszłym tygodniu zalałem podłogę. Całe szczęście syn w środku nocy wstał do toalety i zobaczył że przedpokój pływa. Obeszło siębez strat. Zabezpieczenie zawór 4drożny i pływak. Pływak pękł po 5 latach i RO lała się z szafki na podłogę. Wolę nie wiedzieć, co by było, jakby to się stało bezpośrednio do zbiornika i na wakacjach. W akwarium by był cmentarz i jeszcze pozalewani sąsiedzi + mieszkanie do remontu.

Normalnie zawsze włączam filtr, nalewam dolewkę do pełna i zakręcam zawór. Tym razem zapomniałem i zostawiłem.

Nie ma 100% zabezpieczeń. To nie kwestia statystyki, czy szczęścia. To kwestia czasu.

I dlatego nie czekamy aż sie zepsuje tylko wymieniamy, co jakiś tam czas. Ale z tym pływakiem to nie rozumiem , że pękł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie nastraszyliscie...zrobie przelew ze zbiornika RO do scieku aby uchronic sie przed zalaniem w przypadku zablokowania elektrozaworu. 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem automatyczną dolewkę ro tunze z tym ze dolewala mi wodę do zbiornika na dolewkę a tam była druga dolewka prosto do sumpa . Chulalo mi tak rok dopóki nie zalałem akwarium . Okazało sie ze padł czujnik dolewki ro i jak byłem na urlopie zaczęła dolewać z 200 litrów miałem na podłodze . Na szczęście miałem kamerę i szybko odkryłem awarie . Nigdy więcej dolewki automatycznej ro 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, harnas napisał:

To mnie nastraszyliscie...zrobie przelew ze zbiornika RO do scieku aby uchronic sie przed zalaniem w przypadku zablokowania elektrozaworu. 

Ja mam wyloty rewizyjne do kanalizy z sumpa i z zbiornika na solankę,już się przydała bo pływak powiesiłem poza akwarium.Jak pisałem,elektrozawór mam podwójny i pływak też podwójny,ale faktycznie może warto to jeszcze zdublować.Miałem kiedyś kupić czujnik zalania,ale jakoś tego zaniechałem i chyba sobie jednak zamówię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, harnas napisał:

To mnie nastraszyliscie...zrobie przelew ze zbiornika RO do scieku aby uchronic sie przed zalaniem w przypadku zablokowania elektrozaworu. 

Jak masz taką możliwość, to zdecydowanie bym tak zrobił, jeśli filtr miałby być cały czas pod ciśnieniem.

1 godzinę temu, inmar napisał:

Ja mam wyloty rewizyjne do kanalizy z sumpa i z zbiornika na solankę,już się przydała bo pływak powiesiłem poza akwarium.Jak pisałem,elektrozawór mam podwójny i pływak też podwójny,ale faktycznie może warto to jeszcze zdublować.Miałem kiedyś kupić czujnik zalania,ale jakoś tego zaniechałem i chyba sobie jednak zamówię.

Problem w tym, że jak RO będzie się lała, i potem rewizją do kanalizacji to spadnie zasolenie i wszystko w kibel. Ale mieszkania przynajmniej nie zalejesz. Moim zdaniem lepiej mieć duży zbiornik na dolewkę, taki, żeby wystarczył na urlop, ale na tyle duży, żeby cała zawartość się zmieściła w obiegu (sumpie). Ja mam u siebie dolewkę 50l, sump to przyjmie nawet przy zatrzymanym obiegu. Ale nie starczy na 2 tygodnie urlopu. Zazwyczaj wtedy proszę kogoś, żeby przyszedł odkręcił i później po kilku godzinach zakręcił filtr.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2022 o 11:58, Jacek56 napisał:

https://drive.google.com/file/d/1ObuZmOEdXkPL_AzFxJBO4ZA9KVCxMXgf/view?usp=sharing

Moje udokumentowane rozwiązanie użytkuję od 2014, jak widać po wpisach. Sama dolewka powstała w 2010 i działa do dnia dzisiejszego :) 

Co to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr na żywicę DI, jeden z elementów mojej dolewki.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.