Skocz do zawartości
MarcinH

Czym pompować wodę RO pomiędzy piętrami?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję pomocy w rozwiązaniu problemu. W piwnicy przed zmiękczaczem planuje zamontować centralę RO+DI + zbiorniki do tego ok 100 - 120 l. Akwarium będzie w biurze na parterze. Pod akwarium będą dwa zbiorniki na RODI, jeden to delewka, drugi do automatycznych podmian (może półautomatycznych bo wąż trzeba wrzucić do kibelka) i teraz pytanie jak do tych zbiorników dostarczyć (pompować wodę?) Noszenie we wiadrach odpada bo będzie tego łącznie ponad 100 l jak dobrze pamiętam i nie będę z tym latać między piętrami. Założenie było takie, że chciałem w zależności od potrzeb podłączyć, powiedzmy raz w tygodniu coś na zasadzie małego wężyka jak do RO i np. pompką do RO pompować wodę RO do zbiorników ale wyczytałem, że pompka do RO do działania potrzebuje minimalnego ciśnienia więc kicha z moim misternym planem (chyba, że są takie pompki, które tego nie wymagają?). Stąd pytanie, czy jest jakaś mała pompka, zdolna pompować wodę na wysokość ok 400 cm i wydajności (nie musi być dużej,  wystarczy mi nawet 100 l/h? Poczekam sobie zanim się uzupelnią zbiorniki, bądź w tym czasie zrobię sobie serwis zbiornika). Każda pomysł i sugestia mile widziana. Od razu odpowiadam, nie, nie mogę dać osmozy i zbiorników w inne miejsce tak jak pewnie większość  z Was, ze względu na żonę, która i tak już patrzy jakbym Jej połowę rodziny wymordował :/

Pozdrawiam Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że "małej pompki", która podniesie Ci wodę na 4 m nie znajdziesz. Trzeba szukać wśród typowych obiegówek i to dość mocnych. Jakiś czas temu zmieniałem pompkę, która doprowadzała mi wodę z sumpa do szczepkarium - różnica poziomów to około 35-40 cm. Padła mi poprzednia - Hydor Pico 1000. 1000 l/h i 70 cm podnoszenia, pchała na tyle mocno, że musiałem dławić zaworkiem, bo robiła mi pralkę w Zoasach. Potem kupiłem o "jedno oczko" słabszą Hydor Pico 750. 650l/h, podnoszenie niby 40 cm, ale w ogóle nie była w stanie wpompować wody. Ostatecznie skończyłem na sterowalnej Jebao DCS-1200 i jestem zadowolony.

Zasadniczo chodzi o to, że większość, o ile nie wszystkie małe pompki nie mają miejsca na wirnik o odpowiedniej konstrukcji, który tłoczyłby wodę na tyle mocno, żeby dotarła na wysokość 4 m. Do tego musisz doliczyć straty od wysokości, bo jeżeli producent deklaruje podnoszenie 4 m, to przy bardzo sprzyjających warunkach na tych 4 m przepływ będzie praktycznie zerowy. Dlatego według mnie coś od Jebao DCP-6500 w górę. Chyba, że są jakieś inne rozwiązania. Teoretycznie można by to wtłoczyć pompa perystaltyczną (taką, które są w pompach dozujących) o odpowiedniej mocy. Reef Factory mają taką większą pompę dozującą. Jest szansa, że dałaby radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Obiegowa pompa odpada bo za mało wody . Tylko pompy perystaltyczne , lub membranowe , jak kolega napisał np. taka https://allegro.pl/oferta/pompa-dozujaca-membranowa-5-l-god-5-bar-fpm-10640594913

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, MarcinH napisał:

Znalazłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/perystaltyczna-pompa-dozujaca-o-duzym-przeplywie-12910970509 przepływ 0,5 l/min czyli 30 l /h. Mgło być lepiej ale i tak chyba nie jest źle. Chyba się nada, co myślicie?

Twój filtr RO ma taką wydajność ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, JerzyB napisał:

Twój filtr RO ma taką wydajność ? 

A co ma wydajność filtra RO do tej pompki? Proszę przeczytać do czego ją potrzebuję, do pompowania wody RO ze zbiornika z piwnicy do zbiornika na parterze pod akwarium by nie nosić wiader :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MarcinH napisał:

A co ma wydajność filtra RO do tej pompki? Proszę przeczytać do czego ją potrzebuję, do pompowania wody RO ze zbiornika z piwnicy do zbiornika na parterze pod akwarium by nie nosić wiader :)

To zmienia postać rzeczy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze taką pompę, Tunze 5000.020 Pompa do Osmolatora o następujących parametrach

Pompa dozująca z napięciem niskowoltowym 3-12V DC dla Osmolatora.
wydajność przy 11V i wężu średnicy  4mm: 
- 0,9m - 100l/h 
- 1,4m - 80l/h 
- 1,9m - 58l/h

max wysokość podnoszenia 3,6m

Gdybym powiedzmy zbiorniki/beczki ustawił na podwyższeniu ok 1m to może by "dosikało" wodę RODI w jakimś rozsądnym czasie na parter do kolejnego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem będzie kapać z tej pompy przy ustawieniu max na wysokość kilku metrów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@MarcinH znalazł już pompę , i moim zdaniem jest to dobry wybór.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Kolego ale ta pompka nie da rady na dłuższą chwile pompować wody, po pierwsze jak zawsze parametry producenta sa zawyżone, po za tym  ta pompka jest generalnie średniej jakości, potrafi się zawieszać, a jak będzie miała podać na max wysokość to zwyczajnie siadzie w momencie, przerabiałem ja u siebie kilkukrotnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kokomag napisał:

Sorry Kolego ale ta pompka nie da rady na dłuższą chwile pompować wody, po pierwsze jak zawsze parametry producenta sa zawyżone, po za tym  ta pompka jest generalnie średniej jakości, potrafi się zawieszać, a jak będzie miała podać na max wysokość to zwyczajnie siadzie w momencie, przerabiałem ja u siebie kilkukrotnie

Jeśli sprawdzałeś u siebie , i tak jest to rzeczywiście .:bangheadTa pompa jest droga , ale da rady.:)https://allegro.pl/oferta/pompa-dozujaca-membranowa-5-l-god-5-bar-fpm-10640594913

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nie warto kombinować, po prostu pompka do filtra RO. 
one mają ciśnienie 5-6 barów co spokojnie wystarczy. Tylko wydajność słaba bo około litra na minutę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mazmaciek napisał:

A może nie warto kombinować, po prostu pompka do filtra RO. 
one mają ciśnienie 5-6 barów co spokojnie wystarczy. Tylko wydajność słaba bo około litra na minutę. 

Też nad tym myślałem na początku ale proszę sprawdzić jak one działają, do działania wymagane jest minimalne ciśnienie na wlocie. Dlatego taka pompka się nie sprawdzi bo sama chyba nie zassie wody a dodatkowo pewnie czujnik niskiego ciśnienia ją wyłączy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pompy membranowe . potrafią tłoczyć na dużą odległość. Ja mam dwie takie https://www.poolshop.pl/pompy-dozujace-membranowe/1299-pompa-membranowa-prominent-beta-bt4a.html o wydajności 19L/h

Mam je  podpięte pod automatyczna podmianę wody w akwa.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, bo nie dokonca chyba rozumie zamysl, w piwnicy bedzie system rodi i zbiorniki na wode, ktora bedzie dalej przepompowana dalej na pietro do zbiornikow pod akwarium tak? jesli tak to zwykla pompa obiegowa wystarczy, tylko i tak musisz miec plywak z kazdym ze zbiornikow, jedyne co to w zbiorniku z rodi trzeba tak ustawic wszystko aby pompa byla ciagle zanurzona i po problemie, chyba ze zbiorniki beda tylko pod akwarium? nie masz miejsca zeby dac filtr rodi w szafce pod akwarium? no chyba ze bedziesz mial filtr znacznych gabarytow?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, JerzyB napisał:

Witam

Pompy membranowe . potrafią tłoczyć na dużą odległość. Ja mam dwie takie https://www.poolshop.pl/pompy-dozujace-membranowe/1299-pompa-membranowa-prominent-beta-bt4a.html o wydajności 19L/h

Mam je  podpięte pod automatyczna podmianę wody w akwa.

Pozdrawiam

Wg opisu ta pompa ma 7 l/h więc dla mnie za mało. Fajnie gdyby temat uzupełnienia zbiorników można ogarnąć w godzinę max półtorej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, MarcinH napisał:

Wg opisu ta pompa ma 7 l/h więc dla mnie za mało. Fajnie gdyby temat uzupełnienia zbiorników można ogarnąć w godzinę max półtorej.

Pompy są o różnej wydajności , ale to drogi interes. Może obiegówka Deltec potrafi wiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, kokomag napisał:

mam pytanie, bo nie dokonca chyba rozumie zamysl, w piwnicy bedzie system rodi i zbiorniki na wode, ktora bedzie dalej przepompowana dalej na pietro do zbiornikow pod akwarium tak? jesli tak to zwykla pompa obiegowa wystarczy, tylko i tak musisz miec plywak z kazdym ze zbiornikow, jedyne co to w zbiorniku z rodi trzeba tak ustawic wszystko aby pompa byla ciagle zanurzona i po problemie, chyba ze zbiorniki beda tylko pod akwarium? nie masz miejsca zeby dac filtr rodi w szafce pod akwarium? no chyba ze bedziesz mial filtr znacznych gabarytow?

 

Chodzi o to, że jest żona, która musi o zaakceptować wszystko :) do tego ja również jestem estetą i chciałbym by było ładnie i schludnie :) Tak jarałem się budową domu i, że w końcu będzie bez teściów, że jakoś nie pomyślałem o akwarium i nie mam jako tako przygotowanego miejsca z wodą i kanalizacją (podłogi , ściany już wykończone). Nie będę też mieć mojego wymarzonego akwarium trójstronnego w salonie po długości jak snocho :( tylko w biurze, zwykłe ustawione standardowo. Łazienkę mam obok ale w stylu loft, ogólnie pusto i nie mam gdzie postawić/powiesić całej graciarni RODI plus beczka/beczki na zapas w razie W. W piwnicy w kotłowni (raczej maszynowi :))mam miejsce i tam chciałbym produkować wodę RODI i potem szybka akcja, mały wężyk, godzinna akcja i woda przepompowana do zbiornika na podmianę i dolewki. Zwijam wężyk i znowu mam czysto:) tak sobie to wymyśliłem i myślę, że ta pompa Tunze podoła, skoro jest przewidziana jej praca w takim zakresie wysokości, tym bardziej, że będzie działała ok 2 godzin na tydzień, może dwa tygodnie, wyjdzie w praniu, więc za dużo nie będzie miała do roboty. Na pewno zdam relację :) Zbuduję coś na zasadzie stelaża, że filtr RODI na dole, nad nim zbiornik na wodę, więc może zmieszczę się znacznie poniżej maksymalnej wysokości podnoszenia pompy by miała jak najlżej w tej ciężkiej pracy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki ten baniak wielki będziesz miał? 
 

szczerze mówiąc jak dla mnie skoro nie masz podłączonego dopływu wody i kanalizacji przy baniaku to ja bym sobie dał spokój z automatyczną podmianką, a do dolewki porostu wodę sobie produkował w piwnicy do zbiornika i nawet jakbyś miał te wiaderko co drugi dzień dolać to nie jest problem jak na mój gust, a tak wogóle to ten wężyk do pompowania wody do biura to masz jak pociągnąć czy za każdym razem poprostu chcesz to rozkładać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, kokomag napisał:

A jaki ten baniak wielki będziesz miał? 
 

szczerze mówiąc jak dla mnie skoro nie masz podłączonego dopływu wody i kanalizacji przy baniaku to ja bym sobie dał spokój z automatyczną podmianką, a do dolewki porostu wodę sobie produkował w piwnicy do zbiornika i nawet jakbyś miał te wiaderko co drugi dzień dolać to nie jest problem jak na mój gust, a tak wogóle to ten wężyk do pompowania wody do biura to masz jak pociągnąć czy za każdym razem poprostu chcesz to rozkładać? 

Główny baniak 160 x 75 x 60 cm.

Sump 120 x 50 x 40 cm

Zbiornik do podmian 80 x 17 x 55 cm

Dolewka 40 x 17 x 60 cm

Więc trochę więcej tej wody niż wiaderko co drugi dzień.

Tak rozwinę wężyk, wleję wodę i zwinę sobie bez noszenia wiader, taki jest plan :D

Rozłożenie wężyka i złożenie to kilka sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to naprawde nie kombinuj tylko pompa obiegowa weżyk akwarystyczny najlepiej 16mm, i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomieszczenie z akwarium nie znajduje sie nad lokalem z filtrem rodi?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, kokomag napisał:

Ok to naprawde nie kombinuj tylko pompa obiegowa weżyk akwarystyczny najlepiej 16mm, i tyle

Co polecasz konkretnego? Chciałbym to w miarę tanio ogarnąć. Wydaje mi się, że nic tańszego i lepszego niż ta pompka Tunze 5000.020 nie znajdę. 

9 godzin temu, kokomag napisał:

pomieszczenie z akwarium nie znajduje sie nad lokalem z filtrem rodi?

 

 

Niesty pomieszczenie z akwarium i piwnica to dwa różne skrzydła budynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.