Skocz do zawartości
MarcinH

Hydraulika - prośba o rady i pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Ponawiam prośbę, czy ktoś może mi doradzić jak ma rozwiązane oddzielne zasilanie filtrów, etc.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na osobnej pompie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.01.2023 o 13:40, katani napisał:

Na osobnej pompie.

Planuję na osobnej pompie. Tylko zastanawiam się jaką dać średnicę rury, czy zawory kulowe starczą? Średnice przyłączy zrobić takie same czy już konkretne średnice pod konkretny sprzęt? Fajnie by było podejrzeć jak to inni mają rozwiązane i jakie mają uwagi/przemyślenia do tego typu rozwiązania, co by zmienić, poprawić. Jak to wszystko zamontować itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnice pod konkretny sprzęt, tak samo pompę. Kulowe starczą bez problemu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, katani napisał:

Średnice pod konkretny sprzęt, tak samo pompę. Kulowe starczą bez problemu.

Planuję 4 zawory, 1- filtr przepływowy AF90 (węgiel + coś tam w zależności od potrzeb), 2-  UV w razie W, 3 - myślę jeszcze nad przepływowym AF130 na Life Bio Fil i 4 - jako przelew reszty wody by nie dusić pompy, reszta wody co nie będzie szła przez filtry będzie się przelewać czwartym zaworem. Dobrze to rozkminiam czy coś przeoczyłem bądź przedobrzyłem? Myślę, czy całego układu nie wykorzystać jeszcze do automatycznej podmiany wody (jako spuszczanie tą jedną pompą do filtrów wody z sumpa do kanalizacji). Co myślisz/myślicie o takim rozwiązaniu? Czy są jakieś minusy takiego rozwiązania, których nie zauważam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ja się nie znam na hydrokinetyce, ale to nie będzie tak, że jeśli w jakimś filtrze będzie opór przepływu, to ciecz będzie uchodzić tam, gdzie opór jest mniejszy (przelew w twoim przypadku)? Jak nie chcesz dławić pompy, to po prostu kup regulowaną i ustawiasz jej moc pod przepływ? Ja mam life bio fil w moim filtrze, zastanawiam się, czy to cokolwiek robi w akwarium... Musiałbym wyłączyć filtr i zobaczyć, tylko wtedy złoże do kasacji, bo zgnije bez ruchu wody. Z drugiej strony AF zaleca jego wymianę co jakiś czas, a u mnie chodzi pewnie z dwa lata.

Jak się głębiej zastanowię, to kuszący pomysł z wywaleniem tej ceramiki...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Może ja się nie znam na hydrokinetyce, ale to nie będzie tak, że jeśli w jakimś filtrze będzie opór przepływu, to ciecz będzie uchodzić tam, gdzie opór jest mniejszy (przelew w twoim przypadku)? Jak nie chcesz dławić pompy, to po prostu kup regulowaną i ustawiasz jej moc pod przepływ? Ja mam life bio fil w moim filtrze, zastanawiam się, czy to cokolwiek robi w akwarium... Musiałbym wyłączyć filtr i zobaczyć, tylko wtedy złoże do kasacji, bo zgnije bez ruchu wody. Z drugiej strony AF zaleca jego wymianę co jakiś czas, a u mnie chodzi pewnie z dwa lata.

Może faktycznie sterowana będzie lepsza. Czyli, że co, nie robić przepływowych na media typu Life Bio Fil? Jaką zastosować średnicę rury głównej? Patrząc po filtrach i średnicach 25 mm powinno wystarczyć. Jak myślisz starczy 3 bądź 4 zawory czy jeszcze coś warto rozważyć do podłączenia o czym zapomniałem? A co myślisz o wykorzystaniu całości do wypompowywania wody do kanalizacji przy podmianach? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, MarcinH napisał:

Czyli, że co, nie robić przepływowych na media typu Life Bio Fil?

Jeśli masz pewność, że przepływ przez filtr będzie bez przerwy (np pompa podpięta pod UPS-a i podmiana wody bez wyłącznia przepływu w tym filtrze) to taki filtr jest idealnym miejscem gdzie będzie dochodzić do szybkiej tlenowej nitryfikacyjnych związków azotowych. Natomiast każda przerwa w przepływie, spowoduje szybką śmierć bakterii I filtr na jakiś czas przestanie działać jako filtr biologiczny co może wpłynąć na całe akwa. Jeśli nasz kamyki Life bio fil luźno ułożone w sumpie, nawet jak przepływ jest dużo słabszy niż w filtrze przepływowym, to medium to będzie zasiedlone różnymi szczepami bakterii, w tym mniej wrażliwych na mniejszą ilość tlenu. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MarcinH napisał:

Może faktycznie sterowana będzie lepsza. Czyli, że co, nie robić przepływowych na media typu Life Bio Fil? Jaką zastosować średnicę rury głównej? Patrząc po filtrach i średnicach 25 mm powinno wystarczyć. Jak myślisz starczy 3 bądź 4 zawory czy jeszcze coś warto rozważyć do podłączenia o czym zapomniałem? A co myślisz o wykorzystaniu całości do wypompowywania wody do kanalizacji przy podmianach? 

Do końca ci nie podpowiem, bo nie mam takich rozwiązań. Nie mam pampy UV, filtr przepływowy mam jeden i zastanawiam się nad jego opróżnieniem. Nie mam reaktora biopellet, reaktora zeolitu itd. Jeśli nie masz zaplanowane co chcesz mieć na tych kilku końcówkach, to pytanie czy jest sens teraz  inwestować w ekstra hydraulikę tylko po to, żeby stała nieużywana i zabierała miejsce w szafce. Zawsze w dowolnym momencie możesz to dobudować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie dot. samego klejenia hydrauliki, czy konieczne jest używanie odtłuszczacza czy można ten element pominąć? Przetrzeć szmatką w celu oczyszczenia, nałożyć klej i gitara? Co do samego kleju, nie potrzebuję go dużo i myślę czy wziąć klej w tubce czy w pojemniczku z pędzelkiem? Pędzelek wygodniejszy ale te z pędzelkiem są dużo większe i droższe i zostanie dużo kleju, którego już nie wykorzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze o radę, jak najlepiej rozwiązać powrót wody do akwarium, akwarium 160 cm x 75 cm x 60 cm. Komin dł. 50 cm na środku tylnej ścianki. Konstrukcja skalna będzie wyspowa, coś tam na środku i tyle. 

Wymyśliłem sobie 3 wersje, która będzie najlepsza wg. Was zarówno pod kątem cyrkulacji jak i wizualnym? Oczywiście wszystko tylko luźno włożone stąd trochę nierównie wygląda. Na końcu wylotów planuję zrobić coś w formie zwężanych dysz.

20230323_220012.jpg.2e8660199ab95ba91b5d8e9d806e772d.jpg

1.

20230323_214445.jpg.119843e4373b0616a31d472302806152.jpg

2. 

20230323_214700.jpg.040cb5aa9a61de182b69ee2a0918049a.jpg

3.

20230323_214953.jpg.7d6c38fe03e6c78db326775d563dfa54.jpg  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpowiedź co do klejenia. Najpierw złóż całą, "na gotowo" i dopiero klej. Tej części, która będzie w środku możesz w ogóle nie kleić, będziesz mógł sobie ustawiać potem wg uznania.

Te rury sądosyćszczelne same w sobie.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, katani napisał:

podpowiedź co do klejenia. Najpierw złóż całą, "na gotowo" i dopiero klej. Tej części, która będzie w środku możesz w ogóle nie kleić, będziesz mógł sobie ustawiać potem wg uznania.

Te rury sądosyćszczelne same w sobie.

Tak też planuję zrobić ale jak wcisnałem mocniej jedno w drugie to godzinę się męczyłem by wyciągnąć, więc trzyma mocno, dlatego teraz lekko wciskam. Pęd wody rozumiem nie spowoduje, że części nie klejone z czasem, mogą się rozpaść? Która wersja wylotu wg Ciebie będzie najlepsza?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnie elementy są niesklejone. Czasem gdzieś tam jakaś kropelka kapnie.

16 minut temu, MarcinH napisał:

Która wersja wylotu wg Ciebie będzie najlepsza? 

Na przód bym dał, niech na przednią szybę daje i raca pod skałę, a jeszcze lepiej byłoby, gdyby woda płynęła od razu w dół pod skałę z tyłu.

20190613_171406

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję powrót wody wyprowadzić równolegle do lustra wody, by lekko ją marszczyło (pomaga w natlenienie wody). Będzie kręciło dookoła i jedynie odbicia wędrowały w dół, ale już z dużo mniejsza siłą, co w przypadku posiadania piasku może stać się problemem. Cyrkulację w niższych partiach lepiej obstawić cyrkulatorami. Łatwiej coś wtedy zmienić i ustawić odpowiedni przepływ konkretnie pod dowolną aranżację zbiornika. Przynajmniej według mnie jest to bardziej uniwersalny zestaw 

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie składam i kąbinuję z tą hydrauliką i wykminiłem, że może zrobię jeszcze inaczej a mianowicie wyjdę z komina na boki, rurą polecę na wzmocnieniach i wtedy dopiero w rogach zbiornika zejdę do wody. Coś takiego jak na zdjęciu (oczywiście będzie to wersja dwustronna, lewo, prawo, fotka tylko jednostronna, poglądowa). Wtedy woda z całym syfem powinna być "zaganiana do komina". Co myślicie o takim rozwiązaniu? Powiedzmy, że to wersja nr 4.

20230325_085140.jpg

20230325_085148.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał tak jak myślałeś pierwotnie, czyli na środku, na lewo i prawo wzdłuż tylnej ściany. Dasz prosto na front, to będziesz miał bardzo mocne odbicie powrotne, a to może nie być w przyszłości korzystne dla koralowców i syfu przy tylnej ścianie, może tam zalegać jak nie dasz tam dodatkowej cyrkulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MarcinH napisał:

 

 

20230325_085148.jpg

Tak jest zdecydowanie lepiej. jeszcze puścić prosto w dół po tylnej szybie.

(bez tego ostatniego kolanka)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MarcinH napisał:

Tak sobie składam i kąbinuję z tą hydrauliką i wykminiłem, że może zrobię jeszcze inaczej a mianowicie wyjdę z komina na boki, rurą polecę na wzmocnieniach i wtedy dopiero w rogach zbiornika zejdę do wody. Coś takiego jak na zdjęciu (oczywiście będzie to wersja dwustronna, lewo, prawo, fotka tylko jednostronna, poglądowa). Wtedy woda z całym syfem powinna być "zaganiana do komina". Co myślicie o takim rozwiązaniu? Powiedzmy, że to wersja nr 4.

20230325_085140.jpg

20230325_085148.jpg

Zanim skleisz hydraulikę, to  zrób sobie najlepiej test łącząc na krótko pompę ze zwykłym wężem ogrodowym, a zobaczysz jak dmucha w danym miejscu i pod różnymi kontami. Możesz się mocno zdziwić;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, katani napisał:

Tak jest zdecydowanie lepiej. jeszcze puścić prosto w dół po tylnej szybie.

(bez tego ostatniego kolanka)

Prosto w dół? Planuję piach, więc strumień wody zrobi zadymę i wszystko rozdmucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zobrazowania, to mam w 330l pompę Red dragona 3500l z wlotem puszczonym po całej długości, czyli 150cm po czym strumień wody dociera do boku akwarium o szerokości 40 cm. Gdy mam wyłączone cyrkulatory, to skałka z anthelią, która stoi przy przedniej szybie i okolo 10cm  od bocznej ścianki kładzie się bardzo mocno na bok,. Ty masz pompę 10000l co prawda innej marki i w większym zbiorniku, nie wiem czy trzyma parametry, ale jednak ja bym sprawę umiejscowienia wlotu mocno przemyślał, żeby nie mieć później bezsensownych problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, wwo napisał:

Dla zobrazowania, to mam w 330l pompę Red dragona 3500l z wlotem puszczonym po całej długości, czyli 150cm po czym strumień wody dociera do boku akwarium o szerokości 40 cm. Gdy mam wyłączone cyrkulatory, to skałka z anthelią, która stoi przy przedniej szybie i okolo 10cm  od bocznej ścianki kładzie się bardzo mocno na bok,. Ty masz pompę 10000l co prawda innej marki i w większym zbiorniku, nie wiem czy trzyma parametry, ale jednak ja bym sprawę umiejscowienia wlotu mocno przemyślał, żeby nie mieć później bezsensownych problemów

Hydraulika ma 40 mm do tego jest trójnik więc 2 x 40 mm na wylocie, więc może podmuch wody nie będzie zbyt silny? Niestety to moje pierwsze morskie i nie mam doświadczenia w tej materii czy będzie zbyt mocno z tego dmuchać co nie zmienia faktu, że chciałbym to wykonać jak najlepiej by było później jak najmniej poprawiania i sztukowania hydrauliki. Najwyżej nie zrobię dysz by strumień wychodził pełną średnicą rury, wtedy będzie szerszy i słabszy. Ile ludzi tyle wersji i co tu wybrać? Jakby nie było, chciałbym z obiegu wyciągnąć maksymalnie co się da, jako cyrkulacja, by zbierać maksymalnie syf do komina, dlatego chciałbym uniknąć sytuacji, by obieg działał jako przeciwprąd wody wpadajacej do komina. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chcesz  maksymalnie wykorzystać powrót , to musisz zrobić tak jak ja. Czyli pompa powrotu pod kominem  wyjście z komina , to półtora łuku fi 40. Uwierz , że na spływie przy rurze fi 50 zawór bramowy otwarty prawie na max. 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.