Skocz do zawartości
MarcinH

Hydraulika - prośba o rady i pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, MarcinH napisał:

 Jakby nie było, chciałbym z obiegu wyciągnąć maksymalnie co się da, jako cyrkulacja, by zbierać maksymalnie syf do komina, dlatego chciałbym uniknąć sytuacji, by obieg działał jako przeciwprąd wody wpadajacej do komina. 

I bardzo dobrze, ale jak dasz wyloty by tłoczyły wodę po szerokości tego nie osiągniesz moim zdaniem no chyba, że te pompy jednak mają mocno zaniżone parametry.  Jeśli nie i są sterowalne, to będziesz musiał mocno skręcić, bo odbicie od przedniej szyby będzie zbyt mocne i zbyt bezposrednie dla korali. Też mam piasek i o tym też trzeba pamiętać projektując hydraulikę. Dając po długości wzdłuż tylnej ściany i równolegle do tafli wody moim skromnym zdaniem będzie optymalnie, uniwersalnie i w ten sposób najlepiej wykorzystasz moc pompy. Resztę ustawisz sobie metodą prób i błędów cyrkulatorami tak, by przepływ pasował do konstrukcji skalnej, którą ustawisz w akwarium. Trochę z tym zabawy jest, żeby poskładać w idealną całość;) 

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, wwo napisał:

I bardzo dobrze, ale jak dasz wyloty by tłoczyły wodę po szerokości tego nie osiągniesz moim zdaniem no chyba, że te pompy jednak mają mocno zaniżone parametry.  Jeśli nie i są sterowalne, to będziesz musiał mocno skręcić, bo odbicie od przedniej szyby będzie zbyt mocne i zbyt bezposrednie dla korali. Też mam piasek i o tym też trzeba pamiętać projektując hydraulikę. Dając po długości wzdłuż tylnej ściany i równolegle do tafli wody moim skromnym zdaniem będzie optymalnie, uniwersalnie i w ten sposób najlepiej wykorzystasz moc pompy. Resztę ustawisz sobie metodą prób i błędów cyrkulatorami tak, by przepływ pasował do konstrukcji skalnej, którą ustawisz w akwarium. Trochę z tym zabawy jest, żeby poskładać w idealną całość;) 

Wszystkie się zgadza, ale przy szerokości zbiornika 75 cm to wyjdzie na to samo bo akwarium ma 160 cm długości na pół plus kolanka to wyjdzie też ok 70 cm A może i ciut mniej. Więc jakby nie było czy to pod długości dam, czy szerokości, chyba na jedno wyjdzie. Do tego, może tego nie widać ale te boczne wyloty nie są równoległe do bocznej ścianki tylko pod kątem od niej, skierowane raczej bokiem na przednią szybę, więc myślę, że odległość będzie w ten sposób największa do pokonania. Myślę, czy w ten sposób nie uzyskam odbicia od przedniej szyby i powrotu wody z syfem od dołu i góry do komina? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MarcinH napisał:
2 godziny temu, MarcinH napisał:

Wszystkie się zgadza, ale przy szerokości zbiornika 75 cm to wyjdzie na to samo bo akwarium ma 160 cm długości na pół plus kolanka to wyjdzie też ok 70 cm

 

Niby tak, ale mi się wydaje, że lepiej będzie jak woda będzie szła wzdłuż tylnej szyby, potem po bocznaj  z lewa i prawa niż odbijać się od przedniej w kierunku środka środka zbiornika, gdzie dodatkowo dwa prądy się spotkają. Jak dodasz do tego jeszcze ze dwa cyrkulatory po bokach możesz mieć cztery strumienie spotykające się gdzieś po środku, do tego strumienie wody z pompy będzie bezpośrednio wchodził w paradę bocznym cyrkulatorom, a czy to będzie takie dobre rozwiązanie? Moim zdaniem kompletny bezsens i znacznie łatwiej będzie ustawić odpowiednią cyrkulację puszczając obieg po tylnej ścianie i do tego z mocniejszym przepływem, i z otwartą przestrzenią na bokach dla cyrkulatorów , ale to tylko moje widzimisię;)

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie śrubynku/dwuzłączki. Kupiłem dwuzłączkę 40 mm i teraz jak sobie to wszystko składam do kupy to widzę, że dwuzłączka 40 mm w środku tak realnie ma ok 32 mm gdy inne kolanka rury mają ok 37 mm. Czy tak jest poprawnie czy powinieniem kupić dwuzłączkę pod hydraulikę 50 mm i i redykcją zejść do 40 mm by faktycznie w dwuzłące mieć pełen przepływ? Proszę o info czy poprawnie kupiłem dwuzłączkę, jak to u Was wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Jeśli masz rurę powiedzmy 32 mm(średnica zewnętrzna), to dwuzlączka w środku łączenia też musi mieć tyle. Kolanka do rury 32mm też mają mieć w środku 32 itd. stąd wszędzie masz  te 32mm na zewnętrznym obrysie i odpowiednio mniej(odejmując grubość ścianki) w środku rury.

Do czego potrzebujesz dwuzłączki, czy nie lepiej użyć rury w calości no chyba, że masz na myśli przeloty klejone?

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, wwo napisał:

Nie bardzo rozumiem. Jeśli masz rurę powiedzmy 32 mm(średnica zewnętrzna), to dwuzlączka w środku łączenia też musi mieć tyle. Kolanka do rury 32mm też mają mieć w środku 32 itd. stąd wszędzie masz  te 32mm na zewnętrznym obrysie i odpowiednio mniej(odejmując grubość ścianki) w środku rury

Tyle w teorii a tak to wygląda w praktyce. Pierwsze zdjecie średnica dwuzłączki pod rurę 40 mm. Drugie zdjęcie wewnętrzna średnica rury 40 mm, trzecie zdjęcie, wewnętrzna średnica środka dwuzłączki i tu już inna średnica, znacznie mniejsza niż średnica wewnętrzna rury, kolanek, itd.

20230326_221635.jpg

20230326_222207.jpg

20230326_221706.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie nikt z tego strzelać nie będzie mniej kombinowania więcej robienia ;) Konstrukcja złączki jest taka ze jest lekkie przewężenie i tyle. Nie ma co na to zwracać szczególnie uwagi jak nie dałeś hydrauliki na styk czy poniżej potrzeb te te "wąskie gardło" Ci nie będzie przeszkadzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2023 o 00:44, sith114 napisał:

Panie nikt z tego strzelać nie będzie mniej kombinowania więcej robienia ;) Konstrukcja złączki jest taka ze jest lekkie przewężenie i tyle. Nie ma co na to zwracać szczególnie uwagi jak nie dałeś hydrauliki na styk czy poniżej potrzeb te te "wąskie gardło" Ci nie będzie przeszkadzać.

Na przewężenie, które realnie zmniejsza prześwit i przepływ, mam nie zwracać uwagi a co niektórzy pracę doktorską tu napisali czy zastosować kolanko 90 stopni czy łuk. Nad kolankami bym sie nie  rozczulał ale uważam, że takie przewężenie nie jest bez znaczenia dla przepływu. 

Trochę z innej beczki znalazłem taki wąż silikonowy 40 mm, zbrojony oplotem poliestrowym, czy ktoś stosuje taki wąż do pompy, jako wygłuszenie drgań, czy jest on elastyczny czy sztywny? Skoro zbrojony to pewnie sztywny? Nada się do pompy? Jeśli sie nada to jakiej długości odcinek wpiąć by najlepiej spełnił swoją funkcję? 

https://allegro.pl/oferta/waz-przewod-silikonowy-fi-40-mm-cena-za-10cm-7760353502

Bądź taki ale ten wydaje się na oko jeszcze sztywniejszy.

https://allegro.pl/oferta/przewod-waz-silikonowy-prosty-fi40-10cm-7389839183

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MarcinH napisał:

Na przewężenie, które realnie zmniejsza prześwit i przepływ, mam nie zwracać uwagi a co niektórzy pracę doktorską tu napisali czy zastosować kolanko 90 stopni czy łuk. Nad kolankami bym sie nie  rozczulał ale uważam, że takie przewężenie nie jest bez znaczenia dla przepływu. 

Trochę z innej beczki znalazłem taki wąż silikonowy 40 mm, zbrojony oplotem poliestrowym, czy ktoś stosuje taki wąż do pompy, jako wygłuszenie drgań, czy jest on elastyczny czy sztywny? Skoro zbrojony to pewnie sztywny? Nada się do pompy? Jeśli sie nada to jakiej długości odcinek wpiąć by najlepiej spełnił swoją funkcję? 

https://allegro.pl/oferta/waz-przewod-silikonowy-fi-40-mm-cena-za-10cm-7760353502

Bądź taki ale ten wydaje się na oko jeszcze sztywniejszy.

https://allegro.pl/oferta/przewod-waz-silikonowy-prosty-fi40-10cm-7389839183

Co do średnicy, to mam równą wszędzie, bo przeloty i całą resztę  dobierałem pod rurę. Przeloty skręcane oczywiście. Co do węża elastycznego mam tylko na połączeniu pompy z rurą o długości około 25-30cm i jest cisza. Nie mam zbrojonego, a taki niebieski, silikonowy od Aqua Trend chyba. Pewnie robi to kto inny i za mniejsze pieniądze, ale przy tak małym kawałku nie chciało mi się głęboko szukać, bo  koszt nie rozwala systemu;)

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, wwo napisał:

Co do średnicy, to mam równą wszędzie, bo przeloty i całą resztę  dobierałem pod rurę. Przeloty skręcane oczywiście. Co do węża elastycznego mam tylko na połączeniu pompy z rurą o długości około 25-30cm i jest cisza. Nie mam zbrojonego, a taki niebieski, silikonowy od Aqua Trend chyba. Pewnie robi to kto inny i za mniejsze pieniądze, ale przy tak małym kawałku nie chciało mi się głęboko szukać, bo  koszt nie rozwala systemu;)

Również wszystko dobierałem pod średnicę rury 40 mm a mimo to dwuzłaczka w środku ma przewężenie. Co do węża to chętnie bym kupił ten z Aqua Trendu bo mi nie chodzi o pieniądze, tylko o to, ze nie mają takiego pod hydraulikę 40 mm. Największy jaki mają, jak dobrze pamiętam to 32 mm. 

 

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MarcinH napisał:
10 minut temu, MarcinH napisał:

Również wszystko dobierałem pod średnicę rury 40 mm  Największy jaki mają, jak dobrze pamiętam to 32 mm. 

 

 

Ja mam właśnie 32, a że nie mają większych nie wiedziałem. Dziwne, że masz przewężenie w przelocie, jeśli dobrze rozumiem. W moje zwyczajnie przełożyłem rurę, skręciłem i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, wwo napisał:

Ja mam właśnie 32, a że nie mają większych nie wiedziałem. Dziwne, że masz przewężenie w przelocie, jeśli dobrze rozumiem. W moje zwyczajnie przełożyłem rurę, skręciłem i tyle

Niestety nie mają bo pytałem stąd szukam czegoś innego. Co do przewężenia to może też masz, tylko nie zwróciłeś uwagi:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, MarcinH napisał:

Niestety nie mają bo pytałem stąd szukam czegoś innego. Co do przewężenia to może też masz, tylko nie zwróciłeś uwagi:) 

Jak mogłem nie zwrócić uwagi? Mam przelot, w niego włożyłem rurę, skręciłem i niczego więcej w rurze nie ma, nie było:). Rura jest w jednym kawałku od węża silikonowego(połączenie z pompą), aż do kolanka nad grzebieniem. Kolanko oczywiście też nachodzi na rurę, czyli średnice wewnętrzną mam cały czas taka samą;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje rury też pasują,  wszystko wchodzi do siebie jak powinno, samo przewężenie jest w środku dwuzłączki (składa się z dwóch części), patrz zdjęcie trzecie powyżej co zamieściłem. Z góry wchodzi rurą 40 mm a w środku już jest znacznie mniej w tej części,  gdzie dociska uszczelka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MarcinH napisał:

Moje rury też pasują,  wszystko wchodzi do siebie jak powinno, samo przewężenie jest w środku dwuzłączki (składa się z dwóch części), patrz zdjęcie trzecie powyżej co zamieściłem. Z góry wchodzi rurą 40 mm a w środku już jest znacznie mniej w tej części,  gdzie dociska uszczelka. 

Możesz to zwężenie wypiłować i będziesz spał spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, MarcinH napisał:

Moje rury też pasują,  wszystko wchodzi do siebie jak powinno, samo przewężenie jest w środku dwuzłączki (składa się z dwóch części), patrz zdjęcie trzecie powyżej co zamieściłem. Z góry wchodzi rurą 40 mm a w środku już jest znacznie mniej w tej części,  gdzie dociska uszczelka. 

Jednym słowem ..ujowy ten przelot;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, wwo napisał:

Jednym słowem ..ujowy ten przelot;)

Śrubunek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, JerzyB napisał:

Śrubunek.

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, wwo napisał:

Jednym słowem ..ujowy ten przelot;)

Jaki był taki wziąłem, innego nie było. Wszystkie pewnie są takie same. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, MarcinH napisał:

Jaki był taki wziąłem, innego nie było. Wszystkie pewnie są takie same. 

No nie, sprzedaję trochę PVC na codzień i pierwszy raz widzę coś takiego. Że w ogóle poza jakimikolwiek średnicami jest ten, który kupiłeś. Wewnętrzna średnica to powinno być 40,5-41mm . Jeden rozmiar niżej to hydraulika 32mm i tam też deko ponad 32mm . 37mm to jest podstawa reklamacji i nie daj satysfakcji sprzedawcy, że się bubla pozbył. 
Nie jest to też śrubunek przeznaczony do klejenia zewnętrznego (są takie do wklejania w kształtkę) .

Co do przewężenia w środku i "strat" jakie powoduje to pozostawię bez komentarza, wszystkim piewcom łuków tak samo polecam przestudiowanie fizyki, dynamiki płynów , przepływów laminarnych i turbulentnych w układach o takich małych przepływach. Wszystkie śrubunki tego typu na rynku będą miały lekko mniejszą średnicę niż światło rury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, MarcinH napisał:

Jaki był taki wziąłem, innego nie było. Wszystkie pewnie są takie same. 

https://www.bevo.pl/wszystkie-produkty/ksztaltki-i-zlaczki/przepusty-szczelne-przejsciowe/pvc-przepusty-szczelne/vdl-przepust-szczelny-przejsciowy-12130?number=0100561&gclid=EAIaIQobChMIwvjZsY6B_gIV5gWiAx2rCgvPEAQYASABEgKFI_D_BwE

Reklamuje, oddaj i bierz ten. Możesz odkręcać-skrecać ile razy zechcesz. Sklep przypadkowo zapodany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, wwo napisał:

Ale to jest przelot a ja piszę o dwuzłączce, czyli elementowi do łączenia hydrauliki, który pozwala mi na rozkręcenie hydrauliki w miejscu założenia tego elementu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno chyba linkować sklepów, to znajdź po producencie - Effast, Hidroten, Comer czy najdroższy VDL - tym się takie babole nie zdarzają, akwarystyczne sklepy zwykle mają stabilne źródło PVC. 
Co się odjaniepawliło w tym co kupiłeś to dalej pojąć nie mogę :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MarcinH napisał:
8 minut temu, MarcinH napisał:

Ale to jest przelot a ja piszę o dwuzłączce, czyli elementowi do łączenia hydrauliki, który pozwala mi na rozkręcenie hydrauliki w miejscu założenia tego elementu. 

 

A po co chcesz jeszcze dwuzłączkę? Pompa-wąż silikonowy-kolanko i tyle. Wszystko za wyjątkiem kolanka nad grzebieniem rozbieralne/rozkręcalne. Niepotrzebnie kombinujesz chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wwo napisał:

A po co chcesz jeszcze dwuzłączkę? Pompa-wąż silikonowy-kolanko i tyle. Wszystko za wyjątkiem kolanka nad grzebieniem rozbieralne/rozkręcalne. Niepotrzebnie kombinujesz chyba

Ja np. używam takich dwuzłączek do tego by np. wyjąć pompę do czyszczenia by nie musieć łap w sumpie maczać. A i nie każda pompa ma taką konstrukcję jak np. Jebao.  


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.