Skocz do zawartości
Yboocs

Utrzymujące się NO2

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dość poważny problem z NO2 i czasem NH3 których nie jestem w stanie pozbyć się z akwarium. Pojawiły się znikąd po 6 miesiącach od startu akwarium i w ciągu 6 tygodni doprowadziły do katastrofy.

Akwarium wystartowało na początku czerwca. Dojrzewało zaskakująco dobrze, powiedziałbym że nawet książkowo. w sierpniu dodałem pierwsze życie i co miesiąc kupowałem kolejne koralowce, najpierw miękkie, we wrześniu doszły LPS i SPSy.

Od września stosowałem także ballinga bo Kh zaczęło mocno lecieć w dół i co tydzień zwiększałem dawkowanie utrzymując Kh na poziomie 8,0 +/-0,2.

Wszystko rozwijało się zupełnie bezproblemowo do końca listopada, niektóre koralowce rosły szybciej inne wolniej, jeszcze inne stały w miejscu ale oko cieszyły i nie dostrzegałem nic wróżącego katastrofę.

Wszystko zmieniło się na początku grudnia, kiedy zauważyłem bielenie/rozpadanie się SPSów, okazało się że pojawiło się NH3 i NO2. O ile NH3 znikło dość szybko (aczkolwiek czasem pojawia się na testach) to NO2 utrzymuje się do teraz na poziomie 0,25-0,5 i za nic nie chce zniknąć. W ciągu dwóch tygodniu zapotrzebowanie na ballinga spadło do zera, a wszystkie SPS padły, oberwało się też Euphylii glabrescens, a pozostałe LPS zahamowały swój wzrost. Jedynie miękkie czują się lepiej niż kiedyś. Pojawiły się też glony wyglądające na krasnorosty, które całkiem zarosły skały.

W chwili obecnej mija 6 tygodni walki o zbicie NO2, które staje się pomału walką z wiatrakami. Do akwarium dodaje obecnie jedynie fitoplankton i duże ilości bakterii, głównie Microbe-lift Special Blend oraz Seachem Stability. Co tydzień podmieniam 10% wody i czyszczę żmudnie skały z glonów. Jutro postaram się wysałć próbkę na testy ICP, może to wskaże mi jakąś przyczynę. Nie bardzo mam pomysł co mogło doprowadzić do pojawienia się w/w związków, nie przypominam sobie żebym dokonywał większych zmian, mimo to NO2 pojawiło się i nie chce zniknąć a ja za chiny nie mogę pobudzić biologii w akwarium... 

Dlatego też piszę na forum, może podsuniecie mi pomysł co jeszcze mógłbym zrobić?


Akwarium 300l (netto i brutto):

Skała Marco Rocks około 40kg
18kg piasku Ocean Live Sand
2kg Maxpect Nano-Tech
Purigen
Makroglony

Sprzęt:

Odpieniacz
Rollermat Bubble Magus ARF-M
Pompa Jebao MDP-6000
2 x Jebao MOW-9
MAXSPECT RSX R5-200
2 x T5 39W

Ryby:

2 x Amphiprion ocelaris
2 x Lysmata debelius
3 x Chromis viridis
1 x Cryptocentrus cinctus
1 x Labroides dimidiatus
1 x Pterapogon Kauderni
1 x Nemateleotris magnifica
1 x Synchiropus Splendidus 
1 x Centropyge bispinosa
1 x Paracanthurus Hepatus 

Parametry na dzisiaj:

KH    8 (Salifert)
Zas.    35 ppt
NO3    25 (Salifert)
PO4    0 (Mała hanka)
Mg    1460 (Salifert)
Ca    435 (Salifert)
NO2    0,5 (Colombo i Zoolek)
NH3    0 (Zoolek)

Testy ICP będą może w przyszłym tygodniu

Edytowane przez Yboocs (wyświetl historię edycji)

aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnij proszę poniższe.

 

14. Ile i czym karmisz ryby?

15. Ile i czym karmisz korale?

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?

Nie wiem ,jakie są szkodliwe poziomy No2 w akwarium, ale twoje korale schodzą raczej nie z powodu NO2.

 

Ile dajesz ballinga? co oprócz ballinga podajesz do akwarium? Dozujesz stront, żelazo, jod? Ile masz tych korali (sztukowo)?

Daj jakieś fotki

Jakbyś mógł zrobić fotki tych glonów.

Co to znaczy, że akwarium ma 300l netto i brutto? (jakie są wymiary)

Na jakąmoc ustawione masz cyrkulatory?

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, katani napisał:

14. Ile i czym karmisz ryby?

Ryby karmię dwa razy dziennie: raz spiruliną forte, drugi raz 2-3 kostki mrożonek różnych z dodatkiem Fish V i Garlic Oil

6 minut temu, katani napisał:

15. Ile i czym karmisz korale?

Obecnie tylko fitoplankton 3 razy dziennie ok. 100ml/dzień

7 minut temu, katani napisał:

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?

Obecnie nic, przed plagą stosowałem AF Amino Mix, -NP Pro z Pro Bio S oraz Component 1,2,3 od AF

10 minut temu, katani napisał:

Ile dajesz ballinga? co oprócz ballinga podajesz do akwarium? Dozujesz stront, żelazo, jod? Ile masz tych korali (sztukowo)?

Tj. wyżej - nic nie dodaje od 6 tygodni - jedynie fitoplankton i bakterie, balling na ten moment też jest wstrzymany (Kh utrzymuje się na poziomie 8)

Poniżej dwa zdjęcia:

2.thumb.jpg.b96689d7dde19872ec9f60bd9f212d08.jpg

 

1.thumb.jpg.271ce46fcfa01737c9483c9be4d2bb18.jpg

 

 


aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Yboocs napisał:

raz spiruliną forte

To sobie imo odpuść. 3 kostki na tyle rybek powinno styknąć. Skąd masz ten fito?

Może być tak... Zasiedliłeś akwarium, dołożyłeś bardziej wymagających, skończyły się mikro, stront jod i potas mogły spaść bardzo nisko i korale poleciały. Wyślij ICP. W międzyczasie możesz zrobić dużą podmianę nawet 30-50% wody.

2 godziny temu, katani napisał:

Co to znaczy, że akwarium ma 300l netto i brutto? (jakie są wymiary)

Na jakąmoc ustawione masz cyrkulatory?

?

Na ile % masz ustawioną lampę? 200W na 300l to powinna chodzić blisko 100%. Glony mogły wciągnąć całe PO4 i korale głodują. Jak czyścisz glony to jest w nich dużo detrytusu?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, katani napisał:

To sobie imo odpuść. 3 kostki na tyle rybek powinno styknąć. Skąd masz ten fito?

Fito kupione w Jadwidze ale hoduje sam dodając nawóz F2. Dozuje 3 razy dziennie pompą dozującą.

15 minut temu, katani napisał:

Może być tak... Zasiedliłeś akwarium, dołożyłeś bardziej wymagających, skończyły się mikro, stront jod i potas mogły spaść bardzo nisko i korale poleciały. 

To możliwe, aczkolwiek według AF ich Componemty zawierają odpowiednie ilości mikro, skoro trzymałem się ich formuły liczyłem na to, że będzie to wystarczające.

3 godziny temu, katani napisał:

Co to znaczy, że akwarium ma 300l netto i brutto? (jakie są wymiary)

Na jakąmoc ustawione masz cyrkulatory?

Akwarium ma 120x50x50 cm, akurat tak się złożyło że mam równo 300l wody (liczyłem zalewając akwarium)

Cyrkulatory mam ustawione na 55% działają w trybie cross-flow (raz jeden, raz drugi), dodatkowo pompa na jakieś 70% i ustawiona tak aby wywiewał detrytus z kątów komina.

19 minut temu, katani napisał:

Na ile % masz ustawioną lampę? 200W na 300l to powinna chodzić blisko 100%. Glony mogły wciągnąć całe PO4 i korale głodują. Jak czyścisz glony to jest w nich dużo detrytusu?

Lampa działa przez 8 godzin na 85%, pozostałe 4 godziny do wschód/zachód. Dodatkowo mam zamocowane dwie ATI T5 39W Blue Plus, które świecą 8 godzin.

Z PO4 mam od początku problem taki, że jest zawsze równe 0 (mierzone małą hanką). Onego czasu dozowałem niewielkie ilości PO4 przez około dwa tygodnie sztucznie utrzymując na poziomie 0,03 ppm jednocześnie podając bakterie probiotyczne od AF żeby obniżyć NO3. Jednak zrezygnowałem z tego pomysłu bo zaczęły mi mocno pylić szyby i nie zmierzało to w dobrą stronę.

Glony wciągam za pomocą rurki (chyba 8mm), której drugi koniec wchodzi do butelki bez dna, wypełnionej watą (pełniącej rolę sita/filtra), butelka jest w sumpie do którego przefiltrowana woda wpada. Trochę szorowania skały jest bo glon trzyma się mocno.

Trudno mi określić czy jest dużo detrytusu bo to moje pierwsze akwarium i nie mam porównania. Jednak wydaje mi się że wodę mam raczej za czystą, nie sądzę żeby było zbyt dużo detrytusu. Co jakiś czas "przedmuchuje" skałę i jakiś detrytus się z niej wzbija ale chyba nie jest go zbyt dużo. Prąd wody wydaje się silny, dodatkowo mam rollermat.


aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Yboocs napisał:

To możliwe, aczkolwiek według AF ich Componemty zawierają odpowiednie ilości mikro, skoro trzymałem się ich formuły liczyłem na to, że będzie to wystarczające.

Jeśli masz na myśli balling + strongi... to jak myślisz, po co AF produkuje 150 różnych innych dodatków...

 

54 minuty temu, Yboocs napisał:

Cyrkulatory mam ustawione na 55% działają w trybie cross-flow (raz jeden, raz drugi)

Cyrkulacja powinna być objętość zbiornika x 50, dla acropor nawet x 60 i więcej. Ty masz jeden (chodzi raz jeden raz drugi) cyrkulator. który chodzi na 55%...

300x50= 15000. a ty masz cyrkulację 55% x 9000 = 4500. 4500/300 = 15. Nawet uwzględniając twoją pompę obiegową to jest max x 20. Włącz oba na max a zobaczysz, ile masz detrytusu w akwarium.

Poczytaj tutaj o moich doświadczeniach z glonami.

 

Godzinę temu, Yboocs napisał:

Lampa działa przez 8 godzin na 85%, pozostałe 4 godziny do wschód/zachód.

Daj lampę na 10h po poł godziny wschód i zachód. Imo to mało na takie akwarium, ale jak wcześniej rosło, to może i wystarcza.

Godzinę temu, Yboocs napisał:

Z PO4 mam od początku problem taki, że jest zawsze równe 0 (mierzone małą hanką). Onego czasu dozowałem niewielkie ilości PO4 przez około dwa tygodnie sztucznie utrzymując na poziomie 0,03 ppm jednocześnie podając bakterie probiotyczne od AF żeby obniżyć NO3. Jednak zrezygnowałem z tego pomysłu bo zaczęły mi mocno pylić szyby i nie zmierzało to w dobrą stronę.

Jeśli chcesz zbić PO4 i NO# to i jeden składnik i drugi musi być w wodzie. Do tego trzeba dawać pożywkę z węglem dla bakterii. Inaczej nic nie zdziałasz. Pylenie szyb oznacza, że w akwarium jest mikrożycie. Ja u siebie muszę czyścić co 2-3 dni.

Po kilku dniach wygląda tak... jak poniżej. Akwarium morskie to nie słodkie, gdzie szyby czyścisz raz na 2 tygodnie.

Invasion of reef friends 51137928109_e97c0f6f43_b.jpg

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 godzin temu, Yboocs napisał:

Fito kupione w Jadwidze ale hoduje sam dodając nawóz F2. Dozuje 3 razy dziennie pompą dozującą.

pokaż jak to masz rozwiązane , z tego co wiem to fito trzyma się w lodówce by zwolnić procesy starzenia , inaczej padnie z głodu bez dodawania pożywki . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż sumpa, w szczegolnosci komore z ceramiką.  Jaki masz przepływ przez złoże ?  


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, katani napisał:

Jeśli masz na myśli balling + strongi... to jak myślisz, po co AF produkuje 150 różnych innych dodatków...

Pewnie masz rację, z drugiej strony SPSów miałem w sumie z małych 10 szczepek - raczej tych prostszych w hodowli (jedna acropora fioletowa, ale ona akurat wytrzymała najdłużej - ostatnii SPS jaki został w akwarium). Balling schodził mi 13ml/100l dziennie czyli raczej niewiele, wydawało mi się, że jak na kilku miesięczne akwarium to i tak sporo więc o mikro się nie martwiłem.

Jeśli chodzi o cyrkulacje to przyznaje, że nie mam pojęcia jak ustawić. Jakiś czas temu usłyszałem od doświadczonego morszczaka, że tego nigdy nie będę wiedział i zawsze będę coś poprawiał, nie mając pewności czy tak będzie ok. Starałem się tak ustawić żeby nie wyrywało mi miękkich i glabrescens, a jednocześnie żeby mocniej owiewało SPS. Zapas mocy mam ale jak to ustawić to pojęcia nie mam... 

1 godzinę temu, Maniekkkkk napisał:

pokaż jak to masz rozwiązane , z tego co wiem to fito trzyma się w lodówce by zwolnić procesy starzenia , inaczej padnie z głodu bez dodawania pożywki . 

Rozwiązane tak jak poniżej. Dwa pojemniki (2l każdy) W pierwszym pojemniku hoduje fito (taśma rgb + napowietrzanie). W drugim trochę światła dochodzi z pierwszego pojemnika i dodatkowo napowietrzanie. Moim zdaniem rozwiązanie się sprawdza - tydzień fito w takich warunkach jest w stanie wytrzymać (nie widzę zmiany koloru, czy zielonego osadu). Podaję 3 razy dziennie i jest to zsynchronizowane z wyłączeniem na 2 godziny odpieniacza/uv.

1.thumb.jpg.4298ec4b1553a52b40f8d7e8eb04098a.jpg

 

Godzinę temu, VDR napisał:

Pokaż sumpa, w szczegolnosci komore z ceramiką.  Jaki masz przepływ przez złoże ?  

Tak jak poniżej: pierwsza komora rollermat i odpieniacz, druga skała + refugium (no i to co zostało z SPS...), trzecia komora Maxpect Nano-Tech, czwarta oczywiście pompa.

Przepływu nie mierzyłem, nominalnie pompa ma 6000l/h i działa na 70%.

12.thumb.jpg.313a6987af50204a151c0fa0e8c4bdd5.jpg

3.thumb.jpg.f83dffde4df6273a36ee7ae8bb8fefaf.jpg

Wodę na testy ICP wysłałem do AF - zobaczę czy coś pokażą. 

Niby to moje pierwsze akwarium i liczyłem się z porażkami ale przyznam szczerze, że serce mi się kraje jak patrzę na umieranie korali... Całe szczęście, że ryby czują się dobrze :)

Edytowane przez Yboocs (wyświetl historię edycji)

aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym pompę obiegową powyżej 90%. Cyrkulatory na max, niech cały czas pracują. Cyrkulatory możesz spróbować ustawić na szyby lub na powierzchnię, tak, żeby nie dmuchały na korale. Z tymi pompami strumieniowymi problem jest taki, że jest jeden mocno skupiony strumień wody, który zrywa korale ze skały a obok woda prawie stoi... możesz spróbować ustawić cyrkulator np. przy powierzchni, niech wzdłuż lustra wody dmucha. Albo głęboko i w stronę lustra. Musisz pokombinować.

Wiesz może jakie masz pH?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Wiesz może jakie masz pH?

O ile wierzyć testom Zooleka to coś między 7,5 a 8. Wcześniej nigdy nie mierzyłem.


aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy te testy są wiarygodne. Ale to może być następne źródło problemów. Korale potrzebują pH powyżej 7.8 a najlepiej powyżej 8.0. Przy 7.8 korale wstrzymują wzrost, 7.6 zaczynają zamierać, poniżej 7.4 giną, poniżej 7.0 rozpuszczają się szkielety. Być może przyszła jesień, zamknąłeś okna, zacząłeś siedzieć więcej w domu, pH spadło... i zabiło korale. U mnie tak było co roku przez kilka lat, zanim zacząłem mierzyć i podniosłem pH.

Ale to tylko hipoteza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co podmieniłem 20% wody, wyczyściłem glona ile się dało i zwiększyłem przepływ na pompie i falownikach do 80%. Czas świecenia póki co zostaje taki jaki jest bo i tak nie ma co oświetlać... Co do Ph nie bardzo mam pomysł jak je podnieść i utrzymywać na stałym poziomie, jedyne co mi przychodzi do głowy do podniesienie Kh, ale wstrzymam się z tym dopóki nie kupie innego testu na Ph. No i oczywiście czekam na wyniki ICP, może one coś wskażą konkretnego.


aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem wyniki ICP:

https://aquaforestlab.com/pl/results/P7gjtxLp45978

Mam do Was prośbę o interpretację. Z tego co widzę problemem z SPSami mógł być niedobór żelaza i jodu (czy jeszcze jakiś pierwiastek?), ale czy są one aż tak duże, że mogły spowodować całkowity pomór koralowców?

Druga sprawa, jak te niedobory teraz zacząć uzupełniać, żeby nie przesadzić w drugą stronę? Jak to kontrolować? Co ile powinno się robić testy ICP?

Trzecia sprawa - Al i Cn, czy te poziomy są bardzo szkodliwe? Nie bardzo mam pomysł skąd się wzięły.

Edytowane przez Yboocs (wyświetl historię edycji)

aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.01.2023 o 19:22, Yboocs napisał:

ale wstrzymam się z tym dopóki nie kupie innego testu na Ph.

A co z pH? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytując za FM odnośnie Cyny:

"Tin occurs in seawater up to 3 µg/l (0,26 US.liq.gal.) and should be kept below 10 µg/l (0,26 US.liq.gal.) due to its harmful effect on SPS. Tin concentrations above the recommended values can lead to creeping tissue detachment and death in fast-growing SPS.

Possible sources of tin include natural seawater, aquarium glass from unclean production (when setting up a new aquarium), adhesives and cements that use a tin catalyst. Frozen food and some feeds that use algae, phytoplankton or plant raw materials as well as clam meat are also possible sources. Frozen food such as artemia in particular is a strong source of tin."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, chris_ek napisał:

"Tin occurs in seawater up to 3 µg/l (0,26 US.liq.gal.) and should be kept below 10 µg/l (0,26 US.liq.gal.) due to its harmful effect on SPS. Tin concentrations above the recommended values can lead to creeping tissue detachment and death in fast-growing SPS.

Possible sources of tin include natural seawater, aquarium glass from unclean production (when setting up a new aquarium), adhesives and cements that use a tin catalyst. Frozen food and some feeds that use algae, phytoplankton or plant raw materials as well as clam meat are also possible sources. Frozen food such as artemia in particular is a strong source of tin."

Objawy by się zgadzały, pierwsze poleciały SPS szybkorosnące, czyli większość które miałem, jedna acropora jeszcze się trzyma.

Zastanawiam się nad przyczynami obecności Sn, artemią karmiłem zawsze i nie było problemów (chyba że stężenia rosły powoli aż osiągnęły krytyczny poziom), podobnie fito. Z rzeczy które włożyłem do akwa przed wystąpieniem objawów to mała grzałka Aquela, więcej nic mi nie przychodzi do głowy.

35 minut temu, Arek77 napisał:

A co z pH? 

Na razie nic nie kupiłem, polecasz coś sensownego? 


aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Yboocs napisał:

Na razie nic nie kupiłem, polecasz coś sensownego? 

Ja pH monitoruję chińskim miernikiem, który mierzy też zasolenie, dodatkowo od czasu do czasu sprawdzam testem kropelkowym saliferta. Jak mi się wyniki miernika przestają pokrywać z testem saliferta to kalibruję sondę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Ja pH monitoruję chińskim miernikiem, który mierzy też zasolenie, dodatkowo od czasu do czasu sprawdzam testem kropelkowym saliferta. Jak mi się wyniki miernika przestają pokrywać z testem saliferta to kalibruję sondę.

Pewnie mamy te same mierniki, niestety moje doświadczenia są całkiem odmienne - już na drugi dzień po kalibracji sonda pH pokazywała głupoty a wskazania zasolenia ciągle rosły. Tak więc chyba zależy jaki egzemplarz się trafi. Podobnie z tymi chińskimi miernikami pH: ja mam taki gdzie po kalibracji pomiary są dość powtarzalne a kolega kupił taki gdzie od razu po kalibracji pokazuje głupoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chińczyk nie działał, pokazywał jakieś kosmosy nawet w płynach do kalibracji.

Ogólnie masz wyniki przyzwoite. Ciut za wysoko magnez i Ca, ale to nie problem. Jod jest bardzo nisko. i to może być problem, żelazo też, ale jak masz glony to one wciągają Fe.

Musisz dozować coś na mikroelementy. Ja ostatnio zmieniłem preparat, możesz poczytać w moim wątku. Jak na razie jestem zadowolony.

Jod kup albo specjalistyczny preparat i stosuj zgodnie z zleceniami, albo płyn lugola w aptece, przy twojej ilości korali 1-1.5 kropli płynu tygodniowo na każde 100l wody.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

U mnie chińczyk nie działał, pokazywał jakieś kosmosy nawet w płynach do kalibracji.

Mój na początku też wariował, sonda pH 2 dni moczyła się w wodzie dopiero po tym czasie zaczęła pokazywać przyzwoite wyniki, z tym, że kalibrowałem ją tylko w płynach 7 i 9 nie ruszając śrubki do kalibracji przy pH 4. Po za tym sonda zasolenia działa prawidłowo tylko wtedy gdy jest w miarę blisko sondy pH.... po wyciągnięciu sondy pH sonda zasolenia faktycznie wariuje. Po za tym sondę zasolenia co miesiąc trzeba lekko przetrzeć z osadu bo zaczyna zaniżać zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę cyny - na początku listopada kupiłem termometr elektryczny za 10 zł z sondą. Czytam teraz ten wątek i okazuje się, że sonda może być tu źródłem problemu. Poziom cyny mam x23 normy, glin też podniesiony, objawy się zgadzają, czas również - to może być to.

Póki co kupiłem więcej soli, co by mieć na większe podmiany, testy na jod wraz z jodem i żelazem, i postaram się jakoś tą wodę doprowadzić do ładu.

Większa cyrkulacja nawet się sprawdza, miękkie się chyba przyzwyczaiły, piasek trochę denerwuje ale tragedii nie ma. Także wygląda że zaczynam od nowa ;)


aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.