Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim. W tym roku mija 10 lat odkąd zafascynowałem się akwarystyką morską i odkryłem to forum. Pierwszy wątek na który natrafiłem był wzorcem nano rafy a należał on do R_33 :) Potem czytałem sumiennie inne wątki autorów takich jak Słony Leszcz lub Tester, z których sporo wyniosłem.

Dlatego w końcu kiedy wreszcie mogę sobie pozwolić na postawienie swojego akwarium morskiego, postanowiłem zrobić to wraz z nowym rokiem.

 

Wymiary akwa 30x30x35cm

Na tylną szybę przykleiłem niebieską folię. Kupiłem folię w dwóch odcieniach, bo nie mogłem się zdecydować. Jasny niebieski i ciemny niebieski. Ostatecznie wybór padł na ciemniejszą.

Filtr HBL-701

Oświetlenie Aquel duo marine 10W

Grzałka 25W

Na dnie araggonit

Sucha skała marco rocks 3kg, miałem dużo szczęścia bo kupiłem ją na allegro, a dostałem bardzo fajny kawałek

Falownik JVP-110 z osią ceramiczną

Sól Aquaforest Reef Salt

Temp 27 stopni

Pokrywy brak

W filtrze gąbka i ceramika, kupiłem dwie fiolki bakterii prodibio biodigest, pół jednej wlałem zaraz po starcie i co tydzień będę wlewać 1/3. Zdecydowałem żeby świecić od razu docelowym zakresem godzin, czyli od 9 do 21. Chcę żeby dojrzewanie zaczęło się na maksa. Nie będę robić żadnych testów.

 

Docelowo planuję mieć kilka ślimaków, może jakaś krewetka, koralowce miękkie i parę błazenków.

 

zdj blu white_Easy-Resize.com.jpg

zdj blue_Easy-Resize.com.jpg

Edytowane przez Danonek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia:

1. Zmiana kaskady na taką z większą pojemnością np. seachem tidal 75, poszukać używki za rozsądne pieniądze

2. Lampa, ten badziew Aquaela to nadaję się najwyżej do oświetlenia okna bądź pułki, na pewno nie akwarium. Poszukaj używanej chinki np. spectra  30 w

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego biodigesta możesz wlać całego go się nie da przedawkować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mazmaciek napisał:

Trochę grubawa tego piasku, chyba ze ściągniesz z glonami po dojrzewaniu. Jakoś mało tej skały wygląda, 

Tak mi się podoba, lubię jak jest dużo piachu. Zawsze to dodatkowe złoże filtracyjne. Ale tak, zapewne jego część ściągnę. 

29 minut temu, natan2012 napisał:

Z własnego doświadczenia:

1. Zmiana kaskady na taką z większą pojemnością np. seachem tidal 75, poszukać używki za rozsądne pieniądze

2. Lampa, ten badziew Aquaela to nadaję się najwyżej do oświetlenia okna bądź pułki, na pewno nie akwarium. Poszukaj używanej chinki np. spectra  30 w

 

 

Dzięki. Wiem, że lampka to nic wyszukanego ale dla mnie w zupełności wystarczy, planuję mieć tylko koralowce miękkie. Filtr jest fajny, cichy, daje radę. Myślę że nie ma co na siłę szukać lepszego rozwiązania, jeśli coś już jest dobre. 

14 minut temu, jkk napisał:

Tego biodigesta możesz wlać całego go się nie da przedawkować ;)

Tak? A ja spotkałem się z opiniami że jest bardzo mocny i jak na mój zbiornik to może wywołać jakąś bombę zakwitu. Raczej zostanę przy dawkowaniu małej części raz na tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda trochę, że nie dałeś czarnego tła z tył. Szpeci ten widoczny sprzęt. W tak malutkim akwarium liczy się każdy wolny centymetr. Dałbym też jakiś płaski curkulator. No i lampeczka do wymiany raczej :) @natan2012 polecił dobrą


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Danonek napisał:

Dzięki. Wiem, że lampka to nic wyszukanego ale dla mnie w zupełności wystarczy, planuję mieć tylko koralowce miękkie. Filtr jest fajny, cichy, daje radę. Myślę że nie ma co na siłę szukać lepszego rozwiązania, jeśli coś już jest dobre. 

Spoko tylko doradzamy, ale warto dołożyć tą stówkę bądź dwie na początku do oświetlenia by zapewnić podopiecznym jak najlepsze warunki. Też myślałem na początku że są to "dobre lampki" , do momentu aż zobaczyłem jak korale zaczęły polipowac i rosnąć pod lepszymi ledami. Pod tym Aquaelem to była wegetacja . Zrobisz jak uważasz 

Edytowane przez natan2012
Błąd (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Aquaman napisał:

Szkoda trochę, że nie dałeś czarnego tła z tył. Szpeci ten widoczny sprzęt. W tak malutkim akwarium liczy się każdy wolny centymetr. Dałbym też jakiś płaski curkulator. No i lampeczka do wymiany raczej :) @natan2012 polecił dobrą

Myślałem też o czarnym, ale widziałem akwaria gdzie tło było niebieskie i takie najbardziej mi się podobają :) nie zamierzam czyścić tylnej ścianki akwarium, więc będzie zarośnięta glonami 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę śledził ten wątek! Uwielbiam takie kosteczki <3 Miałem tą lampę i faktycznie da się pod nią coś wyhodować miękkiego i całkiem spoko to wyglądało, ale dopiero gdy zmieniłem to odkryłem ile piękna z korali mnie omijało. Mimo to jest super i trzymam kciuki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akurat Tester dziś ma live na FB , a temat to piko rafki  i problemy z nim związane :) polecam oglądnąć sobie 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, PawelM napisał:

Będę śledził ten wątek! Uwielbiam takie kosteczki <3 Miałem tą lampę i faktycznie da się pod nią coś wyhodować miękkiego i całkiem spoko to wyglądało, ale dopiero gdy zmieniłem to odkryłem ile piękna z korali mnie omijało. Mimo to jest super i trzymam kciuki!

Bardzo miło mi to słyszeć :) nie zamykam się na nowe lampy w przyszłości, zobaczymy, ale myślę że z tą będę zadowolony na długi czas 

1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Z jakiego powodu masz taką temperaturę?

A bo tak sobie ustawiłem na grzałce. Optymalna temp to 25-27 stopni, w wielu wątkach widziałem też że niektórzy mają nawet 28. A poza tym tak sobie myślę, czy w wyższej temp dojrzewanie nie przebiega szybciej? 

41 minut temu, Maniekkkkk napisał:

Akurat Tester dziś ma live na FB , a temat to piko rafki  i problemy z nim związane :) polecam oglądnąć sobie 

Oo szkoda bo akurat dziś nie mogę. Wiesz może czy ten live będzie zapisany, tak żeby móc obejrzeć później? 

Mam automatyczny włącznik i wyłącznik światła, i zauważyłem pewną niedogodność. Światło mam oczywiście niebieskie i białe na raz, jednak z rana kiedy automatycznie się włącza, zawsze jest białe. Ta lampa ma jeden włącznik na kablu którym się przełącza tryb oświetlenia. No i zawsze jest białe po włączeniu. Ale to trudno, na co dzień będę sam włączał niebieskie, a białe będzie w dni w które nie będzie mnie w domu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Danonek napisał:

Mam automatyczny włącznik i wyłącznik światła, i zauważyłem pewną niedogodność. Światło mam oczywiście niebieskie i białe na raz, jednak z rana kiedy automatycznie się włącza, zawsze jest białe. Ta lampa ma jeden włącznik na kablu którym się przełącza tryb oświetlenia. No i zawsze jest białe po włączeniu. Ale to trudno, na co dzień będę sam włączał niebieskie, a białe będzie w dni w które nie będzie mnie w domu. 

Jak używasz cyfrowego timera to ustaw by po 1s si wyłączało i po kolejnej sekundzie włączało. Jeśli to gniazdko wifi to ustaw żeby się wyłączało w tej samej minucie w której się włącza (zazwyczaj mają możliwość ustawienia co do minuty tylko) i w tej samej minucie kolejne ustawienie żeby się włączyło. Przy niektórych gniazdkach działa taki trik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Danonek napisał:

Oo szkoda bo akurat dziś nie mogę. Wiesz może czy ten live będzie zapisany, tak żeby móc obejrzeć później? 

Tak będzie , wejdź w wyszukiwarkę na FB i wpisz  Tropical Marine Power Live (filmy) i znajdź ostatni live :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, PawelM napisał:

Jak używasz cyfrowego timera to ustaw by po 1s si wyłączało i po kolejnej sekundzie włączało. Jeśli to gniazdko wifi to ustaw żeby się wyłączało w tej samej minucie w której się włącza (zazwyczaj mają możliwość ustawienia co do minuty tylko) i w tej samej minucie kolejne ustawienie żeby się włączyło. Przy niektórych gniazdkach działa taki trik.

No właśnie ja mam taki manualny, co się naciska czarne przyciski na godziny w których ma być włączony. 

11 godzin temu, Maniekkkkk napisał:

Tak będzie , wejdź w wyszukiwarkę na FB i wpisz  Tropical Marine Power Live (filmy) i znajdź ostatni live :) 

Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spontanicznie kupiłem żywą skałę w sklepie sohal, czekam na dostawę. Poprosiłem o mały, zgrabny kawałek który mógłbym umieścić na tej którą już mam. Nie planowałem tego, ale wiecie jak to jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już jest :D przyszła dobrze zapakowana w styropianowe pudło. Już widziałem na niej jakieś robaczki. Jestem bardzo zadowolony z ułożenia skały, kawałki wyglądają dokładnie tak jak chciałem :)

IMG_20230112_143555_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230112_150011_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oooo i teraz dojrzewanie Ci zaskoczy :) 

ps.jak tylko dostrzeżesz jakieś szklane róże to od razu reaguj nim przybiorą formę plagi :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

50 minut temu, Maniekkkkk napisał:

Oooo i teraz dojrzewanie Ci zaskoczy :) 

ps.jak tylko dostrzeżesz jakieś szklane róże to od razu reaguj nim przybiorą formę plagi :) 

Szklane róże? A co to? Aiptasia? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Danonek napisał:

 

Szklane róże? A co to? Aiptasia? 

Tak, Aiptasia. Aczkolwiek, jak faktycznie jest w skale to to, nawet jak ją usuniesz to prędzej czy później pojawią się nowe polipy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Tak, Aiptasia. Aczkolwiek, jak faktycznie jest w skale to to, nawet jak ją usuniesz to prędzej czy później pojawią się nowe polipy.

Oby nie było. Na skale ogólnie jest dużo takich jakby nitek czarnych, wygląda dokładnie jak kupa ryby. No i są jakieś inne małe meszki brązowe itd, trochę jakby detrytus. Ja tam się cieszę ze wszystkiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Danonek napisał:

Ja tam się cieszę ze wszystkiego :)

Na początku cieszy wszystko co się rusza :lol:potem jak nabierzesz wiedzy i doświadczenia to nie koniecznie ;)

Na skale którą dostałeś są pewnie przetrwalniki różnych żyjątek które po czasie dają o sobie znać , także cierpliwości i ciesz się obserwacją .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, Zasolenie 1.025. 

Jest jakiś ślimak :D co to może być? Jest taki malutki, na zdjęciu tuż pod błyskiem lampy z aparatu

 

IMG_20230112_231254_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230112_231303_Easy-Resize.com.jpg

Mam głęboką nadzieję że wyrośnie z tego jakiś trochus albo tectus

Edytowane przez Danonek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Danonek napisał:

Tak przy okazji, Zasolenie 1.025. 

Jest jakiś ślimak :D co to może być? Jest taki malutki, na zdjęciu tuż pod błyskiem lampy z aparatu

 

IMG_20230112_231254_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230112_231303_Easy-Resize.com.jpg

Mam głęboką nadzieję że wyrośnie z tego jakiś trochus albo tectus

Ja tu żadnego ślimaka nie widzę.... jeżeli już to w załamku skałki widzę chyba ruròwkę Spirobis (taka mała biała spiralka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.