Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jest rozgwiazda ^^ niebieska, czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć jaka? Czy warto ją mieć w zbiorniku? Nadaje się na mój litraż? 

 

IMG_20230115_103534_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230115_103541_Easy-Resize.com.jpg

Edit: OK po szybkim riserczu okazuje się że to niebieska Asterina. Myślałem, że nie ma niebieskich :) mega 

Edytowane przez Danonek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów ! też za 3-4 dni odpalam kosteczkę taką malutką jak u kolegi - podeślę zdjęcia z opisem jak wystartuję i liczę na pogadankę ! Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlałem wczoraj i dziś resztę bakterii z ampułek. Dojrzewanie się zaczęło ale tylko na żywej skale, na piasku i suchej nie ma żadnych widocznych oznak. Na żywej pojawił się ciemnobrązowy nalot oraz pojedyncze, małe pęcherzyki powietrza. 

Asterina siedzi sobie w tym samym miejscu, chociaż za każdym razem trochę wyżej albo niżej. Żyje :)

Za dwa tygodnie planuję wpuścić ślimaki. Jakieś turbo i tectusy. 

 

IMG_20230116_170345_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230116_170355_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ale w wodzie pływa jakaś niewielka wylinka krewetki, nie wiem co o tym myśleć. 

 

Właśnie dojrzałem dwie małe rurówki (może być więcej). Skała jest z Indonezji więc zgodnie z informacjami znalezionymi w internecie są to S. Spectabilis. 

Coś tam widać na zdjęciu ale niewyraźnie. 

 

 

 

IMG_20230118_145509_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230118_145500_Easy-Resize.com.jpg

Edytowane przez Danonek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dino jest na żywej skale, na suchej też są jakieś brązowe naloty i na piasku z dnia na dzień co raz więcej. I dobrze, niech dojrzewa. 

Takie to małe a jak cieszy :)

 

IMG_20230118_194217_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update. 

Dziś mija 2 tydzień od startu. Temp. jednak zmniejszyłem tydzień temu do 25 stopni. Zasolenie 1.025, dino w zdecydowanym odwrocie. Nie ma już pęcherzyków powietrza ani ciemnobrązowego nalotu na skałach. Są tylko jasnobrązowe nitki tu i ówdzie ale one były od pierwszego dnia wadzenia żywej skały. Na suchej są baaaardzo delikatne okrzemki. Asterina ma się dobrze, wędruje sobie po żywej skale. Rurówki sobie filtrują, po żywej skale chodzą małe ciemne glizdy a na ścianach są małe, białe i bardzo cienkie robaczki długie na ok. 0,5cm. Co ciekawe, w rogu akwarium leży też wylinka sporej kiełży, ale jest cała niebieska. Dziwne. 

Teraz wyczekuję cyjano albo najlepiej glonów zielonych, wtedy kupię ślimaki. 

 

IMG_20230121_115524_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230121_115541_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie nieba! Właśnie przechodząc obok akwarium i rutynowo sprawdzając jak się ma niebieska Asterina, zauważyłem drugą, tłustą i tym razem białą, siedzącą na żywej skale. Jest kilkukrotnie większa niż ta niebieska, wow 

 

IMG_20230121_214750_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na ekipę sprzątającą. Będą mieć co jeść, bo szyby są pokryte glonowym filmem a i na skałach też jest co jeść. Dziś do zbiornika trafiły 2 trochusy i 3 turbo. Korzystając z okazji, kupiłem niedrogie szczepki koralowców. Padło na Briareum i Zoa. Briareum troszkę pociąłem i przykleiłem na osobnej Skałce. Aklimatyzację przeprowadzałem jakieś 30-40min, teraz czekam aż korale się pootwierają. 

 

IMG_20230126_120653_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230126_120659_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230126_120705_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20230126_120709_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Briareum prawie w całości się otworzyło. Zoa też, chociaż ma bardzo małe główki. 

IMG_20230131_195034_Easy-Resize_com.thumb.jpg.87f4f4d1a617eb92fac278ff0911682d.jpg

Dziś do zbiornika trafiła xenia. Ale co to było za klejenie... Cyrk. Nawet kropelka mi wylądowała w oku. No ale chyba się udało. Martwi mnie to, że była bardzo obślizgła i przypadkiem zmiażdżyłem w palcach część drzewka jak próbowałem przykleić ją do skały. Puściła takie długie gluty. Po kilku minutach glutów już nie ma ale jest takim falującym flakiem. Mam nadzieję że jakoś przeżyje. Albo może tak zawsze jest ale ja przecież na oczy wcześniej koralowca nie widziałem a co dopiero dotykałem, więc się nie znam. 

IMG_20230201_171742_Easy-Resize_com.thumb.jpg.d7cc3aefc58d38aebd88e313babf6b25.jpg

Jest też nowe Zoa. Tym razem większe, z dłuższymi łodyżkami.

 

IMG_20230201_171734_Easy-Resize_com.thumb.jpg.9a1a998bff53bfac737e4cae24099d4e.jpg

No i coś z czego jestem najbardziej zadowolony czyli Caulastrea :D mam nadzieję że się u mnie przyjmie. Kolor ma niesamowity. A w gratisie zauważyłem że rośnie na niej jakaś czerwona rurówka :)

IMG_20230201_165754_Easy-Resize_com.thumb.jpg.6ba1559038622a1bee7b8cb351c1b62a.jpg

 

I już się napompowała :)

IMG-20230201-WA0005_Easy-Resize_com.thumb.jpg.53453475c7acf4d63cd50daba131f09b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Danonek napisał:

Dziś do zbiornika trafiła xenia

Z xenią ostrożnie, w krótkim czasie potrafi opanować cały zbiornik. Podobnie briareum. Niektórzy robili restart zbiornika przez te koralowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie czerwona rurówka, tylko ślimak osiadły. Usuń go z akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Arek77 napisał:

Z xenią ostrożnie, w krótkim czasie potrafi opanować cały zbiornik. Podobnie briareum. Niektórzy robili restart zbiornika przez te koralowce.

Wiem wiem, dlatego briareum jak i xenia są na osobnych małych skałkach :) Briareum na Skałce na piasku, a xenia nw Skałce doklejonej do głównej, więc łatwo będzie ściągnąć. 

33 minuty temu, katani napisał:

To nie czerwona rurówka, tylko ślimak osiadły. Usuń go z akwarium.

O kurcze, zaraz poczytam. Ale jak stukam lekko w szkło to się chowa, tak jak inne przezroczyste rurówki które mam. Ślimaki osiadłe też się od razu chowają w tubkę? 

Edit. Znalazłem zdj w internecie. To co jest u mnie w akwarium wygląda dokładnie tak 

calcareous-tube-worms-1-1.jpg

No tylko tubka jest bardzo krótka ale czerwony "pierścień" wygląda tak samo 

Edytowane przez Danonek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Danonek napisał:

IMG-20230201-WA0005_Easy-Resize_com.thumb.jpg.53453475c7acf4d63cd50daba131f09b.jpg

Ślimaka osiadĺego widać na tym zdjęciu, ok 1cm od "stopy"korala, ..... Tak na godzinie 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Arek77 napisał:

Ślimaka osiadĺego widać na tym zdjęciu, ok 1cm od "stopy"korala, ..... Tak na godzinie 8.

A no to możliwe, ja mówiłem o innym miejscu, niewidocznym na zdjęciu. Na pewno powinienem go usunąć? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, Danonek napisał:

Na pewno powinienem go usunąć?

tak , będzie drażnił Ci korala , z czasem przerodzi się w plagę , ułam go całego bądź zaklej czubek kropelką w żelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duncan

IMG_20230214_152530_Easy-Resize_com.thumb.jpg.438b0cde23c734a624410abc506265d4.jpg

Są też nowe Zoa. Te pierwsze po lewej ładnie się pompują i rozmnażają bardzo szybko, kolejne dopiero się otwierają. Ogólnie w moim akwarium długo czasu zajmuje im aklimatyzacja. Taki Duncan np już po kilku minutach był cały napompowany. 

IMG_20230214_152706_Easy-Resize_com.thumb.jpg.191f9a5f5a9dbd6eb956c0c96651c192.jpg

Capnella ładnie się napompowała, trwało to chyba z tydzień 

IMG_20230214_152539_Easy-Resize_com.thumb.jpg.b36288e761de62d98f966fba9b58cba1.jpg

Z nowości jest jeszcze clavularia papaya, ale jest taka malutka że nawet nie widać jej na kamerze. Pompuje się więc jest ok. 

Briareum mnie zdziwiło bo z dnia na dzień zaczęło intensywnie się rozrastać, na brzegach pojawia się nowa, biała tkanka :)

Następnym celem są dwie euphylie i potem niech sobie rośnie w spokoju. Szkoda że to forum jest już w zasadzie martwe, ale lubię prowadzić sobie taki swój mały notatnik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. 

Minęły ponad 2 miesiące od startu zbiornika. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, praktycznie wszystko idzie po mojej myśli :) budżet jest ograniczony, więc nowe koralowce pojawiają się rzadko, ale cieszą mnie bardzo nowe przyrosty.

IMG-20230317-WA0006_Easy-Resize_com.thumb.jpg.21b86b6b584bae84ce1d11f0737e5a01.jpg

Zdecydowałem się że żywą skałę stojącą z przodu przeznaczę tylko na Briareum. Odsunąłem ją więc od głównej skały nieco do przodu, tak żeby się nie dotykały. Już widać spore przyrosty :D

IMG-20230317-WA0005_Easy-Resize_com.thumb.jpg.f37082e817e4dd03cd162833b3ddc82a.jpg

Mam problem z caulastreą (candy cane). Otóż zauważyłem że zaczęła umierać i zaczął wyłaniać się z niej szkielet :( przeraziłem się. Ale, po przewertowaniu chyba wszystkich anglojęzycznych forów stwierdziłem że to przez światło. Była za wysoko i po prostu się paliła. Nie chciała przyjmować pokarmu. Więc przeniosłem ją niżej wczoraj, dziś już zaczęła jeść. Mam nadzieję że bidula dojdzie do siebie.

Duncan zaś ma dużo nowych główek co mnie bardzo cieszy, mógłby jeść codziennie i w każdych ilościach (karmię pokarmem mrożonym). Niestety ma krótkie i grube polipy. Dowiedziałem się że to częsta przypadłość i może chodzić o światło, zbyt silny/słaby prąd wody etc. Może być też tak że się aklimatyzuje wciąż. Sam nie wiem, póki rośnie to jest ok więc zamierzam po prostu go obserwować. 

IMG-20230317-WA0002_Easy-Resize_com.thumb.jpg.ed395376e8957221106bacfc170b3754.jpg

I jeszcze zoaski, w niebieskim świetle więc mało co widać. Położyłem na samym dnie na osobnej podstawce w nadziei że się na niej rozrośnie :)

IMG-20230317-WA0011_Easy-Resize_com.thumb.jpg.9efe824ed7dfbbfaebbd8d1ab6ed5c44.jpg

Na razie to tyle. Niewiele, ale mnie wszystko cieszy. Niebieska rozgwiazda zdążyła się podzielić, widziałem to na własne oczy. Więc są już dwie. Jest sporo malutkich ślimaków, są wieloszczety, skały są pokryte rurówkami. W przyszłym tygodniu dojdzie euphylia paraancora. Potem planuję kupić jakieś grzybki, koniecznie sarcophyton na samą górę i jeszcze coś. A, skałka z xenią też wylądowała na dnie bo chyba ją te ledy aquaela zbyt paliły. Teraz są takie tycie główki, małe, ale już pulsują. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.