Skocz do zawartości
Konstruktor

Kostka 50x60x60 na panelu [180L brutto]

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłuższym czasie czajenia się w końcu udało się wystartować :)

Zawsze podobały mi się kostki, więc padło na 50x60x60h, bo takie mieści mi się na biurku. W akwarium jest 10cm panel (koncepcja podpatrzona od Krzyśka z forum :) )

 

20230113-133420.jpg

 

Start: 13.12.2022

 

Szkło: 50x60x60h, grubość 10mm, front OW

Obieg: 2x pompa Tunze 1070.020

Lampa: AI Hydra 32HD

Grzałka: 100W

Dolewka: D-D H2Ocean

Skała: 15kg D-D

Piasek: żywy 9kg Nature's Ocean

Sól: AF Sea Salt

Bakterie: ATM Colony

2kg kulek Maxspecta w panelu

+ wata filtracyjna na wejściu

 

Testy z 07.01.2023:

Temp.: 25

Zasolenie: 35

PO4: 0,01 (dziś 0,00 na hance)

NO3: 5 (dziś 10 salifert)

pH: 7,4/8 (chińska sonda 7,4, salifert 8)

KH: 8,7

 

 

 

Obsada na dziś:

3x Chromis virdis

2x Pterapogon kuderni

1x Nemateleotris magnifica

1x Lysmata debelius

2x Babylonia

3 główki Euphylia paraancora

2 główki Caulastrea

1 główka Duncanopsamia

6 maleńkich ricordea yuma

jeden rodzaj zoa

 

Wnioski na dziś/co zrobiłbym inaczej:

1. Piasek jest zbyt drobny i lata po akwarium, gradacja 0,5-1,7mm, teraz pewnie nasypałbym drobnego żwirku 2-4mm, nie wykluczone, że z czasem po trochu pozbędę się drobnego piasku i dam żwirek.

2. Pompy obiegowe dałbym z zewnętrznym sterowaniem.

3. Wylot z pomp nie robiłbym przez ścianę w panelu tylko górą lock linem

4. Sól będę zmieniał na niebieską Red Sea

Edytowane przez Konstruktor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się zapowiada. Dodałem do obserwowanych. 
Zamawiałeś akwarium z panelem, czy sam wklejałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe szkło zrobione w erybce wg wytycznych. Kontakt z nimi i ustalenie czegokolwiek to tragedia, ale wykonanie jak najbardziej OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszły wyniki ICP z ATI i trochę zgłupiałem. Niżej podaję to co jest za nisko, bądź za wysoko, cała reszta jest w normie.

Testy robiłem kontrolnie, a nie dla tego, że coś się dzieje.

 

Woda RO:

Si - 1154um/L

 

Solanka:

S - 795mg/L

Ca - 383mg/L

Sr - 4,4mg/L

F - 0,65mg/L

Li - 66ug/L

I - 10ug/L

Mo - 4ug/L

Mn - niewykrywalny

Al - 65ug/L

Sb - 11ug/L

 

Wyniki testów z dzisiaj:

Temp. - 25*C

Zasolenie - 35ppt

NH3 - 0,25 (Colombo)

PO4 - 0,03 (Hanna)      (0,03 ICP)

NO3 - 5 (Salifert)          (3,6 ICP)

NO2 - 0,2 (Salifert)

pH - 8 (Salifert)

pH - 7,4 (chińska sonda)

KH - 9,0 (AF)          (8,0 IPC)

Ca - 400 (AF)         (383 ICP)

Mg - 1500 (AF)      (1386 ICP)

 

Jeśli chodzi o testy kropelkowe to raczej jestem kiepski w kolory ;)

Co do wyników testów ICP mam kilka pytań. Krzem - woda RO 1154um, a solanka 49um. Skąd taki duży rozjazd między RO, a solanką?

Aluminium (65) i Antymon (11) - Czy to JUŻ szukać przyczyny?

W wodzie jedyne co mam to 2 pompy obiegowe, grzałkę i pompę od dolewki, cała reszta akwarium nie ma jakiegokolwiek styku z metalami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Konstruktor napisał:

F - 0,65mg/

Na pewno mg? Jeśli tak to zdecydowanie za dużo.

34 minuty temu, Konstruktor napisał:

Sr - 4,4mg/L

To trochę mało. Stront znacząco wpływa na kalcyfikację szkieletu korali. Idealny poziom to 8-11 mg/l

36 minut temu, Konstruktor napisał:

Aluminium (65)

Poziom akceptowalny, ostrzegawczy poziom, wg mnie, to pow. 200mikrogeam w litrze.

Edit

F..... pomyliłem się.... czytając F pomyślałem o żelazie (Fe):rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, F- 0,65mg/L

Wg ICP jest go za mało, norma powinna być 1,29mg/L

Pewnie Jod i Stront będę musiał dodatkowo suplementować.

 

No i przy najbliższej okazji przejdę na niebieską sól z Red Sea, obecna AF Sea Salt trochę mnie denerwuje, wg zaleceń producenta dla 35ppt jest 405g soli na 10L wody, zrobiłem wg wytycznych i refraktometr pokazał mi 30ppt.

Dodatkowo kilka dni temu zaczął mi się pojawiać brązowy nalot na skale i piasku, rano było go mniej, wieczorem więcej. Wg rad sprzedawcy w sklepie zaczynałem świecić wszystkimi kanałami na 30% przez 4h dziennie, raz w tygodniu wydłużałem czas świecenia o 1h zachowując wszystkie kanały na 30%. Jak zaczął się pojawiać nalot zredukowałem światło białe, zielone i czerwone, nalot zniknął, ale koralom mniej to odpowiada, bo już się tak nie pompują jak wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Konstruktor napisał:

Dodatkowo kilka dni temu zaczął mi się pojawiać brązowy nalot na skale i piasku, rano było go mniej, wieczorem więcej. Wg rad sprzedawcy w sklepie zaczynałem świecić wszystkimi kanałami na 30% przez 4h dziennie, raz w tygodniu wydłużałem czas świecenia o 1h zachowując wszystkie kanały na 30%. Jak zaczął się pojawiać nalot zredukowałem światło białe, zielone i czerwone, nalot zniknął, ale koralom mniej to odpowiada, bo już się tak nie pompują jak wcześniej.

2 godziny temu, Konstruktor napisał:

Krzem - woda RO 1154um, a solanka 49um. Skąd taki duży rozjazd między RO, a solanką?

Obstawiałbym okrzemki. Ja bym za bardzo nie ingerował tylko zdał się na biologię - okrzemki to też jedna z faz dojrzewania akwarium, jak same przychodzą tak same odchodzą. Inna sprawa to dość wysoki poziom w krzemianów w wodzie RO.

Co Antymonu:

"The metalloid antimony gets into the aquarium water via unclean plastic packaging and inferior PVC parts (piping) and can be removed from the water with our Phos 0.04. A value up to 10 µg/l(0,26 US.liq.gal.) is tolerated in the aquarium; as for many metals, this is also the limit value in drinking water. Antimony is also found in some frozen food. Therefore these would also have to be checked if the measured values are too high."

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.01.2023 o 16:59, Arek77 napisał:

""Sr - 4,4mg/L""

To trochę mało. Stront znacząco wpływa na kalcyfikację szkieletu korali. Idealny poziom to 8-11 mg/l

 

Zdecydowanie musisz zacząć dozować stront, póki nie jest za późno.

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wczoraj padła mi samica pterapogona. Do tej pory w zgodzie pływała z samcem, obie ryby przyjmowały pokarm, miały ładne, okrągłe brzuszki. Przedwczoraj obie ryby siedziały schowane za skałą i nie wychodziły do mrożonek, a dzień później samica już była na wykończeniu i 2h później (po tym jak zauważyłem) już padła. Żadnego stresu, żadnych kropek, jedyne co by mnie mogło zaniepokoić to cienka "nitka" ok. 1cm długości z odbytu. Samiec póki co pływa bez zmian.

Miałem nie wpuszczać do akwarium ukwiałów, więc dziś pojechałem i kupiłem małe quadri wielkości 50-cio groszówki.

Do tego doszły 3 główki caulastrei fluo i mała różowa rico wielkości 2zł.

A zdjęć to jeszcze muszę się nauczyć robić...

 

20230125-204817.jpg

20230125-204729.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów z dzisiaj:

Temp. - 25*C

Zasolenie - 35ppt

NH3 - niewykrywalne (Colombo)

PO4 - 0,02 (Hanna)

NO3 - 5 (Salifert)

NO2 - 0,1 (Salifert)

pH - 8 (Salifert)

pH - 7,34 (chińska sonda)

KH -8,8 (AF)

Ca - 400 (AF)

Mg - 1470 (AF)

 

Jakiś czas temu zacząłem dodawać bakterie Special Blend, jod (RS) i stront (AF).

Akwarium spokojnie kręci się dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasiedlaj koralami ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów z dzisiaj:

Temp. - 25*C

Zasolenie - 35ppt

PO4 - 0,01 (Hanna)

NO3 - 5 (Salifert)

 

13-12-2023.jpg

13-12-2023-1.jpg

 

Od ostatnich aktualizacji, z nieznanych mi przyczyn padł mi drugi kardynałek.

Padło malutkie quadri, wielkości 50 groszówki. Wpuściłem ukwiał do akwarium, przykleił się do skały i siedział tak kilka dni. Później widziałem, że zaczyna powoli wędrować, przesuwał się jakieś 2cm na dobę, po czym pewnego razu zobaczyłem, że spadochroniarz fruwa po całym akwarium. Wyłączyłem cyrkulacje na jakieś 30min, położyłem do na skale, żeby się przyczepił i znowu uruchomiłem obieg. Sytuacja powtórzyła się kilka razy po czym ukwiał przestał się przyczepiać do skały. Wtedy włożyłem go do kieliszka w akwarium, ale już chyba było za późno i quadri padł.

Do tego zastanawiają mnie kwestie jak to jest... pistacjowa caulastrea się pompuje, fluo marudzi. Euphyllia paraancora się pompuje, paradivisa marudzi.

 

Do tego na piasku wychodzi mi chyba cyjano i małe ogniska dino, ale w sumie nic z tym nie robię tylko czekam.

 

Co do dalszego zasiedlania koralowcami to fakt, muszę iść za ciosem. Na pewno w najbliższym czasie znowu kupie maluteńkie quadri i chyba od razu dam je do kieliszka. Będę chciał dać milke w górne partie skały i ciągle czekam, żeby kupić glabry na srodkową partię skały.

 

Edytowane przez Konstruktor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na moj gust pada Ci to i tamo czy strajkuje bo masz młody zbiornik i chyba troche za duzo ryb tam wpusciles tak na dzien dobry, tak mi sie wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Start był na ATM Colony, tak zaleca producent, żeby od razu wpuścić ryby.

A czy 3 chromisy długości ok. 3cm, 2 pterapogony długości ok. 5cm i 1 magnifica długości ok. 5cm to tak dużo? Wydaje mi się, że nie.

Ale to fakt, zbiornik młody, więc biorę margines na jakieś zgony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów z dzisiaj:

Temp. - 25*C

Zasolenie - 35ppt

NH3 - niewykrywalne (Colombo)

PO4 - 0,01 (Hanna)

NO3 - 2,5 (Salifert)

NO2 - 0,01 (Salifert)

pH - 8 (Salifert)

pH - 7,5 (chińska sonda)

KH -8,7 (AF)

Ca - 410 (AF)

Mg - 1485 (AF)

 

W ostatnim czasie z powodu braku czasu i braku funduszy nie wiele się działo w zbiorniku, poza codziennym karmieniem, codziennym dozowaniu Jodu i Strontu, i cotygodniowymi podmianami nic nie robiłem.

W tym tygodniu mam zamiar kontrolnie wysłać ICP i mam nadzieję, że uda się przyprowadzić ze 3 nowe życia :) wtedy też pewnie pstryknę jakieś zdjęcie i wrzucę na forum.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj dojrzeć zbiornikowi ,po co te wszystkie testy . Czym wiecej kombiujesz tym gorzej dla zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.