Skocz do zawartości
Beti

Pochłaniacz Co2 SCRUBBER 4L

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo korzystniej niż zasyp „akwarystyczny” wychodzi preparat do znieczuleń Intersorb w sklepach medycznych, Ok 99 pln za 5l , ale to już pewnie wiecie. Ja osobiście również używam w okresie zimowym, ale 1 l starcza na około 3 tygodnie…

Edytowane przez benua (wyświetl historię edycji)

Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, tomko napisał:

Beti ja to już przerobiłem. Stosowałem z rok a może dłużej, a Ty dop. zaczynasz, dlatego roszcze sobie prawo do wypowiedzi w temacie

Nikt Ci nie broni prawa wypowiedzi a nawet jest zalecana, tylko my się nie rozumiemy widzę, bo to tylko zastosowanie na okres 3-4 miesięcy góra, stosowanie ciagle nie wliczam w rachubę ;)

ps.wystarczy jak mi podniesie Ph o 0.2 będzie git…

zastanawiam się czy producent zasypu bije kasę na nas bo to nic nie daje czy jak, może problem jest w cenie ? w czym widzisz tak serio problem? aby w ciągu roku 3 miesiące podbiło Ph w tym zimowym okresie?

nie wierzę ze nic to nie daje i pieniądze są w błoto, skoro miałeś to ponad rok czyli uważasz ze jest to bubel i nie warto? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Beti napisał:

Nikt Ci nie broni prawa wypowiedzi a nawet jest zalecana, tylko my się nie rozumiemy widzę, bo to tylko zastosowanie na okres 3-4 miesięcy góra, stosowanie ciagle nie wliczam w rachubę ;)

ps.wystarczy jak mi podniesie Ph o 0.2 będzie git…

zastanawiam się czy producent zasypu bije kasę na nas bo to nic nie daje czy jak, może problem jest w cenie ? w czym widzisz tak serio problem? aby w ciągu roku 3 miesiące podbiło Ph w tym zimowym okresie?

nie wierzę ze nic to nie daje i pieniądze są w błoto, skoro miałeś to ponad rok czyli uważasz ze jest to bubel i nie warto? 

Zdaje się sama prosiłaś o opinię, więc ją wyraziłem. A że jest inna niż oczekiwałaś - no cóż! Powiedz mi co przez okres 3 mies. zyskasz stosując owe urządzenie? Realnie? Ph na liczniku podskoczy o te 0.2 i co ? Lepiej się z tym poczujes? To może tak. A poza tym zbiornik rozkwitnie? Zapomnij. To tak nie działa. Zapytam inaczej, co dzieje się w Twoim zbiorniku złego, że wywalasz kilka stów na urządzenie i będziesz półtorej stówki miesiącznie wydawać na wapno? Na cyferkach będzie lepiej ale czy relanie zbiornik skorzysta? Wątpię. Beti można wszystko, nawet lampę w złotej obudowie nad akwa powiesić, tylko po co! Ja na to patrze pragmatycznie. Nie mówie, że urządzenje to bubel tylko metoda mało wydajna. A producenci hhmmm, sama dobrze wiesz, co to oni już nie powymyślali żeby trochę nas hobbystów skrobnąć.... Błotko jeszcze stosujesz?

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, tomko napisał:

Zdaje się sama prosiłaś o opinię, więc ją wyraziłem. A że jest inna niż oczekiwałaś - no cóż! Powiedz mi co przez okres 3 mies. zyskasz stosując owe urządzenie? Realnie? Ph na liczniku podskoczy o te 0.2 i co ? Lepiej się z tym poczujes? To może tak. A poza tym zbiornik rozkwitnie? Zapomnij. To tak nie działa. Zapytam inaczej, co dzieje się w Twoim zbiorniku złego, że wywalasz kilka stów na urządzenie i będziesz półtorej stówki miesiącznie wydawać na wapno? Na cyferkach będzie lepiej ale czy relanie zbiornik skorzysta? Wątpię. Beti można wszystko, nawet lampę w złotej obudowie nad akwa powiesić, tylko po co! Ja na to patrze pragmatycznie. Nie mówie, że urządzenje to bubel tylko metoda mało wydajna. A producenci hhmmm, sama dobrze wiesz, co to oni już nie powymyślali żeby trochę nas hobbystów skrobnąć.... Błotko jeszcze stosujesz?

Ci powiem że u mnie te +0.3 pomogło i to było zauważalne od razu. Akwarium rozkwitło. Przedtem było wszystko jakieś takie "sflaczałe" :D .
Nie wiem czy podniesienie PH miało też wpływ na wodę i piach ale gdy miałem PH 7.6-7.8 woda żółta. Teraz kryształ.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem,zużyłem tego wapna z 20 litrów,u mnie szło jak woda.Na początku miałem filtr i mam do sprzedania w razie czego od PS,później zasypywałem w filtrze przepływowym by był obieg zamknięty,wtedy pomyślałem,że super sprawa,ale nie do końca to też fajnie działało więc zaprzestałem tej metody.Ja potrzebuję czegoś stałego do utrzymywania Ph,reaktorem wapnia steruje Kore7 i dość często nie nadążał za szybko spadającym Ph przy spadającej wydajności zasypu  i Kh szybowało do góry.Rozwiązaniem na to było by ustawienie testów co godzinę ,czyli 24 dawki a tak mam co 4 godziny.Fakt jest taki,że na wysokim Ph odciek reaktora mam 10 razy większy,co widać po koralach jak rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Aquaman napisał:

Ci powiem że u mnie te +0.3 pomogło i to było zauważalne od razu. Akwarium rozkwitło. Przedtem było wszystko jakieś takie "sflaczałe" :D .
Nie wiem czy podniesienie PH miało też wpływ na wodę i piach ale gdy miałem PH 7.6-7.8 woda żółta. Teraz kryształ.

Pisałem wyżej, że na wyższym pH korale dostają kopa i to jest fakt, bo sam obserwoeałem po przyrostach i zużyciu płynów Ballinga. Ale mówimy o zasadności stosowania w długiej perspektywie czasowej a nie zapobieganiu spadkom przez 3 zimowe miesiące. Natomiast chyba zgodzisz się, że zasyp wydajnie działa tydzień a po 2 nie ma już żadnego efektu na mierniku pH. Ale jak pisałem ja miałen DIY. Zrezygnowałem bo zwyczajnie męczyło mnie wymienianie zasypu co 7 dni. Koszty pomijam choć też przecież są istotne.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomko napisał:

Pisałem wyżej, że na wyższym pH korale dostają kopa i to jest fakt, bo sam obserwoeałem po przyrostach i zużyciu płynów Ballinga. Ale mówimy zasadności stosowania w długiej perspektywie czasowej a nie zapobieganiu spadką przez 3 zimowe moesiące. Natomiast chyba zgodzisz się, że zasyp wydajnie działa tydzień a po 2 to już nie ma żadnego efektu na mierniku pH. Ale jak pisałem ja miałen DIY. Zrezygnowałem bo zwyczajnie meczyło mnie wymienianie zasypu co 7 dni. Koszty pomijam choć też przecież są istotne.

No zgadzam się. Jakbym miał wymieniać co tydzien/dwa to pewnie bym z tej metody nie korzystał bo faktycznie drogo by wyszło.
Mi jakoś ten zasyp długo wytrzymuje. Być może dlatego że odpieniacz słabszy :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Aquaman napisał:

No zgadzam się. Jakbym miał wymieniać co tydzien/dwa to pewnie bym z tej metody nie korzystał bo faktycznie drogo by wyszło.
Mi jakoś ten zasyp długo wytrzymuje. Być może dlatego że odpieniacz słabszy :D

Objetość wapna w stosunku do poboru powietrza ma tutaj zasadnicze znaczenie. Mój odpieniacz (Deltec 1000i) chodził na max. a zasypu miałam może z 1,5 litra.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem używanie w miesiącach zimowych ma sens, lece tak trzeci sezon grzewczy i się sprawdza. Jak zrobi się cieplej przy otwartych oknach ph jest na poziomie jak w zimę przy adsorberze.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda sytuacja jest indywidualna.

Ja dozuje ballinga plus reaktor.

Kh trzyma kh keeper który steruje ballingiem.

Bez tego skoki dobowe kh ok 1 oczka.

Po wyeliminowaniu tego (skoki mam max 0.3) konsumpcja wzrosła znacząco więc to działa.

Ale ale... kh keeper ograniczał dozowanie ballinga do minimum a ze zamiast kh daje wodorotlenek sodu to w nocy nic nie wiązało co2. Efekt za dnia ph w zimę nawet 8.3 a w nocy zjazd do 7.75.

A scrubber używam tylko od 22 do 8.00 czyli w czasie gdy dawki kh są marginalne.

Ph spada maksymalnie do 7.95 i o to chodziło.

Ludzie ignorują wpływ ph bo to ... tylko cyferki to tak jak kh to tylko... cyferki.

Nie, Stabilne kh I wysokie stabilne ph to przepis na łatwiejsze prowadzenie zbiornika.

Jako scrubber używam idykatora medycznego który ma gąbki i pył się nie dostanie :)

 

Testuje go mimo iż ma tylko 1l zasypu a odpieniacz to bubble King 250 deluxe więc maly potworek :)

 

Edytowane przez pj007 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pj007 napisał:

Jako scrubber używam idykatora medycznego który ma gąbki i pył się nie dostanie :)

Pochwalisz się jakimś foto? 


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglada z 7.85 na 8.06 tydz po montażu współczynnik Kh 7.8 = Co2 poziom 2

33A0ACED-5FBC-4D10-9087-50EC47AB7FE1.thumb.jpeg.3a71a543a08c035ef2ab230114202035.jpeg
A3D42898-4B59-4E8A-B279-74D6627DE3F6.thumb.jpeg.8c90be19223e6c624a533f6b493910c9.jpeg
 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, chris_ek napisał:

A wcześniej jaki był?

Na poziomie 3 -2 były skoki teraz sztywne 2


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglada po 2 tyg prawie, myśle ze cel osiągnięty nawet takiego Ph nie miałam latem, zasyp jak narazie jest jeszcze biały ale jest go 4 litry.

 

5C06CE44-DD7A-424F-A992-69D391D35ED5.thumb.jpeg.586308689b7289d2ef4c513f14f052c2.jpeg

C8E38A07-9E5B-42CA-9302-B0C81819A5B5.thumb.jpeg.8931f611f6c7dba0ecbfb95f6e73780c.jpeg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o taki właśnie odczyt chodzi ;)

Ciekawe ile zasyp wytrzyma.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi powoli zaczyna się robić różowy, ale pH dalej się trzyma. Więc 1,5l przy moich akwarium wytrzyma miesiąc - uważam, że to super wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też uległem modzie na podbijanie pH. U mnie tak to wygląda ;) Ale na kalkwasserze. U mnie CO2 scrubber się nie sprawdził. Może za mały zasyp a za duży odpieniacz i zasys powietrza (chodzi cały czas na max.) Pozdr., tomko

 

20230131_191309.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Cheilon napisał:

U mnie 1,5l mam podpięte do nyos quantum 220. Powietrze otwarte na max.

Może musiałbym popracować jeszcze nad moim DIY scruberem żeby sprawował się poprawnie. Cheilon jak to nie problem, to sprawdź za jakiś czas czy na wlocie powietrza do odpieniacza (przy pompie pod wodą, gdzie podłączony jest weżyk) nie osadza Ci się kamień/weglan wapnia. U mnie co 2 tyg. musiałem to skrobać, bo wydajność skimmera spadała i wkurw...... mnie to sakramencko. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

I o taki właśnie odczyt chodzi ;)

Ciekawe ile zasyp wytrzyma.

Cicho liczę ze miesiąc ;) Zobaczymy jak będzie,

koszt 5l 90 zł nie jest tragicznie 

B51337CE-A0D5-4FDB-A090-B0BE269C062A.jpeg.4eb8f7c70ab355bdbaba9e1566dfba5a.jpeg

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomko sprawdzę na pewno

@Beti ja bym stawiał na 2 miesiące, ale to też kwestia ile jest domowników, przy moim akwa 23h/24h nikogo nie ma.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Cheilon napisał:

@tomko sprawdzę na pewno

@Beti ja bym stawiał na 2 miesiące, ale to też kwestia ile jest domowników, przy moim akwa 23h/24h nikogo nie ma.

 

Obyś miał racje, w salonie 8/24 :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.