Skocz do zawartości
teklak

Projekt sumpa - proszę o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zaprojektowałem wstępnie sump o wymiarach 100x40x40. Przeznaczony do zbiornika 120x50x60. Proszę o opinie/uwagi do projektu.

IMG_20230120_191907.thumb.jpg.d0a8c667022ad0b20f913ada7ab89bc6.jpg

Edytowane przez teklak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci taka duża komora na powrót i co będzie w komorze spływu?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża komora ze względu na to że nie mam jak przechowywać osmozy, więc muszę robić na bieżąco, a parowanie wody mam około 15l tyg, dlatego wymyslilem że  więcej wody tym dłużej wytrzyma bez dolewki, aczkolwiek to tylko pomysł. W komorze spływu myślę o filtrze przepływowym z jaks medium + ewentualnie ceramika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, teklak napisał:

Duża komora ze względu na to że nie mam jak przechowywać osmozy, więc muszę robić na bieżąco, a parowanie wody mam około 15l tyg, dlatego wymyslilem że  więcej wody tym dłużej wytrzyma bez dolewki, aczkolwiek to tylko pomysł. W komorze spływu myślę o filtrze przepływowym z jaks medium + ewentualnie ceramika. 

Przy dolewania odparowanej wody raz w tygodniu będziesz miał cały czas skoki zasolenia w akwarium.

 

Po za tym  przy niższym stanie wody w komorze pompy woda będzie "chlupotać".

Pisząc, że nie masz jak przechować wodę z osmozy, pewnie masz na myśli że nie masz miejsca na dolewkę...(bo wodę RODI można przechowywać np w plastikowych pojemnika 20 czy 30 litrowych)....ja bym zrobił takà komorę w sumpie - np komora 20x40x40 da Ci tygodniowy zapas wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Arek77 napisał:

Przy dolewania odparowanej wody raz w tygodniu będziesz miał cały czas skoki zasolenia w akwarium.

 

Po za tym  przy niższym stanie wody w komorze pompy woda będzie "chlupotać".

Pisząc, że nie masz jak przechować wodę z osmozy, pewnie masz na myśli że nie masz miejsca na dolewkę...(bo wodę RODI można przechowywać np w plastikowych pojemnika 20 czy 30 litrowych)....ja bym zrobił takà komorę w sumpie - np komora 20x40x40 da Ci tygodniowy zapas wody.

Komora na automatyczna dolewkę jest zaprojektowana, więc te tygodniowe odparowane ilości będą uzupełniane automatycznie. Mógłbym zmniejszyć komorę pompy do 20cm szerokości, tylko która zrobić większą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz już wybrany odpieniacz? Planujesz rollermata? Może odpieniacz w komorze spływu, w środkowej miejsce na media/filtry przepływowe, i 20 cm na komorę pompy powrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam odpieniacz ATB Burian na pompie jebao dcp3000 z wirnikiem mesh. Miejsce jakie zajmuje z pompą to 30x40 i 18cm poziomu wody. Z tego względu nie będę miał jak umieścić go w komorze spływu, obawiam się falowania wody. A chciałbym żeby jednak poziom był stabilny. Co do rollermatow nigdy nie stosowałem, słyszałem że coś takiego jest ale to dla mnie nowość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad osobnym zbiornikiem na dolewkę zamiast wydzielonej części sumpa. Ja mam razem i drugi raz bym tak nie zrobił ze względu na trudność w jej czyszczeniu. Osobny zbiornik można wyjąć i umyć, a tak trzeba kombinować. Ostatnia komora powinna być jak najmniejsza, najlepiej zrobiona pod wymiar planowanej pompy obiegowej. Czym większa jest jej objętość tym większa jest bezwładność dolewki, przez co masz mniej stabilne zasolenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O o to jest cenna uwaga. Mam jeszcze wątpliwość co do umieszczenia ceramiki w 1 komorze. Czy przepływ wody spowodowany spływem z komina nie będzie za duży, dla utrzymania flory bakteryjnej 2 ceramice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, teklak napisał:

Czy przepływ wody spowodowany spływem z komina nie będzie za duży, dla utrzymania flory bakteryjnej 2 ceramice?

Nie, przepływ na pewno nie będzie za mocny, popularne media filtracyjne są mocno porowate, więc bakterie na pewno znajdą odpowiednie miejsce. Z tym, że jeśli nie planujesz filtracji mechanicznej na spływie(np tzw. skarpeta) pory w ceramice mogą zapchać się spływającymi drobinkami i przestaną spełniać swoje zadanie. Trzeba je będzie często wstrząsać lub płukać w wodzie z podmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.