Skocz do zawartości
MichałAqua

Sump kostka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Prowadzę akwarium 100x40x50 na kaskadzie. Lecz zamierzam zmienić filtrację na sumpa. Założenie sumpa to żeby było wmiarę naturalnie. Mam mało miejsca - 40x40 więc kostka, nietypowy sump. Wzorowałem się na amerykańskich sumpach np. https://www.fijicube.com/products/fiji-20-sump

 

Chciałbym się zapytać czy takie coś ma sens.

 

1 połowa sumpa: 2 malutkie komory, 1 na skarpetę filtracyjną, następna na mały odpieniacz, tunze 9004. Następne przechodzimy do dużego refugium. Po tym zmienia się połowa sumpa.

2 połowa sumpa. Pierwsza komora jest na media, następna na skałę, ostatnia na pompę.

 

Wydaje się w porządku, ale czy nie przekombinowane?received_568583235285772.thumb.jpeg.972929fd4ecc3a1931af9d3f0cbc0c55.jpeg

received_890950168722156.webp received_1179407582702332.webp received_1223428904950142.webp received_2450972031724701.webp received_1223428904950142.webp received_2450972031724701.webp received_875692093702553.webp

Zdjęcie się dziwnie dodały, trzeba je pobrać ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym zrobił trochę inaczej - spływ, skarpeta i odpieniacz, potem jedna wspólna komora na media dla filtracji biologicznej (wg mnie nie ma sensu rozdzielać skały od siporaxu), za filtracją biologiczną - komora refugium i komora pompy powrotu.

 

Układ komór w kształcie litery U jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

Osobiście bym zrobił trochę inaczej - spływ, skarpeta i odpieniacz, potem jedna wspólna komora na media dla filtracji biologicznej (wg mnie nie ma sensu rozdzielać skały od siporaxu), za filtracją biologiczną - komora refugium i komora pompy powrotu.

 

Układ komór w kształcie litery U jest ok.

Dziękuję za opinię.

2 minuty temu, Arek77 napisał:

Osobiście bym zrobił trochę inaczej - spływ, skarpeta i odpieniacz, potem jedna wspólna komora na media dla filtracji biologicznej (wg mnie nie ma sensu rozdzielać skały od siporaxu), za filtracją biologiczną - komora refugium i komora pompy powrotu.

 

Układ komór w kształcie litery U jest ok.

A myślisz że spływ skarpeta i odpieniacz jest ok jak teraz jest? Czy byś zwiększył?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, MichałAqua napisał:

A myślisz że spływ skarpeta i odpieniacz jest ok jak teraz jest? Czy byś zwiększył?

Trudno powiedzieć nie widząc tego na żywo. Nie masz jeszcze nic poklejonego..... Kup odpieniacz, weź skarpetę, zrób prowizoryczny zbiornik o takich wymiarach (np z kartonu) I pobaw się w wkładanie, czyszczenie I manipulowanie sprzętem wewnątrz komór. Zobaczysz czy się da i czy będzie to wygodne.

A jak doprowadzisz i odprowadzisz wodę z sumpa do zbiornika? Masz komin w akwa lub pomysł jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Arek77 napisał:

Trudno powiedzieć nie widząc tego na żywo. Nie masz jeszcze nic poklejonego..... Kup odpieniacz, weź skarpetę, zrób prowizoryczny zbiornik o takich wymiarach (np z kartonu) I pobaw się w wkładanie, czyszczenie I manipulowanie sprzętem wewnątrz komór. Zobaczysz czy się da i czy będzie to wygodne.

A jak doprowadzisz i odprowadzisz wodę z sumpa do zbiornika? Masz komin w akwa lub pomysł jak to zrobić?

Komin zewnętrzny powstanie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, MichałAqua napisał:

Komin zewnętrzny powstanie 

Rozumiem, że akwa będzie to samo i nie będziesz spuszczał wody - jak masz zamiar wyciąć otwór na grzebień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Arek77 napisał:

Rozumiem, że akwa będzie to samo i nie będziesz spuszczał wody - jak masz zamiar wyciąć otwór na grzebień?

Spuścić trochę wody, zabezpieczyć czymś żeby nie sypało się do akwa, wywiercić otwory zamiast grzebienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, mazmaciek napisał:

To może prościej pudełko przelewowe, są wersje bez wiercenia 

Ponoć niezbyt bezpieczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MichałAqua napisał:

Qurczę.... Tak pacząc na ten sump- cały przepływ wody idzie górą, czy przypadkiem przy dnie nie powstaną martwe strefy. Można dać przy dnie dwa malutkie cyrkulatory typu JPV lub zrobić przy komorze spływu podwójne szyby tak aby woda z komory wpływała górą potem szyba z przerwą od dna - - skierowanie wody na dno, i przepływ do pierwszej dużej komory dołem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Arek77 napisał:

Qurczę.... Tak pacząc na ten sump- cały przepływ wody idzie górą, czy przypadkiem przy dnie nie powstaną martwe strefy. Można dać przy dnie dwa malutkie cyrkulatory typu JPV lub zrobić przy komorze spływu podwójne szyby tak aby woda z komory wpływała górą potem szyba z przerwą od dna - - skierowanie wody na dno, i przepływ do pierwszej dużej komory dołem. 

Dziękuję za radę, postaram się to uwzględnić. Wrzuce potem kolejną aktualizację 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw odpieniacz i pompa dopiero potem można coś określić odnośnie wymiarów

ja mam 50x40x40 sump

dwie przegrody i skarpetę

 

sump3.jpg

sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Alddo napisał:

Najpierw odpieniacz i pompa dopiero potem można coś określić odnośnie wymiarów

ja mam 50x40x40 sump

dwie przegrody i skarpetę

 

sump3.jpg

sump.jpg

Odpieniacz tunze 9004. Pompa nie wiem ale na wszystkie jakie mi wpadły w oko jest miejsce na planie.

Fajnie masz to zrobione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci ze 9004 troszkę może być za słaby. Ja mam w trochę mniejszym akwarium i jakoś za wiele nie pieni, albo jeszcze czysto i nie ma co. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, mazmaciek napisał:

Powiem Ci ze 9004 troszkę może być za słaby. Ja mam w trochę mniejszym akwarium i jakoś za wiele nie pieni, albo jeszcze czysto i nie ma co. 

Chce głównie na skalę żywej i refugium ciągnąć, a tunze jako wspomaganie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary pompy i odpieniacza potem dopiero projekt

miałem kupić małą pompę a mam klocka, jak bym zostawił pierwotny projekt to był by problem nie wlazła by

Widziałem sampa bez przegród - spad, skała z glonami, pompa i chodziło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.