Skocz do zawartości
Jan141286

zkaladanie morskiego 60 l - jakies rady ?

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich ,

przymierzam sie do zalozenia solniczki na 60 l tylko mam problem z doborem sprzetu :

1.czym minifloter wystarczy czy jest za slaby ?

2.co do oświetlenia , czy hqi 70 będzie ok czy lepiej jakieś jażeniówki ?

3.czy podłączyć jeszcze jakiś dodatkowy filtr czy sam odpieniacz wystarczy ?

4 . co z napowietrzaczem ? bo juz sam nie wiem czy jest potrzebny ;/

5 jaka cyrkulacja bedzie najlepsza? mysle o maera 2400 i o jakiejs drugiej mniejszej np. maxi jet 1200 , czy to wystarczy ?

z góry dzieki za wszelkie rady :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

1. miniflotor wystarczy

2. hqi70W wystarczy ale przy takim zbiorniku lepiej decydowac sie na T5 - ciezko jest znalezc ladnie swiecace zarniki HQI o mocy 70W wiec sam sobie zwiążesz ręce.

3. sam odpieniacz wystarczy - na początku (przy dojżewaniu skaly) mozna dac jakiś filtr ktory będzie wybieral syf z akwa - ale o taki filtr trzeba dbac inaczej niz w akwarium slodkim - jesli jest to np wata to trzeba ją wymieniać praktycznie codziennie (plukanie nie wchodzi w grę).

4. odpieniacz napowietrzy ci wodę wystarczająco. Nic innego nie potrzeba.

5. Cyrkulacja do 60L taka jak piszesz jest git.

pozdrawiam i życzę wytrwałości

tomek


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość, to stawiaj sump.

Też mam akwarium 63L i zaczynałem bez odpieniacza i sumpa.

Po 2 miesiącach siedze i przerabiam, bo okazało się że odpieniacz jest obowiązkowy, musiałem wrzucić grzałkę, filtr powierzchniowy i zagraciłem akwarium :D

Jeśli nie masz możliwości zrobienia sumpa to polecam jako filtracje kaskade aquael FZN3, do której włóż kawałki żywej skały, a na wierzch wate.

Ale wate radzę wymieniać codziennie, tak jak pisał alef.

Jeśli chodzi o oświetlenie, to też myśle nad zmianą na HQI 70W.Do tego 2 aktyniki :D

W tej chwili mam 4 T5 24W i brakuje mi tych refleksów biegających po akwarium.

Cyrkulacja, nie znam tych pomp co podałeś, czy one razem będą miały 3600L/h ?

Ja mam u siebie Tunze 6025 i musze ustawiać na szybe by zmniejszyć impet, inaczej wszystko lata po akwarium.

Jesteś z warszawy, więc jak masz chwile to zapraszam do mnie na kawe, lub piwko :D

W razie czego pisz na GG lub pw


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do rozmieszczenia cyrkulacji a mianowicie gdzie powinny byc umieszczone papy chodzi i o to w kturym miejscu akwarium ( po jedenj stronie obydwa czy naprzeciw czy jeszcze w innej kombinacji).Czy na poczatek zasypywac podloze jakims piaskeim koralowym ( czy czyms w tym rodzaju) czy zostawic na poczatek sama skale na gołe szybie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie zostaw gole dno,piasek dasz jak skala sie oczysci to znaczy po okolo 4-6 miesiacach i najlepiej zywy piasek.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy zainstaloj na przeciwko siebie,a ich strumienie skieroj na siebie tak zeby twozyly zawirowania,chodzi oto zeby nie bylo laminarnego ruchu wody.Poogladaj sobie fotki akwariuw w galeri to napewno zobaczysz jak maja inni zainstalowane pompy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mógł by mi kots powidzieć :

1. co jaki czas trzeba robić testy ody?

2.ile się musi palicoswietlenie i co z oswietleniem nocnym ( wymagana czy nie)

3. czycyrkulaja musi być włączona cały czas(w nocy ronież) ?

4.co jaki czas pdmienia sie wode 9 na początku i poźniej )?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. testy: nie ma reguły - im więcej wiesz i im bardziej znasz swoje akwarium tym rzadziej robisz testy.

2. na równiku słońce swieci 12 godzin - wiec pełne światło można trzymać w takich granicach - plus ranek i wieczorek - to zrobisz aktynikami. Nocne nie jest wymagane ale sie przydaje.

3. cyrkulacja chodzi 24h/dobe. Jak się ma jakies sterowanie do tego to mozna cyrkulacje zmniejszac na noc (ale nie poprzez wyłączenie części pomp tylko poprzez zmiejszenie ich wydatku)

4. ja na początku wogóle nie zmienialem wody - az do momentu gdy parametry azotowe zeszly do akceptowalnego poziomu. Natomiast potem należy dążyć do stanu, aby było wymienione ok 30% obiętości zbiornika miesięcznie. Im częściej tym lepiej (czyli najlepiej wymieniac 1% dziennie - aczkolwiek nikt tego nie robi - chyba że ci, ktorzy maja system automatycznej podmiany wody). Standardowo to raz na tydzien 5-10% albo raz na 2 tyg. 15-20% wody.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nocne nie jest wymagane ale sie przydaje.

swiete slowa mi 2 razy rybcie na podlodze ladowaly sekunde po zgaszeniu swiatla, na szczescie ich pan ma dobry refleks:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak dokładnie wygląda cykl oswitlania bo juz sie pogubilem ( kiedy jakie światlo sie włacza - ma tu na mys.i kiedy aktynki a kiedy np . hqi - tak mniej wiecej godzinowo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest tak:

10.00 - wlaczaja sie aktyniki

12.00 - wlacza sie HQI

22.00 - wylacza sie HQI

24.00 - wylaczaja sie aktyniki


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ponad rok miałem zbiornik 60l. 11 kg skały, grzałka, pompka maxijet 1200, brak odpieniacza, niezbyt częste podmiany wody, 2xT5 24 W (częsciowo tylko jedna, bo druga się spsuła). Było sporo xenii, duży sarkopyton (do sprzedaży na targowisku), kolonie zoantusów i clavuarii, 3 chromis viridis, 1 garbik, krab, turbo. Wszystko żyło i maiało się dobrze, a wapiennych nie byłem w stanie wyskrobywać.

Tak więc teoria swoje, a w praktyce da się utrzymywać akwa bardzo proste technicznie. [t=thumbnail][/t]1005-obraz 012.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do aktynek to jak myslicie czy 2x 24 w wystarcza? i czy jedna hqi tez bedzie ok ? a moze zamiast hqi 4x24 w plus jakas nocna jazeniowka ? nieukrywam ale w kwestia oswietlenia najbardziej nie wiem co zastosowac;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jan141286 mysle ze 2x24w t5 Ci na poczatek wystarczy,jak bedziesz chcial trzymac bardziej swiatlolubne korale to dolozysz jeszcze jedna swietlowke.W tak malym akwarium w HQI to nie masz sie co pakowac.A oswietlenie nocne zrob na diodach LED.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracając do cyrkulacji w nocy , czy można wyłączać pompe silniejszą i na noc zostawiać tylko ta słabszą czy lepiej niekombinowac tak ?:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jedna wylaczam.

Pozdrawiam.

Ps: na oswietlenie nocne wystarczy jakas malutka, 1W lampka. Takze nie zawracaj sobie nia tak bardzo glowy.:D

Masz juz RO i DI? Dolewke?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie oplaca sie kupowac takiej wody - z dwoch powodow:

1. nie wiesz co kupujesz (to jest woda do akumulatorow)

2. RO+DI to wydatek rzedu 200-300 zl wiec nie jest az tak bolesny

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem woda sprzedawana na stacjach benzynowych czy w supermarketach jest oczyszczana na wymieniaczach jonowych,i posiada napewno sporo zanieczyszczen ktore moga w akwarium morskim sprawic problemy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze znowu pytania dotyczace wody demineralizowanej...ja postanowilem juz ze wlasnie tylko takiej wody bede uzywal...w wszystkich nowych ksiazkach sa rady by do mniejszych zbiornikow taka woda jest najwygodniejsza a cytujac polskiego autora "najlepsza wode,taka jak woda w naturze jest woda zdemineralizowana zmieszana z wysokiej jakosci sola syntetyczna"...pewnie beda za i przeciw...ja postanowilem a co mnie z tego wyjdzie bede informowal,baniak powiniennem zalac za jakis miesiac dwa...Dzwonilem do przedstawiciela firmy wody demineralizowanej i zapewnial ze w tej wodzie nie ma NIC,jest idealnie czysta...jesli chodzi o oswietlenie to ja chce swiecic HQI 8 godz dziennie,superaktyniki 12 godzin...czy jest ktos kto swieci w ten sposob bo gdzies parokrotnie na forum sie z tym spotkalem...jesli chodzi o oswietlenie nocne to nie wiem czy jest potrzebne,wiem natomiast ze wyglada slicznie,ja kupilem zarowke ledowa niebieska i transformator w Leroyu chyba,chcem jeszcze dodac jedna do akwa a trzecia podswietlic nad akwa tylko dla efektu...uwielbiam kolor niebieski.Dobrym rozwiazaniem jest tez Hydor led 0,4W jest biala i chyba bardziej naturalnie wyglada niz niebieska ale ja wole te druga...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.