Skocz do zawartości
owler

AF sea salt vs reef salt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Z uwagi na spory litraż (1000l w obiegu Sól reef sal), robiąc podmianki 10% raz na tydzień lub nawet dwa gdybym się przesiadł na jakiś czas na sea salt byłaby spora oszczędność. I tak dozuję Ballinga od AF na strongach. Nawet gdyby brakowało Ca lub Mg czy czegoś innego to mogę dodać. Generalnie ostatnio zakupiłem 25kg SS i wychodzi sporo taniej a schodzi mi taki worek przez dwa miechy. Zbiornik z mieszaną obsadą. 60% SPS, 40% LPS plus ryby.

Pzdr.

 

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy akurat oszczędzanie na soli to najlepszy pomysł. Niestety duże akwarium to duże koszty. Jak chcesz zmieniać to popatrz też na inne sole. Do tego sól AF trzeba sypać 390-400g na 10l a na przykład Neomarine/Blue treasure 350.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do soli sea salt musiałbyś lac więcej balinga jak i pewnie innych pierwiastków oraz amino. Więc czy byłaby taka oszczędność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sam się zastanawiam, ale przyznam szczerze że często są fajne promocje na sea salt. Wychodzi tak że za 2 worki RS mam ponad 3 SS a to już jest oszczędność rzędu 250 zł na 4 miechy. Więc mam na pudła ballinga i nawet na strongi a i tak je zużywam. No nic już kupiłem 2 wory zobaczymy dam znać. Nie wyjdzie to się przesiadam na co innego i już. A że akwa duże i duże koszty...... ostatnio dołożyłem szczepkarium i już się tym trochę zapędziłem.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, owler napisał:

Witam,

Z uwagi na spory litraż (1000l w obiegu Sól reef sal), robiąc podmianki 10% raz na tydzień lub nawet dwa gdybym się przesiadł na jakiś czas na sea salt byłaby spora oszczędność. I tak dozuję Ballinga od AF na strongach. Nawet gdyby brakowało Ca lub Mg czy czegoś innego to mogę dodać. Generalnie ostatnio zakupiłem 25kg SS i wychodzi sporo taniej a schodzi mi taki worek przez dwa miechy. Zbiornik z mieszaną obsadą. 60% SPS, 40% LPS plus ryby.

Pzdr.

 

To się nie opłaca, więcej wydasz na dodatki do soli a nigdy nie wycelujesz idealnie jak w soli, a dwa zmiana soli tez spowoduje ze w akwarium może różnie się podziać, zaczniesz robić dodatki raz za mało raz za dużo etc…(tak w skrócie )

ale każdy jest kowalem własnego losu, ja odradzam.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszczędzić realnie możesz stosując ballinga zamiast markowych produktów. Wychodzi kilka razy taniej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Balling mniej więcej same prochy wychodzi około 300zł rocznie(licząc w tych 5kg wiaderkach, Ca chyba 3,5kg) do tego strongi w 250ml butlach też 300zł (1,5 opakowania rocznie, 1ml każdego dziennie). Nie wiem ile teraz kosztują same proszki takie z chemicznego ale zakładając że są o połowę taniej w co wątpię to tylko mi daje 150 zł oszczędności rocznie. Liczę przy konsumpcji każdego płynu po równo 200ml na dobę. A sól mam gratis worek na 4 miechy czyli rocznie 3 worki czyli jakieś 600-700zł. Nie wiem może i nie jest to dużo. Najgorzej jak mi się wszystko porozjeżdża wtedy koszt ICP plus dozowanie ewentualnych mikro czy makro może być kosztowne lub worek lepszej soli na większą podmiankę. W sumie jak SS też jest od AF to nie jest tak do końca inna sól??, znaczy jak innej firmy.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, owler napisał:

Najgorzej jak mi się wszystko porozjeżdża wtedy koszt ICP plus dozowanie ewentualnych mikro czy makro może być kosztowne lub worek lepszej soli na większą podmiankę

Tu chyba będzie najbardziej "bolało" na początku - dodatkowa suplementacja, testy ICP, dodatkowa suplementacja, testy ICP... z czasem pewnie da się ustabilizować.

Pytanie w sumie chyba najważniejsze: czy chcesz zaryzykować, że trakcie możesz stracić trochę korali?

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.