Skocz do zawartości
chris_ek

Czy rollermat może być za duży?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do użytkowników wszelkiego rodzaju rollermatów: czy gdybyście teraz dobierali rollermat (załóżmy, że nie ogranicza was wielkość ani cena) to czy wzięlibyście większy model?

Załóżmy, że akwarium ma 250 litrów, przepływ pompy będzie pewnie w okolicach 2500-3000 l/h. Przy takich założeniach większość średniej wielkości rollermatów powinna się sprawdzić. A co jeśli wstawimy rollermat przeznaczony do większego zbiornika lub o większej nominalnej przepustowości?

Z plusów nasuwa mi się:

- rzadsza wymiana rolki

- teoretycznie możliwość zwiększenia przepływu (jeżeli hydraulika pozwoli)

Z minusów:

- więcej miejsca zajmie w sumpie

- czy brudna rolka po dłuższym czasie zaczyna śmierdzieć?

Ponieważ ceny rollermatów różnej wielkości są dość zbliżone to zastanawiam się czy kupno większego to dobre rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam roller od paragona. Jakbym miał miejsce i kasę to bym wziął większy, bo łatwiej w nim operorwać, więcej wody się mieści i możliwe, że więcej syfu by zostawało na wacie. Do tego chętnie bym zamontował roller, w którym montuję całą rolkę, bez cięcia i przewijania na małą rolkę rollera.

14 minut temu, chris_ek napisał:

Z minusów:

- więcej miejsca zajmie w sumpie

to na pewno.

14 minut temu, chris_ek napisał:

- czy brudna rolka po dłuższym czasie zaczyna śmierdzieć?

To zależy. Ja używam włókniny od Teichpoint.de. Ta u mnie ogólnie nie śmierdzi. Rolka u mnie nie przewija się za szybko, więc włóknina obcieka nieco i nie śmierdzi, lub nieznacznie tylko przy rzowijaniu. Natomiast kiedyś na próbę kupiłem inną włókninę, i tamta wali jak z szamba, bo trzyma wodę i bakterie mają na niej używanie.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, katani napisał:

Do tego chętnie bym zamontował roller, w którym montuję całą rolkę, bez cięcia i przewijania na małą rolkę rollera.

Chodzi Ci o to, że przy wymianie zdejmujesz dwie stare rolki i zakładasz dwie nowe?

A no właśnie, na co jeszcze zwrócić uwagę?

- wydaje mi się, że dobrze jak body jest przezroczyste bo można sprawdzić czy coś nie wpadło do niego

- zabezpieczenie przed przewinięciem rolki

- przycisk manualnego przewijania

- alarm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, chris_ek napisał:

Chodzi Ci o to, że przy wymianie zdejmujesz dwie stare rolki i zakładasz dwie nowe?

Rollermat wygląda tak:

Rollermat

Procedura wymiany włówkniny:

1. mam nową rolkę, rolka ma 30cm szerokości, więc trzeba ją przeciąć na pół.

2. Z rollera ściągam rolkę na czystą włókninę

3. muszę przewinąć z rolki kupionej na rolkę rollera włókninę

4. Montuję rolkę w rollerze.

5. Przeciągam włókninę pod wałkami prowadząco-napinającymi,

6. ściągam rolkę z brudną włókniną i muszę ją ręcznie odwinąć  i wywalić do kosza.

7. Zakładam nową włókninę na rolkę zwijającą brudną włókninę.

8. Gotowe.

Robię to mniej więcej raz na 1-2 miesiące. Operacja wprawnej osobie zajmuje 10 minut. Wprawna osoba = taka, która zrobiła to już co najmniej raz. Optymalnie by było, gdyby Uchwyt na czystą włókninę mógł pomieścić całą, szeroką na 30cm rolkę. Wtedy operacja usuwania brudnej włókniny byłaby raz na 2 lata ;)

Problemy takiego rozwiązania:

1. Roller zajmowałby pół sumpa,

2. Namoknięta rolka ważyłaby pewnie z 5kg, więc roller musiałby być pancerny

3. dobór silniczka wolnoobrotowego, który mógłby przekręcić taką rolkę oraz włókninę o szerokości 30cm.

4. Pewnie rozwijanie 2letniej rolki mogłoby być skomplikowane. Jeśli by wyschła, to zaklei się solą i bez cięcia tego nie rozwiniesz.

Biorąc powyższe, obecna budowa filtra zdaje się być optymalna. Kiedyś widziałem takie rollery pod szerokie rolki do oczek wodnych/stawów/basenów. Raczej do zastosowania jak ktoś ma do dyspozycji fishroom a nie sump.

 

Pisałem kiedyś do Teichpoint.de czy nie zaczęliby sprzedawać rolek 15cm, żeby nie trzeba było ich ciąć, ale napisali, że mają taką maszynę i pod 15 nie da się zrobić/nie chcą się bawić.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja zrobiłem sobie rollormat pod wymiar sumpa . U mnie wchodzi cała rolka , czyli 100m  szeroka  15cm  , 40pph. Jedyna wada takiego rozwiązania to , że czuć z czasem . Myślę nad zabudowa  roliki z brudną włókniną.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rolermat clarisea 5000,powycinane szczebelki w dolej rurce i przyjmuje całą wodę 8 000 L/h łącznie z rewizją.Miejsca zajmuje malutko.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim sumpie mam ogromny rollermat  o wymiarach 60cm x 32cm x 28cm Wkładam całą rolkę włókniny 30cm bez przecinania jej. Przy wymianie włókniny czuć lekki smród tej rolki. Mnie to nie przeszkadza bo sump jest w piwnicy. Uważam że czym większy rollermat tym lepiej bo nie trzeba co chwilę wymieniać włókniny a to kilka minut roboty!

Poniżej temat z budowy mojego rollermatu:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, też bym taki zrobił, jak bym teraz robił sumpa. Tylko elektrykę wywaliłbym osobno.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani Rozumiem, że musisz się tak bawić bo używasz zamienników? Gdybyś kupował oryginały to byłoby prościej?

A czy ten roller z filmu trochę by to usprawnił? youtu.be/YliTnG9DX6w

5 godzin temu, JerzyB napisał:

Ja zrobiłem sobie rollormat pod wymiar sumpa

Możesz pyknąć jakieś zdjęcie jak to wygląda?

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

@katani Rozumiem, że musisz się tak bawić bo używasz zamienników? Gdybyś kupował oryginały to byłoby prościej?

Ten roller został stworzony pod tą włókninę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.02.2023 o 15:43, inmar napisał:

U mnie rolermat clarisea 5000,powycinane szczebelki w dolej rurce i przyjmuje całą wodę 8 000 L/h łącznie z rewizją.Miejsca zajmuje malutko.

Czy spływ wody przez ten rollermat jest głośny ?. Mam  CS 3000 oraz red sea 1200, RS jeśli jest zawieszony na ścianie sumpa wydaje nieznośny hałas spływającej wody, CS w porównaniu do niego jest cichy. Zastanawiam się czy większa wersja CS jest podobna w działaniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.